Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Biznesplan - krok po kroku

Biznesplan - krok po kroku

 
Biznesplan - krok po kroku

Masz pomysł na własny biznes? Świetnie! Kolejnym etapem będzie przygotowanie planu strategicznego firmy, czyli biznesplanu. Ten pozwoli ci wyznaczyć cele i metody ich osiągnięcia, ale także oszacować opłacalność przedsięwzięcia. Co więcej - jeśli planujesz rozpocząć swój biznes, plan firmy przyda się nie tylko w samym procesie organizacji własnej działalności, ale przede wszystkim w uzyskaniu dofinansowania. Jak przygotować biznesplan krok po kroku?

 

Biznesplan - założenia

 

Mówiąc o planie biznesowym, warto zastanowić się, jaka tak naprawdę jest jego rola. W czym ma nam pomóc? Strategiczna koncepcja firmy będzie nie tylko sporym ułatwieniem dla nas samych, ale otworzy nam drogę do uzyskania środków finansowych od inwestorów czy banków. Ułatwi modernizację przedsiębiorstwa i planowanie inwestycji.

 

Założeniem omawianego dokumentu jest poniekąd także kształtowanie opinii otoczenia na temat naszej działalności. Pamiętajmy jednak, że aby przyniósł on zamierzony skutek, musimy nadać mu atrakcyjną formę. Pomysł na biznesplan to tak naprawdę połowa sukcesu. Zwięzły i wiarygodny sposób przedstawienia naszej koncepcji firmy dopełni całości, a być może zaważy też na powodzeniu przedsięwzięcia.

 

Elementy biznesplanu małej i dużej firmy

 

Jak napisać biznesplan?” to pytanie, które nurtuje każdego początkującego przedsiębiorcę. Choć nie ma jednego uniwersalnego wzorca, który gwarantowałby stworzenie doskonałej strategii, możemy jednak wskazać kilka podstawowych elementów, jakie przykładowy biznesplan powinien obejmować. Jego ostateczny kształt determinuje wiele czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę. Na strukturę biznesplanu wpływ będzie miał chociażby cel, dla którego przygotowujemy projekt przedsięwzięcia, a także wielkość firmy. Zatem budowa biznesplanu powinna obejmować:
• spis treści,
• streszczenie biznesplanu,
• charakterystykę firmy,
• analizę otoczenia,
• strukturę zatrudnienia,
• analizę SWOT,
• plan finansowy przedsięwzięcia,
• opis strategii marketingowej,
• harmonogram działań,
• załączniki.

 

Jak napisać streszczenie biznesplanu?

 

Streszczenie biznesplanu jest najważniejszym elementem planu strategicznego firmy. Zanim przystąpimy do jego napisania, dobrze byłoby zdać sobie sprawę z wagi tej części dokumentu. Dlaczego? W pewnym sensie to od streszczenia zależy dalszy sukces. O ile dobrze przygotowane streszczenie nie zaważy na podjęciu ostatecznej decyzji na przykład o przyznaniu nam środków na biznes, o tyle będzie miało znaczący wpływ na to, czy dalsza część zostanie w ogóle przeczytana.

 

 

Pamiętajmy, że w konspekcie musimy zawrzeć wszystkie najważniejsze informacje z poszczególnych fragmentów planu biznesowego. Nie może zabraknąć zatem celu opracowania projektu, opisu przedmiotu biznesu i potencjalnych korzyści dla klientów, wysokości potrzebnych nakładów pieniężnych i ich przeznaczenia, a także informacji dotyczących doświadczenia i umiejętności osób odpowiedzialnych za prowadzenie interesu.

 

Pisanie charakterystyki firmy w biznesplanie

 

Równie ważna, jak streszczenie samego dokumentu, jest także charakterystyka przedsiębiorstwa. Sposób, w jaki zaprezentujemy biznesplan firmy i jaką formę nadamy opisowi naszej działalności może zadecydować o tym, czy potencjalny inwestor będzie w ogóle zainteresowany dalszym ciągiem prezentacji biznesplanu. Charakterystyka przedsiębiorstwa będzie tak naprawdę jego wizytówką. Jest to nasza karta przetargowa, której użyć możemy starając się właśnie o dofinansowanie inwestycji. W tej części naszego projektu znaleźć muszą się podstawowe dane o firmie.

 

 

Powinny one obejmować misję, wizję oraz cele naszej działalności, nazwę i logo, a także formę oragnizacyjno-prawną. Nie możemy pominąć ogólnego opisu biznesu, ale także informacji o osobach za niego odpowiedzialnych. W kilku zdaniach musimy poinformować odbiorcę konspektu, czym tak naprawdę nasza firma będzie się zajmować. W przypadku strategii biznesowej przedsiębiorstwa, które już istnieje na rynku, konieczne będzie przedstawienie jego krótkiej historii.

 

Plan finansowy - bieznesplan

 

Każdy przykład biznesplanu obejmować będzie także plan finansowy. Ten uważany jest za jedną z najbardziej skomplikowanych części konceptu. Nie sposób go jednak pominąć, ponieważ to właśnie w tym dokumencie zawarte muszą zostać przewidywane koszty i przychody firmy. Plan finansowy biznesplanu ma przede wszystkim pomóc przedsiębiorcy w realizacji założeń w taki sposób, by osiągnąć zyski, nie narażając firmy na upadłość. W tej części naszej strategii musimy wykazać, że zaplanowane działania i poniesione inwestycje będą w stanie przynieść nam oczekiwane zyski. Co najważniejsze, owy plan przyda się nie tylko na początku działalności, ale także przez cały czas prowadzenia firmy.

 

Biznesplan - analiza rynku i strategia marketingowa

 

Plan marketingowy to jeden z najtrudniejszych kroków w tworzeniu biznesplanu. Etapem poprzedzającym jego przygotowanie będzie analiza rynku. Ta powinna obejmować jego charakterystykę, ale także opis docelowych odbiorców czy klientów strategicznych, uwzględniać również konkurencję, a także prezentować prognozowany udział planowanego przez nas przedsięwzięcia w kontekście ekonomicznym.

 

 

Dopiero po przeprowadzeniu pogłębionej analizy, możemy zająć się przygotowaniem strategii marketingowej. Ta z kolei powinna obejmować zapis działań związanych z promocją i reklamą oraz charakterystykę wybranych kanałów dystrybucji, ocenę zagrożenia konkurencją, a przede wszystkim opis produktu, czyli wszystkiego, co firma może zaoferować swoim konsumentom.

 

Biznesplan - załączniki

 

Załączniki są ostatnim elementem biznesplanu. Te bardzo często mogą przysporzyć nam wiele problemów. Zastanawiając się co powinien zawierać biznesplan, musimy także poszukać odpowiedzi na pytanie dotyczące wspomnianych załączników. W tej sekcji możemy zawrzeć wszelkie umowy handlowe stanowiące jeden z czynników realizacji naszego projektu, strukturę organizacyjną, życiorysy członków zarządu czy różnego rodzaju badania rynkowe. Jeśli dysponujemy referencjami, nie wahajmy się dołączyć ich do naszego biznesplanu. To w załącznikach omawianego dokumentu powinniśmy ująć także plan finansowy firmy, sprawozdania finansowe oraz dokumenty potwierdzające wypłacalność przedsiębiorstwa.

 

Biznesplan - wzór

 

Dla niektórych, opracowanie biznesplanu brzmi przerażająco. Jego przygotowanie może spędzać sen z powiek. To dlatego tak dużą popularnością cieszy się hasło: „biznesplan wzór”. W jego poszukiwaniu Internet okaże się prawdziwą kopalnią inspiracji. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że tak naprawdę nie istnieje jeden idealny plan firmy. Na próżno szukać uniwersalnego wzorca, który sprawdziłby się w dowolnym rodzaju działalności. Ważna jest przede wszystkim sama struktura dokumentu, która powinna obejmować wskazane wyżej elementy i jego dopasowanie do własnych potrzeb. Zadbajmy jednak o to, aby nasza strategia przygotowana była w sposób zwięzły i czytelny. Taki, aby chciało się ją czytać.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Doradca ds. Sprzedaży Rozwiązań IT

    Symfonia Sp. z o.o.   Katowice    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Twoje zadania: Obsługa obecnych klientów; Doradztwo i sprzedaż produktów Symfonii; Aktualizacja danych w systemie CRM; Realizacja celów sprzedażowych i jakościowych;
  • Aon
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    What the day will look like Design and implement automation solutions from business and technical requirements. Partner with Business Analysts to define the manual rules used to govern the process, and then translate those rules into automations; Responsibility for scripting and coding in UiPath...
  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Specjalista / Specjalistka ds. organizacji i rozwoju transportu

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Obowiązki: Pracę z istniejącymi przewoźnikami oraz pozyskiwanie nowych (praca z giełdą transportową eu). Uzgadnianie warunków przewozu z istniejącymi klientami, partnerami i oddziałami firmy (kalkulacja stawek, trasa, terminy dostaw itp.). Nadzorowanie realizacji zleceń transportowych i...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.