Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Biznesplan - krok po kroku

Biznesplan - krok po kroku

 
Biznesplan - krok po kroku

Masz pomysł na własny biznes? Świetnie! Kolejnym etapem będzie przygotowanie planu strategicznego firmy, czyli biznesplanu. Ten pozwoli ci wyznaczyć cele i metody ich osiągnięcia, ale także oszacować opłacalność przedsięwzięcia. Co więcej - jeśli planujesz rozpocząć swój biznes, plan firmy przyda się nie tylko w samym procesie organizacji własnej działalności, ale przede wszystkim w uzyskaniu dofinansowania. Jak przygotować biznesplan krok po kroku?

 

Biznesplan - założenia

 

Mówiąc o planie biznesowym, warto zastanowić się, jaka tak naprawdę jest jego rola. W czym ma nam pomóc? Strategiczna koncepcja firmy będzie nie tylko sporym ułatwieniem dla nas samych, ale otworzy nam drogę do uzyskania środków finansowych od inwestorów czy banków. Ułatwi modernizację przedsiębiorstwa i planowanie inwestycji.

 

Założeniem omawianego dokumentu jest poniekąd także kształtowanie opinii otoczenia na temat naszej działalności. Pamiętajmy jednak, że aby przyniósł on zamierzony skutek, musimy nadać mu atrakcyjną formę. Pomysł na biznesplan to tak naprawdę połowa sukcesu. Zwięzły i wiarygodny sposób przedstawienia naszej koncepcji firmy dopełni całości, a być może zaważy też na powodzeniu przedsięwzięcia.

 

Elementy biznesplanu małej i dużej firmy

 

Jak napisać biznesplan?” to pytanie, które nurtuje każdego początkującego przedsiębiorcę. Choć nie ma jednego uniwersalnego wzorca, który gwarantowałby stworzenie doskonałej strategii, możemy jednak wskazać kilka podstawowych elementów, jakie przykładowy biznesplan powinien obejmować. Jego ostateczny kształt determinuje wiele czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę. Na strukturę biznesplanu wpływ będzie miał chociażby cel, dla którego przygotowujemy projekt przedsięwzięcia, a także wielkość firmy. Zatem budowa biznesplanu powinna obejmować:
• spis treści,
• streszczenie biznesplanu,
• charakterystykę firmy,
• analizę otoczenia,
• strukturę zatrudnienia,
• analizę SWOT,
• plan finansowy przedsięwzięcia,
• opis strategii marketingowej,
• harmonogram działań,
• załączniki.

 

Jak napisać streszczenie biznesplanu?

 

Streszczenie biznesplanu jest najważniejszym elementem planu strategicznego firmy. Zanim przystąpimy do jego napisania, dobrze byłoby zdać sobie sprawę z wagi tej części dokumentu. Dlaczego? W pewnym sensie to od streszczenia zależy dalszy sukces. O ile dobrze przygotowane streszczenie nie zaważy na podjęciu ostatecznej decyzji na przykład o przyznaniu nam środków na biznes, o tyle będzie miało znaczący wpływ na to, czy dalsza część zostanie w ogóle przeczytana.

 

 

Pamiętajmy, że w konspekcie musimy zawrzeć wszystkie najważniejsze informacje z poszczególnych fragmentów planu biznesowego. Nie może zabraknąć zatem celu opracowania projektu, opisu przedmiotu biznesu i potencjalnych korzyści dla klientów, wysokości potrzebnych nakładów pieniężnych i ich przeznaczenia, a także informacji dotyczących doświadczenia i umiejętności osób odpowiedzialnych za prowadzenie interesu.

 

Pisanie charakterystyki firmy w biznesplanie

 

Równie ważna, jak streszczenie samego dokumentu, jest także charakterystyka przedsiębiorstwa. Sposób, w jaki zaprezentujemy biznesplan firmy i jaką formę nadamy opisowi naszej działalności może zadecydować o tym, czy potencjalny inwestor będzie w ogóle zainteresowany dalszym ciągiem prezentacji biznesplanu. Charakterystyka przedsiębiorstwa będzie tak naprawdę jego wizytówką. Jest to nasza karta przetargowa, której użyć możemy starając się właśnie o dofinansowanie inwestycji. W tej części naszego projektu znaleźć muszą się podstawowe dane o firmie.

 

 

Powinny one obejmować misję, wizję oraz cele naszej działalności, nazwę i logo, a także formę oragnizacyjno-prawną. Nie możemy pominąć ogólnego opisu biznesu, ale także informacji o osobach za niego odpowiedzialnych. W kilku zdaniach musimy poinformować odbiorcę konspektu, czym tak naprawdę nasza firma będzie się zajmować. W przypadku strategii biznesowej przedsiębiorstwa, które już istnieje na rynku, konieczne będzie przedstawienie jego krótkiej historii.

 

Plan finansowy - bieznesplan

 

Każdy przykład biznesplanu obejmować będzie także plan finansowy. Ten uważany jest za jedną z najbardziej skomplikowanych części konceptu. Nie sposób go jednak pominąć, ponieważ to właśnie w tym dokumencie zawarte muszą zostać przewidywane koszty i przychody firmy. Plan finansowy biznesplanu ma przede wszystkim pomóc przedsiębiorcy w realizacji założeń w taki sposób, by osiągnąć zyski, nie narażając firmy na upadłość. W tej części naszej strategii musimy wykazać, że zaplanowane działania i poniesione inwestycje będą w stanie przynieść nam oczekiwane zyski. Co najważniejsze, owy plan przyda się nie tylko na początku działalności, ale także przez cały czas prowadzenia firmy.

 

Biznesplan - analiza rynku i strategia marketingowa

 

Plan marketingowy to jeden z najtrudniejszych kroków w tworzeniu biznesplanu. Etapem poprzedzającym jego przygotowanie będzie analiza rynku. Ta powinna obejmować jego charakterystykę, ale także opis docelowych odbiorców czy klientów strategicznych, uwzględniać również konkurencję, a także prezentować prognozowany udział planowanego przez nas przedsięwzięcia w kontekście ekonomicznym.

 

 

Dopiero po przeprowadzeniu pogłębionej analizy, możemy zająć się przygotowaniem strategii marketingowej. Ta z kolei powinna obejmować zapis działań związanych z promocją i reklamą oraz charakterystykę wybranych kanałów dystrybucji, ocenę zagrożenia konkurencją, a przede wszystkim opis produktu, czyli wszystkiego, co firma może zaoferować swoim konsumentom.

 

Biznesplan - załączniki

 

Załączniki są ostatnim elementem biznesplanu. Te bardzo często mogą przysporzyć nam wiele problemów. Zastanawiając się co powinien zawierać biznesplan, musimy także poszukać odpowiedzi na pytanie dotyczące wspomnianych załączników. W tej sekcji możemy zawrzeć wszelkie umowy handlowe stanowiące jeden z czynników realizacji naszego projektu, strukturę organizacyjną, życiorysy członków zarządu czy różnego rodzaju badania rynkowe. Jeśli dysponujemy referencjami, nie wahajmy się dołączyć ich do naszego biznesplanu. To w załącznikach omawianego dokumentu powinniśmy ująć także plan finansowy firmy, sprawozdania finansowe oraz dokumenty potwierdzające wypłacalność przedsiębiorstwa.

 

Biznesplan - wzór

 

Dla niektórych, opracowanie biznesplanu brzmi przerażająco. Jego przygotowanie może spędzać sen z powiek. To dlatego tak dużą popularnością cieszy się hasło: „biznesplan wzór”. W jego poszukiwaniu Internet okaże się prawdziwą kopalnią inspiracji. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że tak naprawdę nie istnieje jeden idealny plan firmy. Na próżno szukać uniwersalnego wzorca, który sprawdziłby się w dowolnym rodzaju działalności. Ważna jest przede wszystkim sama struktura dokumentu, która powinna obejmować wskazane wyżej elementy i jego dopasowanie do własnych potrzeb. Zadbajmy jednak o to, aby nasza strategia przygotowana była w sposób zwięzły i czytelny. Taki, aby chciało się ją czytać.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca ciężarówek C+E

    Feel Flex   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Nasi kierowcy pracują jako: Kierowcy dystrybucji marketów spożywczych; Kierowcy ciężarówek recyklingu; Kierowcy ciężarówek chłodnia, izoterma; Kierowców Terbergów (placowych) Uwaga nie posiadamy ofert dla kierowców na trasach międzynarodowych i chcących pracować w tzw systemie!
  • Elektryk

    Elektra i Kungsbacka AB   Szwecja, Goteborg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    START Pracy od stycznia 2025 roku. Opis stanowiska: Praca fizyczna przy montażu instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Montaż tras kablowych, układanie kabli i przewodów. Podłączanie urządzeń elektrycznych i AKPiA. Montaż rozdzielnic, opraw oświetleniowych, osprzętu.
  • Specjalista / Specjalistka ds. Księgowości

    Legal House Poland sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: prowadzenie ewidencji księgowej; dbałość o prawidłowy obieg dokumentów; sporządzanie deklaracji podatkowych, raportów finansowych, raportów wewnętrznych; księgowanie list płac, wyciągów bankowych; fakturowanie, wysyłanie faktur do klienta; prowadzenie rozliczeń;...
  • Młodszy Mikrobiolog Weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Obowiązki: Realizacja analiz mikrobiologicznych, w tym posiewy, identyfikacja i antybiogramy. Omawianie wyników z zespołem. Zarządzanie dokumentacją badawczą.
  • Specjalista ds. Strategii Marketingowej B2B

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Obowiązki: Opracowywanie i wdrażanie strategii marketingowych B2B. Tworzenie treści marketingowych; Dbanie o spójność wizerunkową marki. Organizacja i uczestnictwo w targach lub w kongresach krajowych czy zagranicznych. Współpraca z międzynarodowymi zespołami w projektach...
  • Kontroler Jakości w Laboratorium Weterynaryjnym

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Dołącz do naszego zespołu w Vetlab jako Specjalista ds. Kontroli Jakości! Będziesz zapewniał wysokie standardy naszych usług laboratoryjnych. Twoje zadania: Tworzenie i wprowadzanie procedur jakościowych zgodnie z przepisami. Monitorowanie procesów laboratoryjnych, aby spełniały standardy...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?