Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Biznes z małym kapitałem - jaki biznes otworzyć?

Biznes z małym kapitałem - jaki biznes otworzyć?

 
Biznes z małym kapitałem - jaki biznes otworzyć?

Wiele osób, podczas długich godzin pracy w biurze, marzy o tym, by przestać zarabiać na czyjś sukces i zacząć rozwijać swój własny, nawet prosty biznes. Czy każdy może to zrobić? Jak się do tego zabrać i co może być opłacalnym interesem w Polsce? O tym poniżej.

 

Pomysł na biznes

 

Osoby zastanawiające się nad tym, jaki biznes otworzyć, często wpadają w pułapkę, by wymyślić coś zupełnie oryginalnego. Popularne powiedzenie, że „wszystko już zostało wynalezione” sprawia, że włącza się blokada nie do przeskoczenia. Dodatkowo pojawiają się nam ograniczenia o charakterze materialnym i w tym momencie większość ludzi, zamiast dalej zastanawiać się, jaką firmę otworzyć, wraca do pracy w czyimś biurze.

 

Wystarczy jednak czasem zrewidować istniejące koncepcje i to je obdarzyć jakimś pierwiastkiem innowacyjności. Nie trzeba być wielkim wynalazcą, czasem może pomóc np. dopasowanie potrzeb jakiegoś sektora działalności do rynku lokalnego.

 

Poniżej kilka propozycji, które mogą zmotywować, zainspirować, by odnaleźć własny pomysł na biznes, na dodatek niewymagający większego wkładu kapitału.

 

W przypadku, kiedy nie mamy środków, by zająć się produkcją, warto zainwestować we własne siły i umiejętności i poprowadzić działalność gospodarczą w kierunku świadczenia usług.

 

Mogą one dotyczyć najzwyklejszych prac domowych - sprzątania mieszkań, mycia okien czy pielęgnacji ogrodów. Nie trzeba wtedy nawet mieć żadnego wykształcenia.
Jeśli jednak męczyliśmy się po kilka lat na studiach, kursach i szkoleniach, to można spróbować otworzyć własny gabinet - rehabilitacji, dietetyki, fizjoterapii. Są to pomysły na biznes z małym kapitałem - największe koszty wygenerują dojazdy, opłaty związane z działalnością (księgowość, podatki, ZUS) i ewentualny sprzęt do pracy.

 

Pomysłem na własny interes są też usługi związane z branżą artystyczną. Rękodzieła wykonywane w domu (dzierganie, malowanie) wymagają jedynie zakupu materiałów oraz odpowiedniej promocji w Internecie.
Dużą popularnością cieszą się cały czas prace związane z fotografowaniem i filmowaniem. Oprócz tego, że można zarobić, oferując dokumentowanie ważnych wydarzeń, czy np. przeprowadzenie sesji artystycznych, to dodatkowo istnieje sposobność, by swoimi pracami zasilać bazy danych (z fotografiami i filmami tematycznymi). Opłaty głównie związane będą ze sprzętem i dojazdami, ewentualnie z zakupem rekwizytów.

 

Dobrą passą cieszą się firmy zajmujące się organizacją eventów: wyjazdy integracyjne, wesela, wieczory panieńskie i kawalerskie, bale dla dzieci. Inicjatorzy tych wydarzeń coraz częściej stawiają na osoby, które za nich podejmą trud wyszukiwania i negocjowania warunków współpracy. To tak naprawdę biznes jednoosobowy, który może prowadzić każdy, kto charakteryzuje się umiejętnością logicznego myślenia.

 

Jaki biznes w domu?

 

Można znaleźć wiele propozycji dla tych, którzy nie mają ochoty wyjeżdżać do klientów i spotykać się w terenie.

 

Na takiej zasadzie pracować mogą np. graficy komputerowi. Projektowanie stron internetowych to wciąż modna branża i z pewnością będzie sposobem na prowadzenie dochodowego biznesu w domu.

 

Inną dziedziną, wymagającą praktycznie tylko dostępu do Internetu i komputera, jest pisanie – copywriting, prowadzenie blogów, funpage’ów, tworzenie opisów produktów. Taki własny, mały biznes będzie wymagał kreatywności i pasji do pisania, ale nakłady finansowe są tu naprawdę bardzo niskie.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki tuż tuż. Zwyczaj wręczania drobnych upominków jest w Polsce równie popularny w gronie najbliższych, co w środowisku pracy. W wielu firmach odbywają się zabawy związane z losowaniem prezentów. Co kupić koleżance z działu, a z czego zadowolony będzie szef? I najtrudniejsze, na co się zdecydować, gdy musimy kupić uniwersalny prezent? Oto sprawdzone pomysły na upominki w pracy.

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku.