Praca.pl Poradniki Rynek pracy
BHP przy urządzeniach energetycznych – zmiany

BHP przy urządzeniach energetycznych – zmiany

 
BHP przy urządzeniach energetycznych – zmiany

Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych,    wydane przez Ministerstwo Energii w dniu 28 sierpnia 2019 r., wprowadza modyfikacje  dotychczas obowiązującego Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 28 marca 2013 r. Zmiany  wejdą w życie 26 marca 2020 r.

 

Czego dotyczą nowe przepisy BHP?

 

Nowe przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy odnoszą się do stanowisk pracy związanych z użyciem urządzeń energetycznych, definiowanych jako: urządzenia, instalacje i sieci stosowane w technicznych procesach wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, dystrybucji, magazynowania oraz użytkowania paliw lub energii. Urządzenia energetyczne dzielimy na cieplne, gazowe i elektroenergetyczne – nowe rozporządzenie dotyczy pracy z urządzeniami należącymi do każdej z tych grup.


Przepisy bhp obejmują następujące czynności wykonywane z urządzeniami:
    • prace eksploatacyjne (obsługa, konserwacja, remonty związane z usuwaniem usterek i awarii, montaż i prace w zakresie kontrolno-pomiarowym),
    • prace pomocnicze przy urządzeniach energetycznych (budowlane, malarskie, porządkowe, pielęgnacyjne, transportowe, związane z obsługą sprzętu zmechanizowanego).

Przepisy wprowadzają także zasady dopuszczania do wykonywania prac eksploatacyjnych oraz pomocniczych przy urządzeniach energetycznych.

 

Z czego wynika konieczność zmian w przepisach BHP?

 

Zmiany w przepisach regulujących bezpieczeństwo w pracy z urządzeniami energetycznymi motywowane są przede wszystkim potrzebą ujednolicenia definicji i pojęć. Modyfikacje mają na celu precyzyjne określenie zasad eksploatacji urządzeń energetycznych oraz zwiększenie bezpieczeństwa pracy z takimi urządzeniami poprzez wprowadzenie wytycznych dotyczących organizacji zadań i dopuszczalności do nich.

W związku z wykrytymi nieprawidłowościami dotyczącymi kwalifikacji osób wykonujących prace eksploatacyjne przy urządzeniach energetycznych wprowadzono nowe zasady określające kto, kiedy i na jakich zasadach może być dopuszczony do pracy. Celem jest zachowanie bezpieczeństwa w przedsiębiorstwach wykorzystujących urządzenia energetyczne. Zdefiniowane zostały także pojęcia osób funkcyjnych w strukturze organizacji: osoby uprawnionej, upoważnionej, poleceniodawcy, osoby koordynującej, dopuszczającej i kierującej zespołem. W myśl nowych zasad pracodawca może dopuścić do urządzeń energetycznych osoby nieuprawnione tylko, jeśli są to przedstawiciele organów nadzoru, osoby sprawujące prace serwisowe lub praktykanci (w celu przyuczenia do zawodu). Dopuszczenie takich osób może mieć jednak miejsce wyłącznie pod ścisłą kontrolą uprawnionego członka zespołu.

Inną ważną zmianą, mającą na celu podniesienie bezpieczeństwa pracy, jest wprowadzenie konieczności dołączenia do każdego urządzenia energetycznego szczegółowej instrukcji eksploatacji. Instrukcja taka musi zawierać m.in.:
    • charakterystykę urządzenia,
    • opis układów automatyki, pomiarów, sygnalizacji, zabezpieczeń i sterowań,
    • zestaw rysunków, schematów i wykresów z opisami,
    • opis czynności związanych z uruchomieniem, obsługą w czasie pracy i zatrzymaniem urządzenia,
    • zasady postępowania w razie awarii,
    • spis wymagań w zakresie eksploatacji urządzenia energetycznego i terminy przeprowadzania przeglądów, prób oraz pomiarów,
    • wymagania w zakresie bhp oraz przepisów przeciwpożarowych.


Szczegółowy spis wymagań oraz inne zmiany zostały ujęte w tekście Rozporządzenia ministra energii z dnia 28 sierpnia 2019 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Mistrz Bezpośredniej Produkcji (Wydział Rurarski)

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Nadzorem nad właściwym przebiegiem procesów prefabrykacji, montaży oraz nad terminową realizacją wykonywanych prac rurarskich; Nadzorem nad dokumentacją technologiczną, techniczną oraz materiałową; Planowaniem, organizowaniem i koordynowaniem pracy...
  • Dyrektor Oddziału – laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad codzienną działalnością laboratorium, w tym zarządzanie personelem, budżetem i operacjami. Inicjowanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań oraz technologii w pracy laboratorium. Utrzymywanie i rozwijanie relacji z kluczowymi klientami oraz partnerami biznesowymi....
  • Technik Automatyk

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Twoje zadania: Utrzymanie i naprawa automatyki i systemów sterowania maszyn przemysłowych; Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów technicznych związanych z automatyką; Programowanie i konfiguracja sterowników PLC; Wsparcie inżynierów automatyków we wdrażaniu nowych rozwiązań...
  • Elektromechanik

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Twoje zadania: Diagnozowanie i naprawa usterek elektrycznych oraz mechanicznych w maszynach i urządzeniach produkcyjnych; Wykonywanie przeglądów technicznych i konserwacji maszyn produkcyjnych; Montaż i demontaż podzespołów elektrycznych i mechanicznych w urządzeniach przemysłowych;...

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?