Praca.pl Poradniki Rynek pracy
BHP przy urządzeniach energetycznych – zmiany

BHP przy urządzeniach energetycznych – zmiany

 
BHP przy urządzeniach energetycznych – zmiany

Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych,    wydane przez Ministerstwo Energii w dniu 28 sierpnia 2019 r., wprowadza modyfikacje  dotychczas obowiązującego Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 28 marca 2013 r. Zmiany  wejdą w życie 26 marca 2020 r.

 

Czego dotyczą nowe przepisy BHP?

 

Nowe przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy odnoszą się do stanowisk pracy związanych z użyciem urządzeń energetycznych, definiowanych jako: urządzenia, instalacje i sieci stosowane w technicznych procesach wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, dystrybucji, magazynowania oraz użytkowania paliw lub energii. Urządzenia energetyczne dzielimy na cieplne, gazowe i elektroenergetyczne – nowe rozporządzenie dotyczy pracy z urządzeniami należącymi do każdej z tych grup.


Przepisy bhp obejmują następujące czynności wykonywane z urządzeniami:
    • prace eksploatacyjne (obsługa, konserwacja, remonty związane z usuwaniem usterek i awarii, montaż i prace w zakresie kontrolno-pomiarowym),
    • prace pomocnicze przy urządzeniach energetycznych (budowlane, malarskie, porządkowe, pielęgnacyjne, transportowe, związane z obsługą sprzętu zmechanizowanego).

Przepisy wprowadzają także zasady dopuszczania do wykonywania prac eksploatacyjnych oraz pomocniczych przy urządzeniach energetycznych.

 

Z czego wynika konieczność zmian w przepisach BHP?

 

Zmiany w przepisach regulujących bezpieczeństwo w pracy z urządzeniami energetycznymi motywowane są przede wszystkim potrzebą ujednolicenia definicji i pojęć. Modyfikacje mają na celu precyzyjne określenie zasad eksploatacji urządzeń energetycznych oraz zwiększenie bezpieczeństwa pracy z takimi urządzeniami poprzez wprowadzenie wytycznych dotyczących organizacji zadań i dopuszczalności do nich.

W związku z wykrytymi nieprawidłowościami dotyczącymi kwalifikacji osób wykonujących prace eksploatacyjne przy urządzeniach energetycznych wprowadzono nowe zasady określające kto, kiedy i na jakich zasadach może być dopuszczony do pracy. Celem jest zachowanie bezpieczeństwa w przedsiębiorstwach wykorzystujących urządzenia energetyczne. Zdefiniowane zostały także pojęcia osób funkcyjnych w strukturze organizacji: osoby uprawnionej, upoważnionej, poleceniodawcy, osoby koordynującej, dopuszczającej i kierującej zespołem. W myśl nowych zasad pracodawca może dopuścić do urządzeń energetycznych osoby nieuprawnione tylko, jeśli są to przedstawiciele organów nadzoru, osoby sprawujące prace serwisowe lub praktykanci (w celu przyuczenia do zawodu). Dopuszczenie takich osób może mieć jednak miejsce wyłącznie pod ścisłą kontrolą uprawnionego członka zespołu.

Inną ważną zmianą, mającą na celu podniesienie bezpieczeństwa pracy, jest wprowadzenie konieczności dołączenia do każdego urządzenia energetycznego szczegółowej instrukcji eksploatacji. Instrukcja taka musi zawierać m.in.:
    • charakterystykę urządzenia,
    • opis układów automatyki, pomiarów, sygnalizacji, zabezpieczeń i sterowań,
    • zestaw rysunków, schematów i wykresów z opisami,
    • opis czynności związanych z uruchomieniem, obsługą w czasie pracy i zatrzymaniem urządzenia,
    • zasady postępowania w razie awarii,
    • spis wymagań w zakresie eksploatacji urządzenia energetycznego i terminy przeprowadzania przeglądów, prób oraz pomiarów,
    • wymagania w zakresie bhp oraz przepisów przeciwpożarowych.


Szczegółowy spis wymagań oraz inne zmiany zostały ujęte w tekście Rozporządzenia ministra energii z dnia 28 sierpnia 2019 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Planer Dystrybucji Drogowej – Spedytor

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zadania: planowanie tras aut dystrybucyjnych; planowanie i rozliczanie pracy kierowców i aut dystrybucyjnych; ustalanie harmonogramów przewozów; kontrola pracy kierowców;
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Specjalista / Specjalistka ds. organizacji i rozwoju transportu

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Obowiązki: Pracę z istniejącymi przewoźnikami oraz pozyskiwanie nowych (praca z giełdą trans.eu). Uzgadnianie warunków przewozu z istniejącymi klientami, partnerami i oddziałami firmy (kalkulacja stawek, trasa, terminy dostaw itp.). Nadzorowanie realizacji zleceń transportowych i...
  • Spawacz konstrukcji stalowych MAG / MIG lub WIG

    Ideale Jobs GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 18 600 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Praca przy spawaniu technikami MAG lub MIG według ustalonego planu. Przygotowanie materiałów do spawania, w tym cięcie, czyszczenie i szlifowanie. Składanie i montaż konstrukcji metalowych.
  • Kierowca kat. C+E

    Erontrans Sp. z o.o.   Swarzędz    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Kierowca kat. C+E – kontenery codziennie w domu zmiany po 12 godzin pracy Od 6.00-18.00 i 18.00 - 6.00 Ilość wakatów ograniczona System naczepowy Zadania: podstawienie pustego kontenera do ponownego załadunku, bez pojazdu pod rampę na trasie Swarzędz – Zbąszynek - Swarzędz odjazd z innym...
  • Doradca ds. Sprzedaży Rozwiązań IT

    Symfonia Sp. z o.o.   Katowice    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twoje zadania: Obsługa obecnych klientów; Doradztwo i sprzedaż produktów Symfonii; Aktualizacja danych w systemie CRM; Realizacja celów sprzedażowych i jakościowych;

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?