Stopa bezrobocia to wielkość statystyczna, dzięki której można określić stosunek liczby osób bezrobotnych (zarejestrowanych w urzędach pracy) do liczby osób aktywnych zawodowo. Wysoki poziom bezrobocia może hamować rozwój gospodarczy, i przeciwnie, niski wskazuje na gospodarczy wzrost, a co za tym idzie, poprawę stopy życiowej mieszkańców danego obszaru. Jak wyglądał rynek pracy w Polsce w styczniu 2023? Sprawdź dane statystyczne i przekonaj się, jak obecnie kształtują się struktury bezrobocia.
Bezrobocie w styczniu 2023 roku według województw
Dane udostępnione przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) jednoznacznie wskazują, że liczba bezrobotnych w styczniu 2023 była mniejsza niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Bezrobotni zarejestrowani w urzędach pracy to 5,5% (857,6 tysięcy osób bezrobotnych), czyli o 0,4% mniej niż jeszcze rok temu.
Dla porównania według informacji MRiPS bezrobocie i stopa bezrobocia w grudniu 2022 roku były rekordowo niskie. Zgodnie z danymi GUS wskaźnik bezrobocia wyniósł 5,2%. Co ważne, wyliczenia Eurostatu jednoznacznie przedstawiają, że polski rynek pracy ma jeden z niższych poziomów bezrobocia w całej Unii Europejskiej (w grudniu było to polskie 2,9% wobec 6,1% UE).
-
Stopa bezrobocia
Główny Urząd Statystyczny potwierdził wstępne dane na koniec stycznia 2023. Zgodnie z nimi stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce to 5,5% – w poszczególnych województwach zamknęła się w przedziale 3,1%-9,3%. Najniższe bezrobocie odnotowano w województwie wielkopolskim, najwyższe – w województwie warmińsko-mazurskim. Z czego może wynikać tak duża różnica? Przede wszystkim z poziomu rozwoju gospodarczego regionu – wyższe bezrobocie można zaobserwować m.in. na obszarach, na których główne źródło utrzymania stanowi turystyka sezonowa. GUS podał również stopę bezrobocia według BAEL (Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności) za IV kwartał roku 2022 – wyniosła ona 2,9%.
Jak wygląda opracowanie przygotowane przez Główny Urząd Statystyczny? Sprawozdania dotyczące poszczególnych województw wskazują, że w styczniu poziom bezrobocia wyniósł:
-
województwo dolnośląskie – 4,7%;
-
województwo kujawsko-pomorskie – 7,8%;
-
województwo lubelskie – 8,4%;
-
województwo lubuskie – 4,7%;
-
województwo łódzkie – 5,7%;
-
województwo małopolskie – 4,8%;
-
województwo mazowieckie – 4,4%;
-
województwo opolskie – 6,4%;
-
województwo podkarpackie – 9,2%;
-
województwo podlaskie – 7,6%;
-
województwo pomorskie – 4,9%;
-
województwo śląskie – 3,9%;
-
województwo świętokrzyskie – 8,2%;
-
województwo warmińsko-mazurskie – 9,3%;
-
województwo wielkopolskie – 3,1%;
-
województwo zachodniopomorskie – 7,1%.
-
Bezrobotni
Resort rodziny i polityki społecznej wskazuje, że polski rynek pracy ma się całkiem dobrze. Warto jednak pamiętać, że liczba osób bezrobotnych uwzględniana w wyliczaniu stopy bezrobocia oznacza osoby posiadające status osoby bezrobotnej, który zapewnia rejestracja w urzędzie pracy.
To dlatego ważne jest nie tylko bezrobocie rejestrowane, ale także współczynnik aktywności zawodowej w danym okresie. Obejmuje on osoby aktywne zawodowo oraz osoby aktywnie poszukujące zatrudnienia (bez osób, które nie mogą pracować, ponieważ na przykład są to osoby z niepełnosprawnościami lub uczniowie). Dopiero wtedy widoczna jest rzeczywista struktura bezrobocia w Polsce. Wskaźnik aktywności zawodowej w IV kwartale ubiegłego roku wyniósł 58,2% – tyle osób w wieku 15-89 lat było aktywnych zawodowo lub aktywnie poszukiwało pracy.
Ile osób bez pracy jest w poszczególnych województwach? Bezrobotni według województw wynoszą:
-
województwo dolnośląskie – 56,9 tys.;
-
województwo kujawsko-pomorskie – 59,6 tys.;
-
województwo lubelskie – 64,4 tys.;
-
województwo lubuskie – 17,1 tys.;
-
województwo łódzkie – 56,8 tys.;
-
województwo małopolskie – 67,9 tys.;
-
województwo mazowieckie – 121,7 tys.;
-
województwo opolskie – 21,8 tys.;
-
województwo podkarpackie – 72,3 tys.;
-
województwo podlaskie – 32,9 tys.;
-
województwo pomorskie – 45 tys.;
-
województwo śląskie – 68,8 tys.;
-
województwo świętokrzyskie – 36,3 tys.;
-
województwo warmińsko-mazurskie – 44 tys.;
-
województwo wielkopolskie – 49,8 tys.;
-
województwo zachodniopomorskie – 42,4 tys..