Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Bezrobocie w grudniu 2018 r. lekko w górę

Bezrobocie w grudniu 2018 r. lekko w górę

 
Bezrobocie w grudniu 2018 r. lekko w górę

Stopa bezrobocia w grudniu 2018 roku wyniosła 5,9 proc. - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W porównaniu z danymi GUS za listopad wzrosła o 0,2 pkt. proc.


Na koniec grudnia w urzędach pracy w całym kraju zarejestrowanych było 971,3 tys. osób bezrobotnych. To o 20,8 tys. więcej niż w listopadzie.


„Zasadniczymi powodami wzrostu bezrobocia w grudniu 2018 roku były m.in. powroty do ewidencji osób bezrobotnych po zakończeniu umów na czas określony, zakończenie prac sezonowych przede wszystkim w leśnictwie, ogrodnictwie i budownictwie, czy spadek liczby ofert pracy, jakimi dysponowały urzędy pracy”, czytamy w komunikacie resortu.
W grudniu stopa bezrobocia w dwóch województwach – śląskim i wielkopolskim - pozostała na tym samym poziomie. W 14 pozostałych województwach województwach zwiększyła się w przedziale od 0,1 do 0,3 pkt. proc. Największy wzrost odnotowano w opolskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim.


Najniższa stopa bezrobocia utrzymuje się cały czas w województwie wielkopolskim - 3,1 proc. Najwyższa została z kolei odnotowania w warmińsko-mazurskim (10,4 proc.). W 15 województwach utrzymuje się na jednocyfrowym poziomie, a w 7 jest niższe od średniej dla kraju.

 

Stopa bezrobocia wg województw (grudzień 2018)

Województwo

Stopa bezrobocia (proc.)

Zmiana (pkt. proc.) w porównaniu z danymi GUS za listopad 2018

Wielkopolskie

3,1

0

Śląskie

4,3

0

Małopolskie

4,8

0,1

Mazowieckie

4,9

0

Pomorskie

5,1

0,3

Dolnośląskie

5,2

0,1

Lubuskie

5,8

0,1

Łódzkie

6,1

0,1

Opolskie

6,3

0,3

Zachodniopomorskie

7,4

0,1

Podlaskie

7,8

0,2

Lubelskie

8

0,2

Świętokrzyskie

8,3

0,2

Podkarpackie

8,8

0,2

Kujawsko-pomorskie

8,8

0,2

Warmińsko-mazurskie

10,4

0,3

 

Pracodawcy zgłosili w grudniu 2019 roku do urzędów pracy 81,8 tys. miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. Najwięcej pracowników poszukiwano w województwach: śląskim, mazowieckim i dolnośląskim. Najmniej zaś w świętokrzyskim i podlaskim.


W ujęciu rocznym na rynku pracy zanotowano dużą poprawę. Stopa bezrobocia spadła o 0,7 pkt. proc. Jeszcze w grudniu 2017 roku kształtowała się na poziomie 8,2 proc.


- Sytuacja na rynku pracy w 2018 roku była bardzo dobra. Wskazywał na to zarówno systematyczny wzrost liczby pracujących, jak i rekordowo niski poziom bezrobocia. W trzecim kwartale 2018 roku liczba pracujących osiągnęła rekordowo wysoki poziom ponad 16,6 mln osób - mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, cytowana w komunikacie.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!