Czy bezrobocie w Polsce rośnie, a ogólny stan gospodarki się pogarsza? Są to pytania, które w dobie pandemii koronawirusa zadaje sobie bardzo wiele osób. Warto sprawdzić, co na ten temat ma do powiedzenia Główny Urząd Statystyczny, który opublikował właśnie raport na temat stopy bezrobocia w I kwartale 2020 r.
Bezrobotni: rejestracja w urzędzie pracy
Przypomnijmy, że GUS w badaniu wziął pod uwagę bezrobocie rejestrowane, obliczane na podstawie liczby osób rejestrujących się w urzędzie pracy. Dane pokazują, że pod koniec I kwartału 2020 r. było wyraźnie więcej bezrobotnych, a stopa bezrobocia była wyższa niż pod koniec IV kwartału 2019 r. W raporcie czytamy:
Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w urzędach pracy w końcu marca 2020 r. wyniosła 909,4 tys. osób (w tym 491,7 tys. kobiet) i była wyższa od notowanej w końcu IV kwartału 2019 r. o 43,1 tys. osób (tj. o 5,0%) oraz niższa o 75,3 tys. osób (tj. o 7,6%) w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.
W porównaniu z grudniem 2019 r., w UP zarejestrowało się o 30,8 tys. więcej mężczyzn i 12,3 tys. więcej kobiet.
Bezrobotni: napływ i odpływ
Gdzie liczba bezrobotnych najbardziej się zwiększyła? W porównaniu do poprzedniego kwartału pod koniec marca 2020 r. największy wzrost bezrobotnych dotyczył województwa wielkopolskiego (o 9,2%), pomorskiego (o 8,6%), śląskiego (o 7,8%). Osób bez zatrudnienia przybyło we wszystkich województwach. Twórcy raportu zauważają jednak, że mimo to bezrobotnych w I kwartale 2020 r. było i tak mniej niż w analogicznym okresie w roku 2019 r.
Stopa bezrobocia w Unii Europejskiej
Stopa bezrobocia dla całej Polski pod koniec I kwartału 2020 r. wyniosła 5,4%. Struktura zatrudnienia w Polsce, jak również procentowy udział bezrobotnych w grupie osób aktywnych zawodowo, jest przy tym silnie zróżnicowany pod względem terytorialnym. Najwyższe bezrobocie zanotowano w województwach:
-
warmińsko-mazurskim (9,4%),
-
podkarpackim (8,2%),
-
świętokrzyskim (8,0%).
Z kolei najniższy wskaźnik bezrobocia dotyczył województw:
-
wielkopolskiego (3,1%),
-
śląskiego (3,8%),
-
małopolskiego (4,3%).
Czy tym samym sytuacja na rynku pracy jest lepsza niż w innych krajach wspólnoty europejskiej, szczególnie tych silniej dotkniętych pandemią koronawirusa? Eurostat podaje, że w marcu 2020 r. poziom bezrobocia ogółem w Unii wynosił 6,4% (w kwietniu – 6,6%). Dane pochodzą ze Światowej Organizacji Pracy i obejmują osoby, które nie są zatrudnione, poszukiwały pracy w ciągu ostatnich 4 miesięcy oraz są gotowe podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych 2 tygodni.
Niemniej również w tym wypadku należy wziąć pod uwagę duże różnice w poziomach zatrudnienia i bezrobocia w poszczególnych krajach. Przykładowo, bazując na danych pochodzących z tamtejszych urzędów pracy, stopa bezrobocia dla niektórych krajów w marcu 2020 r. wyniosła:
-
Niemcy – 3,5%,
-
Hiszpania – 14.2%,
-
Włochy – 8%,
-
Grecja – 14,4%,
-
Czechy – 3%.
Poziom bezrobocia to nie jedyna dana, która pozwala ocenić stan gospodarki w danym regionie. Warto wziąć pod uwagę takie kwestie jak inflacja a bezrobocie, popyt na pracę, średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw czy stan zatrudnienia.