Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Baza CEPiK – co to jest, jak działa i jakie dane zawiera?

Baza CEPiK – co to jest, jak działa i jakie dane zawiera?

 
Baza CEPiK – co to jest, jak działa i jakie dane zawiera?

Chcesz sprawdzić historię pojazdu, uprawnienia do kierowania czy ważność polisy OC? Kupujesz auto z drugiej ręki, ale chcesz zweryfikować prawdziwość informacji podanych przez dotychczasowego właściciela? Wszystkie najważniejsze dane dotyczące samego pojazdu, jak również jego właściciela, zapisane są w bazie CEPiK. Wyjaśniamy, czemu służy baza CEPiK, dokładnie jakie informacje możemy w niej sprawdzić i dla kogo są one przeznaczone.

 

Spis treści

Czym jest CEPiK? Co oznacza skrót?

 

CEPiK, historia pojazdu, sprawdzenie auta CEPiK – każda osoba zmotoryzowana niejednokrotnie spotkała się z takimi określeniami. Wszystkie one łączą się ze sobą. Nie każdy kierowca jednak wie, że CEPiK tak naprawdę jemu samemu może okazać się niezwykle przydatny. Czym jest CEPiK i co oznacza ten skrót? 

 

SI CEPiK, czyli System Informatyczny Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, zawiera szczegółowe dane o pojazdach zarejestrowanych w Polsce i kierowcach posiadających uprawnienia do kierowania. Obecnie obowiązuje wersja ewidencji CEPiK 2.0. Od 1 stycznia 2016 r. baza prowadzona jest przez Ministra Cyfryzacji, a udostępnieniem danych i modernizacją zajmuje się Centralny Ośrodek Informatyki. Zasady funkcjonowania usługi CEPiK znajdują się w ustawie Prawo o Ruchu Drogowym.

 

Pamiętaj! 

 

CEPiK to system informatyczny obejmujący bazę danych zawierającą podstawowe dane i dodatkowe informacje o pojazdach zarejestrowanych w Polsce oraz informacje o kierowcach.

 

Baza CEPiK składa się z dwóch bazowych rejestrów CEP i CEK. 

 

  • CEP, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów – rejestr pojazdów, baza obejmująca informacje o pojazdach,

  • CEK, czyli Centralna Ewidencja Kierowców – baza obejmująca dane dotyczące osób mających uprawnienia do prowadzenia pojazdów oraz osób, którym te uprawnienia zostały cofnięte, a także dane osób nieposiadających uprawnień i mających zakaz kierowania pojazdami. 

 

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców to baza, której prowadzeniem zajmuje się Ministerstwo Cyfryzacji. Za udostępnianie informacji – zarówno osobom fizycznym, jak i uprawnionym instytucjom – odpowiedzialny jest z kolei Centralny Ośrodek Informacji.

 

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców – co możemy w niej sprawdzić?

 

Historia pojazdu CEPiK, przebieg pojazdu czy ubezpieczenie OC – a do dopiero wstęp do całego wachlarza danych, które możemy sprawdzić w bazie CEPiK. Jakie jeszcze informacje jesteśmy w stanie z niej wyciągnąć?

 

Z Centralnej Ewidencji Pojazdów możemy uzyskać dane takie jak:

 

  • marka i model pojazdu,

  • dane techniczne pojazdu (rok produkcji, pojemność silnika),

  • informacje o dokumentach pojazdu (m.in. nadanie dowodu rejestracyjnego, karta pojazdu, tablice rejestracyjne i tymczasowe),

  • informacje o ewentualnych kradzieżach, wyrejestrowaniu czy zbyciu pojazdu,

  • informacje dotyczące ubezpieczenia OC samochodu (dane towarzystwa ubezpieczeniowego, daty zawarcia umowy),

  • dane dotyczące badania technicznego i stanu licznika.

 

W Centralnej Ewidencji Kierowców znajdują się dane takie jak: 

 

  • dane osobowe oraz dane o dokumentach prawa jazdy,

  • dane osób, którym cofnięto uprawnienia,

  • dane osób, które mają zakaz prowadzenia pojazdów. 

 

SI CEPiK – punkty karne

 

To jednak nie koniec funkcjonalności bazy. Niegdyś kierowca chcąc sprawdzić swoje punkty karne, musiał udać się na komisariat policji. Dziś może to sprawdzić za pomocą usługi „Punkty Karne”, która dostępna jest w ramach systemu CEPiK. Dostęp do niej wymaga posiadania Profilu Zaufanego. 

 

Pamiętaj! 

 

E-usługa "Sprawdź swoje punkty karne" dostępna w serwisie CEPiK daje możliwość uzyskania informacji o swoich punktach karnych bez wychodzenia z domu. Dostęp do wszelkich informacji na ten temat jest bezpłatny.

 

Centralna Ewidencja Kierowców – prawo jazdy z ADR

 

Kierowcy zajmujący się przewozem towarów i materiałów niebezpiecznych muszą mieć ważne zaświadczenie ADR. Ewidencję wydanych zaświadczeń prowadzi marszałek województwa, który również przekazuje dane kierowcy do Centralnej Ewidencji Kierowców. 

 

Dane w CEPiK 2.0 – skąd są pobierane?

 

CEPiK to baza, w której znajdziemy szczegółowe dane dotyczące zarówno samych pojazdów, jak i ich właścicieli. Pozostaje zatem pytanie, w jaki sposób pobierane są informacje dostępne w systemie? Dane gromadzone w bazie CEPiK przekazywane są przez: 

 

  • wydziały komunikacji – dostarczają informacje o rejestracji pojazdu oraz dokumentach prawa jazdy,

  • ubezpieczycieli – przekazują do bazy informacje dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu,

  • stacje kontroli pojazdów – przekazują informacje dotyczące wykonanych badań technicznych, stanie licznika oraz dacie następnego badania,

  • policja, Inspekcja Transportu Drogowego – przekazują dane dotyczące między innymi kradzieży pojazdu czy zatrzymania dokumentów.

 

Baza CEPiK – kto może skorzystać z usługi?

 

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców służy przede wszystkim do rejestrowania, gromadzenia i zarządzania informacjami dotyczącymi pojazdów mechanicznych oraz kierowców. Stanowi kluczowe narzędzie dla władz, których zadaniem jest regulowanie ruchu drogowego, ale także wspieranie organów prowadzących rejestrację pojazdów. Umożliwia ona skuteczniejsze zarządzanie oraz monitorowanie pojazdów i ich właścicieli. CEPiK zostało stworzone m.in. w celu między innymi egzekwowanie przepisów ruchu drogowego oraz zapewnienie bezpieczeństwa na drodze. 

 

Wszystkie informacje, jakie gromadzone są w Centralnej Ewidencji Kierowców i Pojazdów, mogą być wykorzystywane w codziennej pracy przez wiele podmiotów. Wśród nich możemy wymienić zarówno prywatne osoby fizyczne, jak i organy państwowe. Policja, Inspekcja Transportu Drogowego, straż miejska czy sądy i prokuratura – to między innymi właśnie oni korzystają z danych zebranych w bazie.

 

Pamiętaj! 

 

Z danych dostępnych w bazie CEPiK korzystają przede wszystkim organy administracji publicznej, ale także prywatne osoby fizyczne. Informacje zebrane w bazie pomagają w kontroli ruchu drogowego, egzekwowaniu przepisów oraz zapewnieniu bezpieczeństwa na drogach. 

 

Historia pojazdu – jak sprawdzić dane pojazdu w CEPiK?

 

Zakup używanego samochodu wiąże się ze sporym ryzykiem. W wielu przypadkach mamy do czynienia z niejasną historią pochodzenia pojazdu oraz szeregiem tajemnic, którymi owiany jest rzeczywisty stan samochodu. Co więcej – kupując auto z drugiej ręki, musimy wierzyć na słowo dotychczasowemu właścicielowi, który zapewnia nas chociażby o niskim przebiegu, ważnym ubezpieczeniu czy badaniu technicznym. 

 

Przy zakupie auta zaleca się wysoką ostrożność. Przede wszystkim warto sprawdzić dane pojazdu przed zakupem. Usługa „Historia Pojazdu” dostępna dla każdego obywatela w serwisie CEPiK umożliwia zweryfikowanie prawdziwości danych przekazywanych przez sprzedawcę oraz pozwala na sprawdzenie wielu kluczowych informacji dotyczących pojazdu. To właśnie dzięki tej usłudze możemy sprawdzić zarówno dane techniczne konkretnego pojazdu, jego historię ubezpieczeniową i przebieg. W serwisie dostępne są także informacje dotyczące tego, czy pojazd posiada ważny przegląd techniczny albo czy nie jest kradziony. 

 

Pamiętaj! 

 

Nie musisz wierzyć sprzedawcy auta na słowo! Usługa „Historia Pojazdu” jest niezwykle przydatna dla osób zamierzających kupić samochód z drugiej ręki. Pozwala ocenić rzeczywisty stan techniczny pojazdu i sprawdzić wiarygodność oferty sprzedawcy. 

 

A jak wygląda w praktyce sprawdzenie auta CEPiK? Sprawdzenie pojazdu jest banalnie proste. Do zweryfikowania historii pojazdu wystarczą trzy dane, które znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym: 

 

  • numer rejestracyjny pojazdu,

  • numer VIN,

  • data pierwszej rejestracji. 

 

Po wpisaniu tych danych otrzymamy dostęp do szeregu informacji dotyczących konkretnego pojazdu. 

 

Bezpieczny Autobus – jak sprawdzić autobus w CEPiK?

 

„Bezpieczny Autobus” to kolejna usługa dostępna w ramach serwisu CEPiK. Powstała przede wszystkim z myślą o rodzicach, którzy posyłają swoje pociechy na wycieczki autokarowe. Może skorzystać z niej jednak każdy obywatel, który chce zweryfikować stan autokaru, którym rusza w podróż. 

 

Usługa „Bezpieczny Autobus” umożliwia sprawdzenie czy pojazd posiada ważne ubezpieczenie OC, czy przeszedł pozytywnie badania techniczne oraz czy nie został wycofany z ruchu. Wśród informacji znajdziemy także jego dane techniczne czy chociażby liczbę miejsc w autokarze. Do weryfikacji takich danych wymagane jest jedynie podanie numeru rejestracyjnego autokaru.

 

Czytaj także: Kierowca autobusu – czy to dobra praca?

 

Jak sprawdzić ubezpieczenie OC w CEPiK?

 

 Obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu mechanicznego jest ubezpieczenie OC. Brak takiej polisy wiąże się z wysokimi karami. Co więcej – nawet jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu naraża właściciela pojazdu na wysoki mandat. Z jeszcze większymi kosztami należy liczyć się w momencie, gdy spowodujemy stłuczkę nieubezpieczonym samochodem. Warto jednak wiedzieć, że jeśli jesteśmy tylko użytkownikiem samochodu, a nie jego właścicielem, wówczas karę za brak OC zapłaci jedynie właściciel pojazdu. Do odpowiedzialności za kolizję lub wypadek zostanie natomiast pociągnięty kierowca na równi z właścicielem. Nieco inaczej wygląda to jednak w sytuacji, gdy mamy do czynienia z mandatem otrzymanym wówczas, gdy prowadziliśmy samochód firmowy. Mandat karny pracownika jadącego samochodem służbowym jest zobowiązaniem wyłącznie samego pracownika. Właściciel pojazdu (pracodawca) nie odpowiada za niesubordynację kierowcy (pracownika).

 

Ministerstwo Cyfryzacji w ramach bazy CEPiK uruchomiło bezpłatną e-usługę „Mój Pojazd”. To właśnie za jej pomocą możemy sprawdzić informacje dotyczące zawartej polisy wraz z nazwą towarzystwa ubezpieczeniowego i daty zawarcia umowy oraz wygaśnięcia ochrony.

 

Jak sprawdzić uprawnienia kierowcy w CEPiK?

 

Jeszcze kilka lat temu każdy kierowca zobowiązany był do posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy. W 2020 roku weszły w życie przepisy, które znacznie ułatwiły życie kierowcom oraz właścicielom pojazdów. Jednym z tych ułatwień było właśnie zwolnienie ich z obowiązku noszenia przy sobie dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu. Dlaczego? Dziś uprawnienia kierowcy bez problemu sprawdzimy za pomocą CEPiK. 

 

By sprawdzić uprawnienia do kierowania pojazdami, należy skorzystać z usługi za pośrednictwem portalu gov.pl. Następnie w zakładce „Sprawdź uprawnienia kierowcy” wystarczy podać imię i nazwisko kierowcy oraz serię i numer prawa jazdy. Uzyskamy dostęp do takich informacji jak rodzaj i zakres uzyskanego uprawnienia, jego ważność, a także ważność samego dokumentu. 

 

Baza CEPiK – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Baza CEPiK – co to?

 

Baza CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców to system zawierający informacje o pojazdach zarejestrowanych w Polsce i dane osób uprawnionych do kierowania pojazdami. Za system odpowiada Minister Cyfryzacji. 

 

  • Baza CEPiK – jakie dane zawiera?

 

Baza CEPiK zawiera między innymi szczegółowe informacje dotyczące pojazdu, jego dane techniczne, a także dane obecnych i poprzednich właścicieli pojazdu. W bazie dostępne są takie informacje jak marka i model pojazdu, przebieg, informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC, przeglądzie technicznym samochodu czy punktach karnych kierowcy. Co więcej, w bazie znajdą się także informacje dotyczące ewentualnej kradzieży samochodu, jego wyrejestrowania czy zbycia. 

 

  • Baza CEPiK – jak sprawdzić dane o pojeździe i kierowcy?

 

Chcąc sprawdzić dane dotyczące pojazdu, wystarczy wejść na stronę historiapojazdu.gov.pl, na której dostępny jest bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Żeby zobaczyć historię pojazdu, należy podać jego numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji. Dane dotyczące kierowcy można sprawdzić za pomocą e-usługi na portalu Gov.pl „Sprawdź uprawnienia kierowcy”.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od marca 2025 roku Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,82€ / godz. netto - inne prace)
  • Główna Księgowa / Główny Księgowy

    Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego w Warszawie S.A.   Warszawa, ul. Modlińska 17    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior) / ekspert / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Na tym stanowisku wymagane są następujące umiejętności, m.in.: Nadzór nad prowadzeniem księgowości przez Biuro Rachunkowe. Nadzór nad sporządzaniem deklaracji podatkowych (VAT, PIT, CIT, VAT-UE). Opracowanie Instrukcji obiegu dokumentów księgowych. Kontrola prawidłowości transakcji...
  • Robotnik produkcyjny

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Obowiązki: pakowanie warzyw i owoców, oklejanie produktów, układanie kartonów paletach. Wymagania: podstawowa znajomość języka angielskiego, chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres. Mile widziane: prawo jazdy kat. B;
  • Sztygar Zmianowy Górniczy pod Ziemią / TBM Shift Engineer

    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Praca przy drążeniu tuneli za pomocą tarczy TBM na projekcie rozbudowy II linii Metra w Warszawie, Nadzór nad prowadzeniem robót tunelowych na zmianie, Przestrzeganie obowiązujących przepisów, zarządzeń, instrukcji, norm i wytycznych, Prowadzenie robót zgodnie z...
  • Orderpicker w magazynie z artykułami dla zwierząt

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień przy użyciu skanera ręcznego; przygotowywanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: komunikatywna znajomość języka angielskiego; mile widziane prawo jazdy kat. B – nie jest wymagane! dobra organizacja pracy; zaangażowanie w wykonywanie...
  • Kierowca wózka widłowego

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa   9 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Obowiązki: kierowanie wózkiem widłowym bocznym; przeprowadzanie konserwacyji wózka; prace magazynowe; praca w systemie zmianowym; Wymagania: doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku; uprawnienia na wózki widłowe boczne - z certyfikatem; prawo jazdy kat. B; znajomość języka...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?