Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Barter – wszystko, co warto wiedzieć o umowie barterowej

Barter – wszystko, co warto wiedzieć o umowie barterowej

 
Barter – wszystko, co warto wiedzieć o umowie barterowej

Rozliczenie z kontrahentem bez pieniędzy? Taki sposób zapłaty za towar bądź usługi to barter, czyli bezgotówkowa wymiana handlowa. Czy barter jest opodatkowany? Na czym polega umowa barterowa? Sprawdź, jak przebiega transakcja na zasadzie barteru.

 

Spis treści

Barter – co to? Na czym polega?

 

Barter to forma współpracy pomiędzy kontrahentami wykorzystywana w celu bezgotówkowej realizacji przedmiotu umowy. Jest to bezpośrednia wymiana towarów i usług dość powszechna w obrocie gospodarczym firm – najczęściej korzysta z niej influencer czy bloger, który promuje konkretny produkt w zamian za możliwość jego użytkowania.

 

Umowa barterowa – co powinna zawierać?

 

Barter daje kontrahentom możliwość wymiany towarów i usług bez płatności gotówkowych. Umowa regulująca takie transakcje może przybierać na tyle elastyczne formy, że trudno wskazać jeden konkretny wzór. Ważne, aby pamiętać, że są przedmioty, odnośnie których przepisy wymagają zachowania szczególnej formy – przykładem może być umowa przeniesienia własności nieruchomości. Ponadto umowa w formie pisemnej jest też przydatna dla ewentualnych celów dowodowych czy podatkowych.

 

Umowa barterowa powinna zawierać podstawowe dane dotyczące obu stron transakcji, przedmiotu transakcji oraz sposobu jej przeprowadzenia i związanych z tym zasad. Najważniejsze informacje niezbędne w takiej umowie to:

 

  • przedmiot wymiany handlowej;

  • dane kontrahentów;

  • data i miejsce podpisania umowy;

  • czas wykonania wymiany;

  • zasady rozliczenia między stronami;

  • konsekwencje złamania warunków umowy;

  • wskazanie możliwości odstąpienia od realizacji umowy.

 

Barter – zalety i wady

 

Rozliczenie w barterze można stosować jako sposób na pominięcie obostrzeń walutowych obowiązujących między dwoma krajami. Jest to też sposób na zachowanie gotówki (płatność w naturze) i spore oszczędności, ponieważ koszt wyprodukowania towaru jest znacznie niższy niż koszt jego sprzedaży. Dodatkowo barter umożliwia zlikwidowanie nadmiernych zapasów magazynowych przy jednoczesnym pozyskaniu nowych klientów bez konieczności reklamowania usług.

 

Czy barter ma wady? Jedna z nich to brak szczegółowych regulacji, a tym samym ograniczenie transakcji barterowych do sprzedaży. Problem może też stanowić ustalenie odpowiedniej wartości przedmiotu transakcji, co z kolei bywa przyczyną nieprawidłowości w rozliczeniu z urzędem skarbowym.

 

Umowa barterowa – wzór

 

Umowa barterowa to umowa nienazwana, do której zgodnie z polskim prawem odnoszą się przepisy z Kodeksu cywilnego (art. 603 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r.). Jednak zasady te nie wskazują wymaganej treści zawartego porozumienia, dlatego poszczególne zapisy pozostają w gestii obu stron, tak jak na przykład umowa barterowa z influencerem – wzór można dopasować do potrzeb konkretnej transakcji handlowej.

Warto przy tym pamiętać, że barter to wymiana odpłatna, konsensualna oraz wzajemna. Każda ze stron transakcji jest w tym samym czasie sprzedawcą i nabywcą.

 

Czy barter jest opodatkowany?

 

Rozliczenie w barterze bywa korzystne, jednak wciąż podlega opodatkowaniu. Chociaż przychód z takiej współpracy nie przybiera formy finansowej, osoba albo firma korzystająca z tego typu regulacji zobowiązań jest zobligowana rozliczyć uzyskane korzyści majątkowe z urzędem skarbowym.

 

Co ważne, barter oznacza opodatkowanie wartości finansowej przedmiotów wymiany według obowiązujących stawek podatkowych. Miernikiem jest tutaj koszt towaru bądź usługi wynikający z zawartej umowy.

 

Umowa barterowa – jak rozliczyć?

 

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie regulują szczegółowo kwestii barteru. Mimo to umowa barterowa z osobą fizyczną wymaga rozliczenia. Według obowiązujących zasad uzyskany dochód pieniężny należy zsumować z przychodami uzyskanymi w naturze. Podlegają one wspólnemu opodatkowaniu zgodnie z normami obowiązującymi dla korzyści majątkowych osiąganych w formie finansowej.

 

Barter rozlicza się, składając właściwy formularz PIT w urzędzie skarbowym. Jeśli dochód z barteru zostanie zaniżony lub zawyżony, urząd może samodzielnie oszacować jego wysokość wzywając podatnika do wyjaśnienia nieprawidłowości. W razie potrzeby zostaje powołany biegły, którego koszt ponosi podatnik.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Robotnik produkcyjny

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Obowiązki: pakowanie warzyw i owoców, oklejanie produktów, układanie kartonów paletach. Wymagania: podstawowa znajomość języka angielskiego, chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres. Mile widziane: prawo jazdy kat. B;
  • Aon
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    What the day will look like As a member of our team, you’d be responsible for providing administrative support in terms of available insurance policies by organizing, validating, and verifying the data as well as interacting directly with the Dutch teams to deliver the best solutions available on...
  • Orderpicker w magazynie z artykułami dla zwierząt

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień przy użyciu skanera ręcznego; przygotowywanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: komunikatywna znajomość języka angielskiego; mile widziane prawo jazdy kat. B – nie jest wymagane! dobra organizacja pracy; zaangażowanie w wykonywanie...
  • Kierowca wózka widłowego

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa   9 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Obowiązki: kierowanie wózkiem widłowym bocznym; przeprowadzanie konserwacyji wózka; prace magazynowe; praca w systemie zmianowym; Wymagania: doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku; uprawnienia na wózki widłowe boczne - z certyfikatem; prawo jazdy kat. B; znajomość języka...
  • Młodszy specjalista ds. monitoringu należności

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zakres obowiązków: monitoring i windykacja należności, kontakt telefoniczny i mailowy z Klientami, prowadzenie działań mających na celu terminowe regulowanie zobowiązań przez Klientów, utrzymywanie regularnego kontaktu z Klientami- wyjaśnianie spraw związanych z płatnościami,...
  • Kierownik / Inżynier Robót Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    14 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?