Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Badanie alkomatem w pracy – odmowa, przepisy

Badanie alkomatem w pracy – odmowa, przepisy

 
Badanie alkomatem w pracy – odmowa, przepisy

Badania alkomatem


Jednym z podstawowych obowiązków każdego pracownika jest zachowanie trzeźwości w miejscu pracy. Konsekwencją złamania tego nakazu może być natychmiastowe zwolnienie z pracy (zwolnienie dyscyplinarne) bez zachowania okresu wypowiedzenia. Jeżeli pracodawca ma pewne podejrzenia co do stanu trzeźwości, to może zaproponować badanie alkomatem w pracy. Jakie są w takiej sytuacji prawa pracownika, a jakie pracodawcy? Czy pracodawca może zmusić swoich podwładnych do wykonania takiego badania? Czy można odmówić badania alkomatem?

 

Odmowa badania alkomatem


Jeżeli zaistniało podejrzenie o naruszeniu przepisu związanego z trzeźwością w pracy, pracodawca może wykonać badanie alkomatem. Są tutaj jednak pewne obostrzenia. Przede wszystkim pracodawca pod żadnym pozorem nie może zmusić podwładnego do takiego badania, ponieważ może to być potraktowane jako naruszenie dóbr osobistych, a w tym wypadku pracownik może ubiegać się o stosowne odszkodowanie.

W praktyce oznacza to, że pracownik może odmówić poddania się badaniu, jednak musi pamiętać o pewnych kwestiach. Odmówienie poddania się badaniu traktowane jest jako przyznanie się do podejrzewanego stanu. W tym wypadku pracodawca może uznać, że faktycznie stawiliśmy się w pracy pod wpływem alkoholu, a to może prowadzić do natychmiastowego odsunięcia pracownika od wykonywanych obowiązków.

Jeżeli pracownik odmówił wykonania testu alkomatem, to może zostać wysłany na odpowiednie testy krwi. W przypadku, gdy podejrzenia nie były uzasadnione, to koszt badania pokrywany jest z kieszeni pracodawcy. W przeciwnym razie za badanie musi zapłacić pracownik.

W momencie, w którym pracodawca chce przeprowadzić badanie alkomatem, może się zwrócić z prośbą o jego przeprowadzenie do odpowiednich organów. Najczęściej są to funkcjonariusze policji.

Tylko w jednym przypadku pracownik nie może odmówić badania alkomatem. Dzieje się tak w chwili wypadku na terenie zakładu pracy, w którym dany pracownik brał udział. Jeżeli doszło do wypadku, to nie ma już znaczenia, jak zostanie przeprowadzone badanie – alkomatem, z krwi lub z moczu. Pracownik musi pamiętać, że w takiej sytuacji nie może odmówić badania stanu trzeźwości. Jeżeli nie poddamy się badaniu alkomatem w chwili wypadku, to możemy nie otrzymać należytego odszkodowania (nie będzie miał na to wpływ fakt, czy pracownik był trzeźwy, czy jednak nie).

Jak już na początku zostało wspomniane, zachowanie trzeźwości jest jednym z kluczowych obowiązków pracowniczych. Dlatego warto pamiętać o możliwych konsekwencjach naruszenia tego obowiązku. Jeżeli pracodawca będzie chciał potraktować niesubordynowanego pracownika łagodnie, to udzieli mu ustnej bądź pisemnej nagany z wpisem do akt pracowniczych. Dodatkowo za ten dzień może mieć potrącone wynagrodzenie. Najczęściej jednak pracodawcy uciekają się do najostrzejszej kary, jaką jest natychmiastowe rozwiązanie stosunku pracy.

 

Badanie trzeźwości pracy – przepisy


W polskim prawie został sporządzony zapis o przeprowadzeniu kontroli trzeźwości pracowników. Dzięki temu możemy jasno ustalić zasady badania, co pozwoli nam uniknąć nadużyć zarówno ze strony pracodawcy, jak i pracownika. Podstawą prawną jest  Rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 6 maja 1983 r. w sprawie warunków i sposobu dokonywania badań na zawartość alkoholu w organizmie.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!