Badania kontrolne
Zanim zatrudniona osoba będzie mogła rozpocząć wykonywanie swoich obowiązków, musi wykonać wstępne badania lekarskie do pracy. Skierowanie na takie badania otrzymujemy od pracodawcy, który dodatkowo musi je sfinansować. Innym rodzajem badań, jakie będziemy musieli wykonywać już później, podczas trwania naszego zatrudnienia, są badania kontrolne. Także w tym przypadku pracodawca ma obowiązek pokryć wszystkie koszta związane z badaniami profilaktycznymi. Czym są badania kontrolne i kiedy pracownik jest zobowiązany je wykonać?
Badanie kontrolne po zwolnieniu lekarskim
Badania kontrolne przeprowadzane są w przypadku niezdolności do pracy pracownika z powodu choroby, która trwała dłużej niż 30 dni. Skierowanie na badania kontrolne dostajemy od pracodawcy. Według artykułu 229. Kodeksu pracy badania kontrolne mają na celu sprawdzić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań przed ponownym podjęciem pracy na określonym stanowisku. Przeprowadzenie takich badań pozwala na ponowne dopuszczenie pracownika do wykonywania obowiązków.
Badania kontrolne pracownika
Pracownicy powinni być świadomi, że odmowa poddania się badaniom kontrolnym może doprowadzić do niedopuszczenia do pracy oraz niewypłacenia wynagrodzenia. Dodatkowo, jeżeli naraziło to pracodawcę na szkodę, to pracownik może być obciążony karami materialnymi na rzecz firmy.
Z drugiej strony dopuszczenie pracownika bez aktualnych badań kontrolnych po dłuższej nieobecności może spowodować naliczenie kar, które będzie musiał zapłacić pracodawca. Wysokość kar finansowych jest określana przez Państwową Inspekcję Pracy. Niedopełnienie obowiązku skierowania pracownika na badania kontrolne traktowane jest jak naruszenie podstawowych praw pracowniczych. Wszystkie orzeczenia lekarskie powinny być przechowywane w aktach pracowników.
Okresowe i kontrolne badania powinny odbywać się w godzinach pracy (z zachowaniem prawa do wynagrodzenia). Jeżeli badania kontrolne odbywały się w innej miejscowości, to pracodawca jest zobowiązany zwrócić koszt przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.
Pracownik po badaniach powinien w miarę możliwości wrócić do zakładu pracy i zacząć ponownie wykonywać swoje obowiązki. Bezpodstawne przeznaczenie całego dnia na takie badania może być potraktowane jako niestawienie się w pracy. Nieusprawiedliwiona nieobecność może być powodem do upomnienia, nagany bądź nawet zwolnienia dyscyplinarnego.