Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Badania kontrolne pracownika

Badania kontrolne pracownika

 
Badania kontrolne pracownika

Badania kontrolne

Zanim zatrudniona osoba będzie mogła rozpocząć wykonywanie swoich obowiązków, musi wykonać wstępne badania lekarskie do pracy. Skierowanie na takie badania otrzymujemy od pracodawcy, który dodatkowo musi je sfinansować. Innym rodzajem badań, jakie będziemy musieli wykonywać już później, podczas trwania naszego zatrudnienia, są badania kontrolne. Także w tym przypadku pracodawca ma obowiązek pokryć wszystkie koszta związane z badaniami profilaktycznymi. Czym są badania kontrolne i kiedy pracownik jest zobowiązany je wykonać?

 

Badanie kontrolne po zwolnieniu lekarskim


Badania kontrolne przeprowadzane są w przypadku niezdolności do pracy pracownika z powodu choroby, która trwała dłużej niż 30 dni. Skierowanie na badania kontrolne dostajemy od pracodawcy. Według artykułu 229. Kodeksu pracy badania kontrolne mają na celu sprawdzić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań przed ponownym podjęciem pracy na określonym stanowisku. Przeprowadzenie takich badań pozwala na ponowne dopuszczenie pracownika do wykonywania obowiązków.

 

Badania kontrolne pracownika


Pracownicy powinni być świadomi, że odmowa poddania się badaniom kontrolnym może doprowadzić do niedopuszczenia do pracy oraz niewypłacenia wynagrodzenia. Dodatkowo, jeżeli naraziło to pracodawcę na szkodę, to pracownik może być obciążony karami materialnymi na rzecz firmy.
Z drugiej strony dopuszczenie pracownika bez aktualnych badań kontrolnych po dłuższej nieobecności może spowodować naliczenie kar, które będzie musiał zapłacić pracodawca. Wysokość kar finansowych jest określana przez Państwową Inspekcję Pracy. Niedopełnienie obowiązku skierowania pracownika na badania kontrolne traktowane jest jak naruszenie podstawowych praw pracowniczych. Wszystkie orzeczenia lekarskie powinny być przechowywane w aktach pracowników.

Okresowe i kontrolne badania powinny odbywać się w godzinach pracy (z zachowaniem prawa do wynagrodzenia). Jeżeli badania kontrolne odbywały się w innej miejscowości, to pracodawca jest zobowiązany zwrócić koszt przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.
Pracownik po badaniach powinien w miarę możliwości wrócić do zakładu pracy i zacząć ponownie wykonywać swoje obowiązki. Bezpodstawne przeznaczenie całego dnia na takie badania może być potraktowane jako niestawienie się w pracy. Nieusprawiedliwiona nieobecność może być powodem do upomnienia, nagany bądź nawet zwolnienia dyscyplinarnego.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!