Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Autoprezentacja - jak napisać, zasady, korzyści, przykład

Autoprezentacja - jak napisać, zasady, korzyści, przykład

 
Autoprezentacja - jak napisać, zasady, korzyści, przykład

Autoprezentacja - jak napisać

 

Umiejętność autoprezentacji to świadome wywoływanie wrażenia, tak aby inni odbierali nas w taki sposób, w jaki chcemy być odbierani. Taka cecha przydaje się w wielu życiowych sytuacjach. Jest np. bardzo istotna, kiedy ubiegamy się o stanowisko w jakiejś firmie. Musimy na rekruterze wywołać takie wrażenie, by zechciał nas przyjąć na wolne stanowisko. Pierwsza sposobność pojawia się już w formie pisemnej - na etapie CV i listu motywacyjnego.

 

To pierwsze dokumenty, które przegląda rekruter. Musimy więc za ich pomocą wywrzeć dobre wrażenie, czyli przedstawić swoje umiejętności w taki sposób, by były korzystne dla pracodawcy. Należy zatem zadbać i o formę i o treść. Jeśli chodzi o treść, to podstawą są prawdziwe informacje. Powinniśmy wystrzegać się wypisywania wszystkich elementów, wymaganych przez pracodawcę, tylko wyeksponować te, które rzeczywiście posiadamy i które mogą pozytywnie wpłynąć na naszą ocenę. Co do formy - poprawność, przejrzystość, czytelność, spójność - to podstawy przy formułowaniu takich dokumentów.
Tak więc jeśli nurtuje nas temat autoprezentacji, jak napisać dobry tekst o sobie, dobrze skorzystać z zasad pisania poprawnego CV i listu motywacyjnego.

 

Zasady autoprezentacji

 

Jeśli chodzi o bezpośrednią autoprezentację, w formie wypowiedzi ustnej - może wystąpić na rozmowie rekrutacyjnej pod postacią zadania, w którym będziemy mieli opowiedzieć coś o sobie. Ale to nie jedyny moment, kiedy będziemy musieli skorzystać z zasad autoprezentacji - negocjacje z klientami, ze współpracownikami, przedstawienie pomysłów przed zarządem, to tylko kilka przykładów sytuacji.

 

Przygotowując taką wypowiedź, można posłużyć się kilkoma podstawowymi zasadami. Trzeba mieć świadomość do kogo się mówi - czy jest to przełożony, rekruter, może współpracownicy lub podwładni. Inaczej też będzie wyglądała autoprezentacja przed jedną osobą, a inaczej przed większą grupą.


Drugą ważną sprawą jest określenie i dobra znajomość celu autoprezentacji - zdecydowanie lepsze wrażenie robi ten, kto wie, o czym mówi. Osoba, która mówi bardzo dużo, ale w wypowiedź wrzuca wiele zbędnych informacji, często irytuje rozmówcę.

Kolejna ważna zasada, to przygotować się na efekt „po autoprezentacji”. W przypadku rozmowy o pracę, czy trudnych negocjacji biznesowych trzeba przygotować się na to, że nasz rozmówca może np. wypytywać o słabe strony lub przywołać brak jakiegoś istotnego elementu (np. w kwalifikacjach lub sprzedawanym produkcie) oczekiwanego, by pozytywnie rozpatrzyć kandydaturę. Jeśli będziemy mieli przygotowane odpowiednie kontrargumenty, łatwo będzie wybrnąć z takiej sytuacji.

 

Przy autoprezentacji ważna jest całość, czyli nie tylko to, co mówimy, ale też jak mówimy. Należy więc zwrócić uwagę na kilka aspektów:
• postawa – postawa otwarta (lekkie pochylenie ciała do przodu, wnętrze dłoni na widoku) wyraża szczerość i chęć do rozmowy, podczas gdy ręce skrzyżowane na piersiach lub opuszczone wzdłuż ciała mogą zaszkodzić, wyrażając zamknięcie, niechęć do rozmówcy lub strach przed nim,
• gestykulacja – zbyt nadmierna lub zbyt uboga może wzbudzić niepokój u rozmówcy,
• ubiór – odpowiednio dobrany wyraża szacunek do rozmówcy, wskazuje na prestiż sytuacji,
• kontakt wzrokowy – aby rozmówca rzeczywiście poczuł, że mówimy do niego (jednak też nie należy przesadzać, by nie wprowadzić w dyskomfort),
• sposób mówienia – wlicza się w to ton głosu, język, a także prędkość wypowiedzi i nadmierne wzbogacanie jej przerywnikami (np. „no”, „aha”, „yyy” itp.).

 

Autoprezentacja zawodowa - korzyści

 

Już sama definicja wskazuje na to, jakie korzyści płyną z autoprezentacji. Przykłady zachowań opisane wyżej również pomagają zorientować się, o co tak naprawdę chodzi. Autoprezentacja pomaga w wyselekcjonowaniu swoich najmocniejszych stron, wymaganych przez daną sytuację. Dobrze przeprowadzona pozwala „sprzedać je” odpowiednim osobom, od których jesteśmy w jakimś sposób zależni.

 

Autoprezentacja - przykład

 

W zależności od celu, jaki chcemy osiągnąć poprzez autoprezentację, można zastosować kilka przykładowych form.

Kiedy np. ubiegamy się o awans, warto skupić się na sukcesach i korzyściach przyniesionych firmie. Przykładowa autoprezentacja może więc zawierać fakty, ale poparte dowodami. Np. „Przez x lat pracuję w tej firmie. Rzetelnie wykonuję swoje obowiązki. Oprócz tego udało mi się wdrożyć nowy pomysł na pozyskiwanie klientów, przez co zyski w firmie regularnie wzrastają”.
Inny przykład odzwierciedlający np. posiadanie kompetencji miękkich: „Jestem osobą kontaktową i otwartą. Dobrze współpracuję w grupie. W poprzedniej firmie organizowałem spotkania integracyjne, byłem też często wybierany na lidera projektu. Wszystkie zakończyły się sukcesem”.

 

Prezentacja swojej osoby nie jest łatwa, ale też po odpowiednim przemyśleniu i przygotowaniu nie powinna stanowić aż tak znaczących trudności. Dobrze jest znać swoje mocne strony i umieć się na nich skupić.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Client Service Coordinator

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Responsibilities include: Act as primary point of Escalation for the Client, develop relationships to build trust with senior members within the Client organization, Lead monthly/quarterly client meetings to report on performance of contracted services and projects, discuss future planning; Act as...
  • Pracownik produkcji - owoce i warzywa

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Wymagania: zaangażowanie i motywacja do pracy; mile widziane prawo jazdy kat. B; co najmniej podstawowa znajomość języka angielskiego; dobra organizacja pracy; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – chcemy się z Tobą związać na jak najdłużej! Obowiązki: pakowanie,...
  • Kontroler jakości w firmie produkcyjnej

    HSV Polska Sp. z o.o.   Wrocław, Psie Pole    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twoje zadania: analizowanie wymagań jakościowych dla produktu i procesu; prowadzenie zestawień wyników analiz jakościowych oraz opracowywanie statystyk i raportów jakościowych; bieżące analizowanie błędów i rozwiązywanie pojawiających się problemów jakościowych, ustalanie...
  • Operator wózka widłowego bocznego

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa   9 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Obowiązki: wykonywanie transportu wewnątrz zakładowego wózkiem widłowym bocznym; wykonywanie czynności pomocniczych, obsługowych i konserwacyjnych wózka; prace magazynowe; Wymagania: doświadczenie przy obsłudze wózków widłowych bocznych; uprawnienia na wózki widłowe boczne –...
  • Kierownik Robót

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Do obowiązków kierownika robót należeć będzie wykonywanie obowiązków przewidzianych w aktualnie obowiązujących przepisach prawa w tym prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa.
  • Inżynier ds. Infrastruktury Technicznej i Konserwacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    3 godz.
    Opis stanowiska: Przygotowanie obiektów do otwarcia oraz udział w odbiorach inwestycji. Nadzór nad przeglądami technicznymi i konserwacją budynków oraz instalacji. Koordynacja napraw, modernizacji i rozbudowy infrastruktury. Współpraca z zewnętrznymi serwisami technicznymi i remontowymi....

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!