Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Autoprezentacja - jak napisać, zasady, korzyści, przykład

Autoprezentacja - jak napisać, zasady, korzyści, przykład

 
Autoprezentacja - jak napisać, zasady, korzyści, przykład

Autoprezentacja - jak napisać

 

Umiejętność autoprezentacji to świadome wywoływanie wrażenia, tak aby inni odbierali nas w taki sposób, w jaki chcemy być odbierani. Taka cecha przydaje się w wielu życiowych sytuacjach. Jest np. bardzo istotna, kiedy ubiegamy się o stanowisko w jakiejś firmie. Musimy na rekruterze wywołać takie wrażenie, by zechciał nas przyjąć na wolne stanowisko. Pierwsza sposobność pojawia się już w formie pisemnej - na etapie CV i listu motywacyjnego.

 

To pierwsze dokumenty, które przegląda rekruter. Musimy więc za ich pomocą wywrzeć dobre wrażenie, czyli przedstawić swoje umiejętności w taki sposób, by były korzystne dla pracodawcy. Należy zatem zadbać i o formę i o treść. Jeśli chodzi o treść, to podstawą są prawdziwe informacje. Powinniśmy wystrzegać się wypisywania wszystkich elementów, wymaganych przez pracodawcę, tylko wyeksponować te, które rzeczywiście posiadamy i które mogą pozytywnie wpłynąć na naszą ocenę. Co do formy - poprawność, przejrzystość, czytelność, spójność - to podstawy przy formułowaniu takich dokumentów.
Tak więc jeśli nurtuje nas temat autoprezentacji, jak napisać dobry tekst o sobie, dobrze skorzystać z zasad pisania poprawnego CV i listu motywacyjnego.

 

Zasady autoprezentacji

 

Jeśli chodzi o bezpośrednią autoprezentację, w formie wypowiedzi ustnej - może wystąpić na rozmowie rekrutacyjnej pod postacią zadania, w którym będziemy mieli opowiedzieć coś o sobie. Ale to nie jedyny moment, kiedy będziemy musieli skorzystać z zasad autoprezentacji - negocjacje z klientami, ze współpracownikami, przedstawienie pomysłów przed zarządem, to tylko kilka przykładów sytuacji.

 

Przygotowując taką wypowiedź, można posłużyć się kilkoma podstawowymi zasadami. Trzeba mieć świadomość do kogo się mówi - czy jest to przełożony, rekruter, może współpracownicy lub podwładni. Inaczej też będzie wyglądała autoprezentacja przed jedną osobą, a inaczej przed większą grupą.


Drugą ważną sprawą jest określenie i dobra znajomość celu autoprezentacji - zdecydowanie lepsze wrażenie robi ten, kto wie, o czym mówi. Osoba, która mówi bardzo dużo, ale w wypowiedź wrzuca wiele zbędnych informacji, często irytuje rozmówcę.

Kolejna ważna zasada, to przygotować się na efekt „po autoprezentacji”. W przypadku rozmowy o pracę, czy trudnych negocjacji biznesowych trzeba przygotować się na to, że nasz rozmówca może np. wypytywać o słabe strony lub przywołać brak jakiegoś istotnego elementu (np. w kwalifikacjach lub sprzedawanym produkcie) oczekiwanego, by pozytywnie rozpatrzyć kandydaturę. Jeśli będziemy mieli przygotowane odpowiednie kontrargumenty, łatwo będzie wybrnąć z takiej sytuacji.

 

Przy autoprezentacji ważna jest całość, czyli nie tylko to, co mówimy, ale też jak mówimy. Należy więc zwrócić uwagę na kilka aspektów:
• postawa – postawa otwarta (lekkie pochylenie ciała do przodu, wnętrze dłoni na widoku) wyraża szczerość i chęć do rozmowy, podczas gdy ręce skrzyżowane na piersiach lub opuszczone wzdłuż ciała mogą zaszkodzić, wyrażając zamknięcie, niechęć do rozmówcy lub strach przed nim,
• gestykulacja – zbyt nadmierna lub zbyt uboga może wzbudzić niepokój u rozmówcy,
• ubiór – odpowiednio dobrany wyraża szacunek do rozmówcy, wskazuje na prestiż sytuacji,
• kontakt wzrokowy – aby rozmówca rzeczywiście poczuł, że mówimy do niego (jednak też nie należy przesadzać, by nie wprowadzić w dyskomfort),
• sposób mówienia – wlicza się w to ton głosu, język, a także prędkość wypowiedzi i nadmierne wzbogacanie jej przerywnikami (np. „no”, „aha”, „yyy” itp.).

 

Autoprezentacja zawodowa - korzyści

 

Już sama definicja wskazuje na to, jakie korzyści płyną z autoprezentacji. Przykłady zachowań opisane wyżej również pomagają zorientować się, o co tak naprawdę chodzi. Autoprezentacja pomaga w wyselekcjonowaniu swoich najmocniejszych stron, wymaganych przez daną sytuację. Dobrze przeprowadzona pozwala „sprzedać je” odpowiednim osobom, od których jesteśmy w jakimś sposób zależni.

 

Autoprezentacja - przykład

 

W zależności od celu, jaki chcemy osiągnąć poprzez autoprezentację, można zastosować kilka przykładowych form.

Kiedy np. ubiegamy się o awans, warto skupić się na sukcesach i korzyściach przyniesionych firmie. Przykładowa autoprezentacja może więc zawierać fakty, ale poparte dowodami. Np. „Przez x lat pracuję w tej firmie. Rzetelnie wykonuję swoje obowiązki. Oprócz tego udało mi się wdrożyć nowy pomysł na pozyskiwanie klientów, przez co zyski w firmie regularnie wzrastają”.
Inny przykład odzwierciedlający np. posiadanie kompetencji miękkich: „Jestem osobą kontaktową i otwartą. Dobrze współpracuję w grupie. W poprzedniej firmie organizowałem spotkania integracyjne, byłem też często wybierany na lidera projektu. Wszystkie zakończyły się sukcesem”.

 

Prezentacja swojej osoby nie jest łatwa, ale też po odpowiednim przemyśleniu i przygotowaniu nie powinna stanowić aż tak znaczących trudności. Dobrze jest znać swoje mocne strony i umieć się na nich skupić.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu opieki seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska wykonywanie zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Konsultant ds. Sprzedaży Produktów Finansowych

    GCC7 Services Ltd   Malta, St. Julians      za 3 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat   6 400 - 14 000 zł brutto/mies.
    3 godz.
    Mieszkaj i pracuj na słonecznej Malcie! Szukamy osoby z ambicją, która chce rozwijać się w finansach, ma pozytywne podejście i lubi zdobywać nowych klientów. Co będziesz robić: Obsługiwać klientów w Polsce, Opowiadać o plusach współpracy z nami, Dbac o dobre relacje z klientami i...
  • Manager w Dziale Spedycji Morskiej / Kolejowej / Lotniczej

    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW Realizacja planów sprzedażowych oraz strategii produktowej; Ustalanie i bieżące zarządzanie budżetem oddziału; Rozwijanie i negocjowanie warunków współpracy z klientami; Nadzorowanie procesu realizacji sprzedaży; Efektywne zarządzanie zespołem podległych...
  • Kierownik Warsztatu

    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW Koordynowanie i nadzorowanie pracy serwisu pojazdów ciężarowych; Dbałość o dobry stan techniczny pojazdów floty firmy (ponad 250 samochodów ciężarowych oraz ciągników siodłowych ) Odpowiedzialność za jakościową i terminową realizację wykonywanych...
  • Pracownik Magazynu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zadania: Odbieranie, sprawdzanie, sortowanie i układanie produktów na półkach, Pobieranie produktów z półek, pakowanie i nadawanie zamówień. Wymagania: Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego lub angielskiego,, Gotowość do przeprowadzki do Niemiec, Dobra kondycja fizyczna.

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.