Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Asystentka stomatologiczna - jak zostać, kurs, obowiązki, wymagania, zarobki

Asystentka stomatologiczna - jak zostać, kurs, obowiązki, wymagania, zarobki

 
Asystentka stomatologiczna - jak zostać, kurs, obowiązki, wymagania, zarobki

Asystentka stomatologiczna

 

Asystentka stomatologiczna/asystent stomatologa współpracuje bezpośrednio ze stomatologiem oraz pacjentem. Asystuje podając odpowiednie narzędzia, czy przygotowując preparaty medyczne. Do zadań należy także pomoc  zestresowanemu pacjentowi. Czasami jest osobą pierwszego kontaktu w gabinecie. Praca asystentki ma często charakter zmianowy (włączając soboty lub całe weekendy).

 

Asystentka stomatologiczna - jak zostać?

 

Do 2016 zawód można było zdobyć w szkołach policealnych lub bezpośrednio w gabinetach stomatologicznych na zasadzie przyuczenia. Wystarczyło mieć ukończoną szkołę średnią i w kolejnym kroku uczyć się przy boku dentysty, początkowo jako pomoc dentystyczna.

 

Rok szkolny 2016/2017 przyniósł zmiany w systemie kształcenia asysty stomatologicznej. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że ten kierunek zostanie zlikwidowany. Osoby, które zdobyły wcześniej kwalifikacje, zachowują pełnię praw, wynikających z toku kształcenia w zawodzie asystenta/asystentki dentystycznej.

 

Obecnie można zdobyć zawód higienistki stomatologicznej. Możliwość nauki bezpośrednio u stomatologa nadal jest możliwa, jednak coraz rzadziej lekarze chcą przyjmować osoby na przyuczenie.

 

Asystentka stomatologiczna - kurs

 

W związku z deregulacją zawodu, na rynku szkoleniowym pojawiło się wiele kursów asystentek stomatologicznych. Opinie, jakie można znaleźć w sieci na temat tego zawodu, są pozytywne. Większość osób poszukujących informacji powinna zapisać się na forum asystentki stomatologicznej, gdzie znajdzie odpowiedzi z pierwszej ręki o zaletach i wadach zawodu oraz gdzie wybrać się na najlepszy kurs pomocy dentystycznej.

 

Asystentka stomatologiczna - obowiązki

 

Praca asystentki stomatologicznej wykonywana jest w gabinetach stomatologicznych. Jest to taki łączniki pomiędzy stomatologiem a pacjentem. Obowiązki asystentki stomatologicznej to przede wszystkim przygotowanie miejsca pracy, narzędzi stomatologicznych, różnorodnych substancji i preparatów czy leków. W jej gestii leży realizacja zamówień, a także niekiedy prowadzenie dokumentacji gabinetu czy nadzorowanie grafiku pracy.

 

Praca asystentki stomatologa to także dbanie o komfort pacjenta w trakcie wizyty. Pacjenci niejednokrotnie boją się zabiegów dentystycznych i przez to mocno się stresują. Dlatego poniekąd obowiązki asystentki to także zniwelowanie poziomu stresu, tak aby pacjent czuł się w miarę komfortowo, a dentysta był w stanie spokojnie przeprowadzić proces leczenia.

 

Asystentka stomatologiczna - wymagania

 

Stawiane wobec asystentki wymagania niejednokrotnie mają wpływ na to, ile zarabia asystentka stomatologiczna. Na zarobki składają się: doświadczenie zawodowe, wykształcenie kierunkowe, kwalifikacje i umiejętności. To, na co często zwracają uwagę pracodawcy to multitasking, czyli wykonywanie kilku zadań jednocześnie. Ważna jest też sumienność, staranność, odpowiedzialność i komunikatywność oraz wysoka kultura osobista.

 

Asystentka stomatologiczna - zarobki

 

Zarobki asystentki stomatologicznej uzależnione są od stażu i miejsca wykonywania pracy. Na lepsze zarobki może liczyć asystentka dentysty zatrudniona w prywatnym gabinecie stomatologicznym. Mediana zarobków wyliczona przez firmę Sedlak&Sedlak wynosi 2 473 PLN. Z kolei zarobki higienistki stomatologicznej wahają się pomiędzy 2 105 PLN a 3 297 PLN. Zatem to, ile zarabia higienistka stomatologiczna, jest także kwestią indywidualną uzależnioną od czynników podanych wyżej. Mediana określona jest na poziomie 2 648 PLN.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?