Asystentka stomatologiczna
Asystentka stomatologiczna/asystent stomatologa współpracuje bezpośrednio ze stomatologiem oraz pacjentem. Asystuje podając odpowiednie narzędzia, czy przygotowując preparaty medyczne. Do zadań należy także pomoc zestresowanemu pacjentowi. Czasami jest osobą pierwszego kontaktu w gabinecie. Praca asystentki ma często charakter zmianowy (włączając soboty lub całe weekendy).
Asystentka stomatologiczna - jak zostać?
Do 2016 zawód można było zdobyć w szkołach policealnych lub bezpośrednio w gabinetach stomatologicznych na zasadzie przyuczenia. Wystarczyło mieć ukończoną szkołę średnią i w kolejnym kroku uczyć się przy boku dentysty, początkowo jako pomoc dentystyczna.
Rok szkolny 2016/2017 przyniósł zmiany w systemie kształcenia asysty stomatologicznej. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że ten kierunek zostanie zlikwidowany. Osoby, które zdobyły wcześniej kwalifikacje, zachowują pełnię praw, wynikających z toku kształcenia w zawodzie asystenta/asystentki dentystycznej.
Obecnie można zdobyć zawód higienistki stomatologicznej. Możliwość nauki bezpośrednio u stomatologa nadal jest możliwa, jednak coraz rzadziej lekarze chcą przyjmować osoby na przyuczenie.
Asystentka stomatologiczna - kurs
W związku z deregulacją zawodu, na rynku szkoleniowym pojawiło się wiele kursów asystentek stomatologicznych. Opinie, jakie można znaleźć w sieci na temat tego zawodu, są pozytywne. Większość osób poszukujących informacji powinna zapisać się na forum asystentki stomatologicznej, gdzie znajdzie odpowiedzi z pierwszej ręki o zaletach i wadach zawodu oraz gdzie wybrać się na najlepszy kurs pomocy dentystycznej.
Asystentka stomatologiczna - obowiązki
Praca asystentki stomatologicznej wykonywana jest w gabinetach stomatologicznych. Jest to taki łączniki pomiędzy stomatologiem a pacjentem. Obowiązki asystentki stomatologicznej to przede wszystkim przygotowanie miejsca pracy, narzędzi stomatologicznych, różnorodnych substancji i preparatów czy leków. W jej gestii leży realizacja zamówień, a także niekiedy prowadzenie dokumentacji gabinetu czy nadzorowanie grafiku pracy.
Praca asystentki stomatologa to także dbanie o komfort pacjenta w trakcie wizyty. Pacjenci niejednokrotnie boją się zabiegów dentystycznych i przez to mocno się stresują. Dlatego poniekąd obowiązki asystentki to także zniwelowanie poziomu stresu, tak aby pacjent czuł się w miarę komfortowo, a dentysta był w stanie spokojnie przeprowadzić proces leczenia.
Asystentka stomatologiczna - wymagania
Stawiane wobec asystentki wymagania niejednokrotnie mają wpływ na to, ile zarabia asystentka stomatologiczna. Na zarobki składają się: doświadczenie zawodowe, wykształcenie kierunkowe, kwalifikacje i umiejętności. To, na co często zwracają uwagę pracodawcy to multitasking, czyli wykonywanie kilku zadań jednocześnie. Ważna jest też sumienność, staranność, odpowiedzialność i komunikatywność oraz wysoka kultura osobista.
Asystentka stomatologiczna - zarobki
Zarobki asystentki stomatologicznej uzależnione są od stażu i miejsca wykonywania pracy. Na lepsze zarobki może liczyć asystentka dentysty zatrudniona w prywatnym gabinecie stomatologicznym. Mediana zarobków wyliczona przez firmę Sedlak&Sedlak wynosi 2 473 PLN. Z kolei zarobki higienistki stomatologicznej wahają się pomiędzy 2 105 PLN a 3 297 PLN. Zatem to, ile zarabia higienistka stomatologiczna, jest także kwestią indywidualną uzależnioną od czynników podanych wyżej. Mediana określona jest na poziomie 2 648 PLN.