Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Asystentka stomatologiczna - jak zostać, kurs, obowiązki, wymagania, zarobki

Asystentka stomatologiczna - jak zostać, kurs, obowiązki, wymagania, zarobki

 
Asystentka stomatologiczna - jak zostać, kurs, obowiązki, wymagania, zarobki

Asystentka stomatologiczna

 

Asystentka stomatologiczna/asystent stomatologa współpracuje bezpośrednio ze stomatologiem oraz pacjentem. Asystuje podając odpowiednie narzędzia, czy przygotowując preparaty medyczne. Do zadań należy także pomoc  zestresowanemu pacjentowi. Czasami jest osobą pierwszego kontaktu w gabinecie. Praca asystentki ma często charakter zmianowy (włączając soboty lub całe weekendy).

 

Asystentka stomatologiczna - jak zostać?

 

Do 2016 zawód można było zdobyć w szkołach policealnych lub bezpośrednio w gabinetach stomatologicznych na zasadzie przyuczenia. Wystarczyło mieć ukończoną szkołę średnią i w kolejnym kroku uczyć się przy boku dentysty, początkowo jako pomoc dentystyczna.

 

Rok szkolny 2016/2017 przyniósł zmiany w systemie kształcenia asysty stomatologicznej. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że ten kierunek zostanie zlikwidowany. Osoby, które zdobyły wcześniej kwalifikacje, zachowują pełnię praw, wynikających z toku kształcenia w zawodzie asystenta/asystentki dentystycznej.

 

Obecnie można zdobyć zawód higienistki stomatologicznej. Możliwość nauki bezpośrednio u stomatologa nadal jest możliwa, jednak coraz rzadziej lekarze chcą przyjmować osoby na przyuczenie.

 

Asystentka stomatologiczna - kurs

 

W związku z deregulacją zawodu, na rynku szkoleniowym pojawiło się wiele kursów asystentek stomatologicznych. Opinie, jakie można znaleźć w sieci na temat tego zawodu, są pozytywne. Większość osób poszukujących informacji powinna zapisać się na forum asystentki stomatologicznej, gdzie znajdzie odpowiedzi z pierwszej ręki o zaletach i wadach zawodu oraz gdzie wybrać się na najlepszy kurs pomocy dentystycznej.

 

Asystentka stomatologiczna - obowiązki

 

Praca asystentki stomatologicznej wykonywana jest w gabinetach stomatologicznych. Jest to taki łączniki pomiędzy stomatologiem a pacjentem. Obowiązki asystentki stomatologicznej to przede wszystkim przygotowanie miejsca pracy, narzędzi stomatologicznych, różnorodnych substancji i preparatów czy leków. W jej gestii leży realizacja zamówień, a także niekiedy prowadzenie dokumentacji gabinetu czy nadzorowanie grafiku pracy.

 

Praca asystentki stomatologa to także dbanie o komfort pacjenta w trakcie wizyty. Pacjenci niejednokrotnie boją się zabiegów dentystycznych i przez to mocno się stresują. Dlatego poniekąd obowiązki asystentki to także zniwelowanie poziomu stresu, tak aby pacjent czuł się w miarę komfortowo, a dentysta był w stanie spokojnie przeprowadzić proces leczenia.

 

Asystentka stomatologiczna - wymagania

 

Stawiane wobec asystentki wymagania niejednokrotnie mają wpływ na to, ile zarabia asystentka stomatologiczna. Na zarobki składają się: doświadczenie zawodowe, wykształcenie kierunkowe, kwalifikacje i umiejętności. To, na co często zwracają uwagę pracodawcy to multitasking, czyli wykonywanie kilku zadań jednocześnie. Ważna jest też sumienność, staranność, odpowiedzialność i komunikatywność oraz wysoka kultura osobista.

 

Asystentka stomatologiczna - zarobki

 

Zarobki asystentki stomatologicznej uzależnione są od stażu i miejsca wykonywania pracy. Na lepsze zarobki może liczyć asystentka dentysty zatrudniona w prywatnym gabinecie stomatologicznym. Mediana zarobków wyliczona przez firmę Sedlak&Sedlak wynosi 2 473 PLN. Z kolei zarobki higienistki stomatologicznej wahają się pomiędzy 2 105 PLN a 3 297 PLN. Zatem to, ile zarabia higienistka stomatologiczna, jest także kwestią indywidualną uzależnioną od czynników podanych wyżej. Mediana określona jest na poziomie 2 648 PLN.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.