Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Assessment Center - zadania, wymagania, testy, jak się przygotować

Assessment Center - zadania, wymagania, testy, jak się przygotować

 
Assessment Center - zadania, wymagania, testy, jak się przygotować

Assessment Center - zadania

 

Assessment Center czyli tzw. Centrum Oceny to metoda mająca sprawdzić rekrutowanego kandydata pod wieloma względami. Ma dać ogląd na jego kwalifikacje zawodowe oraz kompetencje miękkie. Do takiej weryfikacji przygotowuje się szereg zadań i testów, które pozwolą w praktyce sprawdzić wszystkie niezbędne elementy. Jeśli więc ktoś wie, że zostanie poddany metodzie Assessment Center, przykłady zadań jakich może się spodziewać, to:

 

Koszyk zadań (in basket, in try) - kandydat przyjmuję rolę osoby zarządzającej. Otrzymuje odpowiednią dokumentację, zawierającą notatki i maile o charakterze służbowym (np. od klientów, od pracowników). Musi m.in. wykazać się umiejętnością selekcjonowania i segregowania problemów oraz rozwiązywania ich pod presją czasu. To również sprawdzenie w jaki sposób dany kandydat planuje i deleguje zadania.

 

Dyskusja grupowa - jest to zadanie przeprowadzane w grupie, której zadaje się konkretny problem do rozwiązania. Dyskusja sprawdza w jaki sposób radzimy sobie w sytuacjach, w których musimy dogadać się lub rywalizować z innymi ludźmi. Weryfikuje też umiejętność bycia elastycznym, wypracowywania kompromisów, zaangażowania się w problem. Często w takim zadaniu uczestniczą ludzie, którzy startują na to samo stanowisko.

 

Odgrywanie roli - kandydat otrzymuje zadanie by odegrać scenę dotyczącą jakiegoś problemu. Może np. mieć za zadanie wynegocjować dobry kontrakt, przedstawić projekt itp.

 

Case Study - to analiza konkretnej sytuacji i jej rozwiązanie. Może być to fikcyjne zdarzenie lub prawdziwa sytuacja. Kandydat będzie musiał rozłożyć ją niejako na czynniki pierwsze, a następnie opracować najlepsze wyjście z przedstawionego problemu.

 

Prezentacja - jak sama nazwa wskazuje, przedmiotem tego zadania jest stworzenie prezentacji na wybrany temat, do zdefiniowanej w poleceniu grupy odbiorców. Może to być np. temat który trzeba będzie przedstawić zarządowi firmy, ale równie dobrze innym pracownikom.

 

Assessment Center - wymagania

 

Powyższe zadania to tylko część technik wykorzystywanych przy zastosowaniu Assessment Center. Zadania przygotowane są tak, by jak najbardziej szczegółowo przetestować kompetencje kandydatów. Następnie oceniane są one przez grupę specjalistów (nazywanych sędziami). Dzięki temu ma się obiektywną i dogłębną ocenę danego pretendenta na stanowisko.

 

Od kandydatów wymaga się odpowiedniego poziomu prezentowanych umiejętności. Analizując powyższe zadania można stwierdzić, że jedne z najważniejszych to zdolność zarządzania czasem swoim i podwładnych, prawidłowe delegowanie zadań, jasność komunikacji, dobra organizacja ale też elastyczność.

 

Assessment Center - testy

 

Do metody Assessment Center zaliczają się również testy. Dzielą się na kompetencyjne i psychologiczne (osobowości i zdolności). Testy mogą np. zawierać opis sytuacji, które sprawdzą, jak w danej z nich zachowają się kandydaci. Mają też sprawdzić poziom wiedzy merytorycznej, znajomość języka, a także sprawdzać procesy myślowe – umiejętność logicznego myślenia, kojarzenia itp. 

 

W metodzie Assessment Center testy są elementem uzupełniającym, sprawdzającym czy kandydat posiada wymagane przez pracodawcę cechy.

 

Assessment Center - jak się przygotować

 

Mimo, że nie do końca wiemy, jakie dokładnie otrzymamy zadania to jednak nie jesteśmy całkiem bezradni. Jeśli czeka nas sesja Assessment Center, możemy się do niej odpowiednio przygotować.

Na każde zadanie będzie przeznaczona określona ilość czasu, nastawmy się więc na to, by go kontrolować, dzielić zadania, porządkować materiały.


Dobrze jest też przećwiczyć sobie elementy, które sprawdzane będą w poszczególnych zadaniach – ważne więc będą m.in. znajomość metod autoprezentacji, negocjacji i opanowania stresu – jednak jeszcze ważniejsze jest by nie udawać w tym kogoś, kim nie jesteśmy.


Przy tej metodzie najczęściej też należy stawiać na naturalność i bycie sobą. Metoda Assessment Center ma weryfikować nasz charakter, więc wszelkie próby udawania, grania kogoś o innych cechach raczej nie przyniesie korzyści. Nie należy więc szukać gotowych odpowiedzi na konkretne pytania i zadania. Skoro dotarliśmy do tego etapu – warto jeszcze bardziej uwierzyć w swoje możliwości i kompetencje.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Do obowiązków kierownika robót należeć będzie wykonywanie obowiązków przewidzianych w aktualnie obowiązujących przepisach prawa w tym prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa.
  • Inżynier ds. Infrastruktury Technicznej i Konserwacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska: Przygotowanie obiektów do otwarcia oraz udział w odbiorach inwestycji. Nadzór nad przeglądami technicznymi i konserwacją budynków oraz instalacji. Koordynacja napraw, modernizacji i rozbudowy infrastruktury. Współpraca z zewnętrznymi serwisami technicznymi i remontowymi....
  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Gwarancyjnej

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa klienta – przyjmowanie zgłoszeń, diagnozowanie usterek oraz nadzorowanie ich usuwania. Współpraca z generalnymi wykonawcami, firmami budowlanymi oraz wewnętrznymi działami firmy. Prowadzenie odbiorów mieszkań oraz archiwizacja dokumentacji technicznej.
  • Kierownik Projektu ds. Inwestycji Budowlanych

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska: Kompleksowe zarządzanie projektami budowlanymi od pozwolenia na budowę po przekazanie nieruchomości do użytkowania. Nadzór nad budżetem, harmonogramem oraz dokumentacją techniczną projektów. Koordynacja odbiorów końcowych inwestycji oraz optymalizacja kosztów realizacji....
  • Kierowca plandeki C+E / Kierowca wywrotki C+E

    TMG Spedition GmbH   Niemcy, Bittterfeld    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Co oferujemy? flotę pojazdów marki Mercedes i MAN; dyspozycję w języku polskim; rejestrację pracowników w niemieckich kasach chorych, urzędach skarbowych oraz wsparcie w kwestiach takich jak zasiłek rodzinny itp. terminowe wypłaty; system premiowy; szkolenie przed rozpoczęciem pracy;...
  • Operator Koparki

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Wymagania: minimum 5 letnie doświadczenie na ww. stanowisku; wykształcenie zawodowe lub techniczne; mile widziana znajomość j. niemieckiego; samodzielność; sumienność dokładność oraz rzetelność;

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!