Assessment Center - zadania
Assessment Center czyli tzw. Centrum Oceny to metoda mająca sprawdzić rekrutowanego kandydata pod wieloma względami. Ma dać ogląd na jego kwalifikacje zawodowe oraz kompetencje miękkie. Do takiej weryfikacji przygotowuje się szereg zadań i testów, które pozwolą w praktyce sprawdzić wszystkie niezbędne elementy. Jeśli więc ktoś wie, że zostanie poddany metodzie Assessment Center, przykłady zadań jakich może się spodziewać, to:
Koszyk zadań (in basket, in try) - kandydat przyjmuję rolę osoby zarządzającej. Otrzymuje odpowiednią dokumentację, zawierającą notatki i maile o charakterze służbowym (np. od klientów, od pracowników). Musi m.in. wykazać się umiejętnością selekcjonowania i segregowania problemów oraz rozwiązywania ich pod presją czasu. To również sprawdzenie w jaki sposób dany kandydat planuje i deleguje zadania.
Dyskusja grupowa - jest to zadanie przeprowadzane w grupie, której zadaje się konkretny problem do rozwiązania. Dyskusja sprawdza w jaki sposób radzimy sobie w sytuacjach, w których musimy dogadać się lub rywalizować z innymi ludźmi. Weryfikuje też umiejętność bycia elastycznym, wypracowywania kompromisów, zaangażowania się w problem. Często w takim zadaniu uczestniczą ludzie, którzy startują na to samo stanowisko.
Odgrywanie roli - kandydat otrzymuje zadanie by odegrać scenę dotyczącą jakiegoś problemu. Może np. mieć za zadanie wynegocjować dobry kontrakt, przedstawić projekt itp.
Case Study - to analiza konkretnej sytuacji i jej rozwiązanie. Może być to fikcyjne zdarzenie lub prawdziwa sytuacja. Kandydat będzie musiał rozłożyć ją niejako na czynniki pierwsze, a następnie opracować najlepsze wyjście z przedstawionego problemu.
Prezentacja - jak sama nazwa wskazuje, przedmiotem tego zadania jest stworzenie prezentacji na wybrany temat, do zdefiniowanej w poleceniu grupy odbiorców. Może to być np. temat który trzeba będzie przedstawić zarządowi firmy, ale równie dobrze innym pracownikom.
Assessment Center - wymagania
Powyższe zadania to tylko część technik wykorzystywanych przy zastosowaniu Assessment Center. Zadania przygotowane są tak, by jak najbardziej szczegółowo przetestować kompetencje kandydatów. Następnie oceniane są one przez grupę specjalistów (nazywanych sędziami). Dzięki temu ma się obiektywną i dogłębną ocenę danego pretendenta na stanowisko.
Od kandydatów wymaga się odpowiedniego poziomu prezentowanych umiejętności. Analizując powyższe zadania można stwierdzić, że jedne z najważniejszych to zdolność zarządzania czasem swoim i podwładnych, prawidłowe delegowanie zadań, jasność komunikacji, dobra organizacja ale też elastyczność.
Assessment Center - testy
Do metody Assessment Center zaliczają się również testy. Dzielą się na kompetencyjne i psychologiczne (osobowości i zdolności). Testy mogą np. zawierać opis sytuacji, które sprawdzą, jak w danej z nich zachowają się kandydaci. Mają też sprawdzić poziom wiedzy merytorycznej, znajomość języka, a także sprawdzać procesy myślowe – umiejętność logicznego myślenia, kojarzenia itp.
W metodzie Assessment Center testy są elementem uzupełniającym, sprawdzającym czy kandydat posiada wymagane przez pracodawcę cechy.
Assessment Center - jak się przygotować
Mimo, że nie do końca wiemy, jakie dokładnie otrzymamy zadania to jednak nie jesteśmy całkiem bezradni. Jeśli czeka nas sesja Assessment Center, możemy się do niej odpowiednio przygotować.
Na każde zadanie będzie przeznaczona określona ilość czasu, nastawmy się więc na to, by go kontrolować, dzielić zadania, porządkować materiały.
Dobrze jest też przećwiczyć sobie elementy, które sprawdzane będą w poszczególnych zadaniach – ważne więc będą m.in. znajomość metod autoprezentacji, negocjacji i opanowania stresu – jednak jeszcze ważniejsze jest by nie udawać w tym kogoś, kim nie jesteśmy.
Przy tej metodzie najczęściej też należy stawiać na naturalność i bycie sobą. Metoda Assessment Center ma weryfikować nasz charakter, więc wszelkie próby udawania, grania kogoś o innych cechach raczej nie przyniesie korzyści. Nie należy więc szukać gotowych odpowiedzi na konkretne pytania i zadania. Skoro dotarliśmy do tego etapu – warto jeszcze bardziej uwierzyć w swoje możliwości i kompetencje.