Architekt
Jednym z bardziej prestiżowych zawodów jest zawód architekta. Samo słowo architekt pochodzi z języka greckiego (architekton) i oznacza „budowniczego, kierującego budową”. Historia pokazuje, że niektórzy architekci na stałe wpisali się do historii sztuki, dzięki skonstruowaniu chociażby takich budowli jak Wieża Eiffela, Taj Mahal czy Katedra Notre Dame. Niektórzy architekci należeli do dość ekscentrycznych np. Antonio Gaudi czy Friedensreich Hundertwasser. Były to bardzo nietuzinkowe osoby, które wyprzedzały swoją epokę, a ich projekty znane są na całym świecie także i dziś.
Zawód - architekt
Architekt projektuje budynki, dobiera formy zależnie od tego, jaką ma wizję. Jest to zawód na pograniczu nauk technicznych oraz sztuki artystycznej. Architekt na pewno musi mieć talent plastyczny, wyobraźnię przestrzenną, która pozwoli mu na stworzenie projektów, a także mieć zdolności matematyczne. To wszystko sprawia, że zawód architekta nie należy do najłatwiejszych. Dodatkowo architekci praktycznie zawsze przeprowadzają swoisty wywiad z klientem, aby zebrać informację na temat ich oczekiwań. Dlatego ważna jest komunikatywność oraz zdolność do prowadzenia rozmowy.
Jak zostać architektem
Aby zostać architektem trzeba ukończyć specjalistyczny kierunek na uczelniach wyższych lub na Akademii Sztuk Pięknych. Egzaminy wstępne na kierunki architektoniczne bardzo często składają się z części plastycznej, dlatego zanim kandydaci przystąpią do takiego egzaminu, inwestują duże pieniądze w specjalne lekcje rysunku. Jeżeli uda nam się z powodzeniem uzyskać tytuł magistra inżyniera architekta, to musimy odbyć dwuletnie praktyki.
Zawód architekta należy do tak zwanych zawodów chronionych. Oznacza to, że aby mieć możliwość wykonywania zawodu, trzeba uzyskać stosowne uprawnienia i zostać członkiem Izby Architektów RP bądź Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. I właśnie do tego potrzebne nam są wyżej już wspomniane praktyki. Oprócz tego przyszły architekt musi także rok popracować w terenie i podejść do kolejnego egzaminu, po którym uzyska potrzebne uprawnienia.
Wśród architektów można też wyróżnić wiele specjalizacji. Są to między innymi: architekci krajobrazu, architekt wnętrz, dekoratorzy wnętrz, planiści czy urbaniści.
Należy jednak podkreślić, że studia z zakresu architektury nie są łatwe. Jeżeli zdecydujemy się na taki kierunek i pozytywnie przejdziemy rekrutację, to czeka nas wiele godzin pracy w domu w związku z robieniem projektów na poszczególne przedmioty.
Architektura - praca
Architekci najczęściej pracują w specjalnych pracowniach architektonicznych. Jeżeli ktoś jest jednak wolnym strzelcem i chce mieć wpływ na wybierane projekty, to może założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Często wiąże się to z pracą z domu, która w przypadku zawodu architekta jest jak najbardziej możliwa.
Architekt - zarobki
Oczywiście pojawia się pytanie, ile zarabiają architekci. Architekci zatrudnieni w dużych firmach z zagranicznym kapitałem mogą zarobić naprawdę dużo – czasem ich pensje mogą sięgać nawet 10 000 złotych. Średnie zarobki architektów oscylują w granicach 5000 zł. Na początku jednak, kiedy podejmujemy się pracy przy mniejszych projektach, żeby powoli zdobyć doświadczenie, zarobki mogą wahać się w przedziale 2500 do 3500 zł.