Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Aneks do umowy o pracę — kiedy jest stosowany, jak go sporządzić

Aneks do umowy o pracę — kiedy jest stosowany, jak go sporządzić

 
Aneks do umowy o pracę — kiedy jest stosowany, jak go sporządzić

Aneks zmieniający do umowy o pracę to najszybszy i najbardziej powszechnie stosowany sposób aktualizacji umowy w przypadku, w którym doszło do zmiany warunków lub płacy u zatrudnionej osoby.

 

Aneks do umowy o pracę – podstawowe informacje


Wszystkie ustalenia między pracownikiem a pracodawcą dotyczące stosunku pracy, powinny być uregulowane w umowie o pracę. Po podpisaniu dokumentu, przełożony może jednak chcieć zmienić jego warunki (zarówno w kontekście płacy, jak i obowiązków). Aby móc to jednak zrobić, musi uzyskać zgodę zainteresowanej osoby. Jeśli obie strony zgadzają się na zmiany, to można wprowadzić je aneksem do umowy. Nie trzeba wtedy zrywać poprzedniej umowy i zawierać nowej, a jedynie wprowadzić do niej nowe informacje za pomocą aneksu.

 

Kiedy aneks, a kiedy porozumienie zmieniające?


To pytanie jest często zadawane nawet przez specjalistów z HR. Warto zatem wyjaśnić, że porozumienie zmieniające jest tym samym, co aneks do umowy. To dwie różne nazwy tego samego dokumentu.
Z aneksem do umowy będziemy mieć zatem do czynienia wtedy, kiedy istnieje porozumienie między stronami w sprawie warunków pracy i płacy. Z tego powodu, nie powinno w praktyce zdarzyć się coś takiego jak nie podpisanie aneksu do umowy przez pracownika. Jeśli bowiem został przygotowany aneks, to powinno oznaczać to istnienie porozumienia między pracownikiem a pracodawcą. Jeśli pracownik aneksu nie podpisze, pracodawca powinien wręczyć mu wypowiedzenie zmieniające.

 

Aneks do umowy o pracę, a czas trwania umowy


To, jaką formę umowy ma pracownik, nie ma znaczenia w kontekście jej aneksowania. Podpisać można aneks do umowy o pracę na czas określony oraz aneks do umowy o pracę na czas nieokreślony.
Czego nie można zmienić aneksem do umowy?
Jeśli podwładny wyrazi zgodę, aneks do umowy o pracę może zmienić praktycznie wszystkie warunki pracy i płacy, o ile nie będą one mniej korzystne niż aktualnie obowiązujące przepisy prawa pracy.

 

Aneks do umowy o pracę — kiedy się go stosuje


Każda zmiana umowy o pracę w zakresie warunków pracy i płacy wymaga zgody zatrudnionego. Pracodawca musi mieć pisemne, wyraźne potwierdzenie tego, że dana osoba z nowymi warunkami się zapoznał i wyraża na nie zgodę. Aneks do umowy o pracę będzie zatem konieczny zawsze wtedy, kiedy:


    • zmieniły się warunki pracy lub / i płacy,
    • pracownik wyraził na nie zgodę.


W praktyce najczęstsze sytuacje, w których podpisywany jest aneks do umowy to:


    • zmiana wynagrodzenia na wyższe (ustawowa podwyżka wynagrodzenia minimalnego, jeśli pracownik je otrzymywał lub podwyżka),
    • aneks zmieniający stanowisko,
    • zmiana miejsca wykonywania pracy,
    • zmiana etatu (wymiar).


Warto pamiętać, że aneks do umowy należy podpisać z pracownikiem również wtedy, kiedy warunki umowy o pracę zmieniły się na lepsze dla pracownika (np. dostał podwyżkę). Nie można zakładać, że skoro w opinii pracodawcy, warunki pracy będą korzystniejsze, to pracownik wyrazi na nie na pewno zgodę (nie istnieje w tym przypadku domniemanie zgody). Trzeba ją potwierdzić podpisem pracownika na aneksie.

 

Przedłużenie umowy aneksem


Jednym ze sposobów, jakie stosują pracodawcy by wydłużyć okres zatrudniania pracownika na umowie na czas określony, jest aneks przedłużający umowę. Trzeba tu podkreślić, że przedłużenie umowy o pracę na czas określony aneksem nie jest możliwe. Traktowane jest to jako próba obejścia praca. Pracodawca, który po zawarciu trzech umów na czas określony, w celu uniknięcia zawarcia umowy na czas nieokreślony wręcza pracownikowi aneks do umowy na czas określony, postępuje niezgodnie z prawem. W takich sytuacjach przedłużenie umowy aneksem traktuje się jako zawarcie umowy na czas nieokreślony.

 

Zmiana najniższej krajowej a aneks do umowy


Aneks do umowy o pracę w związku ze zmianą wynagrodzenia ma miejsce zawsze wtedy, kiedy pracownik otrzymuje podwyżkę. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest to podwyżka wynikająca z umowy między pracodawcą a pracownikiem (np. aneks zmieniający wynagrodzenie w wyniku awansu pracownika) czy też podwyżka wynikająca ze zmiany przepisów o wynagrodzeniu minimalnym. Jeśli pracownik w umowie o pracę ma wpisane kwotowo wynagrodzenie minimalne, to przy jego ustawowej zmianie, pracodawca jest zobowiązany do aneksowania umowy o pracę pracownika na wyższą kwotę.


Nie jest konieczny aneks do umowy o pracę, jeśli nastąpiła ustawowa zmiana wynagrodzenia minimalnego, ale w umowie nie podano kwoty, a umieszczono zapis o tym, że wynagrodzenie pracownika jest równe kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku kalendarzowym.
Z uwagi na to, że obecnie przepisy wyznaczają również wynagrodzenie minimalne przy umowie – zleceniu, to dla osoby, która pracuje za minimalną stawkę na umowie zlecenie, również należy wręczyć do podpisania aneks do umowy. Zmiana wynagrodzenia minimalnego zawsze niesie ze sobą konieczność aneksowania wszystkich umów, zawieranych na kwoty wynagrodzenia minimalnego.


Aneks do umowy o pracę wynagrodzenie minimalne – wzór takiego aneksu musi zawierać datę podpisania aneksu, opis nowych warunków płacy oraz datę, od kiedy mają zacząć obowiązywać. Ponieważ wynagrodzenie minimalne jest zawsze w Polsce wprowadzane od nowego roku kalendarzowego, aneks do umowy o pracę - zmiana wynagrodzenia minimalnego, musi zacząć obowiązywać od pierwszego stycznia danego roku.

 

Czy zmiana wynagrodzenia na niższe może być aneksowana?


Jeśli na obniżkę pensji pracownik się zgodził, to tak. Natomiast trzeba pamiętać, że na obniżenie wynagrodzenia pracownik może się nie zgodzić i dlatego najczęściej wręcza się w takiej sytuacji pracownikowi wypowiedzenie zmieniające warunki płacy.

 

Jak sporządzić aneks do umowy


Aby napisać aneks do umowy o pracę należy sporządzić dokument, w którym zostaną uwzględnione następujące elementy:


    • data i miejsca zawarcia umowy, oraz wskazanie jednoznaczne umowy, która jest aneksowana,
    • właściwy tytuł (np. aneks do umowy o pracę lub porozumienie zmieniające warunki pracy / płacy),
    • określenie stron umowy,
    • opis warunków, jakie ulegają zmianie – zarówno tego, jak wyglądały przed aneksowaniem oraz tego, jak będą wyglądały po wejściu aneksu w życie,
    • datę, od kiedy aneks zaczyna obowiązywać (jeśli jej nie ma uznaje się, że jest nią data podpisania aneksu),
    • informację, że pozostałe warunki umowy nie ulegają zmianie,
    • miejsce na podpisy.
Jeśli nadal nie wiesz jak napisać aneks do umowy o pracę, wzór możesz znaleźć w Internecie.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Doradca Klienta w Dziale Guest Relations

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Twoje obowiązki: Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów (drogą telefoniczną oraz e-mailowa), Kontakt z Klientami, działami firmy oraz podmiotami zewnętrznymi w celu rozpatrzenia reklamacji, Procesowanie reklamacji pomiędzy Działami Firmy a podmiotami zewnętrznymi, Koordynacja...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.