Ruch to zdrowie, a w zdrowym ciele, zdrowy duch. Wszystkim nam powinno więc zależeć, by jak najwięcej czasu poświęcać na aktywność fizyczną. Nie zawsze jest to jednak łatwe. Zdarza się, że po 8 godzinach spędzonych w biurze przed ekranem komputera, bolą nas oczy, plecy, głowa i nadgarstek. Wracamy do domu i po krótkim zastanowieniu, co wybrać – aktywny wypoczynek czy leżenie na kanapie – stawiamy jednak na opcję nr 2. Czy warto zmienić przyzwyczajenia? Co robić po pracy, by dobrze się czuć?
Aktywny wypoczynek: co to znaczy?
Wypoczynek jest ogromnie ważny w życiu każdego z nas. Jeśli ignorujemy sygnały o zmęczeniu, jakie wysyła nasz organizm, możemy szybko odczuć negatywne skutki takiego stanu rzeczy. Jesteś ciągle zestresowany i rozdrażniony? Pomyśl, czy potrafisz się zrelaksować, odpocząć.
I wypoczynek aktywny, i bierny są człowiekowi potrzebne. Biernie odpoczywamy, śpiąc, ale nie tylko. Oglądanie filmów, czytanie, słuchanie wyciszającej muzyki, medytacja czy długa kąpiel także pozwalają się zrelaksować.
Aktywny wypoczynek to taki, w którym odpoczywanie łączymy z ruchem, uprawianiem sportu. Mimo że po treningu czujemy się fizycznie zmęczeni, pobudzamy nasz organizm, a endorfiny sprawiają, że jesteśmy zadowoleni, pełni pozytywnej energii.
Praca siedząca a aktywny wypoczynek
Upraszczając, nasz wypoczynek powinien być odwrotnością tego, co robimy przez większość dnia. Jeśli pracujemy fizycznie, dużo chodzimy, dźwigamy, to po pracy będziemy potrzebować raczej spokojnego relaksu niż kolejnej dawki wysiłku.
Aktywne formy wypoczynku są natomiast szczególnie ważne dla osób, które wykonują swoje obowiązki przed ekranem komputera. Praca siedząca i siedzący tryb życia są niezwykle obciążające. Jeśli nie równoważy ich aktywność fizyczna, mogą mieć poważne konsekwencje, wśród których wymienia się cukrzycę, otyłość, bóle kręgosłupa, migreny, większe ryzyko zawału serca i wiele innych.
Na pytanie, jak odpoczywać po pracy umysłowej, odpowiedź brzmi po prostu – aktywnie i w ruchu, w miarę naszych możliwości. Nie chodzi bynajmniej, by się przemęczać i planować coś, czemu nie podołamy kondycyjnie. Odpoczynek ma przede wszystkim sprawiać przyjemność.
Formy aktywnego wypoczynku
Stawiając na ruch, mamy ogrom możliwości – aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, na sali treningowej, wypoczynek w górach czy uprawianie sportów wodnych… każdy znajdzie coś, co polubi. Ważne, by się nie przeforsować i powoli przyzwyczajać organizm do większej dawki ruchu. Aktywny urlop czy wyjazdy weekendowe powinny uwzględniać także czas na bierny odpoczynek.
Na koniec warto podkreślić, że każdy z nas sam powinien zastanowić się, co jest dla niego odpowiednie, adekwatne do wieku, stanu zdrowia, temperamentu. Nie każdego zadowoli weekend w górach, bieganie maratonów czy wędkowanie. Próbujmy nowych rzeczy i wybierajmy takie aktywności, które sprawiają nam przyjemność.