Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Aktywny wypoczynek – co robić po pracy?

Aktywny wypoczynek – co robić po pracy?

 
Aktywny wypoczynek – co robić po pracy?

Ruch to zdrowie, a w zdrowym ciele, zdrowy duch. Wszystkim nam powinno więc zależeć, by jak najwięcej czasu poświęcać na aktywność fizyczną. Nie zawsze jest to jednak łatwe. Zdarza się, że po 8 godzinach spędzonych w biurze przed ekranem komputera, bolą nas oczy, plecy, głowa i nadgarstek. Wracamy do domu i po krótkim zastanowieniu, co wybrać – aktywny wypoczynek czy leżenie na kanapie – stawiamy jednak na opcję nr 2. Czy warto zmienić przyzwyczajenia? Co robić po pracy, by dobrze się czuć?

 

Aktywny wypoczynek: co to znaczy?

 

Wypoczynek jest ogromnie ważny w życiu każdego z nas. Jeśli ignorujemy sygnały o zmęczeniu, jakie wysyła nasz organizm, możemy szybko odczuć negatywne skutki takiego stanu rzeczy. Jesteś ciągle zestresowany i rozdrażniony? Pomyśl, czy potrafisz się zrelaksować, odpocząć.

 

I wypoczynek aktywny, i bierny są człowiekowi potrzebne. Biernie odpoczywamy, śpiąc, ale nie tylko. Oglądanie filmów, czytanie, słuchanie wyciszającej muzyki, medytacja czy długa kąpiel także pozwalają się zrelaksować.

 

Aktywny wypoczynek to taki, w którym odpoczywanie łączymy z ruchem, uprawianiem sportu. Mimo że po treningu czujemy się fizycznie zmęczeni, pobudzamy nasz organizm, a endorfiny sprawiają, że jesteśmy zadowoleni, pełni pozytywnej energii.

 

Praca siedząca a aktywny wypoczynek

 

Upraszczając, nasz wypoczynek powinien być odwrotnością tego, co robimy przez większość dnia. Jeśli pracujemy fizycznie, dużo chodzimy, dźwigamy, to po pracy będziemy potrzebować raczej spokojnego relaksu niż kolejnej dawki wysiłku.

 

Aktywne formy wypoczynku są natomiast szczególnie ważne dla osób, które wykonują swoje obowiązki przed ekranem komputera. Praca siedząca i siedzący tryb życia są niezwykle obciążające. Jeśli nie równoważy ich aktywność fizyczna, mogą mieć poważne konsekwencje, wśród których wymienia się cukrzycę, otyłość, bóle kręgosłupa, migreny, większe ryzyko zawału serca i wiele innych.

 

Na pytanie, jak odpoczywać po pracy umysłowej, odpowiedź brzmi po prostu – aktywnie i w ruchu, w miarę naszych możliwości. Nie chodzi bynajmniej, by się przemęczać i planować coś, czemu nie podołamy kondycyjnie. Odpoczynek ma przede wszystkim sprawiać przyjemność.

 

Formy aktywnego wypoczynku

 

Stawiając na ruch, mamy ogrom możliwości – aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, na sali treningowej, wypoczynek w górach czy uprawianie sportów wodnych… każdy znajdzie coś, co polubi. Ważne, by się nie przeforsować i powoli przyzwyczajać organizm do większej dawki ruchu. Aktywny urlop czy wyjazdy weekendowe powinny uwzględniać także czas na bierny odpoczynek.

 

Na koniec warto podkreślić, że każdy z nas sam powinien zastanowić się, co jest dla niego odpowiednie, adekwatne do wieku, stanu zdrowia, temperamentu. Nie każdego zadowoli weekend w górach, bieganie maratonów czy wędkowanie. Próbujmy nowych rzeczy i wybierajmy takie aktywności, które sprawiają nam przyjemność.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Twoje obowiązki: Pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa obecnych. Organizacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi oraz liniami lotniczymi. Negocjowanie cen i przygotowywanie ofert transportowych.
  • Zastępca kierownika magazynu przypraw i opakowań

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Do Twoich głównych zadań należeć będzie: kompleksowe zarządzanie procesami magazynowymi; koordynowanie i organizacja pracy podległego zespołu; nadzór nad dokumentacją magazynową; nadzór nad przyjmowaniem ilościowym i jakościowym opakowań zgodnie ze specyfikacjami; prowadzenie stałej...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Szwacz / Szwaczka

    Estella Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obowiązki: szycie artykułów pościelowych na maszynach przemysłowych;

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?