Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Aktywni zawodowo, bezrobotni i bierni zawodowo – dane statystyczne z II kwartału 2023 roku

Aktywni zawodowo, bezrobotni i bierni zawodowo – dane statystyczne z II kwartału 2023 roku

 
Aktywni zawodowo, bezrobotni i bierni zawodowo – dane statystyczne z II kwartału 2023 roku

Wśród obszarów tematycznych, jakimi zajmuje się GUS, wiele emocji budzi szczególnie kształt rynku pracy. Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności przeprowadzane jest okresowo, i ma na celu ocenę stopnia wykorzystania zasobów pracy. Jednocześnie badanie precyzuje bezrobocie w Polsce i pozwala scharakteryzować poszczególne grupy ludności wyróżnione na podstawie statusu na rynku pracy. Sprawdź, jak kształtowała się aktywność zawodowa w Polsce w II kwartale 2023 roku.

 

Spis treści

Współczynnik aktywności zawodowej w II kwartale 2023 roku wg GUS

 

Główny Urząd Statystyczny udostępnił wyniki wstępne BAEL. Według najnowszych danych współczynnik aktywności zawodowej w II kwartale tego roku wyniósł 58,2% – dotyczy to zarówno mieszkańców miast, jak i wsi. Wśród mężczyzn w wieku 15-89 lat wskaźnik wynosił 65,8%, natomiast wśród kobiet 51,2%.

 

Zgodnie z zebranymi danymi liczba osób niepracujących (bierni zawodowo i bezrobotni) nie uległa zmianie w stosunku do I kwartału 2023 roku, ale zmniejszyła się w porównaniu do II kwartału 2022 roku.

 

Pamiętaj!

 

Zgodnie z definicją przyjętą przez GUS, współczynnik aktywności zawodowej ludności wg BAEL to „udział aktywnych zawodowo danej kategorii w ogólnej liczbie ludności danej kategorii".

 

Struktura pracujących mężczyzn i kobiet według statusu zatrudnienia w głównym miejscu pracy

 

Wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 15-89 lat w II kwartale 2023 roku wyniósł 56,7%. Pracownicy zatrudnieni w firmach i instytucjach publicznych bądź u prywatnych przedsiębiorców to 75,1% pracujących mężczyzn i 84,7% pracujących kobiet. Aktywni zawodowo, którzy pracują na własny rachunek, to kolejno 19,1% (mężczyźni) i 11,1% (kobiety). Pracodawcy stanowią 5,1% i 2,6%, a członkowie rodzin pomagający nieodpłatnie to 0,7% i 1,6%.

 

Dane GUS pokazują, że w 2 kwartale tego roku największy wzrost liczby osób wykonujących pracę odnotowano w dwóch sektorach: rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie i rybactwie (81 tys.) oraz w budownictwie (54 tys.). Spadek osób pracujących dotyczył przetwórstwa przemysłowego (160 tys.), a także transportu i gospodarki magazynowej (45 tys.).

 

Czytaj także: The Big Stay, czyli pozostanie w dotychczasowym miejscu pracy. Nowy trend czy strach?

 

Bezrobotni i stopa bezrobocia w II kwartale 2023 roku

 

W II kwartale 2023 roku stopa bezrobocia dla osób w wieku 15-89 lat wyniosła wg BAEL 2,6%. Wskaźnik dla kobiet miał wartość 2,7%, a dla mężczyzn 2,5%. Wysokość stopy bezrobocia zmniejszyła się w porównaniu z 1 kwartałem 2023 roku i na tym samym poziomie, co w 2 kwartale 2022 roku.

 

Według badania BAEL status osoby bezrobotnej miało 443 tys. osób: wśród bezrobotnych dominowali mężczyźni i osoby zamieszkujące miasta. Dla porównania, rynek pracy w II kwartale 2021 roku charakteryzował się poziomem bezrobocia równym 3,5%.

 

Populacja biernych zawodowo według płci i przyczyn

 

Wskaźniki dotyczące aktywności zawodowej uwzględniają osoby pracujące, bezrobotne i osoby bierne zawodowo.

 

Pamiętaj!

 

Zgodnie z definicją przyjętą przez GUS, osoby bierne zawodowo wg BAEL to:

 

1. osoby w wieku 15-89 lat, które nie zostały zaklasyfikowane jako pracujące lub bezrobotne, które w badanym tygodniu:

a) nie pracowały, nie miały pracy i jej nie poszukiwały;

b) nie pracowały, poszukiwały pracy, ale nie w aktywny sposób lub poszukiwały pracy aktywnie, ale nie były zdolne (gotowe) do jej podjęcia w ciągu dwóch tygodni następujących po tygodniu badanym;

c) nie pracowały i nie poszukiwały pracy, ponieważ już ją znalazły i oczekiwały na jej rozpoczęcie w okresie:

      • dłuższym niż 3 miesiące,
      • do 3 miesięcy, ale nie były gotowe tej pracy podjąć;

2. wszystkie osoby w wieku 90 lat i więcej.

 

\Wśród ludności w wieku 15-89 lat populacja osób biernych zawodowo zwiększyła się w doniesieniu do poprzedniego kwartału 2023 roku. Bierni zawodowo stanowili 41,8%. Należy pamiętać, że zgodnie z powyższą definicją bierni zawodowo to nie tylko osoby zdolne do pracy, ale również te, które nie weszły jeszcze na rynek pracy, emeryci i renciści czy osoby częściowo nieaktywne zawodowo.

 

Zgodnie z danymi GUS populacja osób biernych zawodowo to w większości kobiety, które stanowiły 60,9% całej grupy (7563 tys.). Liczba ta stanowi 48,8% ogółu wszystkich kobiet – w przypadku mężczyzn jest to 34,2%.

 

Przyczyny bierności zawodowej to:

 

  • emerytura (51,3%);

  • nauka/uzupełnianie kwalifikacji (21,8%);

  • choroba / niepełnosprawność (10,6%);

  • obowiązki rodzinne (8,1%);

  • pozostałe (7,7%);

  • zniechęcenie bezskutecznością poszukiwania pracy (0,5%).

 

Umiejętności zawodowe osób w wieku 15-74 lata

 

Główny Urząd Statystyczny, portal statystyki publicznej, na podstawie badania modułowego BAEL przeprowadzonego w 2022 roku przedstawił również informacje o różnych formach aktywności, jakie wykonywane są w ramach pracy zawodowej.

 

  • Blisko 60% osób pracujących i niepracujących, które ukończyły pracę zawodową w ciągu ostatnich 24 miesięcy (w przedziale wiekowym 15-74) zadania służbowe realizowało z wykorzystaniem komputera, tabletu lub smartfonu.
  • Z kolei 57,8% badanych zadeklarowało wykonywanie ciężkich prac fizycznych, takich jak przenoszenie ciężkich przedmiotów czy praca w niewygodnych pozycjach.
  • U 58,3% badanych osoba aktywna zawodowo miała do czynienia ze specjalistycznymi dokumentami i publikacjami, 44% z nich w trakcie pracy odpowiadało za doradztwo lub szkolenie innych osób. Z kolei niemal 1/3 pracujących wykonywała precyzyjne prace manualne (rysowanie, naprawa maszyn itp.).

 

Bezrobotni, aktywni i bierni zawodowo w drugim kwartale 2023 r. – FAQ:

 

  • Czy osoby biernie zawodowo mają dostęp do zasiłków?

 

Osoby biernie zawodowo, takie jak studenci czy renciści, mogą mieć dostęp do różnych form wsparcia finansowego, takich jak stypendia, emerytury, renty lub inne świadczenia związane z ich sytuacją życiową. Jednak dostęp do zasiłków bezrobotności jest zwykle ograniczony do osób, które aktywnie poszukują pracy i są zarejestrowane w urzędzie pracy.

 

  • Jakie są najważniejsze wskaźniki dotyczące bezrobocia w Polsce?

 

Najważniejszym wskaźnikiem dotyczącym bezrobocia w Polsce jest stopa bezrobocia, która określa procentową liczbę bezrobotnych wśród ogólnej siły roboczej. Innym istotnym wskaźnikiem jest stopa aktywności zawodowej BAEL, która określa procentową liczbę osób pracujących i poszukujących pracy wśród ogólnej populacji w wieku produkcyjnym.

 

  • Jakie instytucje zajmują się monitorowaniem rynku pracy?

 

W naszym kraju rynek pracy monitorowany jest przez kilka instytucji, w tym Główny Urząd Statystyczny (GUS), który publikuje regularnie dane dotyczące bezrobocia, oraz wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy, które wspierają pracodawców w poszukiwaniu pracowników oraz osoby bezrobotne w znalezieniu pracy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca C+E

    TMG Spedition GmbH   Niemcy, Bittterfeld    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Gwarantujemy: Nowoczesną flotę pojazdów (Mercedes, MAN) Wsparcie w ojczystym języku; Terminowość wypłat i atrakcyjny system premiowy; Pomoc przy formalnościach z Niemieckimi instytucjami; Kompleksowe szkolenie wdrożeniowe; Elastyczność w wyborze systemu pracy (2/1, 3/1, lub 4/1)...
  • Kierownik budowy

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    wykonywanie obowiązków wynikających z przepisów prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa, kosztorysowanie i planowanie robót.
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    2 godz.
    Twoje obowiązki: Pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa obecnych. Organizacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi oraz liniami lotniczymi. Negocjowanie cen i przygotowywanie ofert transportowych.
  • Zastępca kierownika magazynu przypraw i opakowań

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Do Twoich głównych zadań należeć będzie: kompleksowe zarządzanie procesami magazynowymi; koordynowanie i organizacja pracy podległego zespołu; nadzór nad dokumentacją magazynową; nadzór nad przyjmowaniem ilościowym i jakościowym opakowań zgodnie ze specyfikacjami; prowadzenie stałej...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?