Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Aktywni zawodowo, bezrobotni i bierni zawodowo – dane statystyczne z II kwartału 2023 roku

Aktywni zawodowo, bezrobotni i bierni zawodowo – dane statystyczne z II kwartału 2023 roku

 
Aktywni zawodowo, bezrobotni i bierni zawodowo – dane statystyczne z II kwartału 2023 roku

Wśród obszarów tematycznych, jakimi zajmuje się GUS, wiele emocji budzi szczególnie kształt rynku pracy. Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności przeprowadzane jest okresowo, i ma na celu ocenę stopnia wykorzystania zasobów pracy. Jednocześnie badanie precyzuje bezrobocie w Polsce i pozwala scharakteryzować poszczególne grupy ludności wyróżnione na podstawie statusu na rynku pracy. Sprawdź, jak kształtowała się aktywność zawodowa w Polsce w II kwartale 2023 roku.

 

Spis treści

Współczynnik aktywności zawodowej w II kwartale 2023 roku wg GUS

 

Główny Urząd Statystyczny udostępnił wyniki wstępne BAEL. Według najnowszych danych współczynnik aktywności zawodowej w II kwartale tego roku wyniósł 58,2% – dotyczy to zarówno mieszkańców miast, jak i wsi. Wśród mężczyzn w wieku 15-89 lat wskaźnik wynosił 65,8%, natomiast wśród kobiet 51,2%.

 

Zgodnie z zebranymi danymi liczba osób niepracujących (bierni zawodowo i bezrobotni) nie uległa zmianie w stosunku do I kwartału 2023 roku, ale zmniejszyła się w porównaniu do II kwartału 2022 roku.

 

Pamiętaj!

 

Zgodnie z definicją przyjętą przez GUS, współczynnik aktywności zawodowej ludności wg BAEL to „udział aktywnych zawodowo danej kategorii w ogólnej liczbie ludności danej kategorii".

 

Struktura pracujących mężczyzn i kobiet według statusu zatrudnienia w głównym miejscu pracy

 

Wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 15-89 lat w II kwartale 2023 roku wyniósł 56,7%. Pracownicy zatrudnieni w firmach i instytucjach publicznych bądź u prywatnych przedsiębiorców to 75,1% pracujących mężczyzn i 84,7% pracujących kobiet. Aktywni zawodowo, którzy pracują na własny rachunek, to kolejno 19,1% (mężczyźni) i 11,1% (kobiety). Pracodawcy stanowią 5,1% i 2,6%, a członkowie rodzin pomagający nieodpłatnie to 0,7% i 1,6%.

 

Dane GUS pokazują, że w 2 kwartale tego roku największy wzrost liczby osób wykonujących pracę odnotowano w dwóch sektorach: rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie i rybactwie (81 tys.) oraz w budownictwie (54 tys.). Spadek osób pracujących dotyczył przetwórstwa przemysłowego (160 tys.), a także transportu i gospodarki magazynowej (45 tys.).

 

Czytaj także: The Big Stay, czyli pozostanie w dotychczasowym miejscu pracy. Nowy trend czy strach?

 

Bezrobotni i stopa bezrobocia w II kwartale 2023 roku

 

W II kwartale 2023 roku stopa bezrobocia dla osób w wieku 15-89 lat wyniosła wg BAEL 2,6%. Wskaźnik dla kobiet miał wartość 2,7%, a dla mężczyzn 2,5%. Wysokość stopy bezrobocia zmniejszyła się w porównaniu z 1 kwartałem 2023 roku i na tym samym poziomie, co w 2 kwartale 2022 roku.

 

Według badania BAEL status osoby bezrobotnej miało 443 tys. osób: wśród bezrobotnych dominowali mężczyźni i osoby zamieszkujące miasta. Dla porównania, rynek pracy w II kwartale 2021 roku charakteryzował się poziomem bezrobocia równym 3,5%.

 

Populacja biernych zawodowo według płci i przyczyn

 

Wskaźniki dotyczące aktywności zawodowej uwzględniają osoby pracujące, bezrobotne i osoby bierne zawodowo.

 

Pamiętaj!

 

Zgodnie z definicją przyjętą przez GUS, osoby bierne zawodowo wg BAEL to:

 

1. osoby w wieku 15-89 lat, które nie zostały zaklasyfikowane jako pracujące lub bezrobotne, które w badanym tygodniu:

a) nie pracowały, nie miały pracy i jej nie poszukiwały;

b) nie pracowały, poszukiwały pracy, ale nie w aktywny sposób lub poszukiwały pracy aktywnie, ale nie były zdolne (gotowe) do jej podjęcia w ciągu dwóch tygodni następujących po tygodniu badanym;

c) nie pracowały i nie poszukiwały pracy, ponieważ już ją znalazły i oczekiwały na jej rozpoczęcie w okresie:

      • dłuższym niż 3 miesiące,
      • do 3 miesięcy, ale nie były gotowe tej pracy podjąć;

2. wszystkie osoby w wieku 90 lat i więcej.

 

\Wśród ludności w wieku 15-89 lat populacja osób biernych zawodowo zwiększyła się w doniesieniu do poprzedniego kwartału 2023 roku. Bierni zawodowo stanowili 41,8%. Należy pamiętać, że zgodnie z powyższą definicją bierni zawodowo to nie tylko osoby zdolne do pracy, ale również te, które nie weszły jeszcze na rynek pracy, emeryci i renciści czy osoby częściowo nieaktywne zawodowo.

 

Zgodnie z danymi GUS populacja osób biernych zawodowo to w większości kobiety, które stanowiły 60,9% całej grupy (7563 tys.). Liczba ta stanowi 48,8% ogółu wszystkich kobiet – w przypadku mężczyzn jest to 34,2%.

 

Przyczyny bierności zawodowej to:

 

  • emerytura (51,3%);

  • nauka/uzupełnianie kwalifikacji (21,8%);

  • choroba / niepełnosprawność (10,6%);

  • obowiązki rodzinne (8,1%);

  • pozostałe (7,7%);

  • zniechęcenie bezskutecznością poszukiwania pracy (0,5%).

 

Umiejętności zawodowe osób w wieku 15-74 lata

 

Główny Urząd Statystyczny, portal statystyki publicznej, na podstawie badania modułowego BAEL przeprowadzonego w 2022 roku przedstawił również informacje o różnych formach aktywności, jakie wykonywane są w ramach pracy zawodowej.

 

  • Blisko 60% osób pracujących i niepracujących, które ukończyły pracę zawodową w ciągu ostatnich 24 miesięcy (w przedziale wiekowym 15-74) zadania służbowe realizowało z wykorzystaniem komputera, tabletu lub smartfonu.
  • Z kolei 57,8% badanych zadeklarowało wykonywanie ciężkich prac fizycznych, takich jak przenoszenie ciężkich przedmiotów czy praca w niewygodnych pozycjach.
  • U 58,3% badanych osoba aktywna zawodowo miała do czynienia ze specjalistycznymi dokumentami i publikacjami, 44% z nich w trakcie pracy odpowiadało za doradztwo lub szkolenie innych osób. Z kolei niemal 1/3 pracujących wykonywała precyzyjne prace manualne (rysowanie, naprawa maszyn itp.).

 

Bezrobotni, aktywni i bierni zawodowo w drugim kwartale 2023 r. – FAQ:

 

  • Czy osoby biernie zawodowo mają dostęp do zasiłków?

 

Osoby biernie zawodowo, takie jak studenci czy renciści, mogą mieć dostęp do różnych form wsparcia finansowego, takich jak stypendia, emerytury, renty lub inne świadczenia związane z ich sytuacją życiową. Jednak dostęp do zasiłków bezrobotności jest zwykle ograniczony do osób, które aktywnie poszukują pracy i są zarejestrowane w urzędzie pracy.

 

  • Jakie są najważniejsze wskaźniki dotyczące bezrobocia w Polsce?

 

Najważniejszym wskaźnikiem dotyczącym bezrobocia w Polsce jest stopa bezrobocia, która określa procentową liczbę bezrobotnych wśród ogólnej siły roboczej. Innym istotnym wskaźnikiem jest stopa aktywności zawodowej BAEL, która określa procentową liczbę osób pracujących i poszukujących pracy wśród ogólnej populacji w wieku produkcyjnym.

 

  • Jakie instytucje zajmują się monitorowaniem rynku pracy?

 

W naszym kraju rynek pracy monitorowany jest przez kilka instytucji, w tym Główny Urząd Statystyczny (GUS), który publikuje regularnie dane dotyczące bezrobocia, oraz wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy, które wspierają pracodawców w poszukiwaniu pracowników oraz osoby bezrobotne w znalezieniu pracy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Doradca / Przedstawiciel Handlowy w branży produktów dla zwierząt

    Over Group   Łask    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   4 500 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    12 godz.
    Zadania: Nie tylko Przedstawiciel, ale i Doradca - bądź Specjalistą w swojej dziedzinie i zdobywaj uznanie Klientów poprzez zrozumienie, profesjonalne wsparcie i odpowiedź na Jego potrzeby. Ciesz się samodzielnością, to Ty planujesz własną pracę - umawiasz wizyty, tworzysz trasówki,...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.