Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Aktywni zawodowo, bezrobotni i bierni zawodowo – dane statystyczne z II kwartału 2023 roku

Aktywni zawodowo, bezrobotni i bierni zawodowo – dane statystyczne z II kwartału 2023 roku

 
Aktywni zawodowo, bezrobotni i bierni zawodowo – dane statystyczne z II kwartału 2023 roku

Wśród obszarów tematycznych, jakimi zajmuje się GUS, wiele emocji budzi szczególnie kształt rynku pracy. Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności przeprowadzane jest okresowo, i ma na celu ocenę stopnia wykorzystania zasobów pracy. Jednocześnie badanie precyzuje bezrobocie w Polsce i pozwala scharakteryzować poszczególne grupy ludności wyróżnione na podstawie statusu na rynku pracy. Sprawdź, jak kształtowała się aktywność zawodowa w Polsce w II kwartale 2023 roku.

 

Spis treści

Współczynnik aktywności zawodowej w II kwartale 2023 roku wg GUS

 

Główny Urząd Statystyczny udostępnił wyniki wstępne BAEL. Według najnowszych danych współczynnik aktywności zawodowej w II kwartale tego roku wyniósł 58,2% – dotyczy to zarówno mieszkańców miast, jak i wsi. Wśród mężczyzn w wieku 15-89 lat wskaźnik wynosił 65,8%, natomiast wśród kobiet 51,2%.

 

Zgodnie z zebranymi danymi liczba osób niepracujących (bierni zawodowo i bezrobotni) nie uległa zmianie w stosunku do I kwartału 2023 roku, ale zmniejszyła się w porównaniu do II kwartału 2022 roku.

 

Pamiętaj!

 

Zgodnie z definicją przyjętą przez GUS, współczynnik aktywności zawodowej ludności wg BAEL to „udział aktywnych zawodowo danej kategorii w ogólnej liczbie ludności danej kategorii".

 

Struktura pracujących mężczyzn i kobiet według statusu zatrudnienia w głównym miejscu pracy

 

Wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 15-89 lat w II kwartale 2023 roku wyniósł 56,7%. Pracownicy zatrudnieni w firmach i instytucjach publicznych bądź u prywatnych przedsiębiorców to 75,1% pracujących mężczyzn i 84,7% pracujących kobiet. Aktywni zawodowo, którzy pracują na własny rachunek, to kolejno 19,1% (mężczyźni) i 11,1% (kobiety). Pracodawcy stanowią 5,1% i 2,6%, a członkowie rodzin pomagający nieodpłatnie to 0,7% i 1,6%.

 

Dane GUS pokazują, że w 2 kwartale tego roku największy wzrost liczby osób wykonujących pracę odnotowano w dwóch sektorach: rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie i rybactwie (81 tys.) oraz w budownictwie (54 tys.). Spadek osób pracujących dotyczył przetwórstwa przemysłowego (160 tys.), a także transportu i gospodarki magazynowej (45 tys.).

 

Czytaj także: The Big Stay, czyli pozostanie w dotychczasowym miejscu pracy. Nowy trend czy strach?

 

Bezrobotni i stopa bezrobocia w II kwartale 2023 roku

 

W II kwartale 2023 roku stopa bezrobocia dla osób w wieku 15-89 lat wyniosła wg BAEL 2,6%. Wskaźnik dla kobiet miał wartość 2,7%, a dla mężczyzn 2,5%. Wysokość stopy bezrobocia zmniejszyła się w porównaniu z 1 kwartałem 2023 roku i na tym samym poziomie, co w 2 kwartale 2022 roku.

 

Według badania BAEL status osoby bezrobotnej miało 443 tys. osób: wśród bezrobotnych dominowali mężczyźni i osoby zamieszkujące miasta. Dla porównania, rynek pracy w II kwartale 2021 roku charakteryzował się poziomem bezrobocia równym 3,5%.

 

Populacja biernych zawodowo według płci i przyczyn

 

Wskaźniki dotyczące aktywności zawodowej uwzględniają osoby pracujące, bezrobotne i osoby bierne zawodowo.

 

Pamiętaj!

 

Zgodnie z definicją przyjętą przez GUS, osoby bierne zawodowo wg BAEL to:

 

1. osoby w wieku 15-89 lat, które nie zostały zaklasyfikowane jako pracujące lub bezrobotne, które w badanym tygodniu:

a) nie pracowały, nie miały pracy i jej nie poszukiwały;

b) nie pracowały, poszukiwały pracy, ale nie w aktywny sposób lub poszukiwały pracy aktywnie, ale nie były zdolne (gotowe) do jej podjęcia w ciągu dwóch tygodni następujących po tygodniu badanym;

c) nie pracowały i nie poszukiwały pracy, ponieważ już ją znalazły i oczekiwały na jej rozpoczęcie w okresie:

      • dłuższym niż 3 miesiące,
      • do 3 miesięcy, ale nie były gotowe tej pracy podjąć;

2. wszystkie osoby w wieku 90 lat i więcej.

 

\Wśród ludności w wieku 15-89 lat populacja osób biernych zawodowo zwiększyła się w doniesieniu do poprzedniego kwartału 2023 roku. Bierni zawodowo stanowili 41,8%. Należy pamiętać, że zgodnie z powyższą definicją bierni zawodowo to nie tylko osoby zdolne do pracy, ale również te, które nie weszły jeszcze na rynek pracy, emeryci i renciści czy osoby częściowo nieaktywne zawodowo.

 

Zgodnie z danymi GUS populacja osób biernych zawodowo to w większości kobiety, które stanowiły 60,9% całej grupy (7563 tys.). Liczba ta stanowi 48,8% ogółu wszystkich kobiet – w przypadku mężczyzn jest to 34,2%.

 

Przyczyny bierności zawodowej to:

 

  • emerytura (51,3%);

  • nauka/uzupełnianie kwalifikacji (21,8%);

  • choroba / niepełnosprawność (10,6%);

  • obowiązki rodzinne (8,1%);

  • pozostałe (7,7%);

  • zniechęcenie bezskutecznością poszukiwania pracy (0,5%).

 

Umiejętności zawodowe osób w wieku 15-74 lata

 

Główny Urząd Statystyczny, portal statystyki publicznej, na podstawie badania modułowego BAEL przeprowadzonego w 2022 roku przedstawił również informacje o różnych formach aktywności, jakie wykonywane są w ramach pracy zawodowej.

 

  • Blisko 60% osób pracujących i niepracujących, które ukończyły pracę zawodową w ciągu ostatnich 24 miesięcy (w przedziale wiekowym 15-74) zadania służbowe realizowało z wykorzystaniem komputera, tabletu lub smartfonu.
  • Z kolei 57,8% badanych zadeklarowało wykonywanie ciężkich prac fizycznych, takich jak przenoszenie ciężkich przedmiotów czy praca w niewygodnych pozycjach.
  • U 58,3% badanych osoba aktywna zawodowo miała do czynienia ze specjalistycznymi dokumentami i publikacjami, 44% z nich w trakcie pracy odpowiadało za doradztwo lub szkolenie innych osób. Z kolei niemal 1/3 pracujących wykonywała precyzyjne prace manualne (rysowanie, naprawa maszyn itp.).

 

Bezrobotni, aktywni i bierni zawodowo w drugim kwartale 2023 r. – FAQ:

 

  • Czy osoby biernie zawodowo mają dostęp do zasiłków?

 

Osoby biernie zawodowo, takie jak studenci czy renciści, mogą mieć dostęp do różnych form wsparcia finansowego, takich jak stypendia, emerytury, renty lub inne świadczenia związane z ich sytuacją życiową. Jednak dostęp do zasiłków bezrobotności jest zwykle ograniczony do osób, które aktywnie poszukują pracy i są zarejestrowane w urzędzie pracy.

 

  • Jakie są najważniejsze wskaźniki dotyczące bezrobocia w Polsce?

 

Najważniejszym wskaźnikiem dotyczącym bezrobocia w Polsce jest stopa bezrobocia, która określa procentową liczbę bezrobotnych wśród ogólnej siły roboczej. Innym istotnym wskaźnikiem jest stopa aktywności zawodowej BAEL, która określa procentową liczbę osób pracujących i poszukujących pracy wśród ogólnej populacji w wieku produkcyjnym.

 

  • Jakie instytucje zajmują się monitorowaniem rynku pracy?

 

W naszym kraju rynek pracy monitorowany jest przez kilka instytucji, w tym Główny Urząd Statystyczny (GUS), który publikuje regularnie dane dotyczące bezrobocia, oraz wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy, które wspierają pracodawców w poszukiwaniu pracowników oraz osoby bezrobotne w znalezieniu pracy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Account Manager

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: sprzedaż usług oraz pozyskiwanie nowych klientów; organizacja kampanii reklamowych; przygotowywanie ofert; udział w spotkaniach handlowych wsparcie w tworzeniu materiałów reklamowych;
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Kierownik Działu Prefabrykacji i Montażu

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad procesami prefabrykacji, montażem oraz terminową realizacją prac wyposażeniowych; Zarządzanie dokumentacją technologiczną i techniczną; Planowanie i koordynacja pracy zespołu; Podejmowanie decyzji dotyczących organizacji pracy; Kontrola jakości prac; Współpraca...
  • Elektryk

    Elektra i Kungsbacka AB   Szwecja, Goteborg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    START Pracy od stycznia 2025 roku. Opis stanowiska: Praca fizyczna przy montażu instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Montaż tras kablowych, układanie kabli i przewodów. Podłączanie urządzeń elektrycznych i AKPiA. Montaż rozdzielnic, opraw oświetleniowych, osprzętu.
  • Technik - Konserwator

    Fresenius   Stargard    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat
    17 godz.
    Opis stanowiska: podstawowe naprawy i konserwacje aparatury medycznej w danej stacji dializ, monitorowanie przeglądów i kontroli bezpieczeństwa aparatury medycznej i urządzeń technicznych, monitorowanie i nadzór nad stacją uzdatniania wody i centralnej dystrybucji koncentratów,...
  • Inspektor kontroli jakości ds. malarskich

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Analiza dokumentacji konstrukcyjnej, technologicznej oraz wymagań Armatora; Bieżące zgłaszanie zaistniałych rozbieżności; Współpraca z Armatorami i Towarzystwami klasyfikacyjnymi w zakresie odbiorów i oceny jakości oraz wykonywanych badań; Dokonywanie oceny...

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?