Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Agroturystyka – jak zacząć i otworzyć działalność, dotacje, ustawa

Agroturystyka – jak zacząć i otworzyć działalność, dotacje, ustawa

 
Agroturystyka – jak zacząć i otworzyć działalność, dotacje, ustawa

Agroturystyka – jak zacząć

 

Agroturystyka od lat zyskuje na popularności. A większy popyt zachęca do podejmowania inwestycji i wpływa też na ciągle rosnącą konkurencję. Z tego też względu obiekty agroturystyczne, by przyciągały klientów, muszą być pełne atrakcji. Ciasne nieremontowane od lat pokoiki za miastem to zdecydowanie za mało. Ludzie szukają ciszy i spokoju, bliskości natury, ale też możliwości aktywnego spędzania czasu i pięknych wnętrz.

Wszechobecna moda na slow life sprawia, że biznes agroturystyczny ma duże szanse powodzenia. Jeśli tylko trafi w gusta klientów. O czym pamiętać na początku? O przemyśleniu, co możemy i chcemy zaoferować gościom. Atrakcje będą w dużej mierze zależne od funduszy oraz od lokalizacji naszego gospodarstwa. Jezioro z prywatnym pomostem to duży atut, dający sporo możliwości, ale pamiętajmy, że i bez niego można ciekawie zająć czas klientów. Quady, rowery do wypożyczenia, park linowy czy altanka na grilla lub miejsce na ognisko… pomysłów na to, co może zaoferować gospodarz, aby prowadzenie agroturystyki było maksymalnie opłacalne, jest naprawdę wiele.

Jednak trzeba też pamiętać, że niektóre dodatkowe usługi mają wpływ na koszty podatkowe jakie poniesie właściciel gospodarstwa.

 

Jak założyć agroturystykę


Założenie gospodarstwa agroturystycznego nie zawsze wymaga otwierania działalności gospodarczej. Jeśli podejmuje się tego rolnik, a agroturystyka będzie prowadzona w jego własnym gospodarstwie rolniczym, to nie musi rejestrować działalności. Wtedy też może skorzystać z preferencyjnych form opodatkowania i zwolnienia podatkowego i nie ma obowiązku spełniania warunków dla organizacji usług turystycznych. Musi jedynie zgłosić obiekty noclegowe w urzędzie gminy i spełnić warunki techniczne, sanitarne oraz przeciwpożarowe.

Trzeba jednak pamiętać, że takie ulgi obowiązują jedynie jeśli prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego przez rolnika nie wiąże się z dodatkowymi usługami. Baza noclegowa, wyżywienie i atrakcje związane z codziennym życiem na wsi, np. łowienie ryb, karmienie zwierząt, jazda konna, tradycyjne rzemiosło artystyczne uprawniają do powyższych przywilejów. Organizacja imprez okolicznościowych w gospodarstwie, usługi SPA, czy inne  dodatkowe atrakcje wiążą się z koniecznością zarejestrowania firmy i rozliczania się na zasadach ogólnych. Gdzie znajdziemy szczegółowe informacje, na temat prawnych kwestii związanych z wiejską turystyką?

 

Ustawa o gospodarstwach agroturystycznych

 

Zacznijmy od ustawy prawo przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 r. w której znajdziemy regulacje dotyczące powinności i praw osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Zgodnie z art. 6. wynajmowanie przez rolników pokoi, sprzedaż posiłków domowych i świadczenie w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów nie jest regulowane przez tę ustawę, zatem jak już wspomnieliśmy rolnik nie ma obowiązku rejestracji firmy.

Podstawą prawną zwalniającą rolnika z podatku dochodowego z agroturystki jest art. 21. Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wedle punktu 43. wolne od podatku dochodowego są: „dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5”.

Zakładanie gospodarstwa agroturystycznego przez osobę niebędącą rolnikiem (i przez rolnika, który tych kryteriów nie spełnia) wymagać będzie rejestracji w CEIDG i spełnienia wszystkich formalności związanych z otworzeniem firmy. Numer PKD, który należy wybrać rejestrując firmę to 55.20.Z Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania.

 

Dotacje na agroturystykę

 

Środki na agroturystykę, które umożliwią rozkręcenie biznesu, można pozyskać z kilku źródeł. Jeśli interesują nas fundusze europejskie na agroturystykę, warto sprawdzać dostępne programy na portalu Funduszy Europejskich albo skorzystać z pomocy doradcy w lokalnym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich. Jeśli w naszym regionie aktualnie nie są prowadzone nabory wniosków o dotację dla gospodarstw agroturystycznych, można zweryfikować, czy któreś z dodatkowych usług naszego gospodarstwa kwalifikuje się do uzyskania wsparcia firnansowego.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Specjalista ds. Sprzedaży Oprogramowania

    Symfonia Sp. z o.o.   Katowice    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres głównych obowiązków: kontakt z aktualnym klientem; doradztwo i sprzedaż rozwiązań i produktów Symfonii; rzetelne wprowadzanie informacji do systemu CRM; realizacja zadań wartościowych (plan sprzedaży), ilościowych (czynności) oraz jakościowych (rozmowy telefoniczne)
  • Team Leader Działu Produkcyjnego

    JMP Flowers Grupa Producentów Sp. z o.o.   Stężyca (pow. rycki, gm. Stężyca)    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków: planowanie pracy oraz organizacji pracy na poszczególnych obszarach; nadzorowanie i koordynowanie pracy zespołu; zbieranie danych i sporządzanie raportów jakościowych, wydajnościowych; uczestnictwo w spotkaniach tygodniowych Team Liderów; praca w systemie zmianowym;
  • Aon
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    What the day will look like You will work with our global clients daily and as a first point of contact, you’ll be responsible for providing help and guidance regarding clients’ benefits. Also, in your first 3 months: you'll learn how we organize employee benefits for our clients you'll get to...
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!
  • Kontroler jakości

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres zadań: kontrola przestrzegania przyjętych instrukcji i procedur wynikających z wymagań systemów jakościowych HACCP, IFS, QS; kontrola spełniania wymagań dotyczących higieny personelu, kontrahentów, osób wizytujących i odwiedzających zakład; nadzór nad przestrzeganiem regulaminu...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.