Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Agroturystyka – jak zacząć i otworzyć działalność, dotacje, ustawa

Agroturystyka – jak zacząć i otworzyć działalność, dotacje, ustawa

 
Agroturystyka – jak zacząć i otworzyć działalność, dotacje, ustawa

Agroturystyka – jak zacząć

 

Agroturystyka od lat zyskuje na popularności. A większy popyt zachęca do podejmowania inwestycji i wpływa też na ciągle rosnącą konkurencję. Z tego też względu obiekty agroturystyczne, by przyciągały klientów, muszą być pełne atrakcji. Ciasne nieremontowane od lat pokoiki za miastem to zdecydowanie za mało. Ludzie szukają ciszy i spokoju, bliskości natury, ale też możliwości aktywnego spędzania czasu i pięknych wnętrz.

Wszechobecna moda na slow life sprawia, że biznes agroturystyczny ma duże szanse powodzenia. Jeśli tylko trafi w gusta klientów. O czym pamiętać na początku? O przemyśleniu, co możemy i chcemy zaoferować gościom. Atrakcje będą w dużej mierze zależne od funduszy oraz od lokalizacji naszego gospodarstwa. Jezioro z prywatnym pomostem to duży atut, dający sporo możliwości, ale pamiętajmy, że i bez niego można ciekawie zająć czas klientów. Quady, rowery do wypożyczenia, park linowy czy altanka na grilla lub miejsce na ognisko… pomysłów na to, co może zaoferować gospodarz, aby prowadzenie agroturystyki było maksymalnie opłacalne, jest naprawdę wiele.

Jednak trzeba też pamiętać, że niektóre dodatkowe usługi mają wpływ na koszty podatkowe jakie poniesie właściciel gospodarstwa.

 

Jak założyć agroturystykę


Założenie gospodarstwa agroturystycznego nie zawsze wymaga otwierania działalności gospodarczej. Jeśli podejmuje się tego rolnik, a agroturystyka będzie prowadzona w jego własnym gospodarstwie rolniczym, to nie musi rejestrować działalności. Wtedy też może skorzystać z preferencyjnych form opodatkowania i zwolnienia podatkowego i nie ma obowiązku spełniania warunków dla organizacji usług turystycznych. Musi jedynie zgłosić obiekty noclegowe w urzędzie gminy i spełnić warunki techniczne, sanitarne oraz przeciwpożarowe.

Trzeba jednak pamiętać, że takie ulgi obowiązują jedynie jeśli prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego przez rolnika nie wiąże się z dodatkowymi usługami. Baza noclegowa, wyżywienie i atrakcje związane z codziennym życiem na wsi, np. łowienie ryb, karmienie zwierząt, jazda konna, tradycyjne rzemiosło artystyczne uprawniają do powyższych przywilejów. Organizacja imprez okolicznościowych w gospodarstwie, usługi SPA, czy inne  dodatkowe atrakcje wiążą się z koniecznością zarejestrowania firmy i rozliczania się na zasadach ogólnych. Gdzie znajdziemy szczegółowe informacje, na temat prawnych kwestii związanych z wiejską turystyką?

 

Ustawa o gospodarstwach agroturystycznych

 

Zacznijmy od ustawy prawo przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 r. w której znajdziemy regulacje dotyczące powinności i praw osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Zgodnie z art. 6. wynajmowanie przez rolników pokoi, sprzedaż posiłków domowych i świadczenie w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów nie jest regulowane przez tę ustawę, zatem jak już wspomnieliśmy rolnik nie ma obowiązku rejestracji firmy.

Podstawą prawną zwalniającą rolnika z podatku dochodowego z agroturystki jest art. 21. Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wedle punktu 43. wolne od podatku dochodowego są: „dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5”.

Zakładanie gospodarstwa agroturystycznego przez osobę niebędącą rolnikiem (i przez rolnika, który tych kryteriów nie spełnia) wymagać będzie rejestracji w CEIDG i spełnienia wszystkich formalności związanych z otworzeniem firmy. Numer PKD, który należy wybrać rejestrując firmę to 55.20.Z Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania.

 

Dotacje na agroturystykę

 

Środki na agroturystykę, które umożliwią rozkręcenie biznesu, można pozyskać z kilku źródeł. Jeśli interesują nas fundusze europejskie na agroturystykę, warto sprawdzać dostępne programy na portalu Funduszy Europejskich albo skorzystać z pomocy doradcy w lokalnym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich. Jeśli w naszym regionie aktualnie nie są prowadzone nabory wniosków o dotację dla gospodarstw agroturystycznych, można zweryfikować, czy któreś z dodatkowych usług naszego gospodarstwa kwalifikuje się do uzyskania wsparcia firnansowego.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!