Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Agroturystyka – jak zacząć i otworzyć działalność, dotacje, ustawa

Agroturystyka – jak zacząć i otworzyć działalność, dotacje, ustawa

 
Agroturystyka – jak zacząć i otworzyć działalność, dotacje, ustawa

Agroturystyka – jak zacząć

 

Agroturystyka od lat zyskuje na popularności. A większy popyt zachęca do podejmowania inwestycji i wpływa też na ciągle rosnącą konkurencję. Z tego też względu obiekty agroturystyczne, by przyciągały klientów, muszą być pełne atrakcji. Ciasne nieremontowane od lat pokoiki za miastem to zdecydowanie za mało. Ludzie szukają ciszy i spokoju, bliskości natury, ale też możliwości aktywnego spędzania czasu i pięknych wnętrz.

Wszechobecna moda na slow life sprawia, że biznes agroturystyczny ma duże szanse powodzenia. Jeśli tylko trafi w gusta klientów. O czym pamiętać na początku? O przemyśleniu, co możemy i chcemy zaoferować gościom. Atrakcje będą w dużej mierze zależne od funduszy oraz od lokalizacji naszego gospodarstwa. Jezioro z prywatnym pomostem to duży atut, dający sporo możliwości, ale pamiętajmy, że i bez niego można ciekawie zająć czas klientów. Quady, rowery do wypożyczenia, park linowy czy altanka na grilla lub miejsce na ognisko… pomysłów na to, co może zaoferować gospodarz, aby prowadzenie agroturystyki było maksymalnie opłacalne, jest naprawdę wiele.

Jednak trzeba też pamiętać, że niektóre dodatkowe usługi mają wpływ na koszty podatkowe jakie poniesie właściciel gospodarstwa.

 

Jak założyć agroturystykę


Założenie gospodarstwa agroturystycznego nie zawsze wymaga otwierania działalności gospodarczej. Jeśli podejmuje się tego rolnik, a agroturystyka będzie prowadzona w jego własnym gospodarstwie rolniczym, to nie musi rejestrować działalności. Wtedy też może skorzystać z preferencyjnych form opodatkowania i zwolnienia podatkowego i nie ma obowiązku spełniania warunków dla organizacji usług turystycznych. Musi jedynie zgłosić obiekty noclegowe w urzędzie gminy i spełnić warunki techniczne, sanitarne oraz przeciwpożarowe.

Trzeba jednak pamiętać, że takie ulgi obowiązują jedynie jeśli prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego przez rolnika nie wiąże się z dodatkowymi usługami. Baza noclegowa, wyżywienie i atrakcje związane z codziennym życiem na wsi, np. łowienie ryb, karmienie zwierząt, jazda konna, tradycyjne rzemiosło artystyczne uprawniają do powyższych przywilejów. Organizacja imprez okolicznościowych w gospodarstwie, usługi SPA, czy inne  dodatkowe atrakcje wiążą się z koniecznością zarejestrowania firmy i rozliczania się na zasadach ogólnych. Gdzie znajdziemy szczegółowe informacje, na temat prawnych kwestii związanych z wiejską turystyką?

 

Ustawa o gospodarstwach agroturystycznych

 

Zacznijmy od ustawy prawo przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 r. w której znajdziemy regulacje dotyczące powinności i praw osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Zgodnie z art. 6. wynajmowanie przez rolników pokoi, sprzedaż posiłków domowych i świadczenie w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów nie jest regulowane przez tę ustawę, zatem jak już wspomnieliśmy rolnik nie ma obowiązku rejestracji firmy.

Podstawą prawną zwalniającą rolnika z podatku dochodowego z agroturystki jest art. 21. Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wedle punktu 43. wolne od podatku dochodowego są: „dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5”.

Zakładanie gospodarstwa agroturystycznego przez osobę niebędącą rolnikiem (i przez rolnika, który tych kryteriów nie spełnia) wymagać będzie rejestracji w CEIDG i spełnienia wszystkich formalności związanych z otworzeniem firmy. Numer PKD, który należy wybrać rejestrując firmę to 55.20.Z Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania.

 

Dotacje na agroturystykę

 

Środki na agroturystykę, które umożliwią rozkręcenie biznesu, można pozyskać z kilku źródeł. Jeśli interesują nas fundusze europejskie na agroturystykę, warto sprawdzać dostępne programy na portalu Funduszy Europejskich albo skorzystać z pomocy doradcy w lokalnym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich. Jeśli w naszym regionie aktualnie nie są prowadzone nabory wniosków o dotację dla gospodarstw agroturystycznych, można zweryfikować, czy któreś z dodatkowych usług naszego gospodarstwa kwalifikuje się do uzyskania wsparcia firnansowego.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca Autobusu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Przewóz osób na trasach miejskich i podmiejskich na terenie Niemiec. Sprzedaż biletów. Kontrola pojazdu przed każdym przejazdem. Obsługa bieżąca autobusu. Wymagania: Prawo jazdy kat. D + świadectwo kwalifikacji 95. Umiejętność pracy w zespole. Motywacja i chęć do...
  • Account Manager

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Opis stanowiska: sprzedaż usług oraz pozyskiwanie nowych klientów; organizacja kampanii reklamowych; przygotowywanie ofert; udział w spotkaniach handlowych wsparcie w tworzeniu materiałów reklamowych;
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Kierownik Działu Prefabrykacji i Montażu

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad procesami prefabrykacji, montażem oraz terminową realizacją prac wyposażeniowych; Zarządzanie dokumentacją technologiczną i techniczną; Planowanie i koordynacja pracy zespołu; Podejmowanie decyzji dotyczących organizacji pracy; Kontrola jakości prac; Współpraca...
  • Technik - Konserwator

    Fresenius   Stargard    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat
    18 godz.
    Opis stanowiska: podstawowe naprawy i konserwacje aparatury medycznej w danej stacji dializ, monitorowanie przeglądów i kontroli bezpieczeństwa aparatury medycznej i urządzeń technicznych, monitorowanie i nadzór nad stacją uzdatniania wody i centralnej dystrybucji koncentratów,...
  • Elektryk

    Elektra i Kungsbacka AB   Szwecja, Goteborg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    START Pracy od stycznia 2025 roku. Opis stanowiska: Praca fizyczna przy montażu instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Montaż tras kablowych, układanie kabli i przewodów. Podłączanie urządzeń elektrycznych i AKPiA. Montaż rozdzielnic, opraw oświetleniowych, osprzętu.

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?