Praca.pl Poradniki Rynek pracy
2 dni wolnego za oddanie krwi – dla kogo? Do kiedy?

2 dni wolnego za oddanie krwi – dla kogo? Do kiedy?

 
2 dni wolnego za oddanie krwi – dla kogo? Do kiedy?

Krew ratuje życie i nie da się jej wyprodukować ani zastąpić niczym innym. Co więcej, oddanie krwi z zachowaniem standardowych procedur medycznych nie wiąże się dla krwiodawcy z żadnym ryzykiem i jest absolutnie bezpieczne dla jego zdrowia i życia. Oddawanie krwi to prawdziwie bezinteresowny akt, tak ważny dla całego społeczeństwa. Oprócz wdzięczności, dawca krwi może liczyć na przywilej dni wolnych w pracy. Czytaj dalej i dowiedz się, jak zostać Honorowym Dawcą Krwi, jakie warunki musi spełniać dawca oraz kiedy może skorzystać z dwóch dni zwolnienia od pracy.

 

Spis treści

Kto może oddać krew?

 

Oddanie krwi jest bardzo szlachetne i ważne dla społeczeństwa. Dla krwiodawcy nie wiąże się z żadnym ryzykiem, a wręcz niesie za sobą wiele przywilejów. Warto też wiedzieć, że wskazuje się na pewne zalety oddawania krwi dla organizmu. Wśród nich wymienia się nie tylko lepsze samopoczucie psychiczne, ale często również niższe ciśnienie tętnicze, niższy cholesterol czy zmniejszone ryzyko zawału mięśnia sercowego.

 

Zgodnie z ustawą o publicznej służbie krwi każdy krwiodawca, który dokona rejestracji na oddanie krwi w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi i odda ją dobrowolnie oraz nieodpłatnie, otrzymuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi. To wszystko w połączeniu z pewnymi benefitami pracowniczymi, może zmobilizować społeczeństwo do przyłączenia się do ogólnopolskiej akcji honorowego oddawania krwi. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy może zostać dawcą. Zatem, jakie są warunki oddania krwi?

 

Krew może oddać osoba: 

 

  • między 18. a 65. rokiem życia (jeśli miejsce ma pierwsze oddanie krwi, górną granicą jest 60 lat),

  • o masie ciała powyżej 50 kg,

  • zdrowa, nieprzyjmująca na stałe żadnych leków. 

 

Warto wiedzieć, że w wyjątkowych przypadkach krwiodawcą może zostać osoba powyżej 17. roku życia. Warunkiem jest jednak wyrażenie przez nią oraz przez jej przedstawiciela ustawowego pisemnej zgody na pobranie krwi. Zgoda ta musi zostać podpisana w obecności lekarza. 

Spełnienie powyższych warunków nie gwarantuje jednak zakwalifikowania do honorowego oddania krwi. Warto wiedzieć, że istnieje również wiele dodatkowych czynników, które mogą to uniemożliwić. 

 

Czytaj także: Pomoc psychologiczna jako benefit dla pracownika – dlaczego warto?

 

Kto nie może oddać krwi?

 

Nie każda osoba chcąca nieść pomoc i oddać krew, może zostać krwiodawcą. Możemy wyróżnić szereg dyskwalifikacji zarówno stałych, jak i tymczasowych.

 

  • Dyskwalifikacje stałe

 

Wśród dyskwalifikacji stałych wskazać należy chociażby poważne choroby układu krążenia, choroby pochodzenia naczyniowo-mózgowego, choroby układu pokarmowego, oddechowego czy nerwowego, ale także choroby metaboliczne i zakaźne. Krwi bezwzględnie nie mogą też oddawać nosiciele wirusa HIV, a także osoby lekozależne czy cierpiące na alkoholizm.

 

  • Dyskwalifikacje czasowe

 

Oprócz tych czynników warto również wspomnieć o dyskwalifikacjach tymczasowych. Tutaj z kolei należy wymienić chociażby okres miesiączkowania i 3 dni po jego zakończeniu, leczenie zębów i usuwanie kamienia, opryszczka wargowa, choroby zapalne czy szczepienia okresowe. 

 

  • Oddawanie krwi po tatuażu i różnych zabiegach

 

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda chociażby oddanie krwi po tatuażu. Warto więc pamiętać, że po wykonaniu tatuażu czy zakładaniu kolczyków krwiodawca musi wstrzymać się z oddaniem krwi co najmniej 6 miesięcy. Tyle samo na honorowe oddanie krwi musi zaczekać osoba, która poddała się zabiegowi akupunktury, przeszła operacje z naruszeniem skóry lub błon śluzowych czy poddała się przetoczeniu krwi. Krwiodawcami nie mogą zostać również osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy od planowanego oddania krwi były poddane zabiegom operacyjnym, endoskopowym lub innym badaniom diagnostycznym (m.in. gastroskopia czy laparoskopia). 

 

  • Oddawanie krwi a ciąża

 

Kobiety po porodzie lub po zakończeniu ciąży także muszą zaczekać z oddaniem krwi co najmniej pół roku. Obostrzeń dla różnych grup osób jest sporo, dlatego przed udaniem się na oddanie krwi, warto sprawdzić pełną listę przeciwwskazań, podaną przez Narodowe Centrum Krwi w Serwisie Rzeczpospolitej Polskiej.

 

Ile dni wolnych za oddanie krwi?

 

Pewne zalety oddawania krwi dla organizmu i tytuł Honorowego Dawcy Krwi to nie koniec przywilejów na jakie może liczyć krwiodawca. Temu przysługują także pewne benefity pracownicze, a mianowicie dni wolne od pracy. Przez lata przyzwyczailiśmy się do tego, że dawca mógł skorzystać z 1 dnia nieobecności w pracy. Przepisy dotyczące wolnego po oddaniu krwi zmieniły się jednak w bieżącym roku.

 

  • 2 dni zwolnienia za oddanie krwi – od kiedy?

 

W okresie pandemii Covid-19 tak zwana specustawa covidowa wprowadziła dodatkowe uprawnienia dla osób oddających krew i osocze w czasie epidemii lub stanie zagrożenia epidemicznego. Dawca osocza i krwi miał wówczas prawo do 2 dni wolnych od pracy. Przepisy wprowadzone na czas pandemii zostały jednak utrzymane na stałe.

 

30 marca 2023 roku Prezydent podpisał Ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej, która nowelizuje ustawę z 22 sierpnia 1997 roku o publicznej służbie krwi, wprowadzając prawo do 2 dni wolnych dla krwiodawców na stałe. Zmiana weszła w życie 20 kwietnia 2023 roku.

 

Według art. 42 Ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej Honorowemu krwiodawcy przysługuje:

 

  • zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddaje krew, oraz w dniu następnym, a także na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi. 

 

W przypadku osób, które pracują w systemie zmianowym, zwolnienie dotyczy zmiany roboczej, która rozpoczęła się w dniu oddania krwi oraz dnia następnego. 

 

  • 2 dni wolnego za oddanie krwi w piątek

 

Wiele wątpliwości budzi natomiast kwestia dotycząca oddania krwi w piątek i przysługującego krwiodawcy dnia wolnego. Według powyższego przepisu, pracownikowi oddającemu krew przysługuje wolne w dzień, w którym oddał krew oraz w dzień następny. Przepis nie reguluje jednak kwestii tego, że mowa jest tutaj tylko o dniu roboczym. Wobec tego dla osób oddających krew w piątek, następnym dniem wolnym powinna być sobota. Jednak w opinii niektórych specjalistów, z uwagi na to, że dzień wolny ma być benefitem dla pracownika, za kolejny dzień wolny od pracy powinien być uznany poniedziałek. Przepisy prawa w żaden sposób tego nie wyjaśniają, pozostawiając pracodawców w niejasnym położeniu. 

 

Kto płaci za dzień wolny za oddanie krwi?

 

Pracodawca, prowadząc działalność, ponosi także tak zwane ryzyko socjalne, które wiąże się nie tylko z zaspokajaniem potrzeb bytowych, socjalnych i kulturalnych pracowników, ale obejmuje także konieczność wypłaty pracownikom wynagrodzenia oraz pewnych świadczeń związanych z pracą nawet wtedy, gdy do czynienia mamy z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika w pracy. Wobec tego zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek wypłaty wynagrodzenia między innymi za czas niezdolności pracownika do pracy na przykład wskutek choroby czy wolnego wynikającego z benefitów, jakie dają różne rodzaje urlopów pracowniczych.

 

Wynagrodzenie musi wypłacić także za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy prawa pracy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia. Przykładem tego jest właśnie przyznanie pracownikowi dni wolnych z powodu oddania krwi czy przeprowadzenia wymaganych badań lekarskich. W tym przypadku wysokość wynagrodzenia ustala się w taki sam sposób jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.

 

Pamiętaj! 

 

Zarówno pierwszy, jak i dodatkowy dzień wolny od pracy za oddanie krwi jest płatny na takich samych zasadach, jak wynagrodzenie przysługujące za dni urlopu wypoczynkowego.

 

Co się dostaje za oddanie krwi?

 

Krwiodawstwo polega na dobrowolnym i bezpłatnym oddaniu krwi. Oznacza to, że osoba oddająca krew nie dostaje za to żadnego wynagrodzenia pieniężnego. Przysługują jej natomiast różnego rodzaju benefity i ulgi. Honorowy Dawca Krwi otrzymuje: 

 

  • posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi lub jej składników o wartości kalorycznej 4.500 kcal (zazwyczaj oznacza to posiłek w postaci 8 czekolad),

  • zwolnienie od pracy i zajęć, zachowując przy tym prawo do wynagrodzenia,

  • ulga podatkowa z tytułu darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa,

  • zwrot kosztów dojazdu do najbliższego punktu poboru krwi,

  • bezpłatne wyniki badań laboratoryjnych,

  • karta identyfikacyjna grupy krwi.

 

Więcej przywilejów przysługuje tzw. Zasłużonemu Dawcy Krwi (kobiecie, która oddała co najmniej 5 litrów krwi i mężczyźnie, który oddał co najmniej 6 litrów krwi oraz każdemu, kto oddał odpowiadającą tej objętości ilość innych składników krwi). To właśnie oni mogą liczyć na możliwość kupowania niektórych leków ze zniżkami, zniżki w komunikacji miejskiej czy korzystanie poza kolejnością z ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych. 

 

Czego nie robić przed oddaniem krwi?

 

Oddanie krwi wymaga od krwiodawcy pewnego niewielkiego przygotowania. Przed udaniem się do placówki warto wiedzieć, czego nie należy robić przed oddaniem i jakich zasad warto przestrzegać. 

 

Krwiodawca w dniu oddania krwi powinien być wyspany i wypoczęty. Wcześniej warto wypić duże ilości wody oraz spożywać lekkostrawne posiłki, unikając tych zawierających duże ilości tłuszczu. Przed oddaniem krwi nie należy palić papierosów oraz pić alkoholu. Warto unikać także zbyt dużego wysiłku fizycznego. 

 

Planując oddanie krwi, warto przestrzegać także określonych terminów. Krew można oddawać regularnie, jednak należy to robić w ściśle określonych odstępach czasu. Te będą różnić się w zależności od płci. W przypadku mężczyzn możliwe jest oddanie krwi do 6 razy w roku, z przerwami trwającymi co najmniej 8 tygodni. Oddawanie krwi co 56 dni możliwe jest także w przypadku kobiet, jednak one mogą oddać krew nie częściej niż 4 razy w roku. 

 

Oddawanie krwi – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Czy każdy może oddać krew?

 

Krew może oddać zdrowa, nieprzyjmująca na stałe żadnych leków osoba, pomiędzy 18. a 65. rokiem życia i masie ciała powyżej 50 kg. Przed oddaniem krwi warto zapoznać się także z listą czynników stale i czasowo dyskwalifikujących krwiodawców. 

 

  • Ile przysługuje dni wolnych za oddanie krwi?

 

Od 20 kwietnia 2023 roku honorowym krwiodawcom przysługują 2 dni wolne od pracy – dzień, w którym oddano krew oraz dzień następny. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Orderpicker w magazynie z artykułami dla zwierząt

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień przy użyciu skanera ręcznego; przygotowywanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: komunikatywna znajomość języka angielskiego; mile widziane prawo jazdy kat. B – nie jest wymagane! dobra organizacja pracy; zaangażowanie w wykonywanie...
  • Kierowca wózka widłowego

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa   9 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Obowiązki: kierowanie wózkiem widłowym bocznym; przeprowadzanie konserwacyji wózka; prace magazynowe; praca w systemie zmianowym; Wymagania: doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku; uprawnienia na wózki widłowe boczne - z certyfikatem; prawo jazdy kat. B; znajomość języka...
  • Robotnik produkcyjny

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Obowiązki: pakowanie warzyw i owoców, oklejanie produktów, układanie kartonów paletach. Wymagania: podstawowa znajomość języka angielskiego, chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres. Mile widziane: prawo jazdy kat. B;
  • Aon
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    What the day will look like As a member of our team, you’d be responsible for providing administrative support in terms of available insurance policies by organizing, validating, and verifying the data as well as interacting directly with the Dutch teams to deliver the best solutions available on...
  • Technik - Konserwator

    Fresenius   Stargard    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat   5 600 zł / mies. (w zal. od umowy)
    17 godz.
    Opis stanowiska: podstawowe naprawy i konserwacje aparatury medycznej w danej stacji dializ, monitorowanie przeglądów i kontroli bezpieczeństwa aparatury medycznej i urządzeń technicznych, monitorowanie i nadzór nad stacją uzdatniania wody i centralnej dystrybucji koncentratów,...
  • Młodszy specjalista ds. monitoringu należności

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: monitoring i windykacja należności, kontakt telefoniczny i mailowy z Klientami, prowadzenie działań mających na celu terminowe regulowanie zobowiązań przez Klientów, utrzymywanie regularnego kontaktu z Klientami- wyjaśnianie spraw związanych z płatnościami,...

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?