14 dni urlopu

 
14 dni urlopu

2 tygodnie urlopu

Każdy pracownik, który jest zatrudniony w oparciu o umowę o pracę, ma prawo do różnego rodzaju urlopów, które są określone w Kodeksie Pracy. Oprócz urlopu okolicznościowego czy na żądanie, można także skorzystać z urlopu wypoczynkowego.
Urlop wypoczynkowy powinien być przeznaczony na regenerację sił i odpoczynek, dzięki którym pracownik wróci do pracy z nową energią. Osoba, która jest zatrudniona w oparciu o umowę o pracę, ma prawo do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Wymiar tego urlopu jest uzależniony od stażu pracy osoby zatrudnionej. Jeżeli pracujemy mniej niż 10 lat, to nasz urlop będzie wynosił 20 dni. W przypadku stażu pracy co najmniej 10-letniego możemy liczyć na 26 dni urlopu.

Często pracownicy zadają sobie pytanie: urlop wypoczynkowy ile dni jednorazowo? Według Kodeksu Pracy co najmniej jedna z części tego urlopu powinna być wykorzystana ciągiem, nieprzerwanie przez 2 tygodnie. Taki długi urlop ma za zadanie pozwolić pracownikowi na regenerację sił oraz faktyczny odpoczynek od wszystkich stresujących sytuacji, jakie mogą mieć miejsce w pracy.

Czasem jednak zdarzają się sytuacje, w których pracownik nie może skorzystać z dwutygodniowego urlopu. Dzieje się tak głównie w momencie, gdy pracownik został zatrudniony w ciągu roku kalendarzowego, a to oznacza, że z każdym kolejnym miesiącem nabywa prawo do urlopu w wymiarze 1/12 przysługującego mu urlopu po przepracowaniu roku. Istnieją też pewne sytuacje losowe, które powodują, że pracownik jest zmuszony do przerwania urlopu lub przesunięcia go na inny termin.

 

14 dni urlopu – czy pracodawca może odmówić


Jeżeli chcemy skorzystać z naszego obowiązkowego urlopu, to za każdym razem musimy złożyć wniosek urlopy, który pracodawca może zaakceptować lub nie. W takim wniosku należy podać rodzaj urlopu, a także termin, na który ma on przypaść. Z reguły w firmach wraz z rozpoczęciem kolejnego kalendarzowego roku tworzony jest grafik urlopowy, w którym pracownicy podają orientacyjne daty swoich wyjazdów. Podanie do takiego grafiku terminów urlopowych nie jest jednoznaczne z ich akceptacją przez managera. Dopiero złożenie i zaakceptowanie wniosku upoważnia nas do skorzystania z przysługujących nam dni wolnych.

Zdarza się jednak, że pracodawca z jakichś przyczyn odmawia nam prawa do urlopu w danym terminie. Zgodnie z artykułem 164. Kodeksu Pracy urlop może być przesunięty na wniosek pracownika, ale trzeba to umotywować ważnymi przyczynami. Tak samo przełożony może przesunąć urlop, jeżeli jest to spowodowane szczególnymi potrzebami pracodawcy, ponieważ nieobecność pracownika mogłaby w danym okresie spowodować „poważne zakłócenia toku pracy”.

Pracodawca może też skrócić urlop pracownika i powiedzieć mu, że musi wracać do pracy, nawet jeżeli w danym momencie znajduje się na wakacjach. I tutaj także stosuje się powyżej przytoczona zasada zakłócenia toku pracy. Oznacza to, że jeżeli nieobecność pracownika spowoduje zakłócenia w funkcjonowaniu firmy, to pracodawca może wymagać powrotu z urlopu. Do takich sytuacji można zaliczyć między innymi chorobę innego pracownika, kontrola, która wymaga naszej obecności w zakładzie pracy lub nowe duże zamówienie.

 

14 dni urlopu – Kodeks Pracy


Załóżmy, że w trakcie trwania naszego urlopu zadzwonił nasz przełożony, który zażądał natychmiastowego przerwania wypoczynku i powrotu do zakładu pracy. Podał także przyczynę swojej decyzji. W takiej sytuacji pracownik musi dostosować się do poleceń pracodawcy, a niesubordynacja może być powodem do rozwiązania umowy o pracę, ponieważ została potraktowana jako naruszenie obowiązków pracowniczych (artykuł 52. Kodeksu Pracy, punkt 1.).
W takich sytuacjach pracodawca musi się też liczyć ze zwrotem kosztów za przerwany urlop. Pracownik musi wtedy przedstawić wszystkie rachunki np. za bilety lotnicze lub kolejowe, które umożliwią mu natychmiastowy powrót do domu. Pracodawca zwraca także pieniądze za niewykorzystaną rezerwację w hotelu. To samo tyczy się rodziny, która także musiała wrócić z pracownikiem (np. jeżeli pracownik przebywał na urlopie sam z dziećmi, które w tym przypadku także musiały wrócić do domu).
Jeżeli pracodawca nie pokryje poniesionych kosztów, to pracownik ma prawo wstąpić na drogę sądową, która umożliwi mu odzyskanie pieniędzy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Doradca / Przedstawiciel Handlowy w branży produktów dla zwierząt

    Over Group   Łask    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   4 500 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    14 godz.
    Zadania: Nie tylko Przedstawiciel, ale i Doradca - bądź Specjalistą w swojej dziedzinie i zdobywaj uznanie Klientów poprzez zrozumienie, profesjonalne wsparcie i odpowiedź na Jego potrzeby. Ciesz się samodzielnością, to Ty planujesz własną pracę - umawiasz wizyty, tworzysz trasówki,...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.