Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Pytania behawioralne na rozmowie kwalifikacyjnej – jak na nie odpowiedzieć?

Pytania behawioralne na rozmowie kwalifikacyjnej – jak na nie odpowiedzieć?

 
Pytania behawioralne na rozmowie kwalifikacyjnej – jak na nie odpowiedzieć?

Pytania behawioralne są jednym z rodzajów pytań używanych przez rekrutera podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Tak jak wskazuje ich nazwa, bazują one na sposobach reagowania kandydata w różnych sytuacjach, m. in. stresowych, wymagających refleksu czy związanych z osiągnięciem jakiegoś sukcesu. Można w skrócie powiedzieć, że są to pytania o to, jak się zachowaliśmy w określonej sytuacji w przeszłości.

 

Wywiad behawioralny na rozmowie kwalifikacyjnej

 

Pytania behawioralne z reguły rozpoczynają się od następujących zwrotów:
„Proszę, opowiedz mi o sytuacji kiedy...”
lub:
„Proszę opisać sytuację w której...”

 

Stosowanie pytań behawioralnych w rekrutacji opiera się na założeniu, że nasze zachowanie z przeszłości daje wskazówki o tym, jak się zachowamy w przyszłości oraz jakim typem osoby jesteśmy. Drugą funkcją tych pytań jest weryfikacja kwalifikacji i umiejętności. Jeśli na przykład informujemy potencjalnego pracodawcę, że sprawdzamy się w rozwiązywaniu konfliktów, musimy być przygotowani na opisanie sytuacji, w której musieliśmy załagodzić jakiś spór.

 

Ponieważ wywiad behawioralny wymaga przywoływanie własnych doświadczeń z przeszłości, odpowiedź na postawione pytania bez wcześniejszego przygotowania może być trudna. Dobrze jest zatem wcześniej zapoznać się z najpopularniejszymi pytaniami behawioralnymi i przygotować szkice odpowiedzi.

 

Wywiad behawioralny – przykładowe pytania

 

Rekruter może zwrócić się do nas z prośbą o opisanie sytuacji:
• w której musiałeś/musiałaś pracować w grupie (jaka była twoja rola i efekt dziań?),
• wyjątkowo stresującej (jak sobie z nim poradziłeś/poradziłaś?),
• doznałeś/doznałaś porażki zawodowej,
• w której osiągnąłeś/osiągnęłaś największy sukces,
• w której konieczne było podjęcie trudnej decyzji pod presją czasu,
• która wymagała od ciebie kreatywności, nieszablonowego podejścia,
• konfliktowej (jak udało ci się rozwiązać spór?).

 

Behawioralne pytania i odpowiedzi

 

Pytania behawioralne wymagają od nas przedstawienia wiarygodnych przykładów na nasze zachowanie z przeszłości. Jak się do tego zabrać? Dobrą metodą jest wykorzystanie trójstopniowego schematu zdarzenia, na który składają się:

1. opis sytuacji,
2. podjęte działania,
3. ostateczny wynik.

 

Innymi słowy najpierw opisujemy sytuację, w której się znaleźliśmy, a dopiero potem podjęte działania. Obu elementom poświęcamy mniej więcej tyle samo uwagi. Opis sytuacji powinien być dokładny, ponieważ przejście od razu do podjętych czynności może spowodować, że rekruter będzie widział wskazaną sytuację inaczej niż byśmy chcieli. Istotny jest też efekt działania, obrazujący nasze osiągnięcia.

 

Co najmniej tak samo ważny jak treść opowieści jest sposób, w jaki przekażemy ją rekruterowi. Dobrze opowiedziana historia jest kluczem do sukcesu, warto więc kilka razy powiedzieć ją sobie na głos w domu.

 

Jeśli okaże się, że żadne wcześniejsze doświadczenie nie odpowiada sytuacji, o której mówi rekruter, nie wahajmy się powiedzieć "nie wiem", "nic nie przychodzi mi do głowy". Zdarzają się przecież okoliczności, których nie doświadczyliśmy. Lepiej być szczerym niż zacząć na szybko wymyślać kłamstwa, przez które łatwo możemy się skompromitować.

 

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • HorizonJobs
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   5 200 - 5 500 zł brutto/mies.
    17 godz.
    Twoje zadania w zależności od obszaru na którym zostaniesz zatrudniony/a: kompletacja towaru; pakowanie zamówień; praca ze skanerem; prowadzenie dokumentacji magazynowej; wsparcie pozostałych procesów magazynowych; udział w inwentaryzacji towaru w magazynie; Od Ciebie oczekujemy:...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Kierowca ciężarówki (wywrotka)

    TMG Spedition GmbH   Niemcy    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Transport betonu. Praca w systemie zmianowym;
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.