Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Rozmowa kwalifikacyjna – przygotuj odpowiedzi na te pytania i nie daj się zaskoczyć rekruterowi!

Rozmowa kwalifikacyjna – przygotuj odpowiedzi na te pytania i nie daj się zaskoczyć rekruterowi!

 
Rozmowa kwalifikacyjna – przygotuj odpowiedzi na te pytania i nie daj się zaskoczyć rekruterowi!

Dostałeś zaproszenie na spotkanie rekrutacyjne? A może rozmowa o pracę będzie odbywać się online? W obu przypadkach zapewne zastanawiasz się, jak dobrze wypaść i przekonać do siebie rekrutera. Oto 6 pytań, na które warto sobie odpowiedzieć w ramach przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej.

Czy znasz firmę, do której aplikujesz?

 

Jeśli szukasz pracy już od jakiegoś czasu, wysłane CV liczysz w dziesiątkach, to może się zdarzyć, że na rozmowę zaprosi Cię firma, do której aplikowałeś kilka tygodni temu. Koniecznie dowiedz się jak najwięcej o potencjalnym pracodawcy! Przed rozmową odwiedź jego stronę internetową, sprawdź, czy firma ma profil w mediach społecznościowych. Być może znajdziesz w internecie wywiady z prezesem lub pracownikami, artykuły na temat przedsiębiorstwa czy ich własne filmiki promocyjne. Postaraj się dotrzeć do informacji, jaka jest historia i filozofia firmy. Fakt, że poświęcisz swój czas na poznanie pracodawcy, świadczy o tym, że ta praca jest dla Ciebie ważna.

 

Czy pamiętasz, co napisałeś w CV?

 

W stresującej sytuacji łatwo zapomnieć o podstawowych faktach z własnego życiorysu! Przejrzyj więc ten dokument przed rozmową rekrutacyjną. Warto też zerknąć do ogłoszenia o pracę, dokładnie przeanalizować opis stanowiska i sprawdzić, które punkty spośród wymagań spełniasz w 100 procentach i czego ewentualnie będzie trzeba się jeszcze nauczyć. Podczas rozmowy o przebiegu kariery zawodowej warto podkreślić właśnie te umiejętności, których wymaga pracodawca. Dobre efekty może przynieść nawiązywanie do obowiązków na stanowisku, na które aplikujesz, w kontekście tego, co robiłeś w poprzedniej pracy.

 

Jakie wynagrodzenie będzie dla Ciebie odpowiednie?


Rozmowa o oczekiwaniach finansowych pojawi się na pewno, jeśli rozmowa pójdzie dobrze. Niekoniecznie będą to finalne negocjacje, ale już na etapie rekrutacji pracodawca chce wiedzieć, czy ma środki, by zatrudnić daną osobę. Nie warto zaniżać kwot, sądząc, że w późniejszym etapie uda się wynegocjować dużo więcej. Jak określić, o jakie wynagrodzenie można się ubiegać? Dobrze jest wziąć pod uwagę kilka czynników – średnie płace na danym stanowisku, region, w jakim ubiegasz się o posadę, ale też Twoje doświadczenie zawodowe i umiejętności.

 

Czy wiesz, jak wybrnąć z trudnych pytań?

 

Niewygodne, trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, to coś, co spędza sen z powiek wielu kandydatom. Po pierwsze warto zaznaczyć, że pracodawca może wymagać podania danych wyłącznie z zamkniętego katalogu i zgodnie z Kodeksem pracy. Nie musisz więc odpowiadać na pytania, czy planujesz powiększenie rodziny, jaką partię polityczną popierasz czy wierzysz w Boga itd. To prywatne kwestie każdego człowieka i nie mają nic wspólnego z życiem zawodowym.

Na wielu rozmowach o pracę pojawiają się pytania o powód zwolnienia z poprzedniej pracy, mocne i słabe strony kandydata czy prośba, aby coś o sobie opowiedział. Przygotuj się na to, aby uniknąć stresu!

 

Czego nie mówić na rozmowie o pracę?


Nawet jeśli uważasz, że Twój były szef to oszust i manipulant, nie opisuj go tymi słowy na rozmowie o pracę! Oczerniając innych, nic nie zyskasz. Musisz pokazać nie tylko, że masz wysokie kwalifikacje zawodowe, ale też że charakterologicznie będziesz pasować do zespołu, że nie jesteś osobą konfliktową, a opanowaną, odpowiedzialną i szanującą innych. Postaw na szczerość, ale i dyplomację.

Unikaj też przedłużających się dygresji, zwłaszcza na temat Twojego życia osobistego. Obserwuj reakcję rozmówcy, jeśli zauważysz, że temat, na który mówisz, nie wydaje się dla niego szczególnie ważny – nie zadaje pytań, przegląda CV w trakcie itd., zakończ daną kwestię.

 

O co chciałbyś zapytać rekrutera?

 

Nie bój się pytać! Wchodzenie w interakcję świadczy o Twoim zainteresowaniu posadą. Jeśli rekruter opowiada o zakresie obowiązków na stanowisku, możesz śmiało dopytywać o szczegóły. Postaraj się dowiedzieć, ile osób pracuje w danym zespole, jakie są benefity pozapłacowe. Doprecyzuj też, jakie będą kolejne etapy rekrutacji, kiedy kończy się nabór itd.

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"
Praca Dom Pełen Energii Sp. z o.o.

Polecane oferty

  • Dom Pełen Energii Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  pełny etat
    19 godz.
    Zadania na stanowisku: Planowanie i koordynacja budowy domów jednorodzinnych. Kontrola jakości i terminowości realizacji projektów przez podwykonawców. Współpraca z kierownikiem budowy i nadzorowanie zgodności prac z kosztorysem. Utrzymywanie kontaktu z Inwestorami.
  • Dom Pełen Energii Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  pełny etat
    2 dni
    Twój zakres obowiązków: planowanie, organizowanie i nadzorowanie budów domów jednorodzinnych; kontrola jakości oraz terminowości prac zleconych firmom podwykonawczym,; współpraca z kierownikiem budowy; nadzorowanie prac, zgodnie z kosztorysem i zawartą a umową z Inwestorem; kontakt z Inwestorami.

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?