Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Rozmowa kwalifikacyjna – przygotuj odpowiedzi na te pytania i nie daj się zaskoczyć rekruterowi!

Rozmowa kwalifikacyjna – przygotuj odpowiedzi na te pytania i nie daj się zaskoczyć rekruterowi!

 
Rozmowa kwalifikacyjna – przygotuj odpowiedzi na te pytania i nie daj się zaskoczyć rekruterowi!

Dostałeś zaproszenie na spotkanie rekrutacyjne? A może rozmowa o pracę będzie odbywać się online? W obu przypadkach zapewne zastanawiasz się, jak dobrze wypaść i przekonać do siebie rekrutera. Oto 6 pytań, na które warto sobie odpowiedzieć w ramach przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej.

Czy znasz firmę, do której aplikujesz?

 

Jeśli szukasz pracy już od jakiegoś czasu, wysłane CV liczysz w dziesiątkach, to może się zdarzyć, że na rozmowę zaprosi Cię firma, do której aplikowałeś kilka tygodni temu. Koniecznie dowiedz się jak najwięcej o potencjalnym pracodawcy! Przed rozmową odwiedź jego stronę internetową, sprawdź, czy firma ma profil w mediach społecznościowych. Być może znajdziesz w internecie wywiady z prezesem lub pracownikami, artykuły na temat przedsiębiorstwa czy ich własne filmiki promocyjne. Postaraj się dotrzeć do informacji, jaka jest historia i filozofia firmy. Fakt, że poświęcisz swój czas na poznanie pracodawcy, świadczy o tym, że ta praca jest dla Ciebie ważna.

 

Czy pamiętasz, co napisałeś w CV?

 

W stresującej sytuacji łatwo zapomnieć o podstawowych faktach z własnego życiorysu! Przejrzyj więc ten dokument przed rozmową rekrutacyjną. Warto też zerknąć do ogłoszenia o pracę, dokładnie przeanalizować opis stanowiska i sprawdzić, które punkty spośród wymagań spełniasz w 100 procentach i czego ewentualnie będzie trzeba się jeszcze nauczyć. Podczas rozmowy o przebiegu kariery zawodowej warto podkreślić właśnie te umiejętności, których wymaga pracodawca. Dobre efekty może przynieść nawiązywanie do obowiązków na stanowisku, na które aplikujesz, w kontekście tego, co robiłeś w poprzedniej pracy.

 

Jakie wynagrodzenie będzie dla Ciebie odpowiednie?


Rozmowa o oczekiwaniach finansowych pojawi się na pewno, jeśli rozmowa pójdzie dobrze. Niekoniecznie będą to finalne negocjacje, ale już na etapie rekrutacji pracodawca chce wiedzieć, czy ma środki, by zatrudnić daną osobę. Nie warto zaniżać kwot, sądząc, że w późniejszym etapie uda się wynegocjować dużo więcej. Jak określić, o jakie wynagrodzenie można się ubiegać? Dobrze jest wziąć pod uwagę kilka czynników – średnie płace na danym stanowisku, region, w jakim ubiegasz się o posadę, ale też Twoje doświadczenie zawodowe i umiejętności.

 

Czy wiesz, jak wybrnąć z trudnych pytań?

 

Niewygodne, trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, to coś, co spędza sen z powiek wielu kandydatom. Po pierwsze warto zaznaczyć, że pracodawca może wymagać podania danych wyłącznie z zamkniętego katalogu i zgodnie z Kodeksem pracy. Nie musisz więc odpowiadać na pytania, czy planujesz powiększenie rodziny, jaką partię polityczną popierasz czy wierzysz w Boga itd. To prywatne kwestie każdego człowieka i nie mają nic wspólnego z życiem zawodowym.

Na wielu rozmowach o pracę pojawiają się pytania o powód zwolnienia z poprzedniej pracy, mocne i słabe strony kandydata czy prośba, aby coś o sobie opowiedział. Przygotuj się na to, aby uniknąć stresu!

 

Czego nie mówić na rozmowie o pracę?


Nawet jeśli uważasz, że Twój były szef to oszust i manipulant, nie opisuj go tymi słowy na rozmowie o pracę! Oczerniając innych, nic nie zyskasz. Musisz pokazać nie tylko, że masz wysokie kwalifikacje zawodowe, ale też że charakterologicznie będziesz pasować do zespołu, że nie jesteś osobą konfliktową, a opanowaną, odpowiedzialną i szanującą innych. Postaw na szczerość, ale i dyplomację.

Unikaj też przedłużających się dygresji, zwłaszcza na temat Twojego życia osobistego. Obserwuj reakcję rozmówcy, jeśli zauważysz, że temat, na który mówisz, nie wydaje się dla niego szczególnie ważny – nie zadaje pytań, przegląda CV w trakcie itd., zakończ daną kwestię.

 

O co chciałbyś zapytać rekrutera?

 

Nie bój się pytać! Wchodzenie w interakcję świadczy o Twoim zainteresowaniu posadą. Jeśli rekruter opowiada o zakresie obowiązków na stanowisku, możesz śmiało dopytywać o szczegóły. Postaraj się dowiedzieć, ile osób pracuje w danym zespole, jakie są benefity pozapłacowe. Doprecyzuj też, jakie będą kolejne etapy rekrutacji, kiedy kończy się nabór itd.

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"
Praca Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego w Warszawie S.A.

Polecane oferty

  • Księgowa / Księgowy

    Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego w Warszawie S.A.   Warszawa, ul. Modlińska 17    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    5 dni
    Na tym stanowisku wymagamy są od Ciebie następujące umiejętności: Prowadzenia pełnej księgowości. Sporządzanie deklaracji podatkowych (VAT, PIT, CIT, VAT-UE). Weryfikacja dokumentów pod względem księgowym i merytorycznym. Kontrola prawidłowości transakcji finansowych. Sporządzanie...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?