Podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter ocenia nie tylko nasze umiejętności i kwalifikacje na podstawie dokumentów aplikacyjnych. Równie ważne jest zaprezentowanie się w sposób profesjonalny i wzbudzający zaufanie.
Ubranie na rozmowę kwalifikacyjną – mężczyzna
Choć przeważa przekonanie, że ubranie na rozmowę kwalifikacyjną powinno być formalne, a wielu panów wciąż odkurza na tę okoliczność garnitur, nie zawsze jest to konieczność. Ogólna zasada głosi, że kandydat powinien przyjść w stroju zgodnym z dress codem firmy, do której aplikuje. Kreowanie wizerunku na rozmowę kwalifikacyjną powinno więc rozpocząć się od uzyskania informacji na temat zasad obowiązujących w firmie. Oczywiście – zasadą naczelną pozostaje schludność.
To, jakie ubranie na rozmowę kwalifikacyjną będzie odpowiednie, zależy w dużej mierze również od branży, w której działa przedsiębiorstwo. W przypadku sektora bankowo-finansowego, a także stanowisk wiążących się z kontaktem z klientem, odpowiedni będzie typowy strój formalny, a zatem garnitur.
Garnitur może być dwu- lub trzyczęściowy. W pierwszym przypadku składa się z marynarki i spodni, w drugim dodatkowo mamy kamizelkę. Z tej ostatniej należy zrezygnować – jest uważana za staromodną i nazbyt oficjalną. Ponadto, jeśli chodzi o kolorystykę stroju formalnego, panowie mają mniejsze pole manewru niż panie. Najlepiej, jeśli garnitur ma kolor ciemnoszary, grafitowy lub granatowy. Powinniśmy raczej unikać czerni – ta dobrze pasuje na okazje wieczorowe.
Pamiętajmy, że garnitur musi mieć właściwy rozmiar. Tradycyjnie marynarka powinna mieć długość wyrażoną wzorem: wzrost mężczyzny minus 100 cm. Ramiona nie mogą być zbyt szerokie, ani zbyt wąskie. Zapięta marynarka nie powinna się opinać, ani marszczyć, kiedy przeniesie się ręce do przodu. Warto wspomnieć, że najczęściej spotykamy marynarki zapinane na trzy guziki – wtedy ten na samym dole pozostawiamy rozpięty. Strój uzupełnia jasna koszula oraz ciemny krawat.
Warto pamiętać, że mankiety koszuli powinny być widoczne spod rękawów marynarki – jeśli jest to mankiet pojedynczy, widać go na ok. 0,5 cm, natomiast, bardziej elegancki, podwójny – na 1-1,5 cm, kiedy zegniemy rękę w łokciu. Z kolei dobrze zawiązany krawat sięga 1-2 cm powyżej linii paska w spodniach.
Wiele firm dopuszcza jednak więcej swobody w zakresie doboru formalnego ubrania na rozmowę kwalifikacyjną (np. garnitur w innym kolorze, zamiast spodni garniturowych – chino czy nawet ciemne jeansy, brak krawata). Pamiętajmy również, że strój formalny nie będzie mile widziany podczas każdej rozmowy rekrutacyjnej – np. w przypadku firm zajmujących się działalnością artystyczną, popkulturową czy modową.
Kreowanie wizerunku – czego powinni unikać panowie
Chociaż zadaniem rekrutera jest przede wszystkim sprawdzenie kompetencji i umiejętności kandydata, w przypadku osób o podobnych kwalifikacjach będzie on skłonny wybrać tę, która bardziej pasuje do wizerunku firmy. Dlatego nie tylko umiejętność zaprezentowania się jako specjalista, ale też profesjonalny, schludny wygląd jest bardzo istotny podczas kreowania wizerunku personalnego. Co może zmniejszyć nasze szanse na zatrudnienie? Unikajmy:
• niechlujnego wyglądu,
• jaskrawych kolorów, krzykliwych wzorów (na ogół),
• nadmiernego odsłaniania ciała,
• zbyt wielu dodatków,
• obuwia odkrywającego stopy.