Praca.pl Poradniki Produkcja
Młody inżynier na rynku pracy

Młody inżynier na rynku pracy

 
Młody inżynier na rynku pracy

Okazuje się, że nie – o czym przekonali się absolwenci budownictwa czy inżynierii dróg i mostów. Nie wszyscy inżynierowie są na rynku poszukiwani, a zmienna koniunktura gospodarcza nie pozwala trwale przewidzieć tego, na co będzie popyt za kilka lat. Wiele projektów realizowanych obecnie w kraju korzysta z unijnych dotacji i w efekcie często okazuje się, że przyszłościowy w momencie wybierania studiów kierunek, okazuje się po latach niezupełnie trafiony.

 

Jak zatem młody inżynier może zadbać o swoją karierę?

 

Staże i praktyki Już na studiach warto zainteresować się stażami i praktykami realizowanymi przez Firmy technologiczne. Otwartość na młodych jest obecnie bardzo duża i choć nie zawsze praktyki są płatne (lecz zdarza się to znacznie częściej niż w branżach zatrudniających humanistów), to nie tylko dają możliwość poznania Firmy od środka, ale przede wszystkim umożliwiają udział w projektach, które uczą tego, jak wiedzę teoretyczną przekuć w praktykę. To zaś jest dla pracodawców najważniejsze.

 

Koła zainteresowań i organizacje studenckie

 

Niemalże na każdej uczelni technicznej istnieje przynajmniej kilka kół zainteresowań, które pozwalają na pogłębianie wiedzy i realizowanie projektów – niekiedy we współpracy z komercyjnymi Firmami. Udział w takim kole to doskonały punkt w CV, który pokazuje, że student ma inicjatywę i jest rzeczywiście zainteresowany tym, co studiuje.

 

Monitorowanie rynku projektów i inwestycji

 

Analityczny umysł inżyniera powinien pozwalać mu na trafne wyciąganie wniosków dotyczących rozwoju branży – warto czytać nie tylko poradniki dotyczące rynku pracy, ale przede wszystkim sprawdzać zainteresowanie poszczególnymi kierunkami studiów (mniej popularne mogą się okazać deficytowymi specjalnościami w przyszłości). Prognozować można również poprzez analizę projektowanych unijnych i rządowych inwestycji w polską gospodarkę oraz śledząc światowe trendy w inżynierii.

 

 

O czym pamiętać tworząc CV?

 

1. Opis realizowanych projektów

 Czy potrafisz przekuć techniczną wiedzę na praktykę? Dla młodego inżyniera takim sprawdzianem umiejętności praktycznych są realizowane na studiach projekty oraz to, czego dokonał w ramach obowiązkowych praktyk. „Praktyki powinny kończyć się projektem z obszaru, w którym student je odbywał. Sam spis programu czy też wykonywanych zadań w trakcie praktyk już nie wystarczy. Kandydat musi potrafić zaprezentować przygotowany przez siebie projekt tak, by wymiar praktyczny wiedzy był klarowny i łatwy do zweryfikowania” – mówi Anna Jacykowska, HR Manager Frmy Molex Sp. z o.o.

 

W CV krótko opisz projekt, a narozmowie kwalifikacyjnej bądź gotówo nim opowiedzieć.

 

2. Działalność poza studiami

Pracowałeś dorywczo przy zbieraniu owoców? Udzielasz się jako wolontariusz?  Młodzi inżynierowie często nie umieszczają takich informacji w CV, uznając, że nie mają one związku z kierunkiem pracy, jakiej oczekują. Jest to spory błąd. Dla pracodawcy liczą się również cechy osobowości. „Przeglądając dokumenty aplikacyjne absolwenta, zwracam uwagę na jego działania poza edukacją – czy pracował dorywczo w trakcie wakacji, czy w trakcie studiów pełnił określone funkcje np. w różnego rodzaju stowarzyszeniach studenckich lub też czy udzielał się charytatywnie” – zauważa Anna Jacykowska  z  Molex Sp. z o.o.

 

Zastanów się, co o tobie mówią twoje zajęcia dodatkowe.

 

3. Znajomość języka obcego

Określ rzetelnie znajomość języka obcego – na rozmowie kwalifikacyjnej i tak zostanie on zweryfikowany, a ewentualne kłamstwo wyjdzie na jaw. Nie tylko zmarnujesz czas swój i swojego rozmówcy, ale możesz również najeść się wstydu.

 

4. Hobby i zainteresowania

Dla wielu osób zajmujących się rekrutacją często ignorowane przez kandydatów na stanowiska techniczne zainteresowania i hobby mają duże znaczenie. W czasie analizy CV zwracam uwagę na hobby – im bardziej jest ono aktywne, tym większe są szanse, że kandydat taki będzie osobą z energią i dużym zapałem do działania - podkreśla znaczenie zainteresowań w CV Anna Jacykowska.

 

Pamiętaj, że na rozmowie kwalifikacyjnej możesz zostać o to zapytany  Wybierz zatem rzeczywiste zainteresowania – nawet jeśli nie łączą się onez branżą, w której chcesz pracować.

Więcej artykułów "Produkcja"

Polecane oferty

  • Kontroler jakości w firmie produkcyjnej

    HSV Polska Sp. z o.o.   Wrocław, Psie Pole    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Twoje zadania: analizowanie wymagań jakościowych dla produktu i procesu; prowadzenie zestawień wyników analiz jakościowych oraz opracowywanie statystyk i raportów jakościowych; bieżące analizowanie błędów i rozwiązywanie pojawiających się problemów jakościowych, ustalanie...
  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 dni
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Technik obsługi maszyn produkcyjnych

    Kirsch Services Sp. z o.o. Sp. K.   Niemcy, Detmold   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Obsługa maszyn produkcyjnych (wytwarzanie batonów, herbatników, czekoladek). Przygotowanie ciasta zgodnie z przepisami. Nadzór nad prawidłowością pracy maszyn i urządzeń. Dbanie o czystość i porządek w miejscu pracy.
  • Elektryk z komunikatywnym j. niemieckim (m/k)

    Trenkwalder   Niemcy, Salach   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Twoje zadania wykonywanie wszelkich prac/instalacji elektrycznych, dotrzymywanie terminów zleceń produkcyjnych w obszarze działu elektrycznego, monitorowanie bezpieczeństwa pracy w obszarze odpowiedzialności, wykrywanie usterek w instalacjach elektrycznych, segregacja i utylizacja odpadów w...
  • Robotnik produkcyjny

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: pakowanie warzyw i owoców, oklejanie produktów, układanie kartonów paletach. Wymagania: podstawowa znajomość języka angielskiego, chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres. Mile widziane: prawo jazdy kat. B;
  • Sztygar Zmianowy Górniczy pod Ziemią / TBM Shift Engineer

    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Praca przy drążeniu tuneli za pomocą tarczy TBM na projekcie rozbudowy II linii Metra w Warszawie, Nadzór nad prowadzeniem robót tunelowych na zmianie, Przestrzeganie obowiązujących przepisów, zarządzeń, instrukcji, norm i wytycznych, Prowadzenie robót zgodnie z...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?