Praca.pl Poradniki Produkcja
Młody inżynier na rynku pracy

Młody inżynier na rynku pracy

 
Młody inżynier na rynku pracy

Okazuje się, że nie – o czym przekonali się absolwenci budownictwa czy inżynierii dróg i mostów. Nie wszyscy inżynierowie są na rynku poszukiwani, a zmienna koniunktura gospodarcza nie pozwala trwale przewidzieć tego, na co będzie popyt za kilka lat. Wiele projektów realizowanych obecnie w kraju korzysta z unijnych dotacji i w efekcie często okazuje się, że przyszłościowy w momencie wybierania studiów kierunek, okazuje się po latach niezupełnie trafiony.

 

Jak zatem młody inżynier może zadbać o swoją karierę?

 

Staże i praktyki Już na studiach warto zainteresować się stażami i praktykami realizowanymi przez Firmy technologiczne. Otwartość na młodych jest obecnie bardzo duża i choć nie zawsze praktyki są płatne (lecz zdarza się to znacznie częściej niż w branżach zatrudniających humanistów), to nie tylko dają możliwość poznania Firmy od środka, ale przede wszystkim umożliwiają udział w projektach, które uczą tego, jak wiedzę teoretyczną przekuć w praktykę. To zaś jest dla pracodawców najważniejsze.

 

Koła zainteresowań i organizacje studenckie

 

Niemalże na każdej uczelni technicznej istnieje przynajmniej kilka kół zainteresowań, które pozwalają na pogłębianie wiedzy i realizowanie projektów – niekiedy we współpracy z komercyjnymi Firmami. Udział w takim kole to doskonały punkt w CV, który pokazuje, że student ma inicjatywę i jest rzeczywiście zainteresowany tym, co studiuje.

 

Monitorowanie rynku projektów i inwestycji

 

Analityczny umysł inżyniera powinien pozwalać mu na trafne wyciąganie wniosków dotyczących rozwoju branży – warto czytać nie tylko poradniki dotyczące rynku pracy, ale przede wszystkim sprawdzać zainteresowanie poszczególnymi kierunkami studiów (mniej popularne mogą się okazać deficytowymi specjalnościami w przyszłości). Prognozować można również poprzez analizę projektowanych unijnych i rządowych inwestycji w polską gospodarkę oraz śledząc światowe trendy w inżynierii.

 

 

O czym pamiętać tworząc CV?

 

1. Opis realizowanych projektów

 Czy potrafisz przekuć techniczną wiedzę na praktykę? Dla młodego inżyniera takim sprawdzianem umiejętności praktycznych są realizowane na studiach projekty oraz to, czego dokonał w ramach obowiązkowych praktyk. „Praktyki powinny kończyć się projektem z obszaru, w którym student je odbywał. Sam spis programu czy też wykonywanych zadań w trakcie praktyk już nie wystarczy. Kandydat musi potrafić zaprezentować przygotowany przez siebie projekt tak, by wymiar praktyczny wiedzy był klarowny i łatwy do zweryfikowania” – mówi Anna Jacykowska, HR Manager Frmy Molex Sp. z o.o.

 

W CV krótko opisz projekt, a narozmowie kwalifikacyjnej bądź gotówo nim opowiedzieć.

 

2. Działalność poza studiami

Pracowałeś dorywczo przy zbieraniu owoców? Udzielasz się jako wolontariusz?  Młodzi inżynierowie często nie umieszczają takich informacji w CV, uznając, że nie mają one związku z kierunkiem pracy, jakiej oczekują. Jest to spory błąd. Dla pracodawcy liczą się również cechy osobowości. „Przeglądając dokumenty aplikacyjne absolwenta, zwracam uwagę na jego działania poza edukacją – czy pracował dorywczo w trakcie wakacji, czy w trakcie studiów pełnił określone funkcje np. w różnego rodzaju stowarzyszeniach studenckich lub też czy udzielał się charytatywnie” – zauważa Anna Jacykowska  z  Molex Sp. z o.o.

 

Zastanów się, co o tobie mówią twoje zajęcia dodatkowe.

 

3. Znajomość języka obcego

Określ rzetelnie znajomość języka obcego – na rozmowie kwalifikacyjnej i tak zostanie on zweryfikowany, a ewentualne kłamstwo wyjdzie na jaw. Nie tylko zmarnujesz czas swój i swojego rozmówcy, ale możesz również najeść się wstydu.

 

4. Hobby i zainteresowania

Dla wielu osób zajmujących się rekrutacją często ignorowane przez kandydatów na stanowiska techniczne zainteresowania i hobby mają duże znaczenie. W czasie analizy CV zwracam uwagę na hobby – im bardziej jest ono aktywne, tym większe są szanse, że kandydat taki będzie osobą z energią i dużym zapałem do działania - podkreśla znaczenie zainteresowań w CV Anna Jacykowska.

 

Pamiętaj, że na rozmowie kwalifikacyjnej możesz zostać o to zapytany  Wybierz zatem rzeczywiste zainteresowania – nawet jeśli nie łączą się onez branżą, w której chcesz pracować.

Więcej artykułów "Produkcja"

Polecane oferty

  • Kontroler jakości w firmie produkcyjnej

    HSV Polska Sp. z o.o.   Wrocław, Psie Pole    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Twoje zadania: analizowanie wymagań jakościowych dla produktu i procesu; prowadzenie zestawień wyników analiz jakościowych oraz opracowywanie statystyk i raportów jakościowych; bieżące analizowanie błędów i rozwiązywanie pojawiających się problemów jakościowych, ustalanie...
  • Lider działu utrzymania ruchu

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: dbałość o realizację planu przezbrojeń oraz szczególna współpraca z działem produkcji i logistyki w tym zakresie, bieżące naprawy i przeglądy, prace remontowe i konserwacyjne, realizacja planu przeglądów i remontów dla maszyn, urządzeń peryferyjnych, form...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Urząd Dozoru Technicznego
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: Wykonywanie i dokumentowanie badań urządzeń technicznych podlegających dozorowi UDT. Inspekcja urządzeń ciśnieniowych i/lub urządzeń transportu bliskiego. Sprawdzanie kwalifikacji osób obsługujących i konserwujących urządzenia techniczne. Wykonywanie...
  • Kontroler Jakości Konstrukcji Stalowych Spawanych

    Baltic Towers   Gdańsk    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Przeprowadzanie kontroli materiałów wejściowych (głównie blach stalowych); Przeprowadzanie kontroli jakości wież stalowych na ich wszystkich etapach procesu produkcji; Przygotowywanie raportów z przeprowadzonych kontroli; Podejmowanie decyzji o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu kontrolowanych...

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.