Praca.pl Poradniki Produkcja
Młody inżynier na rynku pracy

Młody inżynier na rynku pracy

 
Młody inżynier na rynku pracy

Okazuje się, że nie – o czym przekonali się absolwenci budownictwa czy inżynierii dróg i mostów. Nie wszyscy inżynierowie są na rynku poszukiwani, a zmienna koniunktura gospodarcza nie pozwala trwale przewidzieć tego, na co będzie popyt za kilka lat. Wiele projektów realizowanych obecnie w kraju korzysta z unijnych dotacji i w efekcie często okazuje się, że przyszłościowy w momencie wybierania studiów kierunek, okazuje się po latach niezupełnie trafiony.

 

Jak zatem młody inżynier może zadbać o swoją karierę?

 

Staże i praktyki Już na studiach warto zainteresować się stażami i praktykami realizowanymi przez Firmy technologiczne. Otwartość na młodych jest obecnie bardzo duża i choć nie zawsze praktyki są płatne (lecz zdarza się to znacznie częściej niż w branżach zatrudniających humanistów), to nie tylko dają możliwość poznania Firmy od środka, ale przede wszystkim umożliwiają udział w projektach, które uczą tego, jak wiedzę teoretyczną przekuć w praktykę. To zaś jest dla pracodawców najważniejsze.

 

Koła zainteresowań i organizacje studenckie

 

Niemalże na każdej uczelni technicznej istnieje przynajmniej kilka kół zainteresowań, które pozwalają na pogłębianie wiedzy i realizowanie projektów – niekiedy we współpracy z komercyjnymi Firmami. Udział w takim kole to doskonały punkt w CV, który pokazuje, że student ma inicjatywę i jest rzeczywiście zainteresowany tym, co studiuje.

 

Monitorowanie rynku projektów i inwestycji

 

Analityczny umysł inżyniera powinien pozwalać mu na trafne wyciąganie wniosków dotyczących rozwoju branży – warto czytać nie tylko poradniki dotyczące rynku pracy, ale przede wszystkim sprawdzać zainteresowanie poszczególnymi kierunkami studiów (mniej popularne mogą się okazać deficytowymi specjalnościami w przyszłości). Prognozować można również poprzez analizę projektowanych unijnych i rządowych inwestycji w polską gospodarkę oraz śledząc światowe trendy w inżynierii.

 

 

O czym pamiętać tworząc CV?

 

1. Opis realizowanych projektów

 Czy potrafisz przekuć techniczną wiedzę na praktykę? Dla młodego inżyniera takim sprawdzianem umiejętności praktycznych są realizowane na studiach projekty oraz to, czego dokonał w ramach obowiązkowych praktyk. „Praktyki powinny kończyć się projektem z obszaru, w którym student je odbywał. Sam spis programu czy też wykonywanych zadań w trakcie praktyk już nie wystarczy. Kandydat musi potrafić zaprezentować przygotowany przez siebie projekt tak, by wymiar praktyczny wiedzy był klarowny i łatwy do zweryfikowania” – mówi Anna Jacykowska, HR Manager Frmy Molex Sp. z o.o.

 

W CV krótko opisz projekt, a narozmowie kwalifikacyjnej bądź gotówo nim opowiedzieć.

 

2. Działalność poza studiami

Pracowałeś dorywczo przy zbieraniu owoców? Udzielasz się jako wolontariusz?  Młodzi inżynierowie często nie umieszczają takich informacji w CV, uznając, że nie mają one związku z kierunkiem pracy, jakiej oczekują. Jest to spory błąd. Dla pracodawcy liczą się również cechy osobowości. „Przeglądając dokumenty aplikacyjne absolwenta, zwracam uwagę na jego działania poza edukacją – czy pracował dorywczo w trakcie wakacji, czy w trakcie studiów pełnił określone funkcje np. w różnego rodzaju stowarzyszeniach studenckich lub też czy udzielał się charytatywnie” – zauważa Anna Jacykowska  z  Molex Sp. z o.o.

 

Zastanów się, co o tobie mówią twoje zajęcia dodatkowe.

 

3. Znajomość języka obcego

Określ rzetelnie znajomość języka obcego – na rozmowie kwalifikacyjnej i tak zostanie on zweryfikowany, a ewentualne kłamstwo wyjdzie na jaw. Nie tylko zmarnujesz czas swój i swojego rozmówcy, ale możesz również najeść się wstydu.

 

4. Hobby i zainteresowania

Dla wielu osób zajmujących się rekrutacją często ignorowane przez kandydatów na stanowiska techniczne zainteresowania i hobby mają duże znaczenie. W czasie analizy CV zwracam uwagę na hobby – im bardziej jest ono aktywne, tym większe są szanse, że kandydat taki będzie osobą z energią i dużym zapałem do działania - podkreśla znaczenie zainteresowań w CV Anna Jacykowska.

 

Pamiętaj, że na rozmowie kwalifikacyjnej możesz zostać o to zapytany  Wybierz zatem rzeczywiste zainteresowania – nawet jeśli nie łączą się onez branżą, w której chcesz pracować.

Więcej artykułów "Produkcja"

Polecane oferty

  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Projektowanie nowych oraz modyfikacje funkcjonujących procesów technologicznych, Wykonywanie obliczeń i schematów procesowych, Dobór i specyfikowanie urządzeń, armatury i wyposażenia technologicznego, Przeprowadzanie wdrożeń i rozruchów instalacji, Udział w relokacji instalacji technologicznych.
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista mid / junior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    13 godz.
    Wykonywanie obliczeń procesowych (bilans cieplny/masowy, obliczenia hydrauliczne, symulacje procesowe), Tworzenie i aktualizowanie schematów przepływowych PFD, schematów technologicznych P&ID oraz procesowych arkuszy danych (Process data sheet), Współpraca z klientem / dostawcą w sprawach...
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    13 godz.
    Projektowanie oczyszczalni ścieków przemysłowych i komunalnych, Modernizowanie i doskonalenie istniejących procesów technologicznych, Przygotowywanie części opisowej i rysunkowej dokumentacji projektowej, Udział w delegacjach związanych z inspekcją, testami i uruchomieniem instalacji procesowych.
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    13 godz.
    Prowadzenie, nadzorowanie oraz koordynowanie prac związanych z budową linii produkcyjnej, Utrzymywanie stałego kontaktu z Inwestorem, Zarządzanie zespołem podległych pracowników, Prowadzenie kontroli robót podwykonawców i ich rozliczanie, Raportowanie postępów prac na prowadzonym...
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista mid / junior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    13 godz.
    Przygotowywanie dokumentacji projektowej instalacji elektrycznych i automatyki; Wykonanie obliczeń elektrycznych; Przygotowywanie zestawienia materiałowego pod zamówienie (list kablowych, tras kablowych, aparatury elektrycznej i automatyki); Przygotowanie rysunków rozmieszczenia urządzeń;...
  • Pracownik fizyczny - obróbka mięsa (bez znajomości języka niemieckiego)

    Tönnies Zerlegebetrieb   Niemcy, Weissenfels, Am Schlachthof 1   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Poszukujemy pracowników do zakładu mięsnego do trybowania i klasowania mięsa wieprzowego. Praca na jedną zmianę od poniedziałku do piątku, co druga sobota pracująca (jeżeli jest więcej zamówień). Czas rozpoczęcia pracy 4:15 lub 4:45 maksymalnie do 9,5h dziennie. Mile widziane osoby z...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?