Praca.pl Poradniki Produkcja
Którym inżynierom najłatwiej znaleźć pracę?

Którym inżynierom najłatwiej znaleźć pracę?

 
Którym inżynierom najłatwiej znaleźć pracę?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, przeanalizowaliśmy ogłoszenia rekrutacyjne serwisu Praca.pl i zapytaliśmy kilku ekspertów z branży. Oto wnioski dotyczące branży inżynieryjnej i jej perspektyw na najbliższe lata.

 

Liczba ogłoszeń w branży rośnie. Których inżynierów poszukuje się najbardziej?


|Analiza ogłoszeń rekrutacyjnych opublikowanych w serwisie Praca.pl w 2016 roku pokazuje wzrost zainteresowania zatrudnianiem inżynierów. Liczba ogłoszeń kierowanych do inżynierów w 3. kwartale 2016 roku jest aż dwukrotnie wyższa niż w tym samym okresie poprzedniego roku (wzrost o 207%).

 

Kto był najbardziej poszukiwany? TOP 10 specjalizacji:*


1. inżynier ds. testów
2. inżynier konstruktor
3. inżynier ds. jakości
4. inżynier procesu
5. inżynier ds. sprzedaży
6. inżynier ds. jakości oprogramowania
7. inżynier automatyk
8. inżynier elektryk
9. inżynier projektu
10. inżynier serwisu
*na podstawie analizy ogłoszeń serwisu Praca.pl 3Q 2016

 

Rozwój branży – w których obszarach rośnie ilość pracy dla inżynierów?


Stanowiska, w których nastąpił najmocniejszy wzrost liczby ogłoszeń to:

•    inżynier systemu,
•    inżynier budowy,
•    inżynier elektryk,
•    inżynier serwisu,
•    inżynier ds. utrzymania ruchu.

Stanowiska te związane są z rozwojem dużych, międzynarodowych korporacji w Polsce, które inwestując w personel, zapewniają sobie w ten sposób przewagę konkurencyjną. Polska nadal jest krajem, w którym każdego roku uczelnie techniczne kończy ogromna liczba młodych ludzi o ogromnym potencjale. Na uwagę zasługuje zwiększenie się liczby ofert dla inżynierów budownictwa oraz utrzymania ruchu.

 

Elektrotechnika, elektronika, automatyka i mechanika w natarciu


Najmniej zmartwień o pracę mają zarówno absolwenci, jak i specjaliści z takich obszarów jak elektronika, automatyka i robotyka czy mechanika. Potwierdza to zarówno obserwacja ogłoszeń rekrutacyjnych, jak i bezpośrednia perspektywa pracodawców. Natalia Gierach, starszy specjalista ds. rekrutacji w ABB opisuje: Ze względu na dużą różnorodność grup produktowych ABB poszukujemy inżynierów o różnych profilach. Prowadzimy rekrutacje do działów takich jak projektowanie, serwis, sprzedaż, R&D, produkcja, IT.

 

W Enercon Services Poland sp. z o.o. poszukiwane są osoby z wykształceniem z zakresu mechaniki i elektryki, ale jednocześnie Dominika Korn, HR Generalist, podkreśla, że: Specjalizacja jest tu rzeczą drugoplanową ze względu na prowadzony przez nas rozbudowany system wdrożenia i szkolenia nowych pracowników. Wyjazdy szkoleniowe realizowane są też poza krajem – na terenie Unii Europejskiej. To dwutygodniowy wyjazd w całości opłacany przez firmę, który jest obowiązkowym elementem wdrożenia nowego pracownika.

 

Nowe stanowiska w inżynierii


W branży pojawiają się też nowe stanowiska wymagające nieco innych specjalizacji czy umiejętności. Najczęściej związane są z branżą IT. Wśród ogłoszeń, które w 2016 roku pojawiły się w serwisie Praca.pl, na uwagę zasługują dwa stanowiska:

 

- inżynier DevOps


DevOps to nowy model tworzenia oprogramowania we współpracy między developerami a administratorami i osobami od eksploatacji. Dzięki tej metodologii oprogramowanie może powstawać szybko i jest elastyczne w przypadku konieczności wprowadzania zmian. Metodologię tę cenią sobie przede wszystkim takie sektory jak bankowość, e-commerce, telekomunikacja, media oraz środowiska produkcyjne. Metodologię DevOps stosuje coraz więcej firm, zatem potrzebni są specjaliści, którzy ją rozumieją, potrafią wdrażać i nią zarządzać. Od kandydatów na specjalistów w tym zakresie oczekuje się różnorodnych umiejętności – od znajomości języków skryptowych, podstaw administracji, znajomości kontenerów aplikacyjnych po doświadczanie we wdrażaniu aplikacji, konfiguracjach, monitoringu systemów. Metodologia jest nowa, zatem specjalistów niewielu – to świetna opcja dla tych, którzy dopiero zaczynają bądź chcą rozszerzyć swoje kompetencje.

 

- inżynier wirtualnej rzeczywistości


Inżynier wirtualnej rzeczywistości (VR Engineer) to specjalista, który zajmuje się projektowaniem rozwiązań przy użyciu języków umożliwiających programowanie nie tylko aplikacji, ale też urządzeń. Odpowiada także za ich wprowadzenie do komercyjnego zastosowania pod względem informatycznym. Konieczna jest znajomość określonych języków programowania i technologii (np. c/C+, Unity czy Unreal), wiedza z obszaru projektowania grafiki 3D oraz znajomość języka angielskiego w stopniu bardzo dobrym. Specjaliści zatrudniani są nie tylko w Polsce, ale również za granicą (nierzadko w formie pracy częściowo zdalnej). Pracy w tym obszarze będzie coraz więcej, bo świat VR dopiero się rozwija. Mówi się, że praca w tym obszarze będzie zbliżona do pracy na stanowisku inżyniera oprogramowania – tyle, że musi uwzględniać inne urządzenia. Do VR sięga nie tylko przemysł growy , ale również motoryzacja czy budownictwo.

 

Inżynier – tylko z językami


Dla inżynierów niezwykle ważnym elementem edukacji powinien być obecnie rozwój kompetencji językowych. Wiele firm zatrudniających inżynierów to międzynarodowe korporacje, w których wymiana i współpraca multikulturowa jest na porządku dziennym.

 

Szkolenia i komunikacja wewnętrzna w naszej firmie odbywają się po angielsku. Pracownicy mają też możliwość uczestnictwa w szkoleniach międzynarodowych, poza granicami kraju, a mając dostęp do tych samych standardów, technologii i materiałów co ich koledzy w innych krajach, nierzadko z powodzeniem aplikują na równorzędne stanowiska również w innych krajach Unii Europejskiej w ramach naszych struktur. Jeśli tylko pracownik osiąga dobre wyniki i jest na tyle mobilny – nasza firma umożliwia relokację – wyjaśnia Dominika Korn, HR Generalist Enercon Services Poland sp. z o.o.


Enercon czy ABB to nie jedyne firmy zatrudniające inżynierów, w których języki obce są tak ważne. Analiza ogłoszeń rekrutacyjnych opublikowanych w serwisie Praca.pl ujawnia, że znajomości przynajmniej języka angielskiego oczekuje większość dużych pracodawców.

 

Praca dla młodych czy dla doświadczonych?


W dużych firmach o szerokim profilu szuka się zarówno doświadczonych osób, jak i tych, które dopiero można przyuczyć. Jesteśmy otwarci zarówno na osoby z doświadczeniem zawodowym, jak i na młodych ludzi, świeżo po studiach.

 

Przez osoby z doświadczeniem rozumiemy kandydatów z minimalnie dwuletnim doświadczeniem na podobnym do poszukiwanego stanowisku. Z drugiej strony zależy nam także na młodych inżynierach, wchodzących na rynek pracy. Chcemy, by z naszą pomocą szybko odnaleźli się w pracy w dużej firmie, w międzynarodowym środowisku. Dlatego ważne jest, żeby kandydaci, poza wiedzą techniczną, byli otwarci na nowe doświadczenia, posiadali kompetencje takie jak praca zespołowa czy umiejętność szybkiego uczenia się – wyjaśnia Natalia Gierach, starszy specjalista ds. rekrutacji w ABB.

Poszukiwane są również osoby z doświadczeniem, choć tu oferty pracy są już znacznie bardziej wymagające, jednostkowe. Aktualnie intensywnie poszukujemy inżyniera procesu z dużym, minimum 5-letnim doświadczeniem w firmie produkcyjnej – opisuje Olga Grabowska, HR Manager z firmy Sivantos. Musi to być osoba, która zna i potrafi zastosować metodykę Lean, Six Sigma, 5S i będzie w stanie wspierać produkcję od strony procesowej. To pełne wyzwań, ciekawe stanowisko dla naprawdę doświadczonego specjalisty z proaktywnym i innowacyjnym potencjałem.

 

Inżynierowie z mniejszymi możliwościami zatrudnienia


Z analiz ogłoszeń w serwisie Praca.pl 3Q 2016 wynika, że ogólnie mniejszym zainteresowaniem pracodawców w 2016 roku (w porównaniu do 2015 roku) cieszyły stanowiska:

•    inżynier ds. testów,
•    inżynier ds. wsparcia technicznego,
•    inżynier spawania,
•    inżynier produktu.

Oczywiście, stanowisko inżyniera produktu oraz ds. testów to nadal jedne z najpopularniejszych obszarów pracy dla inżynierów, dlatego pracy w tym obszarze nadal jest mnóstwo, niemniej jednak spadek liczby ogłoszeń w tych obszarach może sugerować, że nowym osobom w branży dostać się do niej może być nieco trudniej. Trend zmniejszonych poszukiwań pracowników może też oznaczać zahamowanie branży bądź przeniesienie pracy na inne stanowiska. Dzieje się tak np. w obszarze testów, gdzie w większej mierze szuka się po prostu specjalistów ds. testów, niekoniecznie z tytułami inżynierskimi.

 

Branża techniczna otwarta również na specjalistów


W produkcji i inżynierii sporo pracy jest również dla osób bez dyplomu inżyniera. Poszukiwani są technicy z wykształceniem średnim oraz magistrzy.

Ze względu na specyficzny profil produkcji do pracy w Sivantos poszukujemy głównie techników akustyków i protetyków słuchu. Od lat współpracujemy z Instytutem Akustyki Uniwersytetu Poznańskiego, aktualnie pogłębiamy współpracę, w ramach której prowadzić będziemy praktyki, staże i zatrudniać absolwentów. Ze względu na dynamiczny rozwój firmy od dłuższego czasu zatrudniamy techników produkcji, potencjalny kandydat musi charakteryzować się dużą sprawnością manualną, zmysłem technicznym oraz umiejętnością wizualizacji projektów w przestrzeni. Chętnie zatrudniamy na tych stanowiskach elektromonterów i elektryków. W laboratoriach świetnie radzą sobie również kobiety – Olga Grabowska, HR Manager, Sivantos.

Więcej artykułów "Produkcja"

Polecane oferty

  • Kontroler jakości w firmie produkcyjnej

    HSV Polska Sp. z o.o.   Wrocław, Psie Pole    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Twoje zadania: analizowanie wymagań jakościowych dla produktu i procesu; prowadzenie zestawień wyników analiz jakościowych oraz opracowywanie statystyk i raportów jakościowych; bieżące analizowanie błędów i rozwiązywanie pojawiających się problemów jakościowych, ustalanie...
  • Lider działu utrzymania ruchu

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: dbałość o realizację planu przezbrojeń oraz szczególna współpraca z działem produkcji i logistyki w tym zakresie, bieżące naprawy i przeglądy, prace remontowe i konserwacyjne, realizacja planu przeglądów i remontów dla maszyn, urządzeń peryferyjnych, form...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Operator Techniczny

    R. Twining and Company Sp. z o.o   Jasin, k. Swarzędza    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Do zadań Operatora Technicznego należy m.in.: Zapewnianie ciągłości procesów produkcyjnych. Kontrola i ciągłe doskonalenie procesu (eliminowanie strat produkcyjnych, m.in. odpady, nieplanowane stopy). Przeprowadzanie inspekcji, czyszczeń, smarowań, napraw planowych i nieplanowych sprzętu,...
  • Operator linii rozkroju

    ManpowerGroup   Dąbrowa Górnicza    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Zadania: Obsługa i nadzór nad urządzeniami produkcyjnymi oraz przebiegiem procesu rozkroju szkła; Obsługa wózków wykorzystywanych do transportu szkła; Weryfikacja nieprawidłowości pracy urządzeń; Prace porządkowe/dodatkowe zlecone przez przełożonego; Wymagania: Doświadczenie na...

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.