Praca.pl Poradniki Produkcja
Inżynierowie (z) przyszłości

Inżynierowie (z) przyszłości

 
Inżynierowie (z) przyszłości

Inżynierowie nanotechnologii

 

Jedną z gałęzi inżynierii, która zyskuje na znaczeniu, jest nanotechnologia. Inżynierowie zajmujący się tą dziedziną tworzą nowe nanokompozyty wykorzystywane w budownictwie i przemyśle, konstruują maszyny, które wykorzystując właściwości cząsteczek na poziomie atomów mogą działać zupełnie inaczej niż obecnie.

 

Na przykład inżynierowie z MIT 1 rozwiązali ostatnio problem dostarczania do organizmu leków w postaci nanocząsteczek. Do tej pory było to możliwe jedynie za pomocą iniekcji, ale nowe badania umożliwiły stworzenie „nano pigułki”, którą chory może po prostu połknąć. Innym z ostatnich odkryć w zakresie nanotechnologii jest stworzenie taniej „nano kamery” 3D, która ma być wykorzystywana w medycynie, motoryzacji i… grach komputerowych.

 

W Polsce oferty pracy w zakresie nano inżynierii na razie pojawiają się rzadko, ale specjaliści poszukiwani są na Zachodzie, a i u nas przewiduje się wzrost znaczenia tego kierunku. Nanotechnologię można studiować np. w Gdańsku, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu czy Szczecinie.

 

Inżynieria medyczna

 

W ramach badań przeprowadzonych w 40 krajach przez The National Academy oF Engineering jednym z największych wyzwań przyszłości dla inżynierów będzie wspomaganie medycyny i służby zdrowia. Chodzi tu zarówno o obszar zaawansowanej informatyki medycznej (i w związku z tym zapotrzebowanie na inżynierów oprogramowania skupiających się na medycynie), jak i inżynierii medycznej bazującej na próbie stworzenia leków personalizowanych – dedykowanych chorym z uwzględnieniem całości ich stanu zdrowia oraz indywidualnych predyspozycji diagnozowanych na podstawie DNA. W teorii jest to możliwe, ale inżynierowie muszą stworzyć urządzenia diagnostyczne i produkcyjne, by medycyna mogła się w tym kierunku rozwijać.

 

Inżynierię medyczną można studiować na kilku uczelniach w Polsce. Między innymi w Poznaniu, Krakowie, Warszawie. Unikatowy na skalę Europy jest kierunek inżynieria mechaniczno-medyczna na Politechnice Gdańskiej. W USA inżynierowie zajmujący się konstruowaniem sprzętu medycznego należą do najlepiej opłacanych.

 

Inżynieria oprogramowania

 

Inżynierów zajmujących się oprogramowaniem już teraz mamy dość sporo – chodzi tu jednak o skalę rozwoju i możliwości, jakie daje technologia. Brian Johnson, inżynier z firmy Intel szacuje, że do 2020 r. wielkość mikroprocesorów zostanie zminimalizowana do kilku mikronów. Oznacza to, że będziemy w stanie każdą rzecz zamienić w komputer. Nawet krawat czy deskę do krojenia chleba. Daje to w zasadzie nieograniczone możliwości projektowania rozwiązań, które sprawią, że nasze życie będzie łatwiejsze i przyjemniejsze. Czy odpowiadanie za takie zmiany nie jest ciekawym wyzwaniem dla inżyniera?

 

Inżynierów oprogramowania zatrudniają wszystkie największe firmy technologiczne. Zmiana ma jednak dotyczyć również tego, że w przyszłości inżynier oprogramowania będzie potrzebny w niemalże każdej firmie produkcyjnej – bo każdą rzecz będzie można wyposażyć w dodatkowe chipy, które zmienią zwykły produkt w produkt technologicznie i elektronicznie zaawansowany.

 

Inżynierię oprogramowania w Polsce można studiować na większości politechnik i uczelni technicznych.

Więcej artykułów "Produkcja"

Polecane oferty

  • Kontroler jakości w firmie produkcyjnej

    HSV Polska Sp. z o.o.   Wrocław, Psie Pole    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Twoje zadania: analizowanie wymagań jakościowych dla produktu i procesu; prowadzenie zestawień wyników analiz jakościowych oraz opracowywanie statystyk i raportów jakościowych; bieżące analizowanie błędów i rozwiązywanie pojawiających się problemów jakościowych, ustalanie...
  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 dni
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Technik obsługi maszyn produkcyjnych

    Kirsch Services Sp. z o.o. Sp. K.   Niemcy, Detmold   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Obsługa maszyn produkcyjnych (wytwarzanie batonów, herbatników, czekoladek). Przygotowanie ciasta zgodnie z przepisami. Nadzór nad prawidłowością pracy maszyn i urządzeń. Dbanie o czystość i porządek w miejscu pracy.
  • Elektryk z komunikatywnym j. niemieckim (m/k)

    Trenkwalder   Niemcy, Salach   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Twoje zadania wykonywanie wszelkich prac/instalacji elektrycznych, dotrzymywanie terminów zleceń produkcyjnych w obszarze działu elektrycznego, monitorowanie bezpieczeństwa pracy w obszarze odpowiedzialności, wykrywanie usterek w instalacjach elektrycznych, segregacja i utylizacja odpadów w...
  • Robotnik produkcyjny

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: pakowanie warzyw i owoców, oklejanie produktów, układanie kartonów paletach. Wymagania: podstawowa znajomość języka angielskiego, chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres. Mile widziane: prawo jazdy kat. B;
  • Sztygar Zmianowy Górniczy pod Ziemią / TBM Shift Engineer

    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Praca przy drążeniu tuneli za pomocą tarczy TBM na projekcie rozbudowy II linii Metra w Warszawie, Nadzór nad prowadzeniem robót tunelowych na zmianie, Przestrzeganie obowiązujących przepisów, zarządzeń, instrukcji, norm i wytycznych, Prowadzenie robót zgodnie z...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?