Inżynierowie nanotechnologii
Jedną z gałęzi inżynierii, która zyskuje na znaczeniu, jest nanotechnologia. Inżynierowie zajmujący się tą dziedziną tworzą nowe nanokompozyty wykorzystywane w budownictwie i przemyśle, konstruują maszyny, które wykorzystując właściwości cząsteczek na poziomie atomów mogą działać zupełnie inaczej niż obecnie.
Na przykład inżynierowie z MIT 1 rozwiązali ostatnio problem dostarczania do organizmu leków w postaci nanocząsteczek. Do tej pory było to możliwe jedynie za pomocą iniekcji, ale nowe badania umożliwiły stworzenie „nano pigułki”, którą chory może po prostu połknąć. Innym z ostatnich odkryć w zakresie nanotechnologii jest stworzenie taniej „nano kamery” 3D, która ma być wykorzystywana w medycynie, motoryzacji i… grach komputerowych.
W Polsce oferty pracy w zakresie nano inżynierii na razie pojawiają się rzadko, ale specjaliści poszukiwani są na Zachodzie, a i u nas przewiduje się wzrost znaczenia tego kierunku. Nanotechnologię można studiować np. w Gdańsku, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu czy Szczecinie.
Inżynieria medyczna
W ramach badań przeprowadzonych w 40 krajach przez The National Academy oF Engineering jednym z największych wyzwań przyszłości dla inżynierów będzie wspomaganie medycyny i służby zdrowia. Chodzi tu zarówno o obszar zaawansowanej informatyki medycznej (i w związku z tym zapotrzebowanie na inżynierów oprogramowania skupiających się na medycynie), jak i inżynierii medycznej bazującej na próbie stworzenia leków personalizowanych – dedykowanych chorym z uwzględnieniem całości ich stanu zdrowia oraz indywidualnych predyspozycji diagnozowanych na podstawie DNA. W teorii jest to możliwe, ale inżynierowie muszą stworzyć urządzenia diagnostyczne i produkcyjne, by medycyna mogła się w tym kierunku rozwijać.
Inżynierię medyczną można studiować na kilku uczelniach w Polsce. Między innymi w Poznaniu, Krakowie, Warszawie. Unikatowy na skalę Europy jest kierunek inżynieria mechaniczno-medyczna na Politechnice Gdańskiej. W USA inżynierowie zajmujący się konstruowaniem sprzętu medycznego należą do najlepiej opłacanych.
Inżynieria oprogramowania
Inżynierów zajmujących się oprogramowaniem już teraz mamy dość sporo – chodzi tu jednak o skalę rozwoju i możliwości, jakie daje technologia. Brian Johnson, inżynier z firmy Intel szacuje, że do 2020 r. wielkość mikroprocesorów zostanie zminimalizowana do kilku mikronów. Oznacza to, że będziemy w stanie każdą rzecz zamienić w komputer. Nawet krawat czy deskę do krojenia chleba. Daje to w zasadzie nieograniczone możliwości projektowania rozwiązań, które sprawią, że nasze życie będzie łatwiejsze i przyjemniejsze. Czy odpowiadanie za takie zmiany nie jest ciekawym wyzwaniem dla inżyniera?
Inżynierów oprogramowania zatrudniają wszystkie największe firmy technologiczne. Zmiana ma jednak dotyczyć również tego, że w przyszłości inżynier oprogramowania będzie potrzebny w niemalże każdej firmie produkcyjnej – bo każdą rzecz będzie można wyposażyć w dodatkowe chipy, które zmienią zwykły produkt w produkt technologicznie i elektronicznie zaawansowany.
Inżynierię oprogramowania w Polsce można studiować na większości politechnik i uczelni technicznych.