Praca.pl Poradniki Produkcja
Inżynierowie (z) przyszłości

Inżynierowie (z) przyszłości

 
Inżynierowie (z) przyszłości

Inżynierowie nanotechnologii

 

Jedną z gałęzi inżynierii, która zyskuje na znaczeniu, jest nanotechnologia. Inżynierowie zajmujący się tą dziedziną tworzą nowe nanokompozyty wykorzystywane w budownictwie i przemyśle, konstruują maszyny, które wykorzystując właściwości cząsteczek na poziomie atomów mogą działać zupełnie inaczej niż obecnie.

 

Na przykład inżynierowie z MIT 1 rozwiązali ostatnio problem dostarczania do organizmu leków w postaci nanocząsteczek. Do tej pory było to możliwe jedynie za pomocą iniekcji, ale nowe badania umożliwiły stworzenie „nano pigułki”, którą chory może po prostu połknąć. Innym z ostatnich odkryć w zakresie nanotechnologii jest stworzenie taniej „nano kamery” 3D, która ma być wykorzystywana w medycynie, motoryzacji i… grach komputerowych.

 

W Polsce oferty pracy w zakresie nano inżynierii na razie pojawiają się rzadko, ale specjaliści poszukiwani są na Zachodzie, a i u nas przewiduje się wzrost znaczenia tego kierunku. Nanotechnologię można studiować np. w Gdańsku, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu czy Szczecinie.

 

Inżynieria medyczna

 

W ramach badań przeprowadzonych w 40 krajach przez The National Academy oF Engineering jednym z największych wyzwań przyszłości dla inżynierów będzie wspomaganie medycyny i służby zdrowia. Chodzi tu zarówno o obszar zaawansowanej informatyki medycznej (i w związku z tym zapotrzebowanie na inżynierów oprogramowania skupiających się na medycynie), jak i inżynierii medycznej bazującej na próbie stworzenia leków personalizowanych – dedykowanych chorym z uwzględnieniem całości ich stanu zdrowia oraz indywidualnych predyspozycji diagnozowanych na podstawie DNA. W teorii jest to możliwe, ale inżynierowie muszą stworzyć urządzenia diagnostyczne i produkcyjne, by medycyna mogła się w tym kierunku rozwijać.

 

Inżynierię medyczną można studiować na kilku uczelniach w Polsce. Między innymi w Poznaniu, Krakowie, Warszawie. Unikatowy na skalę Europy jest kierunek inżynieria mechaniczno-medyczna na Politechnice Gdańskiej. W USA inżynierowie zajmujący się konstruowaniem sprzętu medycznego należą do najlepiej opłacanych.

 

Inżynieria oprogramowania

 

Inżynierów zajmujących się oprogramowaniem już teraz mamy dość sporo – chodzi tu jednak o skalę rozwoju i możliwości, jakie daje technologia. Brian Johnson, inżynier z firmy Intel szacuje, że do 2020 r. wielkość mikroprocesorów zostanie zminimalizowana do kilku mikronów. Oznacza to, że będziemy w stanie każdą rzecz zamienić w komputer. Nawet krawat czy deskę do krojenia chleba. Daje to w zasadzie nieograniczone możliwości projektowania rozwiązań, które sprawią, że nasze życie będzie łatwiejsze i przyjemniejsze. Czy odpowiadanie za takie zmiany nie jest ciekawym wyzwaniem dla inżyniera?

 

Inżynierów oprogramowania zatrudniają wszystkie największe firmy technologiczne. Zmiana ma jednak dotyczyć również tego, że w przyszłości inżynier oprogramowania będzie potrzebny w niemalże każdej firmie produkcyjnej – bo każdą rzecz będzie można wyposażyć w dodatkowe chipy, które zmienią zwykły produkt w produkt technologicznie i elektronicznie zaawansowany.

 

Inżynierię oprogramowania w Polsce można studiować na większości politechnik i uczelni technicznych.

Więcej artykułów "Produkcja"

Polecane oferty

  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    13 godz.
    Projektowanie oczyszczalni ścieków przemysłowych i komunalnych, Modernizowanie i doskonalenie istniejących procesów technologicznych, Przygotowywanie części opisowej i rysunkowej dokumentacji projektowej, Udział w delegacjach związanych z inspekcją, testami i uruchomieniem instalacji procesowych.
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    13 godz.
    Prowadzenie, nadzorowanie oraz koordynowanie prac związanych z budową linii produkcyjnej, Utrzymywanie stałego kontaktu z Inwestorem, Zarządzanie zespołem podległych pracowników, Prowadzenie kontroli robót podwykonawców i ich rozliczanie, Raportowanie postępów prac na prowadzonym...
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista mid / junior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    13 godz.
    Przygotowywanie dokumentacji projektowej instalacji elektrycznych i automatyki; Wykonanie obliczeń elektrycznych; Przygotowywanie zestawienia materiałowego pod zamówienie (list kablowych, tras kablowych, aparatury elektrycznej i automatyki); Przygotowanie rysunków rozmieszczenia urządzeń;...
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    Projektowanie nowych oraz modyfikacje funkcjonujących procesów technologicznych, Wykonywanie obliczeń i schematów procesowych, Dobór i specyfikowanie urządzeń, armatury i wyposażenia technologicznego, Przeprowadzanie wdrożeń i rozruchów instalacji, Udział w relokacji instalacji technologicznych.
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista mid / junior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    14 godz.
    Wykonywanie obliczeń procesowych (bilans cieplny/masowy, obliczenia hydrauliczne, symulacje procesowe), Tworzenie i aktualizowanie schematów przepływowych PFD, schematów technologicznych P&ID oraz procesowych arkuszy danych (Process data sheet), Współpraca z klientem / dostawcą w sprawach...
  • Kontroler Jakości

    Hangsen Sp. z o. o.   Bytom    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: kontrola jakości materiałów wejściowych, półproduktów i wyrobów gotowych w oparciu o specyfikacje techniczne (ocena jakości próbek, materiałów do produkcji; ocena jakości surowców, półproduktów, wyrobów końcowych); dbałość o zgodność przebiegu procesu...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?