Praca.pl Poradniki Produkcja
Inzynier inżynierowi nierówny

Inzynier inżynierowi nierówny

 
Inzynier inżynierowi nierówny

Pierwsze staże i praktyki

 

Studenci kierunków inżynieryjnych na brak możliwości odbywania praktyk i staży nie mogą narzekać. W wielu przypadkach firmy oferują je odpłatnie – student zatem nie tylko zdobywa doświadczenie, ale również może zarobić na swoje wydatki. Takie doświadczenie zdobywane podczas studiów procentuje później podczas rekrutacji – osoby, które mają doświadczenie w międzynarodowej firmie lub brały udział w realizacji projektów poza uczelnią mają większe szanse na ciekawą pracę niż ich koledzy, którzy nie wykazali się żadną inicjatywą. Ewa Wolszczak – HR Consultant z Woodward podkreśla, że „same studia jeszcze nie wyróżniają kandydata spośród innych. Cenimy tych absolwentów, którzy mają wizję tego, jak wykorzystać swoje umiejętności na co dzień”. Staże i praktyki stanowią jednak przewagę jedynie na początku – doświadczony inżynier, aby stale być „na topie”, potrzebuje jeszcze dodatkowych kompetencji.

 

Elastyczność i otwartość kulturowa

 

Praca z ciągle rozwijającymi się technologiami wymaga elastyczności, umiejętności odnalezienia się w nowej sytuacji i – przede wszystkim – otwartości na osoby z innych kręgów kulturowych. Bez umiejętności dopasowania się do takiego stylu pracy znacznie trudniej jest inżynierowi się rozwijać. Coraz częściej tworzy się też interdyscyplinarne grupy projektowe łączące osoby z rożnych krajów (a nierzadko i kontynentów), mówiące różnymi językami. Ewa Wolszczak z Woodward podkreśla: W naszej firmie, która jest międzynarodową korporacją, angielski jest absolutnie konieczny do tego, by móc prowadzić projekty i efektywnie pracować.

 

 

 

Wizja przyszłości inżyniera

 

Jak w każdym obszarze zawodowym, tak i u inżynierów ważne jest to, jakie cele zawodowe sobie stawiają i w jaki sposób dążą do ich osiągnięcia. Umiejętność ich stawiania i konsekwentnej realizacji widać już u osób, które dopiero wkraczają na rynek pracy. Udział w dużej ilości projektów czy konkursów, proaktywność w zdobywaniu dodatkowych kwalifikacji i umiejętność oceny własnych kompetencji są tu podstawowym wyznacznikiem tego, czy taka młoda osoba wie, w którym kierunku chce podążać.

 

Anna Jacykowska – HR Manager w firmie Molex podkreśla: Wykazywanie się inicjatywą i pasja do wykonywania określonych zadań, to kluczowe czynniki w wyborze kandydata i przypisania go do wybranego stanowiska. Jednak to jego pomysł na samego siebie w przyszłości i umiejętność wyznaczania ambitnych celów to aspekty, które odgrywają znaczącą dla nas rolę.

Ważne jest również to, by inżynier adekwatnie oceniał własne kompetencje – czyli wiedział, co musi dopracować, by móc osiągnąć założone cele. Na szacunek i szczególne zainteresowanie zasługują młodzi, ambitni ludzie, którzy nie boją się wyzwań i ciężkiej pracy, a którzy jednocześnie rozumieją, iż zmiana stanowisk (awanse) nie następują co pół roku lub jeszcze częściej. Najpierw należy się wykazać, pokazać, co się potrafi, a dopiero potem oczekiwać z tego tytułu profitów. Niestety, dość często na porządku dziennym jest odwrotne podejście – wyjaśnia Anna Jacykowska z Molex.

 

Podobne zdanie ma Ewa Wolszczak z firmy Woodward: Niekiedy młodym ludziom nieco brakuje pokory. Nie rozumieją, że aby móc zostać cenionym specjalistą, trzeba czegoś więcej niż same ukończone studia inżynierskie.

 

Certyfikaty, kursy, studia podyplomowe

 

Oczywiście nie można zapominać o twardych umiejętnościach, które trzeba wzmacniać. Liczne kursy doszkalające czy studia podyplomowe dają taką możliwość. Ważne jednak, by decydując się na dodatkowe zajęcia edukacyjne, mieć wizję kolejnych etapów kariery i łączyć je w jedną całość.

 

 

Więcej artykułów "Produkcja"

Polecane oferty

  • Kontroler jakości w firmie produkcyjnej

    HSV Polska Sp. z o.o.   Wrocław, Psie Pole    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Twoje zadania: analizowanie wymagań jakościowych dla produktu i procesu; prowadzenie zestawień wyników analiz jakościowych oraz opracowywanie statystyk i raportów jakościowych; bieżące analizowanie błędów i rozwiązywanie pojawiających się problemów jakościowych, ustalanie...
  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 dni
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Technik obsługi maszyn produkcyjnych

    Kirsch Services Sp. z o.o. Sp. K.   Niemcy, Detmold   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Obsługa maszyn produkcyjnych (wytwarzanie batonów, herbatników, czekoladek). Przygotowanie ciasta zgodnie z przepisami. Nadzór nad prawidłowością pracy maszyn i urządzeń. Dbanie o czystość i porządek w miejscu pracy.
  • Elektryk z komunikatywnym j. niemieckim (m/k)

    Trenkwalder   Niemcy, Salach   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Twoje zadania wykonywanie wszelkich prac/instalacji elektrycznych, dotrzymywanie terminów zleceń produkcyjnych w obszarze działu elektrycznego, monitorowanie bezpieczeństwa pracy w obszarze odpowiedzialności, wykrywanie usterek w instalacjach elektrycznych, segregacja i utylizacja odpadów w...
  • Robotnik produkcyjny

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: pakowanie warzyw i owoców, oklejanie produktów, układanie kartonów paletach. Wymagania: podstawowa znajomość języka angielskiego, chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres. Mile widziane: prawo jazdy kat. B;
  • Sztygar Zmianowy Górniczy pod Ziemią / TBM Shift Engineer

    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Praca przy drążeniu tuneli za pomocą tarczy TBM na projekcie rozbudowy II linii Metra w Warszawie, Nadzór nad prowadzeniem robót tunelowych na zmianie, Przestrzeganie obowiązujących przepisów, zarządzeń, instrukcji, norm i wytycznych, Prowadzenie robót zgodnie z...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?