Praca.pl Poradniki Produkcja
Inzynier inżynierowi nierówny

Inzynier inżynierowi nierówny

 
Inzynier inżynierowi nierówny

Pierwsze staże i praktyki

 

Studenci kierunków inżynieryjnych na brak możliwości odbywania praktyk i staży nie mogą narzekać. W wielu przypadkach firmy oferują je odpłatnie – student zatem nie tylko zdobywa doświadczenie, ale również może zarobić na swoje wydatki. Takie doświadczenie zdobywane podczas studiów procentuje później podczas rekrutacji – osoby, które mają doświadczenie w międzynarodowej firmie lub brały udział w realizacji projektów poza uczelnią mają większe szanse na ciekawą pracę niż ich koledzy, którzy nie wykazali się żadną inicjatywą. Ewa Wolszczak – HR Consultant z Woodward podkreśla, że „same studia jeszcze nie wyróżniają kandydata spośród innych. Cenimy tych absolwentów, którzy mają wizję tego, jak wykorzystać swoje umiejętności na co dzień”. Staże i praktyki stanowią jednak przewagę jedynie na początku – doświadczony inżynier, aby stale być „na topie”, potrzebuje jeszcze dodatkowych kompetencji.

 

Elastyczność i otwartość kulturowa

 

Praca z ciągle rozwijającymi się technologiami wymaga elastyczności, umiejętności odnalezienia się w nowej sytuacji i – przede wszystkim – otwartości na osoby z innych kręgów kulturowych. Bez umiejętności dopasowania się do takiego stylu pracy znacznie trudniej jest inżynierowi się rozwijać. Coraz częściej tworzy się też interdyscyplinarne grupy projektowe łączące osoby z rożnych krajów (a nierzadko i kontynentów), mówiące różnymi językami. Ewa Wolszczak z Woodward podkreśla: W naszej firmie, która jest międzynarodową korporacją, angielski jest absolutnie konieczny do tego, by móc prowadzić projekty i efektywnie pracować.

 

 

 

Wizja przyszłości inżyniera

 

Jak w każdym obszarze zawodowym, tak i u inżynierów ważne jest to, jakie cele zawodowe sobie stawiają i w jaki sposób dążą do ich osiągnięcia. Umiejętność ich stawiania i konsekwentnej realizacji widać już u osób, które dopiero wkraczają na rynek pracy. Udział w dużej ilości projektów czy konkursów, proaktywność w zdobywaniu dodatkowych kwalifikacji i umiejętność oceny własnych kompetencji są tu podstawowym wyznacznikiem tego, czy taka młoda osoba wie, w którym kierunku chce podążać.

 

Anna Jacykowska – HR Manager w firmie Molex podkreśla: Wykazywanie się inicjatywą i pasja do wykonywania określonych zadań, to kluczowe czynniki w wyborze kandydata i przypisania go do wybranego stanowiska. Jednak to jego pomysł na samego siebie w przyszłości i umiejętność wyznaczania ambitnych celów to aspekty, które odgrywają znaczącą dla nas rolę.

Ważne jest również to, by inżynier adekwatnie oceniał własne kompetencje – czyli wiedział, co musi dopracować, by móc osiągnąć założone cele. Na szacunek i szczególne zainteresowanie zasługują młodzi, ambitni ludzie, którzy nie boją się wyzwań i ciężkiej pracy, a którzy jednocześnie rozumieją, iż zmiana stanowisk (awanse) nie następują co pół roku lub jeszcze częściej. Najpierw należy się wykazać, pokazać, co się potrafi, a dopiero potem oczekiwać z tego tytułu profitów. Niestety, dość często na porządku dziennym jest odwrotne podejście – wyjaśnia Anna Jacykowska z Molex.

 

Podobne zdanie ma Ewa Wolszczak z firmy Woodward: Niekiedy młodym ludziom nieco brakuje pokory. Nie rozumieją, że aby móc zostać cenionym specjalistą, trzeba czegoś więcej niż same ukończone studia inżynierskie.

 

Certyfikaty, kursy, studia podyplomowe

 

Oczywiście nie można zapominać o twardych umiejętnościach, które trzeba wzmacniać. Liczne kursy doszkalające czy studia podyplomowe dają taką możliwość. Ważne jednak, by decydując się na dodatkowe zajęcia edukacyjne, mieć wizję kolejnych etapów kariery i łączyć je w jedną całość.

 

 

Więcej artykułów "Produkcja"

Polecane oferty

  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Projektowanie nowych oraz modyfikacje funkcjonujących procesów technologicznych, Wykonywanie obliczeń i schematów procesowych, Dobór i specyfikowanie urządzeń, armatury i wyposażenia technologicznego, Przeprowadzanie wdrożeń i rozruchów instalacji, Udział w relokacji instalacji technologicznych.
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista mid / junior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    13 godz.
    Wykonywanie obliczeń procesowych (bilans cieplny/masowy, obliczenia hydrauliczne, symulacje procesowe), Tworzenie i aktualizowanie schematów przepływowych PFD, schematów technologicznych P&ID oraz procesowych arkuszy danych (Process data sheet), Współpraca z klientem / dostawcą w sprawach...
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    13 godz.
    Projektowanie oczyszczalni ścieków przemysłowych i komunalnych, Modernizowanie i doskonalenie istniejących procesów technologicznych, Przygotowywanie części opisowej i rysunkowej dokumentacji projektowej, Udział w delegacjach związanych z inspekcją, testami i uruchomieniem instalacji procesowych.
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    13 godz.
    Prowadzenie, nadzorowanie oraz koordynowanie prac związanych z budową linii produkcyjnej, Utrzymywanie stałego kontaktu z Inwestorem, Zarządzanie zespołem podległych pracowników, Prowadzenie kontroli robót podwykonawców i ich rozliczanie, Raportowanie postępów prac na prowadzonym...
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista mid / junior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    13 godz.
    Przygotowywanie dokumentacji projektowej instalacji elektrycznych i automatyki; Wykonanie obliczeń elektrycznych; Przygotowywanie zestawienia materiałowego pod zamówienie (list kablowych, tras kablowych, aparatury elektrycznej i automatyki); Przygotowanie rysunków rozmieszczenia urządzeń;...
  • Kontroler Jakości

    Hangsen Sp. z o. o.   Bytom    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: kontrola jakości materiałów wejściowych, półproduktów i wyrobów gotowych w oparciu o specyfikacje techniczne (ocena jakości próbek, materiałów do produkcji; ocena jakości surowców, półproduktów, wyrobów końcowych); dbałość o zgodność przebiegu procesu...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?