Praca.pl Poradniki Produkcja
Inzynier inżynierowi nierówny

Inzynier inżynierowi nierówny

 
Inzynier inżynierowi nierówny

Pierwsze staże i praktyki

 

Studenci kierunków inżynieryjnych na brak możliwości odbywania praktyk i staży nie mogą narzekać. W wielu przypadkach firmy oferują je odpłatnie – student zatem nie tylko zdobywa doświadczenie, ale również może zarobić na swoje wydatki. Takie doświadczenie zdobywane podczas studiów procentuje później podczas rekrutacji – osoby, które mają doświadczenie w międzynarodowej firmie lub brały udział w realizacji projektów poza uczelnią mają większe szanse na ciekawą pracę niż ich koledzy, którzy nie wykazali się żadną inicjatywą. Ewa Wolszczak – HR Consultant z Woodward podkreśla, że „same studia jeszcze nie wyróżniają kandydata spośród innych. Cenimy tych absolwentów, którzy mają wizję tego, jak wykorzystać swoje umiejętności na co dzień”. Staże i praktyki stanowią jednak przewagę jedynie na początku – doświadczony inżynier, aby stale być „na topie”, potrzebuje jeszcze dodatkowych kompetencji.

 

Elastyczność i otwartość kulturowa

 

Praca z ciągle rozwijającymi się technologiami wymaga elastyczności, umiejętności odnalezienia się w nowej sytuacji i – przede wszystkim – otwartości na osoby z innych kręgów kulturowych. Bez umiejętności dopasowania się do takiego stylu pracy znacznie trudniej jest inżynierowi się rozwijać. Coraz częściej tworzy się też interdyscyplinarne grupy projektowe łączące osoby z rożnych krajów (a nierzadko i kontynentów), mówiące różnymi językami. Ewa Wolszczak z Woodward podkreśla: W naszej firmie, która jest międzynarodową korporacją, angielski jest absolutnie konieczny do tego, by móc prowadzić projekty i efektywnie pracować.

 

 

 

Wizja przyszłości inżyniera

 

Jak w każdym obszarze zawodowym, tak i u inżynierów ważne jest to, jakie cele zawodowe sobie stawiają i w jaki sposób dążą do ich osiągnięcia. Umiejętność ich stawiania i konsekwentnej realizacji widać już u osób, które dopiero wkraczają na rynek pracy. Udział w dużej ilości projektów czy konkursów, proaktywność w zdobywaniu dodatkowych kwalifikacji i umiejętność oceny własnych kompetencji są tu podstawowym wyznacznikiem tego, czy taka młoda osoba wie, w którym kierunku chce podążać.

 

Anna Jacykowska – HR Manager w firmie Molex podkreśla: Wykazywanie się inicjatywą i pasja do wykonywania określonych zadań, to kluczowe czynniki w wyborze kandydata i przypisania go do wybranego stanowiska. Jednak to jego pomysł na samego siebie w przyszłości i umiejętność wyznaczania ambitnych celów to aspekty, które odgrywają znaczącą dla nas rolę.

Ważne jest również to, by inżynier adekwatnie oceniał własne kompetencje – czyli wiedział, co musi dopracować, by móc osiągnąć założone cele. Na szacunek i szczególne zainteresowanie zasługują młodzi, ambitni ludzie, którzy nie boją się wyzwań i ciężkiej pracy, a którzy jednocześnie rozumieją, iż zmiana stanowisk (awanse) nie następują co pół roku lub jeszcze częściej. Najpierw należy się wykazać, pokazać, co się potrafi, a dopiero potem oczekiwać z tego tytułu profitów. Niestety, dość często na porządku dziennym jest odwrotne podejście – wyjaśnia Anna Jacykowska z Molex.

 

Podobne zdanie ma Ewa Wolszczak z firmy Woodward: Niekiedy młodym ludziom nieco brakuje pokory. Nie rozumieją, że aby móc zostać cenionym specjalistą, trzeba czegoś więcej niż same ukończone studia inżynierskie.

 

Certyfikaty, kursy, studia podyplomowe

 

Oczywiście nie można zapominać o twardych umiejętnościach, które trzeba wzmacniać. Liczne kursy doszkalające czy studia podyplomowe dają taką możliwość. Ważne jednak, by decydując się na dodatkowe zajęcia edukacyjne, mieć wizję kolejnych etapów kariery i łączyć je w jedną całość.

 

 

Więcej artykułów "Produkcja"

Polecane oferty

  • Kontroler jakości w firmie produkcyjnej

    HSV Polska Sp. z o.o.   Wrocław, Psie Pole    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Twoje zadania: analizowanie wymagań jakościowych dla produktu i procesu; prowadzenie zestawień wyników analiz jakościowych oraz opracowywanie statystyk i raportów jakościowych; bieżące analizowanie błędów i rozwiązywanie pojawiających się problemów jakościowych, ustalanie...
  • Lider działu utrzymania ruchu

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: dbałość o realizację planu przezbrojeń oraz szczególna współpraca z działem produkcji i logistyki w tym zakresie, bieżące naprawy i przeglądy, prace remontowe i konserwacyjne, realizacja planu przeglądów i remontów dla maszyn, urządzeń peryferyjnych, form...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Operator Techniczny

    R. Twining and Company Sp. z o.o   Jasin, k. Swarzędza    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Do zadań Operatora Technicznego należy m.in.: Zapewnianie ciągłości procesów produkcyjnych. Kontrola i ciągłe doskonalenie procesu (eliminowanie strat produkcyjnych, m.in. odpady, nieplanowane stopy). Przeprowadzanie inspekcji, czyszczeń, smarowań, napraw planowych i nieplanowych sprzętu,...
  • Operator linii rozkroju

    ManpowerGroup   Dąbrowa Górnicza    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Zadania: Obsługa i nadzór nad urządzeniami produkcyjnymi oraz przebiegiem procesu rozkroju szkła; Obsługa wózków wykorzystywanych do transportu szkła; Weryfikacja nieprawidłowości pracy urządzeń; Prace porządkowe/dodatkowe zlecone przez przełożonego; Wymagania: Doświadczenie na...

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.