Praca.pl Poradniki Produkcja
Czy trzeba być inżynierem, aby zrobić karierę? O innych możliwościach w firmach produkcyjnych

Czy trzeba być inżynierem, aby zrobić karierę? O innych możliwościach w firmach produkcyjnych

 
Czy trzeba być inżynierem, aby zrobić karierę? O innych możliwościach  w firmach produkcyjnych

Umiejętności techniczne – tak, inżynier – nie zawsze


Niezależnie od tego, czy mówimy o produkcji spożywczej, budowlanej czy motoryzacyjnej, możemy zaobserwować duże zapotrzebowanie na pracowników technicznych średniego szczebla. Szczególnie poszukiwani są mechanicy, automatycy lub energetycy. Z uwagi jednak na małą liczbę szkół zawodowych, znalezienie specjalisty o tym profilu stanowi nie lada wyzwanie dla pracodawców. Młodzi technicy rozpoczynają pracę od stanowisk związanych z obsługą maszyn produkcyjnych i bliższego poznania procesu wytwarzania. Najlepsi technicy po uzupełnieniu wykształcenia i uzyskaniu tytułu inżyniera mogą się rozwijać dalej, np. w strukturach utrzymania ruchu.

W naszej firmie nie pracują tylko osoby z technicznym wykształceniem. Oprócz działów związanych ściśle z produkcją są także działy controllingu, księgowości, zakupów, kadr, logistyki (…).W działach produkcyjnych pracują też osoby bez tytułu inżyniera, ale taki tytuł na pewno daje większe możliwości rozwoju i ścieżka kariery jest klarowna. Dbamy o rozwój naszych pracowników, więc zachęcanie ich do nauki jest wpisane w naszą politykę. – podkreśla Maja Kazana z Faurecia Automotive Polska S.A.

Studenci współpracę z firmami produkcyjnymi mogą rozpocząć od udziału w programach stażowych. Są one okazją do nauki, ale także do zdobycia cennego na rynku doświadczenia.

Przykładamy dużą wagę do rozwijania naszych praktykantów i stażystów, gdyż część naszych pracowników rozpoczęła swoją przygodę z branżą motoryzacyjną jeszcze podczas studiów, a następnie została na całe lata – podkreśla Marta Kowalik z firmy Delphi Poland S.A.

Wiele firm ściśle współpracuje z uczelniami w Polsce, wychwytując w ten sposób branżowe „talenty”, czyli studentów, którzy po skończeniu studiów mogą szybciej i łatwiej rozpocząć staż, a w przyszłości pracę.

Istotne są zdobyte podczas studiów umiejętności, w oparciu o które proponujemy naszym pracownikom szereg szkoleń specjalistycznych, aby podnieść ich kwalifikacje i umiejętności – dodaje Kowalik.

Jednak oprócz techników i inżynierów większość pracowników produkcji stanowią operatorzy linii produkcyjnych oraz pracownicy wspierający, zatrudniani przez agencje pracy tymczasowej, jako uzupełnienie kadry.

Zdarzają się osoby, które zaczynają swoją karierę od szeregowych stanowisk na produkcji, a po czasie awansują na stanowiska liderów zmian czy ekspertów – wskazuje Monika Kołodziejczyk, Saint-Gobain Group.

Od takich osób oczekuje się doświadczenia, umiejętności technicznych oraz otwartości na zmienność – zarówno w zakresie pracy stanowiskowej, zadaniowej, jak i czasu pracy. Z reguły ścieżka kariery osoby o takim profilu wiąże się z podjęciem pracy w charakterze operatora Ci, którzy sprawdzą się na tym stanowisku, mogą awansować na lidera zespołu, następnie brygadzistę/mistrza produkcji. Tak ścieżka kariery wygląda w firmie Faurecia Automotive. Do dalszego awansu niezbędny jest tytuł inżyniera.

 

Kompetencje na wadze produkcji


Nieodzownymi kompetencjami w branży produkcyjnej są:
- chęć uczenia się,
- wysoka motywacja do pracy,
- umiejętność rozwiązywania problemów,
- zaangażowanie w wykonywane obowiązki.

Na pewno przydadzą się także takie kompetencje jak:
- szybkość podejmowania decyzji,
- umiejętność rozwiązywania problemów,
- umiejętność słuchania,
- ustalania priorytetów,
- koncentracja na wynik,
- skrupulatność,
- terminowość,
- umiejętność pracy w grupie,
- komunikatywność,
- umiejętność pracy w stresie i pod presją czasu.

Należy pamiętać, że kompetencje techniczne można nabyć i doskonalić nawet przez całe życie" – zwraca uwagę Maja Kazana. "Ważne są też umiejętności praktyczne, związane z pożądaną specjalnością, chęć ciągłego rozwoju i podnoszenia swoich kwalifikacji, a także odpowiedzialność i samodzielność w działaniu – dodaje Aleksandra Roszczyńska z LOTTE Wedel Sp. z o.o.

Praca nad rozwojem swoich kompetencji zawodowych w dziedzinie produkcji potrafi zaowocować. Niejednokrotnie zdarza się, że firmy inwestują w dobrze rokujących pracowników, np. dofinansowując im studia czy naukę języków obcych. Tak jest w firmie Saint - Gobain.

 

Droga do celu – proces rekrutacyjny


Ogłoszenia o pracę w produkcji można znaleźć na stronach poszczególnych firm, portalach związanych z rynkiem pracy, uczelnianych biurach karier czy agencjach pracy. Warto też wysyłać zgłoszenia „spontanicznie”, kierując bezpośrednio CV do działu kadr. I co ważne – pytać znajomych. Sieć kontaktów odgrywa znaczącą rolę w efektywnym poruszaniu się po rynku pracy.

Przebieg i złożoność procesu rekrutacyjnego uzależnione są od wymagań i zadań na danym stanowisku. Rekrutacja zazwyczaj składa się z przynajmniej dwóch etapów.

Etap pierwszy związany jest z oceną dokumentów aplikacyjnych. Ważne, by były one wizytówką zachęcającą do spotkania z kandydatem. Część firm, takich jak Delphi Poland S.A., przeprowadza telefoniczny wywiad mający na celu wstępną weryfikację kompetencji kandydata.

Kolejnym etapem jest rozmowa z przedstawicielem działu HR oraz bezpośrednim przełożonym. Rozmowa ta ukierunkowana jest na sprawdzenie profilu osobowościowego, motywacji oraz doświadczeń związanych z zawodem. Często kandydaci proszeni są o wykonanie zadania czy testu badającego umiejętność analizy i wyciągania wniosków.

W zależności od stanowiska w procesie rekrutacyjnym stosuje się sesje Assessment Centre. Są one okazją do oceny kandydata w trakcie symulacji zadań, z którymi może zetknąć się na danym stanowisku. Ta niezwykła metoda rekrutacyjna zazwyczaj stosowana jest w ramach rekrutacji na stanowiska wyższego szczebla.

Przykład takich firm jak Delphi Poland S.A. czy Saint-Gobain pokazuje, że dla osób planujących karierę w produkcji ważna jest kwestia biegłego posługiwania się językiem angielskim. Jest on również weryfikowany w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

Oprócz rekrutacji zewnętrznej często ma miejsce rekrutacja wewnętrzna – spośród już zatrudnionych i wyróżniających się wynikami czy postawą osób. Jest to droga awansu potwierdzająca, że warto z zaangażowaniem realizować zadania.

Warto podkreślić, że przebieg ścieżki kariery w produkcji po części zależy od kandydata, jego motywacji, samodzielności, odpowiedzialności, chęci rozwoju, a także samego pracodawcy, który, widząc potencjał danej osoby, inwestuje w jej rozwój, opłacając studia czy kursy językowe.



 

Rady dla chcących pracować w produkcji


Praca w produkcji obejmuje różne obszary działalności, dając możliwość rozwoju, w działach księgowo-kadrowych czy też informatycznych, dlatego też zapotrzebowanie na pracowników tej branży obejmuje osoby o rozmaitym profilu
edukacyjnym i osobowościowym Wszystko zależy od specyfiki konkretnego stanowiska.

 

Warto pamiętać, że:


- praca w produkcji to praca w bardzo dynamicznym środowisku, wymagającym elastyczności, umiejętności szybkiego reagowania,
- firmy związane z wysokimi technologiami oczekują bardzo dobrej znajomości podstaw ze swojej dziedziny oraz znajomości języków obcych,
- jest to praca dla tych, którzy dobrze radzą sobie z presją czasu i zadań, potrafią szybko się dostosować,
- warunki pracy w branży produkcyjnej nie zawsze mogą nam odpowiadać – jest to istotne
 w kontekście satysfakcji zawodowej,
- firmy produkcyjne zazwyczaj mieszczą się poza lub na przedmieściach dużych aglomeracji miejskich, takich jak Warszawa czy Wrocław,
- rozwój kariery jest PROCESEM, wymaga czasu i cierpliwości.

Ważne, by mieć poczucie, że jesteśmy we właściwym miejscu, że to, co robimy, sprawia nam przyjemność. Praca w produkcji jest przykładem, że można rozwijać się i awansować, o ile jesteśmy otwarci na naukę i zmotywowani do zmian.

Aneta Tyczyńska Ewa Kluczek-Woźniak Biuro Karier Politechniki Warszawskiej

Więcej artykułów "Produkcja"

Polecane oferty

  • Kontroler jakości w firmie produkcyjnej

    HSV Polska Sp. z o.o.   Wrocław, Psie Pole    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Twoje zadania: analizowanie wymagań jakościowych dla produktu i procesu; prowadzenie zestawień wyników analiz jakościowych oraz opracowywanie statystyk i raportów jakościowych; bieżące analizowanie błędów i rozwiązywanie pojawiających się problemów jakościowych, ustalanie...
  • Lider działu utrzymania ruchu

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: dbałość o realizację planu przezbrojeń oraz szczególna współpraca z działem produkcji i logistyki w tym zakresie, bieżące naprawy i przeglądy, prace remontowe i konserwacyjne, realizacja planu przeglądów i remontów dla maszyn, urządzeń peryferyjnych, form...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Urząd Dozoru Technicznego
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: Wykonywanie i dokumentowanie badań urządzeń technicznych podlegających dozorowi UDT. Inspekcja urządzeń ciśnieniowych i/lub urządzeń transportu bliskiego. Sprawdzanie kwalifikacji osób obsługujących i konserwujących urządzenia techniczne. Wykonywanie...
  • Kontroler Jakości Konstrukcji Stalowych Spawanych

    Baltic Towers   Gdańsk    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Przeprowadzanie kontroli materiałów wejściowych (głównie blach stalowych); Przeprowadzanie kontroli jakości wież stalowych na ich wszystkich etapach procesu produkcji; Przygotowywanie raportów z przeprowadzonych kontroli; Podejmowanie decyzji o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu kontrolowanych...

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.