Lista stanowisk - Pilot Wycieczek

Polecane oferty - Turystyka / Hotelarstwo

  • Specjalista ds. MICE

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    3 dni
    Twoje obowiązki: Nawiązywanie i utrzymywanie trwałych relacji z klientami i agentami; Przygotowywanie kalkulacji ofert wyjazdów dla grup i draftów umów związanych z realizacją usługi; Komunikacja z dostawcami usług w destynacjach dotycząca zakresu usług dla grup; Przygotowywanie...

Pilot Wycieczek

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Pilot wycieczek to zawód dosyć młody. Narodził się w II połowie ubiegłego wieku. Pilot to swego rodzaju organizator i reprezentant biura podróży, które wysyła ludzi na wycieczkę. Jego zawód polega z jednej strony na obsłudze administracyjnej grupy turystów, a z drugiej na umileniu jej podróży i wyjaśnieniu większości wątpliwości. Jednak zadaniem pilota zazwyczaj nie jest oprowadzanie turystów. Odpowiada on głównie za ich bezpieczne dotarcie na miejsce przeznaczenia oraz za zorganizowanie im przejazdu i pobytu wraz ze zwiedzaniem, noclegami, wyżywieniem, a nawet ewentualną opieką lekarską. Słowem odpowiada za zrealizowanie programu wycieczki i bezpieczeństwo jej uczestników. Do jego zadań należy też kontrolowanie jakości usług i ich zgodności z zamówieniem.

Pilot może wykonywać swą pracę zarówno dla turystów z Polski jak i zagranicznych. W związku z tym niezbędna jest znajomość języków obcych.


WARUNKI PRACY

Pilot pracuje w różnych miejscach. Podczas podróży może to być autokar, podczas zwiedzania otwarta przestrzeń, ponadto hotel czy restauracja. Podczas trwania wycieczki pilot wszędzie jest w pracy. Jego praca ma charakter niezrutynizowany, gdyż nie da się przewidzieć wszystkich sytuacji, które napotka podczas wycieczki.

Jego praca ma charakter całkowicie samodzielny. Organizator przygotował program wycieczki, a pilot odpowiada za jego zrealizowanie. W związku z nieustannym przebywaniem z ludźmi pilot musi wykazywać się cierpliwością, odpowiadać na wiele pytań, czasem doradzać. Pilot jest reprezentantem całej grupy. Gdy zachodzi taka potrzeba, może z nią konsultować pewne posunięcia i decyzje.

Pracy pilota wycieczek nie da się zamknąć w ramy czasowe. W zależności od programu wycieczki może on pracować nawet 14-16 godzin na dobę. Praca może odbywać się zarówno w dzień jak i w nocy, jeśli takie atrakcje przewiduje program wycieczki. Praca pilota odbywa się także w dni wolne od pracy i święta. Zawód ten wiąże się z częstymi i dalekimi wyjazdami oraz dużą eksploatacją strun głosowych.


WYMAGANIA

Ze względu na to, że pilot odpowiada za sposób spędzania wolnego czasu przez grupę osób, niezbędna jest umiejętność łatwego wchodzenia we wszelkie relacje społeczne. Pilot musi być otwarty na ludzi i ich potrzeby, a nade wszystko powinien być lubiany. Powinien umieć działać w sytuacjach nietypowych, awaryjnych a także być niezłym psychologiem, który odczyta potrzeby grupy. Ważne, żeby był otwarty na ich potrzeby i uwagi. W związku z tym przydadzą mu się cierpliwość i takt. Niezbędna jest też odpowiedzialność oraz zdolność do rozwiązywania sytuacji konfliktowych.

Ze względu na wielogodzinną pracę wykonywaną często w złych warunkach wymaga się, by pilot był zdrowy i w pełni sprawny ruchowo. Ponadto musi być pełnoletni i znać w mowie i piśmie przynajmniej jeden język obcy (w przypadku pilota wycieczek zagranicznych). Czasami musi być także przewodnikiem, dlatego powinien posiadać wiedzę o zabytkach, kulturze, historii odwiedzanych krajów.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Pilot wycieczek musi mieć minimum wykształcenie średnie i ukończony specjalny kurs zakończony egzaminem organizowanym przez wojewodę. Egzamin nie należy do łatwych - w teście trzeba odpowiedzieć na 150-200 szczegółowych pytań. Jednak nawet pozytywny wynik egzaminu nie zawsze wystarczy do znalezienia dobrej pracy. W związku z dużą konkurencją biura podróży organizują swoje kursy i szkolenia. Dodatkowym atutem dla osób ubiegających się o pracę są ukończone studia z zakresu turystyki i rekreacji oraz odbyte staże i praktyki.

Nie ma przeciwwskazań, by pracę w tym zawodzie podjęły osoby starsze. Jeżeli spełniają wszystkie pozostałe wymagania i zaliczą pozytywnie egzamin, mogą rozpocząć pracę.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Pilot wycieczek może podjąć pracę praktycznie z każdym organizatorem turystyki. W związku z tym, że konkurencja na rynku pracy jest duża, warto pomyśleć o podjęciu współpracy z biurem podróży jeszcze w trakcie nauki.


ZAROBKI

Pilot zazwyczaj zarabia za każdy dzień trwania wycieczki. Stawka za dzień waha się w zależności od biura podróży i regionu kraju od 150 zł do 250 zł. Zarobek zależy zatem od aktywności pilotów.

Praca Pilot Wycieczek
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.