Lista stanowisk - Stewardessa / Steward

Stewardessa / Steward

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Stewardesa to członek załogi statku wodnego albo powietrznego, obsługujący załogę i pasażerów podczas rejsu lub lotu, dbający o ich komfort i bezpieczeństwo. Termin ten powstał z połączenia słów „steward” i „hostessa”.

Zawód ten powstał w połowie ubiegłego stulecia. Przez wiele lat od stewardes wymagano przede wszystkim doskonałej prezencji i otwartości na pasażerów, stąd zatrudniano wyłącznie kobiety bardzo młode i bardzo urodziwe. Stewardesy miały zapewniać odpowiednią atmosferę i poczucie, że pasażer jest gościem szanowanym i mile widzianym. Dziś zwraca się uwagę głównie na fachowość i nie ma w tym zawodzie ograniczeń wiekowych. Można pracować do emerytury, jeżeli spełnia się wszystkie wymagania pracodawcy co do kwalifikacji oraz zdrowia.

Stewardesa rozpoczyna swą pracę jeszcze przed pojawieniem się na pokładzie pasażerów, kiedy to sprawdza stopień przygotowania statku lub samolotu do przyjęcia podróżnych. Kolejny etap jej pracy to pomoc pasażerom przy zajmowaniu miejsc i rozlokowaniu bagażu. Do jej zadań należy udzielanie pasażerom informacji o zachowaniu na pokładzie, a także dbałość o to, by lot/rejs przebiegały w jak najmilszej atmosferze. W przypadku konieczności przeprowadzenia akcji ewakuacyjnej stewardesa jest odpowiedzialna za jej sprawne przeprowadzenie.

W Polsce zawód stewardesy od lat cieszy się sporym zainteresowaniem i szacunkiem społeczeństwa. Kiedyś ogromnym magnesem przyciągającym do pracy w tym zawodzie były liczne podróże i możliwość zwiedzania świata.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy stewardesy jest przede wszystkim pokład statku lub samolotu. W wielu przypadkach jest to pomieszczenie klimatyzowane ze sztucznym oświetleniem. W pracy stewardesa musi się liczyć z wielokrotnym pokonywaniem ograniczonych wąskich przestrzeni. Dodatkowy dyskomfort to turbulencje, w które może wpadać samolot. Nieodłączną cechą tej pracy jest konieczność ciągłego przekraczania stref klimatycznych i czasowych.

Zawód ten wiąże się z pracą z ludźmi, jednak są to specyficzne kontakty, gdyż odbywają się na niewielkiej przestrzeni wysoko w powietrzu. To sprawia, że ludzie mogą być bardziej wrażliwi i poddenerwowani. Zadaniem stewardesy jest tonizowanie tych nastrojów oraz zachowanie spokoju w przeróżnych sytuacjach z jakimi przyjdzie się jej zetknąć.

Praca stewardesy ma charakter zmianowy, zarówno w dzień jak i w nocy. Godziny pracy są zmienne, a czas lotu bardzo często różny. Stewardesa musi być dyspozycyjna całą dobę, także w niedziele i święta.


WYMAGANIA

Wymagania psychologiczne koncentrują się przede wszystkim na tej roli stewardesy, która bezpośrednio związana jest z rolą opiekunki pasażerów w czasie lotu. Zawód ten wymaga dużo samodyscypliny, a czasem samozaparcia, cierpliwości i ­ szczególnie w sytuacjach niebezpiecznych ­ nieujawniania emocji. Konieczna jest także umiejętność dostosowania się do warunków i elastyczność oraz umiejętność obchodzenia się z ludźmi. Niebagatelną cechą jest też dyspozycyjność. Ponadto powinna być doskonale zorientowana, jak postępować w sytuacjach awaryjnych, w udzielaniu pierwszej pomocy, w przepisach bezpieczeństwa i procedurach serwisowych.

Stewardesa powinna spełniać niezwykle wysokie wymagania zdrowotne. Musi mieć ona wysoką sprawność fizyczną, a w szczególności układu krążenia i układu oddechowego. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do pracy w tym zawodzie są schorzenia neurologiczne oraz alergie. Przeciwwskazaniem są też wady wymowy, zaburzenia równowagi, choroby psychiczne oraz choroby ograniczające sprawność ruchową. Praktycznie nie ma możliwości, by pracę w tym zawodzie podjęły osoby niepełnosprawne.
Stewardesa musi co roku przejść badania przed Komisją Lotniczo-Lekarską.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Do pracy w tym zawodzie można trafić na wiele sposobów. Nie ma tu szczególnych reguł, gdyż pracę można rozpocząć bezpośrednio po szkole średniej lub po ukończeniu studium policealnego, ale najlepiej związanego z turystyką czy hotelarstwem. Tak naprawdę o przyjęciu do pracy decydują umiejętności i doświadczenie. Mimo iż są w kraju nieliczne studia policealne przygotowujące do pracy w tym zawodzie, to jednak linie lotnicze uznają, że same najlepiej wykształcą swój personel pokładowy. Stąd wniosek, że droga do pracy wiedzie przez pomyślne ukończenie kursu organizowanego przez późniejszego pracodawcę, gdyż w trakcie jego trwania trzeba się nauczyć wewnętrznych procedur danego przewoźnika.

Przy ocenie przydatności kandydatek do pracy oprócz nabytej wiedzy brane są pod uwagę głównie: sposób bycia, kultura osobista, sposób wyrażania się, tzw. nastawienie na klienta, miła powierzchowność, umiejętność współpracy w zespole, dobra znajomość dwóch języków obcych, dobry stan zdrowia. W pracy, liczy się głównie zaangażowanie i profesjonalizm oraz bardzo poważne traktowanie zawodu.

Większość stewardes pracę rozpoczyna się w wieku około 20 lat. Im później rozpoczyna się drogę do zdobycia zawodu tym trudniej. Kandydatki powyżej 30 lat mogą podjąć pracę pod warunkiem, że wracają do zawodu po jakiejś przerwie. W zasadzie nie przyjmuje się na kurs osób, które skończyły 30 lat.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Droga do pracy wiedzie przez kurs organizowany przez linie lotnicze. Jeśli jednak kandydatka czy kandydat nie jest w stanie sprostać wymogom kursowym, odpada. Polskie stewardesy pracują na całym świecie, nie tylko w PLL LOT czy kilku innych polskich prywatnych liniach lotniczych. Warunkiem podstawowym jest doskonała znajomość języków.


ZAROBKI

Pensja stewardessy jest uzależniona od kilku czynników. Wpływa na nią doświadczenie zawodowe, przewoźnik oraz zatrudnienie w kraju bądź za granicą. Na wynagrodzenie składa się pensja podstawowa, diety za pobyt poza bazą, tzw. „nalot” – dodatek za godziny spędzone na pracy w powietrzu. Stewardessa zatrudniająca się w Polsce może liczyć na pensję oscylującą między 1600 a 3000 zł. Za granicą stawka jest dużo wyższa – od 3500 do 8500 zł oraz dodatki na umundurowanie.

Praca Stewardessa / Steward
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?