– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.
Lista stanowisk - Pilot
Pilot
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Pilot to osoba kierująca statkiem powietrznym. W przeciwieństwie do kierowania autem pilot w swej pracy opiera się nie tyle na obserwacji otoczenia, co na odczycie wskazań aparatury pomiarowej oraz na informacjach przekazanych mu przez kontrolera lotu. Pilot statków powietrznych najczęściej kojarzony jest z osobą sterującą samolotem, podczas gdy może on również kierować śmigłowcem, szybowcem, balonem. Pilot może być pierwszym oficerem lub kapitanem statku.
Obecnie pilot nie jest już tak wszechstronną osobą jak kilkadziesiąt lat wcześniej. Stopień zaawansowania techniki wymaga od niego specjalizacji w konkretnym rodzaju, a nawet typie i marce maszyn. W Polsce pilot zawodowy może zdobyć około 20 różnych licencji. W praktyce nikt tego nie robi, gdyż praca pilota nie może polegać na częstych zmianach ani linii ani maszyn, ponieważ jego doświadczenie jest bezcenne i procentuje z latami. Dlatego też mimo ciągłego doskonalenia konstrukcji samolotu i wdrażania urządzeń, które nie tylko mają mu ułatwić pracę, ale wręcz czasami zastąpić pilota, pozostaje on nadal najważniejszym elementem układu sterowniczego odpowiadającym za bezpieczeństwo lotu.
Piloci cieszą się powszechnie szacunkiem społeczeństwa, a ich zawód jest uznawany za prestiżowy. Wielu młodych ludzi marzy o tym, by zostać pilotem, gdyż jest to zawód ciekawy, trochę niebezpieczny i dobrze płatny.
WARUNKI PRACY
Pilot pracuje w kabinie samolotu. Zazwyczaj im nowszy samolot tym większy komfort pracy pilota, niemniej wykonywanie tego zawodu nadal wiąże się z uciążliwościami takimi jak hałas, zmiana stref klimatycznych czy częste zmiany stref czasowych.
Podczas lotu pilot nie tylko jest odpowiedzialny za sterowanie, ale jako kapitan musi koordynować pracę pozostałej załogi samolotu. Nakłada to na niego obowiązek umiejętnego współdziałania z załogą tak, by cały system działał niezwykle sprawnie w kontekście bezpieczeństwa. Pilot nie ma bezpośredniego kontaktu z pasażerami, jednak może na nich oddziaływać np. poprzez komunikaty przy starcie czy lądowaniu. Ponieważ dla wielu ludzi lot samolotem jest sytuacją mocno stresującą pilot w skrajnych przypadkach musi posiadać umiejętności uspokajające pasażerów.
Wprawdzie miejscem pracy pilota jest kabina samolotu, ale między lotami wiele czasu spędza w budynkach infrastruktury lotniska. Pilot nie ma stałych godzin pracy. Zależą one od rozkładu lotów.
WYMAGANIA
Rygorystyczne wymagania stawiane kandydatom sprawiają, że pilotem mogą zostać tylko nieliczni. Bardzo ważne są wymagania dotyczące bardzo dobrego stanu zdrowia pilota. Bezwzględnie musi się charakteryzować dobrym wzrokiem oraz dobrą pamięcią. Niezbędne są też zdolność koncentracji i podzielność uwagi, poczucie równowagi, dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa, szybki refleks i spostrzegawczość, szybkie reagowanie na zagrożenia, umiejętność logicznego myślenia. Pilot musi być odporny na zmęczenie, gdyż niektóre loty są długie i nużące.
Praca pilota zalicza się do prac ciężkich mimo iż pozornie wydaje się być lekka. Obciążenia mają głównie charakter obciążeń psychicznych związanych z odpowiedzialnością za bezpieczeństwo pasażerów. Wysoka sprawność fizyczna i duża sprawność układu krążenia to cechy niezbędne. Bezwzględnym przeciwwskazaniem są wszelkie choroby ośrodkowego układu nerwowego, wady wzroku i słuchu, zaburzenia równowagi, choroby psychiczne, choroby ograniczające sprawność ruchową i manualną. Praca ta raczej wyklucza zatrudnienie osób niepełnosprawnych.
Przy zatrudnianiu preferowani są młodzi i dobrze wykształceni kandydaci. Dotyczy to zwłaszcza pilotów linii pasażerskich. Istnieje tyle licencji i związanych z tym możliwości wykonywania zawodu pilota, że osoby starsze również mogą znaleźć zatrudnienie. Rynek usług lotniczych rozwija się dość dynamicznie, więc można przypuszczać, że będzie jeszcze więcej możliwości podjęcia pracy.
WARUNKI PODJĘCIA PRACY
W Polsce jest tylko jedna uczelnia, która kształci pilotów lotnictwa cywilnego. To Politechnika Rzeszowska. Jej absolwenci uzyskują tytuł magistra inżyniera ze specjalności lotnictwo. Nie otrzymują jednak automatycznie licencji pilota liniowego transportowego, ale muszą się o nią dopiero postarać. Pilotów kształci też Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie, jednak jej absolwenci trafiają przede wszystkim do armii. Ponadto szkolenie pilotów odbywa się w aeroklubach. W zależności od rodzaju pracy pilot może być zmuszony do uzupełnienia swojego wykształcenia poprzez zdobycie innej licencji. Niektóre licencje i egzaminy trzeba zdawać poza granicami Polski, ale w takich sytuacjach zapewnia je i organizuje właściciel linii lotniczych. Pilot statku musi się nieustannie szkolić oraz zdawać egzaminy teoretyczne i praktyczne.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Absolwenci wspomnianej wyżej Politechniki Rzeszowskiej z odpowiednimi licencjami znajdują zatrudnienie jako piloci w lotnictwie cywilnym jako piloci statków pasażerskich, lecz również śmigłowców, transportowców. Po uzyskaniu dodatkowych uprawnień mogą też pracować w ośrodkach szkolenia lotniczego czy w aeroklubach. Najwięcej pilotów trafia jednak do pasażerskich linii lotniczych zarówno polskich jak i zagranicznych. Wszystkie szkolenia i zdobywanie kolejnych licencji w przypadku zatrudnienia w określonych liniach lotniczych są pilotom zapewniane przez pracodawców.
ZAROBKI
Piloci w polskich liniach lotniczych zarabiają mniej od swoich kolegów z Europy Zachodniej, jednak dużo więcej niż wynosi średnia krajowa. Zarobki pilotów kształtują się w granicy od 7000 zł. Po uzyskaniu kwalifikacji na różne typy samolotów stawka ta gwałtownie rośnie. Po awansie na funkcję kapitana zarobki są już negocjowane indywidualnie.
Najnowsze artykuły
Kobiety coraz silniejsze w biznesie
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka
Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?