Lista stanowisk - Motorniczy

Motorniczy

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU 

 

Motorniczy to osoba, która zawodowo zajmuje się prowadzeniem tramwaju zgodnie z obowiązującym rozkładem i przewożeniem ludzi. Oprócz samej jazdy, odpowiada także za sprawdzenie tramwaju przed wyruszeniem w trasę, a także oględziny pojazdu po zakończeniu pracy. Zawód ten wykonują głównie mężczyźni, ale w ostatnich latach coraz więcej jest kobiet, które decydują się na taką pracę.

 

WYMAGANIA


Do pracy jako motorniczy nie jest potrzebne kierunkowe wykształcenie. Jednak ze względu na rosnącą liczbę kandydatów, coraz częściej pracodawcy stawiają wymogi np. ukończenia szkoły średniej. Najważniejsze jest ukończenie kursu i szkolenia, które organizowane się przez przedsiębiorstwa komunikacyjne, a także zaliczenie w wynikiem pozytywnym egzaminu teoretycznego i praktycznego. W warszawskim MZK przy jednej z rekrutacji stawiano też wymogi posiadania prawa jazdy kat. B, ukończonych przynajmniej 21 lat oraz przynajmniej 165mc wzrostu. Motorniczy musi posiadać także aktualne orzeczenie lekarskie i psychologiczne o braku przeciwwskazań do wykonywania tej pracy, a także być osobą odpowiedzialną, opanowaną i potrafiącą radzić sobie ze stresem.

 

WARUNKI PRACY


Praca wykonywania jest w systemie zmianowym. Obejmuje nie tylko jazdę, ale też sprawdzenie tramwaju przed wyruszeniem w trasę. Motorniczy pracuje w elastycznych godzinach, także w nocy, weekendy oraz święta. Pracę wykonuje w kabinie tramwaju w pozycji siedzącej. Wiąże się z ciągłym kontaktem z ludźmi – przewożonymi pasażerami oraz innymi uczestnikami ruchu drogowego. W związku z tym mogą się przytrafiać sytuacje stresowe, które wpływają na samopoczucie motorniczego.

 

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

 

Motorniczy może znaleźć zatrudnienie w miejskich przedsiębiorstwach komunikacji. Praca dostępna jest tylko w tych miastach, przeważnie dużych, które posiadają linie tramwajowe.

 

ZAROBKI


Zarobki motorniczego na początku kariery nie przekraczają 3000 zł. Na późniejszym etapie mogą sięgnąć 4000 zł. Do tego dochodzą premie np. za pracę w godzinach nocnych, weekendy czy dni świąteczne, które mogą podnieść podstawowe wynagrodzenie. Jednocześnie motorniczy musi się liczyć z karami np., za nieprzepisową jazdę, spóźnienia czy brak punktualności.

Praca Motorniczy
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.