Lista stanowisk - Motorniczy

Motorniczy

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU 

 

Motorniczy to osoba, która zawodowo zajmuje się prowadzeniem tramwaju zgodnie z obowiązującym rozkładem i przewożeniem ludzi. Oprócz samej jazdy, odpowiada także za sprawdzenie tramwaju przed wyruszeniem w trasę, a także oględziny pojazdu po zakończeniu pracy. Zawód ten wykonują głównie mężczyźni, ale w ostatnich latach coraz więcej jest kobiet, które decydują się na taką pracę.

 

WYMAGANIA


Do pracy jako motorniczy nie jest potrzebne kierunkowe wykształcenie. Jednak ze względu na rosnącą liczbę kandydatów, coraz częściej pracodawcy stawiają wymogi np. ukończenia szkoły średniej. Najważniejsze jest ukończenie kursu i szkolenia, które organizowane się przez przedsiębiorstwa komunikacyjne, a także zaliczenie w wynikiem pozytywnym egzaminu teoretycznego i praktycznego. W warszawskim MZK przy jednej z rekrutacji stawiano też wymogi posiadania prawa jazdy kat. B, ukończonych przynajmniej 21 lat oraz przynajmniej 165mc wzrostu. Motorniczy musi posiadać także aktualne orzeczenie lekarskie i psychologiczne o braku przeciwwskazań do wykonywania tej pracy, a także być osobą odpowiedzialną, opanowaną i potrafiącą radzić sobie ze stresem.

 

WARUNKI PRACY


Praca wykonywania jest w systemie zmianowym. Obejmuje nie tylko jazdę, ale też sprawdzenie tramwaju przed wyruszeniem w trasę. Motorniczy pracuje w elastycznych godzinach, także w nocy, weekendy oraz święta. Pracę wykonuje w kabinie tramwaju w pozycji siedzącej. Wiąże się z ciągłym kontaktem z ludźmi – przewożonymi pasażerami oraz innymi uczestnikami ruchu drogowego. W związku z tym mogą się przytrafiać sytuacje stresowe, które wpływają na samopoczucie motorniczego.

 

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

 

Motorniczy może znaleźć zatrudnienie w miejskich przedsiębiorstwach komunikacji. Praca dostępna jest tylko w tych miastach, przeważnie dużych, które posiadają linie tramwajowe.

 

ZAROBKI


Zarobki motorniczego na początku kariery nie przekraczają 3000 zł. Na późniejszym etapie mogą sięgnąć 4000 zł. Do tego dochodzą premie np. za pracę w godzinach nocnych, weekendy czy dni świąteczne, które mogą podnieść podstawowe wynagrodzenie. Jednocześnie motorniczy musi się liczyć z karami np., za nieprzepisową jazdę, spóźnienia czy brak punktualności.

Praca Motorniczy
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?