Lista stanowisk - Marynarz

Marynarz

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Marynarz to członek załogi statku lub okrętu. Bez względu na charakter i rodzaj jednostki pływającej marynarz pełni funkcje pomocnicze, mające zapewnić bezpieczeństwo żeglugi morskiej lub śródlądowej, handlowej lub marynarki wojennej. Zadaniem marynarza jest także bieżące przeprowadzanie prac konserwacyjnych, naprawczych i porządkowych w obrębie jednostki pływającej, ładowanie i wyładowywanie ładunków, pełnienie wachty, splatanie lin, etc. W zawodzie marynarza wyszczególnia się wedle pełnionych obowiązków następujące specjalności; marynarza, starszego marynarza, motorzysty, sternika, sondażysty i bosmana. Motorzysta, jako najbardziej tajemniczo brzmiący spośród wymienionych specjalistów, zajmuje się konserwacją i obsługą jednostki napędowej, a także jej ewentualnymi naprawami. Bosman zaś, co również nie musi być oczywiste, nadzoruje prace i czynności wykonywane przez resztę załogi.


WYMAGANIA

Do licznych wymagań, stawianych przed osobami zainteresowanymi zatrudnieniem w charakterze marynarza na statku morskim lub śródlądowym należy konieczność posiadania wykształcenia średniego, zaświadczenia o odbyciu kursów specjalistycznych, oraz szkolenia BHP, p.poż i technik ratownictwa wodnego. Poszczególne specjalności, wymienione w charakterystyce zawodu wymagają pozyskania dodatkowych uprawnień i kwalifikacji, na różnorodnych kursach i szkoleniach specjalistycznych. Konieczna będzie także znajomość języka angielskiego, preferowane są osoby władające dwoma lub trzema językami. Osoby zatrudniane w charakterze marynarza to przeważnie mężczyźni do 50 roku życia.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy marynarza jest oczywiście przestrzeń jednostki pływającej, na której został zatrudniony oraz portu, w którym ewentualnie przycumowała.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Zatrudnienie w charakterze marynarza oferują liczne jednostki pływające, zarówno śródlądowe, jak i morskie; handlowe i należące do marynarki wojennej.


ZAROBKI

Zarobki marynarza, zatrudnionego na polskim statku handlowym wynoszą od 6000 do 10 000 złotych brutto miesięcznie, jednak osoby zatrudnione na statkach zagranicznych mogą oczekiwać podobnych sum liczonych w dolarach lub euro.

Praca Marynarz
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?