Lista stanowisk - Kontroler Ruchu Lotniczego

Kontroler Ruchu Lotniczego

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Kontroler ruchu lotniczego, jak sugeruje sama nazwa stanowiska, jest pracownikiem lotniska, odpowiedzialnym za regulowanie ruchu lotniczego w jego obrębie, oraz w przestrzeni powietrznej w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Osoba obsadzona na tym stanowisku ma wydawać, za pośrednictwem komunikacji radiowej, polecenia pilotom samolotów, które umożliwią im bezpieczne lądowanie, kołowanie i start z konkretnego pasa lotniska. Polecenia te kontroler wydaje na podstawie wskazań aparatury obecnej w wieży kontroli lotów, zanalizowanych na podstawie posiadanego przez niego wiedzy i doświadczenia. Kontrolerzy zatrudnieni Centrum Kontroli Obszaru są odpowiedzialni za regulowanie ruchu statków powietrznych na podległym obszarze. Ogrom spoczywającej na nich odpowiedzialności za bezpieczeństwo w podległej im przestrzeni powietrznej sprawia, że zawód ten wiąże się z dużym stresem.


WYMAGANIA

Rekrutacja na stanowisko kontrolera ruchu lotniczego jest organizowana przez Ośrodek Szkolenia Lotniczego w ramach konkursu, obejmującego kilka etapów kwalifikacyjnych. Pierwszym warunkiem, którego spełnienie skraca drogę do objęcia stanowiska jest zdanie egzaminu wstępnego i przejście rozmowy kwalifikacyjnej, których rezultaty decydują o dopuszczeniu kandydata do kolejnego etapu konkursu. Do wymogów formalnych, które spełniać muszą wszyscy kandydaci na stanowisko należy konieczność mieszczenia się w granicy wiekowej (do 26. lub 28. roku życia w przypadku osób praktykujących jako piloci statków powietrznych), posiadanie przynajmniej średniego wykształcenia, oraz zaświadczenie o niekaralności. Kolejne etapy konkursu obejmują test z języka angielskiego (część praktyczna i teoretyczna), test psychologiczny i przydatnościowy, ostateczny egzamin językowy i rozmowę kwalifikacyjną, skutkującą ostateczną decyzją o zatrudnieniu kandydata.


WARUNKI PRACY

Praca kontrolera ruchu lotniczego wiąże się z ogromną odpowiedzialnością za bezpieczeństwo załogi i pasażerów statków lotniczych, personelu lotniska, oraz mienia obecnego na jego terenie.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Zatrudnienie w charakterze kontrolera ruchu lotniczego oferują krajowe lotniska i Centrum Kontroli Ruchu Lotniczego na wcześniej wyszczególnionych warunkach.


ZAROBKI

Zarobki kontrolera ruchu lotniczego są adekwatne do odpowiedzialności jaką ponosi, średnio wynoszą od 10 000 do 20 000 złotych brutto miesięcznie.

Praca Kontroler Ruchu Lotniczego
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.