Lista stanowisk - Kontroler Ruchu Lotniczego

Kontroler Ruchu Lotniczego

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Kontroler ruchu lotniczego, jak sugeruje sama nazwa stanowiska, jest pracownikiem lotniska, odpowiedzialnym za regulowanie ruchu lotniczego w jego obrębie, oraz w przestrzeni powietrznej w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Osoba obsadzona na tym stanowisku ma wydawać, za pośrednictwem komunikacji radiowej, polecenia pilotom samolotów, które umożliwią im bezpieczne lądowanie, kołowanie i start z konkretnego pasa lotniska. Polecenia te kontroler wydaje na podstawie wskazań aparatury obecnej w wieży kontroli lotów, zanalizowanych na podstawie posiadanego przez niego wiedzy i doświadczenia. Kontrolerzy zatrudnieni Centrum Kontroli Obszaru są odpowiedzialni za regulowanie ruchu statków powietrznych na podległym obszarze. Ogrom spoczywającej na nich odpowiedzialności za bezpieczeństwo w podległej im przestrzeni powietrznej sprawia, że zawód ten wiąże się z dużym stresem.


WYMAGANIA

Rekrutacja na stanowisko kontrolera ruchu lotniczego jest organizowana przez Ośrodek Szkolenia Lotniczego w ramach konkursu, obejmującego kilka etapów kwalifikacyjnych. Pierwszym warunkiem, którego spełnienie skraca drogę do objęcia stanowiska jest zdanie egzaminu wstępnego i przejście rozmowy kwalifikacyjnej, których rezultaty decydują o dopuszczeniu kandydata do kolejnego etapu konkursu. Do wymogów formalnych, które spełniać muszą wszyscy kandydaci na stanowisko należy konieczność mieszczenia się w granicy wiekowej (do 26. lub 28. roku życia w przypadku osób praktykujących jako piloci statków powietrznych), posiadanie przynajmniej średniego wykształcenia, oraz zaświadczenie o niekaralności. Kolejne etapy konkursu obejmują test z języka angielskiego (część praktyczna i teoretyczna), test psychologiczny i przydatnościowy, ostateczny egzamin językowy i rozmowę kwalifikacyjną, skutkującą ostateczną decyzją o zatrudnieniu kandydata.


WARUNKI PRACY

Praca kontrolera ruchu lotniczego wiąże się z ogromną odpowiedzialnością za bezpieczeństwo załogi i pasażerów statków lotniczych, personelu lotniska, oraz mienia obecnego na jego terenie.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Zatrudnienie w charakterze kontrolera ruchu lotniczego oferują krajowe lotniska i Centrum Kontroli Ruchu Lotniczego na wcześniej wyszczególnionych warunkach.


ZAROBKI

Zarobki kontrolera ruchu lotniczego są adekwatne do odpowiedzialności jaką ponosi, średnio wynoszą od 10 000 do 20 000 złotych brutto miesięcznie.

Praca Kontroler Ruchu Lotniczego
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?