Lista stanowisk - Kontroler Ruchu Lotniczego

Kontroler Ruchu Lotniczego

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Kontroler ruchu lotniczego, jak sugeruje sama nazwa stanowiska, jest pracownikiem lotniska, odpowiedzialnym za regulowanie ruchu lotniczego w jego obrębie, oraz w przestrzeni powietrznej w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Osoba obsadzona na tym stanowisku ma wydawać, za pośrednictwem komunikacji radiowej, polecenia pilotom samolotów, które umożliwią im bezpieczne lądowanie, kołowanie i start z konkretnego pasa lotniska. Polecenia te kontroler wydaje na podstawie wskazań aparatury obecnej w wieży kontroli lotów, zanalizowanych na podstawie posiadanego przez niego wiedzy i doświadczenia. Kontrolerzy zatrudnieni Centrum Kontroli Obszaru są odpowiedzialni za regulowanie ruchu statków powietrznych na podległym obszarze. Ogrom spoczywającej na nich odpowiedzialności za bezpieczeństwo w podległej im przestrzeni powietrznej sprawia, że zawód ten wiąże się z dużym stresem.


WYMAGANIA

Rekrutacja na stanowisko kontrolera ruchu lotniczego jest organizowana przez Ośrodek Szkolenia Lotniczego w ramach konkursu, obejmującego kilka etapów kwalifikacyjnych. Pierwszym warunkiem, którego spełnienie skraca drogę do objęcia stanowiska jest zdanie egzaminu wstępnego i przejście rozmowy kwalifikacyjnej, których rezultaty decydują o dopuszczeniu kandydata do kolejnego etapu konkursu. Do wymogów formalnych, które spełniać muszą wszyscy kandydaci na stanowisko należy konieczność mieszczenia się w granicy wiekowej (do 26. lub 28. roku życia w przypadku osób praktykujących jako piloci statków powietrznych), posiadanie przynajmniej średniego wykształcenia, oraz zaświadczenie o niekaralności. Kolejne etapy konkursu obejmują test z języka angielskiego (część praktyczna i teoretyczna), test psychologiczny i przydatnościowy, ostateczny egzamin językowy i rozmowę kwalifikacyjną, skutkującą ostateczną decyzją o zatrudnieniu kandydata.


WARUNKI PRACY

Praca kontrolera ruchu lotniczego wiąże się z ogromną odpowiedzialnością za bezpieczeństwo załogi i pasażerów statków lotniczych, personelu lotniska, oraz mienia obecnego na jego terenie.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Zatrudnienie w charakterze kontrolera ruchu lotniczego oferują krajowe lotniska i Centrum Kontroli Ruchu Lotniczego na wcześniej wyszczególnionych warunkach.


ZAROBKI

Zarobki kontrolera ruchu lotniczego są adekwatne do odpowiedzialności jaką ponosi, średnio wynoszą od 10 000 do 20 000 złotych brutto miesięcznie.

Praca Kontroler Ruchu Lotniczego
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?