Lista stanowisk - Kierownik Utrzymania Ruchu

Polecane oferty - Transport / Spedycja

Kierownik Utrzymania Ruchu

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Kierownik utrzymania ruchu jest osobą zatrudnioną w przedsiębiorstwie produkcyjnym i odpowiedzialną za zapewnienie ciągłości procesów produkcyjnych. Jako że pierwszym czynnikiem mogącym zakłócić tę ciągłość jest uszkodzenie jednego z urządzeń, biorących udział w produkcji, kierownik utrzymania ruchu koordynuje i nadzoruje bieżącą konserwację sprzętu i jego naprawy. Kierownik opracowuje harmonogram okresowych przeglądów technicznych i kontroluje wypełnianie zawartych w nim terminów. Do obowiązków osoby obsadzonej na tym stanowisku należy także zbieranie i katalogowanie dokumentacji technicznej wykorzystywanych na terenie przedsiębiorstwa maszyn i urządzeń, a także nanoszenie w niej bieżących aktualizacji. Kierownik zarządza pracami podległego zespołu pracowników, koordynuje jego działania i wyznacza cele poszczególnym jednostkom.


WYMAGANIA

Wśród najczęściej spotykanych wymogów kwalifikacyjnych, stawianych przed kandydatami na stanowisko kierownika utrzymania ruchu, najważniejszym jest bez wątpienia obowiązek posiadania dyplomu ukończenia szkoły średniej technicznej, lub wyższej uczelni, na kierunku technicznym. Preferowane są osoby, legitymujące się wykształceniem wyższym. Równie istotne jest posiadane doświadczenie – kilkuletnie, na stanowisku związanym z techniczną organizacją procesów produkcyjnych, w tym najlepiej na stanowisku kierowniczym. Charakter stanowiska wymusza konieczność posiadania zdolności zarządzania kapitałem ludzkim, samoorganizacji pracy własnej i podległego personelu. Wiedza z zakresu wykorzystywanych na terenie przedsiębiorstwa maszyn i technologii, ich obsługi i konserwacji jest bezwzględnie wymagana.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy kierownika utrzymania ruchu jest przestrzeń przedsiębiorstwa, w którym został zatrudniony. Do codziennych obowiązków kierownika należy nadzorowanie prac produkcyjnych i analizowanie dokumentacji technicznej, oraz składanie raportów na ręce bezpośrednich przełożonych.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Stanowisko kierownika utrzymania ruchu funkcjonuje w przedsiębiorstwach produkcyjnych, wykorzystujących zaawansowany sprzęt i technologie.


ZAROBKI

Zarobki rozpoczynają się od kwoty 3500 złotych brutto miesięcznie, średnia podawana przez niezależne portale to około 5200 złotych brutto miesięcznie.

Praca Kierownik Utrzymania Ruchu
Lista stanowisk

Najnowsze oferty - Transport / Spedycja

  • JSW Logistics Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Opis stanowiska: Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna m.in. za organizowanie i koordynowanie pracy przewozowej na ternie bocznicy KWK Knurów lub Ruch Knurów Szczygłowice, opracowanie operatywnego zmianowego planu pracy przewozowej ze szczególnym uwzględnieniem przyjmowania przewozów...
  • Naczelnik Wydziału ds. optymalizacji rozwiązań ruchowych

    PKP Polskie Linie Kolejowe S.A   Warszawa    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    3 dni
    Zakres zadań wykonywanych na stanowisku: kierowanie podległym Wydziałem w celu zapewnienia realizacji wyznaczonych celów, prowadzenie i koordynowanie prac analitycznych w zakresie ruchowo-eksploatacyjnym sieci kolejowej, identyfikacja potrzeb w zakresie wykonywania analiz...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.