Lista stanowisk - Lingwista/Filolog

Lingwista/Filolog

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Filologiem lub lingwistą nazywamy osobę, która zawodowo zajmuje się zgłębianiem i przekazywaniem wiedzy na temat danego języka i napisanej w nim literatury. Może realizować się w różnych specjalnościach: pedagogicznej, kulturoznawczej, językoznawczej, biznesowej czy translatorycznej. Część lingwistów zajmuje się zawodowo pracą naukową związaną z dalszym badaniem tajników językowych, a inni wykorzystują swoje umiejętności w codziennym życiu, np. ucząc w szkole, pełniąc funkcję tłumacza, pracując w międzynarodowych korporacjach i firmach oraz placówkach dyplomatycznych.

WYMAGANIA

Zawód filologa wymaga ukończenia studiów wyższych, dostępnych praktycznie na każdym uniwersytecie i w szkołach prywatnych. W zależności od wybranej ścieżki kariery wymagane mogą być dodatkowe kwalifikacje – np. egzamin w przypadku tłumacza przysięgłego.

W każdej ze specjalności trzeba być przygotowanym na częsty kontakt z ludźmi, dlatego niezbędne są takie umiejętności „miękkie” jak: miła aparycja, komunikatywność, otwartość, umiejętność słuchania drugiej osoby czy odporność na stres.

WARUNKI PRACY

Warunki pracy zależą od rodzaju podejmowanego zajęcia. Nauczyciele pracują w szkole lub na uczelni, tłumacze w swoich biurach lub siedzibach firm, a np. urzędnicy MSZ wyjeżdżają na placówki dyplomatyczne na całym świecie. Na każdym z tych stanowisk specyfika pracy jest zupełnie inna.

Część wspólną stanowi jednak częsty kontakt z ludźmi, także pochodzącymi z innych krajów (kontrahenci, studenci z wymian międzynarodowych, dyplomaci innych państw), oraz codzienna praca nad tłumaczeniem i opracowywaniem tekstów w językach obcych.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Jedną z możliwości pracy po ukończeniu studiów filologicznych i uzyskaniu przygotowania pedagogicznego jest praca w zawodzie nauczyciela. Można też założyć własną szkołę językową czy też centrum korepetycji oraz podjąć pracę w charakterze tłumacza. Szanse na zatrudnienie są też w biznesie – w różnych korporacjach, bankach, wydawnictwach czy firmach handlowych i outsourcingowych. Natomiast osoby dobrze czujące się w pracy urzędniczej mogą szukać zatrudnienia również w placówkach dyplomatycznych oraz w instytucjach UE.

ZAROBKI

Wynagrodzenie filologa zależy od wielu czynników, przede wszystkim od branży, z którą zwiąże swoją zawodową przyszłość. Inne zarobki można uzyskać w biznesie, w szkole, placówkach dyplomatycznych czy instytucjach unijnych. Liczy się także poziom stanowiska, a także prestiż i wielkość pracodawcy.

Praca Lingwista/Filolog
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?