– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.
Lista stanowisk - Ratownik Wodny
Ratownik Wodny
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Zadaniem ratownika jest udzielanie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wyniku różnorodnych wypadków, poszukiwanie osób zaginionych na danym terenie, lub niesienie pomocy w innych temu podobnych przypadkach. Ratownik wodny wykonuje te obowiązki na obszarze sztucznych i naturalnych akwenów wodnych, na wyznaczonych kąpieliskach; plażach morskich, jeziorach, basenach otwartych i krytych. Ratownik wodny patroluje podległy obszar, poszukując ewentualnych zagrożeń dla bezpieczeństwa osób przebywających w wodzie i w jej bezpośrednim sąsiedztwie. W razie nieprzestrzegania regulaminu obowiązującego na danym obszarze, ratownik ma prawo sygnalizować jego złamanie a nawet rozkazać jego opuszczenie. Ochotnicy zrzeszeni są w Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.
WYMAGANIA
Droga do pełnienia obowiązków ratownika Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego rozpoczyna się od wzięcia udziału w kursie na młodszego ratownika i zdanie egzaminu. Do kursu podejść mogą wszystkie osoby posiadające kartę pływacką. Konieczne jest także zdanie testów sprawnościowych, poświadczających deklarowane umiejętności pływackie. Młodszy ratownik może być osobą niepełnoletnią, pracuje on jednak pod opieką i nadzorem ratownika starszego stopniem. Ratownikiem wodnym może zostać osoba pełnoletnia, która ukończyła adekwatny kurs i zdała egzamin. Wymogi formalne to posiadanie legitymacji członka WOPR, co najmniej 100-godzinnego stażu, oraz rocznego doświadczenia w charakterze ochotnika. Kandydaci muszą posiadać także „żółty czepek”, oraz co najmniej jeden patent żeglarski, ratowniczy, lub inny. Kurs na ratownika medycznego także kończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym. Spełnienie tych wymagań umożliwia pełnienie funkcji starszego ratownika, sprawowanie nadzoru nad danym kąpieliskiem samodzielnie.
WARUNKI PRACY
Praca ratownika wodnego wiąże się z ponoszeniem ogromnej odpowiedzialności za zdrowie i życie osób, przebywających na terenie podległego kąpieliska. Udział w ryzykownych akcjach ratowniczych i poszukiwawczych wymaga dobrych warunków fizycznych i psychicznych.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Ratownicy wodni mogą poszukiwać zatrudnienia na obszarze licznych kąpielisk, basenów otwartych i krytych na terenie całego kraju i poza jego granicami.
ZAROBKI
Zarobki ratowników, w zależności od posiadanego przez nich doświadczenia i uprawnień sięgają 2000 złotych brutto miesięcznie.
Najnowsze artykuły
Kobiety coraz silniejsze w biznesie
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka
Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?