Lista stanowisk - Dyżurny ruchu

Polecane oferty - Praca fizyczna

Dyżurny ruchu

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Zgodnie Klasyfikacją Zawodów i Specjalności dyżurny ruchu: organizuje, prowadzi i nadzoruje pracę stacji o różnym natężeniu ruchu pociągów osobowych, towarowych, pracę rozrządową i manewrową w obrębie tej stacji, wykorzystując przy tym środki i urządzenia techniczne sterowania ruchem pociągów, łączności i taboru kolejowego.

W tym zawodzie wyróżnia się kilka stanowisk. Osoba kierująca ruchem na stacji to dyżurny ruchu dysponujący. Podlegają mu dyżurny ruchu pomocniczy, dyżurny ruchu peronowy, dyżurny ruchu manewrowy. 

Co więcej, osoba na stanowisku dyżurnego ruchu współpracuje z takimi specjalistami jak maszynista, zwrotniczy i innymi pracownikami kolei np. odpowiedzialnymi za obsługę i wyprawianie taboru. Miejscem pracy dyżurnego ruchu jest zazwyczaj nastawnia.

DYŻURNY RUCHU – JAK ZOSTAĆ?

Dyżurny ruchu to zawód regulowany. Informacje na temat wymagań, jakie muszą spełnić osoby starające się o zatrudnienie w tym charakterze, zostały zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 11 stycznia 2021 r. w sprawie pracowników zatrudnionych na stanowiskach bezpośrednio związanych z prowadzeniem i bezpieczeństwem ruchu kolejowego oraz prowadzeniem określonych rodzajów pojazdów kolejowych. 

Zgodnie z nim dyżurny ruchu musi:

  • mieć uprawnienia do wykonywania pracy w tym zawodzie (konieczny jest kurs zawodowy/ ukończenie szkoły o właściwym profilu, a następnie zdanie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje),

  • odbyć zawodowy staż pracy,

  • cechować się dobrym zdrowiem, pozwalającym na wykonywanie obowiązków,

  • umieć pracować pod presją, szybko podejmować decyzje,

  • potrafić pracować w zespole.

W Załączniku nr 1 wyżej wspomnianego aktu prawnego można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące wymagań, jakie należy spełnić, by podejść do egzaminu na dyżurnego ruchu:

Wariant A

1. Wykształcenie – co najmniej średnie lub średnie branżowe po ukończeniu kształcenia w zawodach lub na kierunkach studiów, w których podstawy programowe kształcenia w zawodach lub programy nauczania lub programy studiów zawierają zagadnienia z zakresu ruchu kolejowego i sygnalizacji kolejowej, oraz uzyskanie odpowiednio tytułu zawodowego technika, świadectwa potwierdzającego kwalifikację w zawodzie lub certyfikatu kwalifikacji zawodowej w zakresie kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie nauczanym na poziomie technika, dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe na poziomie technika lub dyplomu ukończenia studiów.

2. Staż pracy – odbycie przygotowania zawodowego.

Wariant B

1. Wykształcenie – co najmniej średnie lub średnie branżowe.

2. Staż pracy – 2 lata pracy na innym stanowisku kolejowym oraz odbycie przygotowania zawodowego.

Wariant C

1. Wykształcenie – co najmniej zasadnicze zawodowe lub zasadnicze branżowe.

2. Staż pracy – 5 lat pracy na stanowisku nastawniczego oraz odbycie przygotowania zawodowego. 

DYŻURNY RUCHU – JAK WYGLĄDA PRACA W TYM ZAWODZIE?

Do obowiązków dyżurnego należy przede wszystkim monitoring ruchu pociągów, w tym prowadzenie ruchu, komunikacja z kierownikami pociągów, nadzorowanie pracy manewrowej, naprawczej, konserwatorskiej na stacji, przyjmowanie i wyprawianie pociągów. 

Zakres zadań dyżurnego może być szeroki i uzależniony jest od miejsca pracy. Osoba na tym stanowisku musi umieć obsługiwać urządzenia służące do sterowania ruchem i łączności, odczytywać dokumentację techniczną, a także mieć dobrze rozwinięte zdolności organizatorskie.

DYŻURNY RUCHU – ZAROBKI

To odpowiedzialne i ważne stanowisko, ale czy jest opłacalne? Zarobki na kolei różnią się z uwagi na staż pracy, kwalifikacje i inne czynniki. Zatem ile zarabia dyżurny ruchu? Zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzeń mediana miesięcznej płacy brutto na tym stanowisku wynosi 5360 zł brutto. 25% najlepiej opłacanych pracowników osiąga wynagrodzenie w wysokości co najmniej 6640 zł brutto miesięcznie. 

DYŻURNY RUCHU – KARIERA ZAWODOWA

Część osób, które podejmują pracę dyżurnego ruchu, zaczynają ścieżkę kariery na innych stanowiskach technicznych, np. toromistrza czy nastawniczego. W obrębie zawodu dyżurnego ruchu można się rozwijać, np. podejmując pracę w charakterze dyżurnego ruchu pomocniczego i awansując na dyżurnego ruchu dysponującego. 

DYŻURNY RUCHU – PERSPEKTYWY PRACY

Zapotrzebowanie na pracowników obsługi ruchu kolejowego jest stałe w większej części kraju. Ofert pracy należy szukać przede wszystkim na naszym portalu rekrutacyjnym, a także bezpośrednio na stronach przewoźników.

Praca Dyżurny ruchu
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?