Lista stanowisk - Kierownik Ochrony Fizycznej

Polecane oferty - Ochrona osób i mienia

  • Koordynator ds. Ochrony Fizycznej

    Juwentus Serwis sp. z o.o.   Poznań    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    21 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: uczestnictwo we wstępnych negocjacjach handlowych w celu ewentualnego tworzenia lub weryfikacji planu ochrony fizycznej obiektu; kontrolowanie stanu zabezpieczenia obsługiwanych obiektów: odpowiedzialność za skuteczność i jakość wykonywanej pracy przez pracowników...
  • Koordynator ds. bezpieczeństwa obiektów w branży Ochrony

    Securitas Polska   Rzeszów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    3 dni
    Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za nadzór nad realizacją usług ochrony oraz aktywny rozwój zespołów poprzez wspieranie i motywowanie naszych pracowników. Opis oferty pracy Zakres obowiązków: Przygotowywanie, wdrażanie oraz regularne aktualizowanie dokumentacji obiektowej;...

Kierownik Ochrony Fizycznej

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Kierownik ochrony fizycznej jest osobą odpowiedzialną za sprawowanie nadzoru i koordynowanie działań podległych jednostek na określonym terenie. Kierownik zarządza zespołem pracowników ochrony fizycznej w danym oddziale agencji, kontroluje zgodność wypełnianych przez nich obowiązków z obowiązującymi procedurami wewnętrznymi oraz stan zabezpieczenia obsługiwanych obiektów, osób lub mienia. Osoba obsadzona na tym stanowisku zarządza procesem zatrudniania nowych pracowników ochrony fizycznej, oraz podwyższaniem kwalifikacji osób aktualnie zatrudnionych. Kierownik ochrony fizycznej kontaktuje się bezpośrednio z klientami agencji, przyjmuje zlecenia, konsultuje wykorzystanie określonych środków bezpieczeństwa w konkretnych przypadkach. Kierownik analizuje wyniki finansowe podległego działu i składa raporty na ręce przełożonych, zarządza także rekrutacją agentów ochrony na podległym terenie i nadzoruje ich działania.


WYMAGANIA

Wśród najczęściej spotykanych wymagań kwalifikacyjnych, najważniejszym jest oczywiście kwestia posiadanego wykształcenia – preferowani są kandydaci legitymujący się wykształceniem średnim lub wyższym. Kierowniczy charakter stanowiska wymusza konieczność posiadania zdolności zarządzania kapitałem ludzkim podległych pracowników, oraz podejmowania strategicznych decyzji. Niezwykle istotne jest doświadczenie zawodowe, pozyskane w agencji ochrony, w tym na stanowisku kierowniczym. Formalnym wymogiem stawianym przed osobami zainteresowanymi pracą w tym charakterze jest konieczność posiadania licencji pracownika ochrony fizycznej, najlepiej II stopnia. Wiedza z zakresu obowiązującego prawa, dotyczącego ochrony osób i mienia, oraz znajomość branży ochroniarskiej będzie także niezbędna. Osoby zatrudniane w sektorze ochrony fizycznej, powinny posiadać odpowiednie warunki fizyczne i psychiczne, pozwalające wykonywać pracę o wysokim poziomie ryzyka.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy kierownika ochrony fizycznej jest przede wszystkim obszar agencji ochrony, do podstawowych obowiązków kierownika należy organizowanie administracyjnych warunków dla funkcjonowania agencji, oraz nadzorowanie pracy podległych pracowników.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Stanowisko kierownika ochrony fizycznej funkcjonuje w agencjach ochrony na terenie całego kraju.


ZAROBKI

Zarobki na tym stanowisku rozpoczynają się od kwoty 3000 złotych brutto miesięcznie i mogą wzrastać, w zależności od stażu pracownika i regionu w jakim dany oddział funkcjonuje.

Praca Kierownik Ochrony Fizycznej
Lista stanowisk

Najnowsze oferty - Ochrona osób i mienia

  • Koordynator ds. Bezpieczeństwa

    AGATA Spółka Akcyjna   Katowice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    3 dni
    Twój zakres obowiązków Nadzór i kontrola nad realizacją usługi ochrony mienia; Nadzór nad obsługą systemów zabezpieczenia technicznego; Przeprowadzanie audytów i szkoleń w ww. obszarach; Przygotowywanie raportów i analiz.
  • Dino Polska S.A.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    5 dni
    Osoba zatrudniona na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za: Podejmowanie działań optymalizujących procesy z zakresu bezpieczeństwa i ograniczania strat towarowych w łańcuchach dostawczych; Prowadzenie projektów z zakresu bezpieczeństwa ludzi i towaru oraz związanych z minimalizacją...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?