Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.
Lista stanowisk - Detektyw
Polecane oferty - Ochrona osób i mienia
-
specjalista (mid) umowa zlecenie pełny etat / część etatu aplikuj szybko aplikuj bez CV
-
Agent Ochrony
Juwentus Serwis sp. z o.o. Osła praca stacjonarnapracownik fizyczny umowa zlecenie 31,90 zł brutto/godz.
Detektyw
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Detektyw to osoba, zajmująca się poszukiwaniem wszelkich informacji o danej osobie, na podstawie źródeł zarówno rzeczowych jak i osobowych, na zlecenie klienta. Za pomocą procesów dedukcyjnych detektyw wyciąga z zaobserwowanych zjawisk wnioski, i przedstawia je zleceniodawcy. Zleceniodawcą może być w tym przypadku zarówno firma lub instytucja, jak i jednostka nie posiadająca osobowości prawnej. Detektyw pozyskuje niezbędne informacje na różne sposoby – dokonując oględzin miejsc związanych ze sprawą, kontaktując się z ludźmi mogącymi mieć z nią związek, a także weryfikując dostępną dokumentację w przypadku spraw o charakterze finansowym, lub dotyczącym mienia prywatnego. Wielokrotnie prowadzone przez detektywa sprawy obejmują także zaginięcia osób lub mienia, przestępstwa, czy relacji osobistych.
WYMAGANIA
Detektyw, prowadzący własną prywatną działalność, lub zatrudniony w komercyjnej agencji detektywistycznej to zazwyczaj osoba, legitymująca się wykształceniem wyższym, pozyskanym na jednym z kierunków humanistycznych. W drugim przypadku doświadczenie w prowadzeniu spraw detektywistycznych będzie dużym atutem. W obydwu jednak możliwościach znacznie większe znaczenie niż wykształcenie i formalne kwalifikacje, mają cechy personalne, przesądzające o sukcesach zawodowych. Detektyw musi być przede wszystkim osobą cierpliwą, opanowaną, zdolną do podejmowania trudnych decyzji pod presją czasu, posiadającą umiejętności analitycznego myślenia, wyciągania wniosków z obserwowanej rzeczywistości.
WARUNKI PRACY
Miejscem pracy detektywa jest biuro agencji detektywistycznej, w której został zatrudniony, jednak osoba zatrudniona w tym charakterze przebywa w godzinach pracy przede wszystkim w terenie, poszukując informacji istotnych dla sprawy, kontaktując się z osobami z nią związanymi i klientem. Praca detektywa może bywać niebezpieczną, a nawet odbywającą się na granicy prawa.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Jak wcześniej wspomniano, detektyw może zdecydować się na prowadzenie prywatnej działalności, lub poszukiwać zatrudnienia w jednej z prywatnych agencji detektywistycznych.
ZAROBKI
Zarobki detektywa są trudne do określenia, są ściśle uzależnione od konkretnych zleceń, stopnia ich zawiłości i niebezpieczeństwa z nimi związanego.
Najnowsze artykuły
Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?
„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać
Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.
Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek
O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.
Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?
– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.
Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja
– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?
Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?
Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?