Lista stanowisk - Architekt Wnętrz

Architekt Wnętrz

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Architekt wnętrz jest to osoba, która odpowiada za opracowanie projektu plastycznego rozmaitych wnętrz, np. hotele, firmy, kina, banki, restauracje, domy lub mieszkania oraz nadzoruje ich wykonanie. Poza tym może też projektować formy małej architektury (np. place zabaw) czy znaki informacji wizualnej oraz projektować przestrzenie wystawowe, zwłaszcza dla różnych imprez handlowych i promocyjnych – targi. Wnętrza, które zaprojektuje architekt muszą być jak najlepiej przystosowane do swojej funkcji, czyli wygodne i estetyczne. Do głównych zadań tego pracownika należy, m.in.: rozpoznanie charakteru obiektu, przygotowanie projektu wstępnego, ustalenie kolorystyki, oświetlenia, faktury, wzornictwa użytych materiałów, wyposażenie wnętrza (meble, dekoracje). Poza tym architekt może także proponować niewielkie przebudowy wnętrz w porozumieniu z architektem budowlanym, a także opracowuje kosztorys. Po akceptacji pomysłu przez klienta tworzy szczegółowy projekt i nadzoruje wykonanie projektu.


WYMAGANIA

Osoba na tym stanowisku powinna mieć wykształcenie wyższe o kierunku - architektura, architektura wnętrz oraz bardzo dobrze znać programy graficzne (AutoCAD, Photoshop, Corel itp.). W szczególnych przypadkach Związek Polskich Artystów Plastyków może potwierdzić umiejętności architekta bez dyplomu. Mile widziana jest znajomość języka angielskiego. Pracownik ten powinien cechować się, m.in.: zdolnościami plastycznymi, wrażliwością estetyczną, inwencję twórczą, wyobraźnią przestrzenną, wyczuciem barw, faktury, kształtu, a także mieć wiedzę w zakresie, teologii, historii sztuki, psychologii, socjologii oraz dostępnych tworzyw i nowych technologii, i stylów. Ponadto architekt musi mieć dar przekonywania i nawiązywania kontaktów z klientami, być sumienny, dyspozycyjny i bardzo dobrze organizować swoją pracę.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Architekt wnętrz to jeden z zawodów plastycznych. Miejscem pracy architekta jest biuro (praca przy komputerze, gdzie powstają projekty) oraz praca w terenie - przemieszcza się do miejsc, gdzie będzie realizowany projekt. Dobierając materiały używane przy aranżacji wnętrz odwiedza fabryki, hurtownie sklepy, galerie, itp. Architekt zazwyczaj pracuje samodzielnie i indywidualnie przygotowując przedsięwzięcie. Praca wiąże się z różnym natężeniem kontaktów z ludźmi. Czas pracy jest nienormowany. Pracownik ma dużą swobodę w organizowaniu swego czasu i sposobu pracy, jest rozliczany z efektów pracy.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

W tym zawodzie panuje duża konkurencja - liczy się design. Pamiętać należy, iż o powodzeniu architekta na rynku pracy decyduje jego talent. Architekt może pracować w firmie architektonicznej lub na własny rachunek - zatrudniany na umowę dotyczącą konkretnego projektu i jego ewentualnej realizacji.


ZAROBKI

Wynagrodzenie architekta wnętrz zależy w dużej mierze od jego umiejętności, projektu oraz prestiżu firmy, w której pracuje. Architekci są najczęściej wynagradzani za konkretny projekt, więc trudno wyliczyć ich miesięczne zarobki. Pensja tego pracownika kształtuje się około od 2,500 zł do 25 tys. zł.

Praca Architekt Wnętrz
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?