Lista stanowisk - Technik Dentystyczny

Polecane oferty - Medycyna / Opieka zdrowotna

  • Technik Dentystyczny CAD / CAM

    Medicover Stomatologia   Warszawa, Rytuał Uśmiechu LAB, ul. Ząbkowska 29 (Koneser)    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: projektowanie szablonów implantologicznych, wykonywanie prac protetycznych i implantoprotetycznych, pełnołukowe odbudowy implantologiczne typu all on, praca w ramach wax-up digital.
  • Technik Dentystyczny - Ortodoncja

    Medicover Stomatologia   Warszawa, Rytuał Uśmiechu LAB, ul. Ząbkowska 29 (Koneser)    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: wykonywanie aparatów ortodontycznych ruchomych oraz z elementami spawanymi, wykonywanie szyn relaksacyjnych i retencyjnych.

Technik Dentystyczny

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Zawód technika dentystycznego polega na naprawie i wytwarzaniu protez zębowych oraz aparatów ortodontycznych zakładanych na zęby w celu korekcji wad zgryzu, które powstają najczęściej w okresie dorastania. Technik pracuje w ścisłej współpracy z dentystą i swoje czynności wykonuje na jego zlecenie.

W tym zawodzie nie ma dużego obciążenia fizycznego. Większość pracy technik wykonuje, siedząc. Technik dentystyczny musi być osobą dokładną, precyzyjną, cierpliwą i z dużym poczuciem estetyki. W swej pracy używa materiałów ceramicznych, elementów metalowych i tworzyw sztucznych, które poddaje obróbce przy pomocy różnych narzędzi.


WARUNKI PRACY

Technik dentystyczny zazwyczaj pracuje w pracowni protetycznej, w której od podstaw przygotowuje protezę lub aparat ortodontyczny. Zazwyczaj nie jest to duże pomieszczenie. W przypadku większych klinik dentystycznych lub ścisłej współpracy ze stomatologiem może się zdarzyć, że protetyk może pracować w gabinecie dentystycznym, jest to jednak rzadkość.

Praca technika dentystycznego ma charakter indywidualny i samodzielny. Zazwyczaj protetyk nie ma bezpośredniego kontaktu z pacjentami. W pobieraniu odlewu gipsowego oraz dopasowywaniu protezy lub aparatu zazwyczaj pośredniczy stomatolog. Praca protetyka ma charakter usługi dodatkowej, która jest jednak niezbędna do prawidłowego wykonywania zawodu przez dentystę.

Czas pracy technika dentystycznego w dużej mierze zależy od ilości zleceń. Równie dobrze mogą to być 3 godziny dziennie, jak i 8. Zazwyczaj nie ma konieczności pracy w dni wolne oraz w nocy. Wyjątkiem są sytuacje, gdy protetyk ma tyle zleceń, że nie może wszystkich wykonać w normalnym czasie pracy. Takie sytuacje zależą jednak przezde wszystkim od jego zdolności organizacyjnych.

Praca protetyka podlega nadzorowi ze strony stomatologa, który odpowiada za całość leczenia pacjenta.


WYMAGANIA

Do najważniejszych wymagań stawianych protetykowi należą ostrość wzroku, zdolność do rozróżniania barw i zręczność manualna. Równie ważna jest zdolność koncentracji uwagi przy wykonywaniu protez czy aparatów, uzdolnienia techniczne i dobra pamięć. Technik musi potrafić dostosować się do pewnej monotonii wykonywanych czynności i jednostajnych warunków pracy. Technik dentystyczny musi stale śledzić zmiany zachodzące w dziedzinie technologii materiałów biologicznych i chemicznych a także aparatów ortodontycznych.

Spośród wymagań fizycznych, którym musi sprostać protetyk najważniejsze są zdolności manualne i dobry wzrok. Ponieważ jest to praca lekka pod względem obciążenia fizycznego a także wykonywana najczęściej w jednym miejscu, zawód ten mogą wykonywać osoby niepełnosprawne. Do przeciwwskazań zdrowotnych na pewno trzeba zaliczyć alergie na materiały, z którymi pracuje technik.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Aby zostać technikiem dentystycznym trzeba posiadać średnie wykształcenie medyczne. W kierunku specjalista technik dentystyczny kształcą medyczne studia zawodowe.

Pracę w tym zawodzie mogą podjąć osoby do 40 roku życia pod warunkiem posiadania odpowiednich kwalifikacji oraz dobrego wzroku.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Protetyk może szukać pracy w publicznych zakładach opieki zdrowotnej lub otworzyć prywatny gabinet. Od tego, którą drogę wybierze zależą też czas pracy i zarobki.


ZAROBKI

Technik dentystyczny to zawód bardzo dobrze opłacany, ale tylko w przypadku zatrudnienia w prywatnej klinice lub prowadzenia własnej pracowni protetycznej. W tym przypadku zarobki oscylują w granicach 5000 zł - 10000 zł. Technik zatrudniony w sferze budżetowej nie może liczyć na tak dobre warunki. Tu jego pensja kształtuje się na niższym poziomie i nie przekracza średniej krajowej.

Praca Technik Dentystyczny
Lista stanowisk

Najnowsze oferty - Medycyna / Opieka zdrowotna

  • Technik Dentystyczny - Ceramika

    Medicover Stomatologia   Warszawa, Rytuał Uśmiechu LAB, ul. Ząbkowska 29 (Koneser)    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie wykonywanie: wysoko estetycznych prac w odcinku przednim, prac na implantach i licówek, wax-upów oraz prac w kompozcie.
  • Technik dentystyczny - ortodoncja

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Hamburg / Frankfurt nad Menem / Poczdam   
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    1 aplikacja: TRAINING ON THE JOB - Ortodoncja 3 miejsca pracy do wyboru: Hamburg, Frankfurt nad Menem lub Poczdam 3 działy/specjalizacje do wyboru: akryl, cad/cam, gips Zadania, które czekają na Ciebie: dział akryl Wykonywanie ruchomych aparatów ortodontycznych, np. płytek i/lub ruchomych...
  • Technik dentystyczny (ortodoncja)

    Praca.pl   Niemcy   
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj bez CV
    7 dni
    Możesz wybrać jedną z trzech specjalizacji: pracę z akrylem, obsługę programów do projektowania wspomaganego komputerowo (CAD/CAM) lub pracę z gipsem. Twoje potencjalne obowiązki: Dział Akrylowy: Tworzenie ruchomych aparatur ortodontycznych, takich jak płytki. Jeśli masz doświadczenie,...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.