– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.
Lista stanowisk - Technik Dentystyczny
Polecane oferty - Medycyna / Opieka zdrowotna
-
Technik Dentystyczny - Ceramika
Medicover Stomatologia Warszawa, Rytuał Uśmiechu LAB, ul. Ząbkowska 29 (Koneser) praca stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat -
Technik Dentystyczny (ortodoncja)
LUX MED Sp. z o.o. Warszawa praca stacjonarnaspecjalista junior / mid / senior umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B pełny etat
Technik Dentystyczny
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Zawód technika dentystycznego polega na naprawie i wytwarzaniu protez zębowych oraz aparatów ortodontycznych zakładanych na zęby w celu korekcji wad zgryzu, które powstają najczęściej w okresie dorastania. Technik pracuje w ścisłej współpracy z dentystą i swoje czynności wykonuje na jego zlecenie.
W tym zawodzie nie ma dużego obciążenia fizycznego. Większość pracy technik wykonuje, siedząc. Technik dentystyczny musi być osobą dokładną, precyzyjną, cierpliwą i z dużym poczuciem estetyki. W swej pracy używa materiałów ceramicznych, elementów metalowych i tworzyw sztucznych, które poddaje obróbce przy pomocy różnych narzędzi.
WARUNKI PRACY
Technik dentystyczny zazwyczaj pracuje w pracowni protetycznej, w której od podstaw przygotowuje protezę lub aparat ortodontyczny. Zazwyczaj nie jest to duże pomieszczenie. W przypadku większych klinik dentystycznych lub ścisłej współpracy ze stomatologiem może się zdarzyć, że protetyk może pracować w gabinecie dentystycznym, jest to jednak rzadkość.
Praca technika dentystycznego ma charakter indywidualny i samodzielny. Zazwyczaj protetyk nie ma bezpośredniego kontaktu z pacjentami. W pobieraniu odlewu gipsowego oraz dopasowywaniu protezy lub aparatu zazwyczaj pośredniczy stomatolog. Praca protetyka ma charakter usługi dodatkowej, która jest jednak niezbędna do prawidłowego wykonywania zawodu przez dentystę.
Czas pracy technika dentystycznego w dużej mierze zależy od ilości zleceń. Równie dobrze mogą to być 3 godziny dziennie, jak i 8. Zazwyczaj nie ma konieczności pracy w dni wolne oraz w nocy. Wyjątkiem są sytuacje, gdy protetyk ma tyle zleceń, że nie może wszystkich wykonać w normalnym czasie pracy. Takie sytuacje zależą jednak przezde wszystkim od jego zdolności organizacyjnych.
Praca protetyka podlega nadzorowi ze strony stomatologa, który odpowiada za całość leczenia pacjenta.
WYMAGANIA
Do najważniejszych wymagań stawianych protetykowi należą ostrość wzroku, zdolność do rozróżniania barw i zręczność manualna. Równie ważna jest zdolność koncentracji uwagi przy wykonywaniu protez czy aparatów, uzdolnienia techniczne i dobra pamięć. Technik musi potrafić dostosować się do pewnej monotonii wykonywanych czynności i jednostajnych warunków pracy. Technik dentystyczny musi stale śledzić zmiany zachodzące w dziedzinie technologii materiałów biologicznych i chemicznych a także aparatów ortodontycznych.
Spośród wymagań fizycznych, którym musi sprostać protetyk najważniejsze są zdolności manualne i dobry wzrok. Ponieważ jest to praca lekka pod względem obciążenia fizycznego a także wykonywana najczęściej w jednym miejscu, zawód ten mogą wykonywać osoby niepełnosprawne. Do przeciwwskazań zdrowotnych na pewno trzeba zaliczyć alergie na materiały, z którymi pracuje technik.
WARUNKI PODJĘCIA PRACY
Aby zostać technikiem dentystycznym trzeba posiadać średnie wykształcenie medyczne. W kierunku specjalista technik dentystyczny kształcą medyczne studia zawodowe.
Pracę w tym zawodzie mogą podjąć osoby do 40 roku życia pod warunkiem posiadania odpowiednich kwalifikacji oraz dobrego wzroku.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Protetyk może szukać pracy w publicznych zakładach opieki zdrowotnej lub otworzyć prywatny gabinet. Od tego, którą drogę wybierze zależą też czas pracy i zarobki.
ZAROBKI
Technik dentystyczny to zawód bardzo dobrze opłacany, ale tylko w przypadku zatrudnienia w prywatnej klinice lub prowadzenia własnej pracowni protetycznej. W tym przypadku zarobki oscylują w granicach 5000 zł - 10000 zł. Technik zatrudniony w sferze budżetowej nie może liczyć na tak dobre warunki. Tu jego pensja kształtuje się na niższym poziomie i nie przekracza średniej krajowej.
Najnowsze oferty - Medycyna / Opieka zdrowotna
-
Technik dentystyczny (Cad-Cam)
LUX MED Sp. z o.o. Warszawa praca stacjonarnaspecjalista junior / mid / senior umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B pełny etat -
Technik Dentystyczny - Ceramika
Medicover Stomatologia Warszawa, Rytuał Uśmiechu LAB, ul. Ząbkowska 29 (Koneser) praca stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat -
Technik Dentystyczny
Medicover Stomatologia Łódź praca stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat
Najnowsze artykuły
Kobiety coraz silniejsze w biznesie
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka
Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?