Lista stanowisk - Logopeda

Polecane oferty - Medycyna / Opieka zdrowotna

  • Logopeda / Neurologopeda

    LUX MED Sp. z o.o.   Konstancin-Jeziorna, ul. Długa 43    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    2 godz.
    Praca w Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym Tabita, który znajduje się przy ul. Długiej 43 w Konstancinie-Jeziornej. Przygotowanie i prowadzenie zajęć indywidualnych dla osób dorosłych. Nasze oczekiwania wobec Ciebie: wykształcenie wyższe kierunkowe; preferowane co najmniej 2-letnie...
  • Logopeda

    Integracyjne Przedszkole Zdrowia   Szczecin, Monte Cassino 16    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat / część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    W przedszkolu, szkole i placówce zależy nam na : diagnozowaniu logopedycznym, prowadzeniu zajęć logopedycznych, podejmowaniu działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej, wspieranie nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i innych specjalistów w...

Logopeda

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Praca logopedy polega na pomocy osobom, które z różnych powodów mają zaburzenia mowy utrudniające im komunikowanie się z innymi ludźmi. Ze względu na różne rodzaje zaburzeń logopeda może specjalizować się np. w pracy z osobami jąkającymi się, niesłyszącymi, upośledzonymi, chorymi psychicznie, mającymi trudności w pisaniu i czytaniu itp.

Do zadań logopedy należy wykonanie specjalistycznych badań, analiza wyników, rozpoznanie sytuacji rodzinnej pacjenta, rozpoznanie choroby i stanu zaburzeń oraz ustalenie programu terapii. W codziennej pracy z osobami o zdiagnozowanych zaburzeniach logopeda wiele czasu poświęca właśnie na ćwiczenia, które polegają na usprawnianiu narządów mowy, ćwiczeniach artykulacyjnych, oddechowych, słuchowych, odczytywaniu mowy z ust itp.


WARUNKI PRACY

Logopeda w zależności od specjalizacji może pracować wszędzie tam, gdzie uczą się i przebywają dzieci, młodzież i dorośli wymagający terapii, a w szczególności w poradni psychologiczno-pedagogicznej, poradni logopedycznej, poradni foniatrycznej, szpitalach, sanatoriach, szkołach i przedszkolach oraz ośrodkach dla dzieci z uszkodzeniem słuchu. Istotnym elementem wyposażenia gabinetu logopedy jest lustro, w którym ćwiczący widzi swoje odbicie.

Logopeda nieustannie pracuje z ludźmi. Oprócz tego pozostaje w kontakcie z rodziną i najbliższymi swoich pacjentów. Gdy zachodzi taka potrzeba logopeda współpracuje ze specjalistami innych dziedzin, jak np. z nauczycielem, neurologiem czy psychiatrą.

Jego praca odbywa się w dni powszednie w stałych godzinach. Logopeda sam planuje swoją pracę i odpowiada za jej wyniki. Praca z dziećmi wymaga od niego pomysłowości i umiejętności zainteresowania przygotowanymi ćwiczeniami. To także jeden z powodów, który wymusza na nim ciągłe dokształcanie i śledzenie zmian w logopedii, a także w dziedzinach pokrewnych jak psychologia czy pedagogika.


WYMAGANIA

Ciągła styczność z ludźmi sprawia, że niezbędną cechą jest umiejętność nawiązywania kontaktu z ludźmi. Staje się to nieocenione zwłaszcza w kontaktach z dziećmi, które zawstydzone swoją wadą często trudno namówić do współpracy. Logopeda musi potrafić także przekonać, że żmudna praca, jaką pacjent musi wykonywać poza zajęciami ma sens. Ponadto logopeda powinien być odporny emocjonalnie, przejawiać chęć pomocy innym oraz empatię.

Osoba, która chce leczyć u innych wady mowy sama musi wypowiadać się bezbłędnie. Bardzo ważny jest też dobry słuch, który pozwala wychwytywać wady w mowie pacjentów. Poza tym nie ma wymagań dotyczących stanu zdrowia. Zawód ten mogą uprawiać także osoby niepełnosprawne, choć nie poleca im się pracy z małymi dziećmi ze względu na ich ruchliwość. Podobnie jak w przypadku innych zawodów, gdzie nadmiernie eksploatuje się struny głosowe, istnieje zwiększone ryzyko zapadnięcia na przewlekłe choroby narządu głosu.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Warunkiem uprawiania zawodu logopedy jest wyższe wykształcenie, najlepiej pedagogiczne o specjalności logopedia. Osoba, która ukończyła inny kierunek również może zostać logopedą, jednak musi ukończyć studia podyplomowe uzyskując dodatkową specjalność – logopedię.

W związku z tym, że w przyjęciu na studia logopedyczne nie obowiązuje górna granica wieku, zawód ten mogą zacząć uprawiać także osoby starsze. W praktyce jednak preferuje się osoby młode, prosto po studiach, gdyż mają one lepszy kontakt z dziećmi i młodzieżą, a to oni stanowią większość pacjentów. Osoby dorosłe lepiej czują się w towarzystwie logopedy bardziej doświadczonego.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Logopeda najczęściej znajduje pracę w placówkach finansowanych z budżetu. Najczęściej są to szpitale, przedszkola, szkoły, poradnie psychologiczno-pedagogiczne itp. Logopeda może też pracować w prywatnym gabinecie lub nawet otworzyć swój własny. W praktyce z powodów finansowych uprawiający ten zawód starają się łączyć pracę w jednym z wymienionych wyżej ośrodków z prywatną praktyką.


ZAROBKI

Zarobki logopedy zbliżone są do stawek, jakie otrzymują nauczyciele. W stosunku do sytuacji sprzed kilku lat jest poprawa, jednak zarobki nadal nie są imponujące. Stąd logopeda stara się szukać dodatkowych źródeł dochodu, jak choćby poprzez prywatną terapię.

Praca Logopeda
Lista stanowisk

Najnowsze oferty - Medycyna / Opieka zdrowotna

  • Logopeda

    Medicover sp. z o.o.   Szczecin, ul. Malczewskiego 26    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / kontrakt B2B
    1 dni
    Będziesz odpowiedzialny/a za: prowadzenie konsultacji i formułowanie wskazań logopedycznych, nadzór nad dokumentacją pacjentów, prowadzenie terapii - zajęć i spotkań indywidualnych, przygotowywanie opinii i dokumentacji specjalistycznej, dbałość o gabinet. Jesteś idealnym kandydatem,...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.