– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.
Lista stanowisk - Logopeda
Polecane oferty - Medycyna / Opieka zdrowotna
-
Logopeda
SAWIMED Sp. z o. o. Sawice-Wieśspecjalista mid / senior / junior / ekspert umowa zlecenie / o pracę / kontrakt B2B pełny etat / część etatu rekrutacja online aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Neurologopeda / Logopeda
SAWIMED Sp. z o. o. Sawice-Wieśspecjalista mid / senior / junior / ekspert umowa zlecenie / o pracę / kontrakt B2B pełny etat / część etatu rekrutacja online aplikuj szybko aplikuj bez CV
Logopeda
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Praca logopedy polega na pomocy osobom, które z różnych powodów mają zaburzenia mowy utrudniające im komunikowanie się z innymi ludźmi. Ze względu na różne rodzaje zaburzeń logopeda może specjalizować się np. w pracy z osobami jąkającymi się, niesłyszącymi, upośledzonymi, chorymi psychicznie, mającymi trudności w pisaniu i czytaniu itp.
Do zadań logopedy należy wykonanie specjalistycznych badań, analiza wyników, rozpoznanie sytuacji rodzinnej pacjenta, rozpoznanie choroby i stanu zaburzeń oraz ustalenie programu terapii. W codziennej pracy z osobami o zdiagnozowanych zaburzeniach logopeda wiele czasu poświęca właśnie na ćwiczenia, które polegają na usprawnianiu narządów mowy, ćwiczeniach artykulacyjnych, oddechowych, słuchowych, odczytywaniu mowy z ust itp.
WARUNKI PRACY
Logopeda w zależności od specjalizacji może pracować wszędzie tam, gdzie uczą się i przebywają dzieci, młodzież i dorośli wymagający terapii, a w szczególności w poradni psychologiczno-pedagogicznej, poradni logopedycznej, poradni foniatrycznej, szpitalach, sanatoriach, szkołach i przedszkolach oraz ośrodkach dla dzieci z uszkodzeniem słuchu. Istotnym elementem wyposażenia gabinetu logopedy jest lustro, w którym ćwiczący widzi swoje odbicie.
Logopeda nieustannie pracuje z ludźmi. Oprócz tego pozostaje w kontakcie z rodziną i najbliższymi swoich pacjentów. Gdy zachodzi taka potrzeba logopeda współpracuje ze specjalistami innych dziedzin, jak np. z nauczycielem, neurologiem czy psychiatrą.
Jego praca odbywa się w dni powszednie w stałych godzinach. Logopeda sam planuje swoją pracę i odpowiada za jej wyniki. Praca z dziećmi wymaga od niego pomysłowości i umiejętności zainteresowania przygotowanymi ćwiczeniami. To także jeden z powodów, który wymusza na nim ciągłe dokształcanie i śledzenie zmian w logopedii, a także w dziedzinach pokrewnych jak psychologia czy pedagogika.
WYMAGANIA
Ciągła styczność z ludźmi sprawia, że niezbędną cechą jest umiejętność nawiązywania kontaktu z ludźmi. Staje się to nieocenione zwłaszcza w kontaktach z dziećmi, które zawstydzone swoją wadą często trudno namówić do współpracy. Logopeda musi potrafić także przekonać, że żmudna praca, jaką pacjent musi wykonywać poza zajęciami ma sens. Ponadto logopeda powinien być odporny emocjonalnie, przejawiać chęć pomocy innym oraz empatię.
Osoba, która chce leczyć u innych wady mowy sama musi wypowiadać się bezbłędnie. Bardzo ważny jest też dobry słuch, który pozwala wychwytywać wady w mowie pacjentów. Poza tym nie ma wymagań dotyczących stanu zdrowia. Zawód ten mogą uprawiać także osoby niepełnosprawne, choć nie poleca im się pracy z małymi dziećmi ze względu na ich ruchliwość. Podobnie jak w przypadku innych zawodów, gdzie nadmiernie eksploatuje się struny głosowe, istnieje zwiększone ryzyko zapadnięcia na przewlekłe choroby narządu głosu.
WARUNKI PODJĘCIA PRACY
Warunkiem uprawiania zawodu logopedy jest wyższe wykształcenie, najlepiej pedagogiczne o specjalności logopedia. Osoba, która ukończyła inny kierunek również może zostać logopedą, jednak musi ukończyć studia podyplomowe uzyskując dodatkową specjalność – logopedię.
W związku z tym, że w przyjęciu na studia logopedyczne nie obowiązuje górna granica wieku, zawód ten mogą zacząć uprawiać także osoby starsze. W praktyce jednak preferuje się osoby młode, prosto po studiach, gdyż mają one lepszy kontakt z dziećmi i młodzieżą, a to oni stanowią większość pacjentów. Osoby dorosłe lepiej czują się w towarzystwie logopedy bardziej doświadczonego.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Logopeda najczęściej znajduje pracę w placówkach finansowanych z budżetu. Najczęściej są to szpitale, przedszkola, szkoły, poradnie psychologiczno-pedagogiczne itp. Logopeda może też pracować w prywatnym gabinecie lub nawet otworzyć swój własny. W praktyce z powodów finansowych uprawiający ten zawód starają się łączyć pracę w jednym z wymienionych wyżej ośrodków z prywatną praktyką.
ZAROBKI
Zarobki logopedy zbliżone są do stawek, jakie otrzymują nauczyciele. W stosunku do sytuacji sprzed kilku lat jest poprawa, jednak zarobki nadal nie są imponujące. Stąd logopeda stara się szukać dodatkowych źródeł dochodu, jak choćby poprzez prywatną terapię.
Najnowsze oferty - Medycyna / Opieka zdrowotna
-
Neurologopeda
SAWIMED Sp. z o. o. Sawice-Wieśspecjalista mid / senior / junior / ekspert umowa zlecenie / o pracę / kontrakt B2B pełny etat / część etatu rekrutacja online aplikuj szybko aplikuj bez CV
Najnowsze artykuły
Kobiety coraz silniejsze w biznesie
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka
Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?