Lista stanowisk - Lekarz Reumatolog

Lekarz Reumatolog

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Lekarz reumatolog zajmuje się nieurazowymi schorzeniami narządu ruchu. Mówiąc bardziej szczegółowo, rozpoznaje i leczy zapalne oraz niezapalne choroby układu kostnostawowego i tkanek miękkich – choroby kości, stawów, mięśni i tkanki łącznej. Do reumatologa zgłaszają się pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów i innymi chorobami stawów i kręgów na tle zapalnym, zwyrodnieniowym, nowotworowym, z liszajem trzewnym, zapaleniem skórno-mięśniowym i innymi chorobami.

 

REUMATOLOG – JAK ZOSTAĆ?

Lekarz jest zawodem regulowanym, co oznacza, że dostęp do tej profesji ściśle określa prawo. Wymagane jest ukończenie wyższych studiów medycznych, odbycie stażu podyplomowego i uzyskanie prawa wykonywania zawodu lekarza. Specjalizacja z reumatologii dla lekarzy bez specjalizacji ma formę dwóch modułów. Pierwszy to trwający 3 lata moduł podstawowy (naukę wieńczy egzamin). Obejmuje on zagadnienia z zakresu chorób wewnętrznych zgłębiane w ramach kursów i staży. Drugi to moduł specjalistyczny z reumatologii. Trwa on 2 lata. Na koniec szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie reumatologii lekarze zdają Państwowy Egzamin Specjalizacyjny. Specjalizację z reumatologii mogą wybrać też lekarze posiadający specjalizację z pediatrii lub z zaliczonym modułem podstawowym w dziedzinie pediatrii.

Praca w zawodzie lekarza jest bardzo odpowiedzialna i trudna. Wymaga posiadania określonych cech osobowości – odpowiedzialności, empatii, ale też przestrzegania zasad etyki, posiadania poczucia misji.

 

REUMATOLOG – NA CZYM POLEGA PRACA?

Jak wspomniano wyżej, w polu zainteresowań reumatologa leżą nieurazowe choroby narządu ruchu. W swojej codziennej pracy lekarz ten zajmuje się m.in.:

  • przeprowadzaniem badań pacjentów ze schorzeniami układu ruchu i tkanek łącznych,
  • wykonywaniem prób czynnościowych narządów i układów oraz punkcji diagnostycznych i leczniczych, blokad, wstrzyknięć dostawowych itd.,
  • zlecaniem dodatkowych badań materiału biologicznego i kierowaniem chorych na badania np. tomograficzne, radiologiczne, NMR,
  • oceną i interpretacją wyników zleconych badań,
  • diagnozowaniem schorzeń,
  • prowadzeniem rehabilitacji chorych,
  • przygotowaniem opinii świadectw, prowadzeniem konsultacji, udzielaniem porad lekarskich.



JAKIE JEST ŚREDNIE WYNAGRODZENIE REUMATOLOGA?

Zarobki lekarzy w Polsce są zróżnicowane. Czynnikiem, który w największym stopniu determinuje płace, jest staż pracy. Na początku ścieżki zawodowej lekarze rezydenci zarabiają niespełna 6 tys. zł brutto. Wraz z ukończeniem specjalizacji można liczyć na wyższe stawki. Wynagrodzenie zależy też od miejsca pracy. Reumatolog prywatnie może osiągnąć lepsze zarobki niż lekarz przyjmujący pacjentów w publicznym szpitalu. Wiele osób pracuje w kilku miejscach, dzięki czemu ma szansę zwiększyć swoje wynagrodzenie.

 

ŚCIEŻKA KARIERY ZAWODOWEJ LEKARZA REUMATOLOGA

Reumatolog powinien stale poszerzać wiedzę, być na bieżąco w swojej dziedzinie. Tylko dzięki temu będzie w stanie zapewnić profesjonalną opiekę swoim pacjentom. Na rynku pracy w Polsce wciąż brakuje kandydatów na lekarzy, dlatego wybór takiej ścieżki zawodowej jest niemal gwarancją zatrudnienia. Dobry lekarz reumatolog, z doświadczeniem, empatycznym podejściem do pacjenta, może z powodzeniem prowadzić własną praktykę lekarską, pracować w szpitalu czy prywatnym zakładzie opieki zdrowotnej. Kolejny etap to np. kierowanie kliniką reumatologiczną lub poradnią specjalistyczną.

 

GDZIE SZUKAĆ ZATRUDNIENIA JAKO REUMATOLOG?

Jak wyżej wspomniano, reumatolog ma do wyboru kilka miejsc pracy. Może szukać zatrudnienia w szpitalu, publicznej lub prywatnej przychodni albo otworzyć własny gabinet.


Praca Lekarz Reumatolog
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?