Lista stanowisk - Lekarz Reumatolog

Lekarz Reumatolog

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Lekarz reumatolog zajmuje się nieurazowymi schorzeniami narządu ruchu. Mówiąc bardziej szczegółowo, rozpoznaje i leczy zapalne oraz niezapalne choroby układu kostnostawowego i tkanek miękkich – choroby kości, stawów, mięśni i tkanki łącznej. Do reumatologa zgłaszają się pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów i innymi chorobami stawów i kręgów na tle zapalnym, zwyrodnieniowym, nowotworowym, z liszajem trzewnym, zapaleniem skórno-mięśniowym i innymi chorobami.

 

REUMATOLOG – JAK ZOSTAĆ?

Lekarz jest zawodem regulowanym, co oznacza, że dostęp do tej profesji ściśle określa prawo. Wymagane jest ukończenie wyższych studiów medycznych, odbycie stażu podyplomowego i uzyskanie prawa wykonywania zawodu lekarza. Specjalizacja z reumatologii dla lekarzy bez specjalizacji ma formę dwóch modułów. Pierwszy to trwający 3 lata moduł podstawowy (naukę wieńczy egzamin). Obejmuje on zagadnienia z zakresu chorób wewnętrznych zgłębiane w ramach kursów i staży. Drugi to moduł specjalistyczny z reumatologii. Trwa on 2 lata. Na koniec szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie reumatologii lekarze zdają Państwowy Egzamin Specjalizacyjny. Specjalizację z reumatologii mogą wybrać też lekarze posiadający specjalizację z pediatrii lub z zaliczonym modułem podstawowym w dziedzinie pediatrii.

Praca w zawodzie lekarza jest bardzo odpowiedzialna i trudna. Wymaga posiadania określonych cech osobowości – odpowiedzialności, empatii, ale też przestrzegania zasad etyki, posiadania poczucia misji.

 

REUMATOLOG – NA CZYM POLEGA PRACA?

Jak wspomniano wyżej, w polu zainteresowań reumatologa leżą nieurazowe choroby narządu ruchu. W swojej codziennej pracy lekarz ten zajmuje się m.in.:

  • przeprowadzaniem badań pacjentów ze schorzeniami układu ruchu i tkanek łącznych,
  • wykonywaniem prób czynnościowych narządów i układów oraz punkcji diagnostycznych i leczniczych, blokad, wstrzyknięć dostawowych itd.,
  • zlecaniem dodatkowych badań materiału biologicznego i kierowaniem chorych na badania np. tomograficzne, radiologiczne, NMR,
  • oceną i interpretacją wyników zleconych badań,
  • diagnozowaniem schorzeń,
  • prowadzeniem rehabilitacji chorych,
  • przygotowaniem opinii świadectw, prowadzeniem konsultacji, udzielaniem porad lekarskich.



JAKIE JEST ŚREDNIE WYNAGRODZENIE REUMATOLOGA?

Zarobki lekarzy w Polsce są zróżnicowane. Czynnikiem, który w największym stopniu determinuje płace, jest staż pracy. Na początku ścieżki zawodowej lekarze rezydenci zarabiają niespełna 6 tys. zł brutto. Wraz z ukończeniem specjalizacji można liczyć na wyższe stawki. Wynagrodzenie zależy też od miejsca pracy. Reumatolog prywatnie może osiągnąć lepsze zarobki niż lekarz przyjmujący pacjentów w publicznym szpitalu. Wiele osób pracuje w kilku miejscach, dzięki czemu ma szansę zwiększyć swoje wynagrodzenie.

 

ŚCIEŻKA KARIERY ZAWODOWEJ LEKARZA REUMATOLOGA

Reumatolog powinien stale poszerzać wiedzę, być na bieżąco w swojej dziedzinie. Tylko dzięki temu będzie w stanie zapewnić profesjonalną opiekę swoim pacjentom. Na rynku pracy w Polsce wciąż brakuje kandydatów na lekarzy, dlatego wybór takiej ścieżki zawodowej jest niemal gwarancją zatrudnienia. Dobry lekarz reumatolog, z doświadczeniem, empatycznym podejściem do pacjenta, może z powodzeniem prowadzić własną praktykę lekarską, pracować w szpitalu czy prywatnym zakładzie opieki zdrowotnej. Kolejny etap to np. kierowanie kliniką reumatologiczną lub poradnią specjalistyczną.

 

GDZIE SZUKAĆ ZATRUDNIENIA JAKO REUMATOLOG?

Jak wyżej wspomniano, reumatolog ma do wyboru kilka miejsc pracy. Może szukać zatrudnienia w szpitalu, publicznej lub prywatnej przychodni albo otworzyć własny gabinet.


Praca Lekarz Reumatolog
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?