Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.
Lista stanowisk - Lekarz Okulista
Polecane oferty - Medycyna / Opieka zdrowotna
Lekarz Okulista
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Lekarz okulista, czy mówiąc inaczej, lekarz specjalista okulistyki, zajmuje się problemami związanymi z narządem wzroku. Rozpoznaje i leczy choroby o ostrym, ale i przewlekłym przebiegu, koryguje wady wzroku. W zakresie jego obowiązków znajdują się też działania na rzecz profilaktyki, zapobiegania chorobom oczu. Okuliści mogą pracować w publicznych zakładach opieki zdrowotnej albo prowadzić własną praktykę lekarską. Często jednak łączą obie formy pracy.
JAK ZOSTAĆ OKULISTĄ?
Okulista należy do grupy zawodów regulowanych, a to oznacza, że aby wykonywać tę profesję, należy spełnić ściśle określone wymagania. Jakie? Po pierwsze trzeba ukończyć specjalizację lekarską okulistyczną na studiach medycznych. Trwa ona od 5 lat do 7,5 roku i obejmuje zarówno kursy jak i staże. Na ostatnim roku nauki okulista pełni dyżury ostre i oddziałowe. Specjalizację kończy trzyetapowy Państwowy Egzamin Specjalizacyjny. Pozytywny wynik egzaminu pozwala uzyskać tytuł lekarza specjalisty okulistyki.
OKULISTA – CZYM SIĘ ZAJMUJE?
Okulistyka, jako dziedzina medycyny, obejmuje funkcjonowanie, schorzenia i leczenie oczu człowieka. Jak wyżej wspomniano, lekarz okulista zajmuje się rozpoznawaniem, różnicowaniem oraz leczeniem chorób narządu wzroku, a także korygowaniem wad wzroku. W swojej codziennej pracy wykorzystuje różnorodne metody – zachowawcze, chirurgiczne i mikrochirurgiczne. Do obowiązków lekarza okulisty należą także wykonywanie diagnostycznych prób czynnościowych, w tym układu naczyniowego i narządu wzroku, pobieranie materiału biologicznego do badań, dobieranie szkieł korekcyjnych, interpretacja i ocena badań pomocniczych, prowadzenie dokumentacji, konsultacje ze specjalistami innych dziedzin. Jak każdy lekarz, także i okulista zobligowany jest do doskonalenia swoich umiejętności i pogłębiania wiedzy.
OKULISTA – ILE ZARABIA?
Zarobki okulistów zależą od kilku czynników. Po pierwsze od tego, czy lekarz pracuje w ramach publicznej opieki zdrowotnej, czy prowadzi własną działalność. Okulista prywatnie może oczywiście zarobić więcej niż np. w szpitalu, ale wiele osób pracuje w kilku miejscach jednocześnie. Po drugie poziom wynagrodzeń zależy od stażu pracy i doświadczenia lekarza, a także tytułu naukowego. Trzeci ważny czynnik to forma zatrudnienia, a wraz z nią liczba dyżurów, dodatki itd. Zarobki lekarzy stażystów zaczynają się od kilku tys. złotych, natomiast specjalista w renomowanym prywatnym zakładzie opieki zdrowotnej może otrzymywać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tys. zł miesięcznie. Najlepiej opłacani są specjaliści zajmujący się skomplikowanymi operacjami narządu wzroku.
ROZWÓJ ZAWODOWY LEKARZA OKULISTY
Okulistyka należy do prestiżowych specjalizacji lekarskich i jej wybór stwarza szerokie możliwości rozwoju zawodowego. W zawód lekarza wpisany jest ciągły rozwój. Kształcenie ustawiczne to niezbędny element tej pracy i jeden z obowiązków okulisty.
PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA JAKO OKULISTA
Lekarz okulista znajdzie zatrudnienie w publicznych placówkach opieki zdrowotnej, a także w prywatnych klinikach. Może również prowadzić własny gabinet okulistyczny, czy kontynuować karierę naukową, wykładając na uczelni.
Najnowsze artykuły
Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?
„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać
Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.
Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek
O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.
Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?
– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.
Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja
– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?
Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?
Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?