– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.
Lista stanowisk - Lekarz Okulista
Polecane oferty - Medycyna / Opieka zdrowotna
-
Lekarz Okulista
Sensor Cliniq Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp. k. Warszawa, Wola praca stacjonarnaspecjalista (mid) aplikuj szybko aplikuj bez CV -
specjalista mid / senior / ekspert umowa zlecenie / kontrakt B2B część etatu / tymczasowa/dodatkowa
Lekarz Okulista
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Lekarz okulista, czy mówiąc inaczej, lekarz specjalista okulistyki, zajmuje się problemami związanymi z narządem wzroku. Rozpoznaje i leczy choroby o ostrym, ale i przewlekłym przebiegu, koryguje wady wzroku. W zakresie jego obowiązków znajdują się też działania na rzecz profilaktyki, zapobiegania chorobom oczu. Okuliści mogą pracować w publicznych zakładach opieki zdrowotnej albo prowadzić własną praktykę lekarską. Często jednak łączą obie formy pracy.
JAK ZOSTAĆ OKULISTĄ?
Okulista należy do grupy zawodów regulowanych, a to oznacza, że aby wykonywać tę profesję, należy spełnić ściśle określone wymagania. Jakie? Po pierwsze trzeba ukończyć specjalizację lekarską okulistyczną na studiach medycznych. Trwa ona od 5 lat do 7,5 roku i obejmuje zarówno kursy jak i staże. Na ostatnim roku nauki okulista pełni dyżury ostre i oddziałowe. Specjalizację kończy trzyetapowy Państwowy Egzamin Specjalizacyjny. Pozytywny wynik egzaminu pozwala uzyskać tytuł lekarza specjalisty okulistyki.
OKULISTA – CZYM SIĘ ZAJMUJE?
Okulistyka, jako dziedzina medycyny, obejmuje funkcjonowanie, schorzenia i leczenie oczu człowieka. Jak wyżej wspomniano, lekarz okulista zajmuje się rozpoznawaniem, różnicowaniem oraz leczeniem chorób narządu wzroku, a także korygowaniem wad wzroku. W swojej codziennej pracy wykorzystuje różnorodne metody – zachowawcze, chirurgiczne i mikrochirurgiczne. Do obowiązków lekarza okulisty należą także wykonywanie diagnostycznych prób czynnościowych, w tym układu naczyniowego i narządu wzroku, pobieranie materiału biologicznego do badań, dobieranie szkieł korekcyjnych, interpretacja i ocena badań pomocniczych, prowadzenie dokumentacji, konsultacje ze specjalistami innych dziedzin. Jak każdy lekarz, także i okulista zobligowany jest do doskonalenia swoich umiejętności i pogłębiania wiedzy.
OKULISTA – ILE ZARABIA?
Zarobki okulistów zależą od kilku czynników. Po pierwsze od tego, czy lekarz pracuje w ramach publicznej opieki zdrowotnej, czy prowadzi własną działalność. Okulista prywatnie może oczywiście zarobić więcej niż np. w szpitalu, ale wiele osób pracuje w kilku miejscach jednocześnie. Po drugie poziom wynagrodzeń zależy od stażu pracy i doświadczenia lekarza, a także tytułu naukowego. Trzeci ważny czynnik to forma zatrudnienia, a wraz z nią liczba dyżurów, dodatki itd. Zarobki lekarzy stażystów zaczynają się od kilku tys. złotych, natomiast specjalista w renomowanym prywatnym zakładzie opieki zdrowotnej może otrzymywać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tys. zł miesięcznie. Najlepiej opłacani są specjaliści zajmujący się skomplikowanymi operacjami narządu wzroku.
ROZWÓJ ZAWODOWY LEKARZA OKULISTY
Okulistyka należy do prestiżowych specjalizacji lekarskich i jej wybór stwarza szerokie możliwości rozwoju zawodowego. W zawód lekarza wpisany jest ciągły rozwój. Kształcenie ustawiczne to niezbędny element tej pracy i jeden z obowiązków okulisty.
PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA JAKO OKULISTA
Lekarz okulista znajdzie zatrudnienie w publicznych placówkach opieki zdrowotnej, a także w prywatnych klinikach. Może również prowadzić własny gabinet okulistyczny, czy kontynuować karierę naukową, wykładając na uczelni.
Najnowsze artykuły
Kobiety coraz silniejsze w biznesie
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka
Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?