Lista stanowisk - Lekarz Kardiolog

Polecane oferty - Medycyna / Opieka zdrowotna

  • Medicover Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior  umowa zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat / część etatu / tymczasowa/dodatkowa
    4 dni
    Jeśli posiadasz: tytuł lekarza specjalisty bądź jesteś lekarzem w trakcie specjalizacji – po 2. roku specjalizacji prawo wykonywania zawodu umiejętność obsługi komputera;

Lekarz Kardiolog

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Kardiolog, czyli lekarz – specjalista kardiologii – zajmuje się leczeniem i profilaktyką chorób układu krążenia. Do schorzeń serca i układu sercowo-naczyniowego, które leżą w centrum zainteresowania kardiologa, należą między innymi te uważane za choroby cywilizacyjne oraz o dużym znaczeniu społecznym z uwagi na ich częste występowanie. Wśród nich wymienić można np. nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, miażdżycę, zaburzenia lipidowe wywołane przez duże stężenie cholesterolu we krwii, wady zastawkowe, niewydolność żył i żylaki, chorobę niedokrwienną serca, zawał i inne. Kardiolog rozpoznaje wrodzone wady serca, kontroluje i diagnozuje pacjentów przechodzących zawały, kwalifikuje ich do zabiegów i operacji itp.



LEKARZ KARDIOLOG – WYKSZTAŁCENIE, PREDYSPOZYCJE ZAWODOWE

Kardiolog należy do zawodów medycznych regulowanych w Polsce. Oznacza to, że prawo wykonywania zawodu lekarza – w tym specjalisty kardiologii – mają wyłącznie te osoby, które ukończyły studia na uczelni medycznej, zdały Lekarski Egzamin Końcowy i odbyły praktykę. Kandydaci na kardiologów powinni wybrać specjalizację lekarską: kardiologia. Po uzyskaniu tytułu specjalisty możliwe jest też kontynuowanie nauki w ramach specjalizacji II stopnia, a także pozostanie na uczelni i kontynuowanie kariery akademickiej.

Praca z pacjentem bywa bardzo wymagająca, dlatego osoba zainteresowana ścieżką zawodową lekarza musi odznaczać się określonymi predyspozycjami i cechami personalnymi, takimi jak; odpowiedzialność, cierpliwość, nastawienie na najwyższe dobro pacjenta, wysokie poczucie etyki zawodowej, odporność na stres, wytrzymałość, umiejętność pracy pod presją, samodzielność etc.


KARDIOLOG – CZYM SIĘ ZAJMUJE?

Zakres obowiązków lekarza kardiologii obejmuje między innymi:

  • wywiad i badanie wstępne, diagnostykę choroby,
  • wykonywanie badań EKG, echokardiograficznych i innych,
  • kierowanie pacjenta na dalsze badanie laboratoryjne, specjalistyczne (np. biochemiczne, bakteriologiczne, RTG, koronarografia, cewnikowanie serca, USG i inne),
  • wykonywanie zabiegów np. punkcji diagnostycznej,
  • analizowanie wyników i dostosowywanie planu leczenia pacjenta,
  • kwalifikowanie do zabiegów inwazyjnych, operacji,
  • kierowanie na rehabilitację,
  • udzielanie porad medycznych dotyczących trybu życia, diety osób cierpiących na choroby układu krążenia,
  • przekazywanie informacji na temat posługiwania się pomocniczymi aparatami kardiologicznymi i innymi, np. ciśnieniomierzem, aparatem Holtera,
  • sporządzanie orzeczeń, opinii, ekspertyz, analiz, prowadzenie dokumentacji lekarskiej,
  • współpraca z innymi specjalistami np. internistami, geriatrami, kardiochirurgami, fizjoterapeutami.



ILE ZARABIA LEKARZ KARDIOLOG?

Wynagrodzenie lekarza kardiologii rośnie wraz ze stażem pracy, doświadczeniem. Na wyższe zarobki mogą liczyć także zazwyczaj osoby prowadzące własny gabinet lekarski. Wielu specjalistów łączy zatrudnienie w publicznym zakładzie opieki zdrowotnej i w prywatnej placówce. Renomowany specjalista osiąga zarobki rzędu kilkunastu tysięcy zł miesięcznie.

 


ŚCIEŻKA KARIERY KARDIOLOGA

Z uwagi na powszechność występowania chorób i dolegliwości układu krążenia (żylaków, nadciśnienia, choroby wieńcowej, zawałów) lekarz kardiolog nie powinien obawiać się o brak zajęcia – to zawód poszukiwany praktycznie w całej Polsce. Osoba na tym stanowisku może się także dalej specjalizować (kardiolog dla dzieci, kardiolog dla dorosłych, kardiolog sportowy itp.). Dla wielu osób zwieńczeniem kariery zawodowej jest otworzenie własnego gabinetu lub kliniki chorób serca.

 

 

GDZIE SZUKAĆ PRACY JAKO KARDIOLOG?

Kardiolog znajdzie zatrudnienie w publicznym lub prywatnym zakładzie opieki zdrowotnej, np. przychodni, szpitalu, klinice. Wielu specjalistów decyduje się na otworzenie własnego gabinetu.

Praca Lekarz Kardiolog
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?