Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.
Lista stanowisk - Lekarz Kardiolog
Lekarz Kardiolog
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Kardiolog, czyli lekarz – specjalista kardiologii – zajmuje się leczeniem i profilaktyką chorób układu krążenia. Do schorzeń serca i układu sercowo-naczyniowego, które leżą w centrum zainteresowania kardiologa, należą między innymi te uważane za choroby cywilizacyjne oraz o dużym znaczeniu społecznym z uwagi na ich częste występowanie. Wśród nich wymienić można np. nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, miażdżycę, zaburzenia lipidowe wywołane przez duże stężenie cholesterolu we krwii, wady zastawkowe, niewydolność żył i żylaki, chorobę niedokrwienną serca, zawał i inne. Kardiolog rozpoznaje wrodzone wady serca, kontroluje i diagnozuje pacjentów przechodzących zawały, kwalifikuje ich do zabiegów i operacji itp.
LEKARZ KARDIOLOG – WYKSZTAŁCENIE, PREDYSPOZYCJE ZAWODOWE
Kardiolog należy do zawodów medycznych regulowanych w Polsce. Oznacza to, że prawo wykonywania zawodu lekarza – w tym specjalisty kardiologii – mają wyłącznie te osoby, które ukończyły studia na uczelni medycznej, zdały Lekarski Egzamin Końcowy i odbyły praktykę. Kandydaci na kardiologów powinni wybrać specjalizację lekarską: kardiologia. Po uzyskaniu tytułu specjalisty możliwe jest też kontynuowanie nauki w ramach specjalizacji II stopnia, a także pozostanie na uczelni i kontynuowanie kariery akademickiej.
Praca z pacjentem bywa bardzo wymagająca, dlatego osoba zainteresowana ścieżką zawodową lekarza musi odznaczać się określonymi predyspozycjami i cechami personalnymi, takimi jak; odpowiedzialność, cierpliwość, nastawienie na najwyższe dobro pacjenta, wysokie poczucie etyki zawodowej, odporność na stres, wytrzymałość, umiejętność pracy pod presją, samodzielność etc.
KARDIOLOG – CZYM SIĘ ZAJMUJE?
Zakres obowiązków lekarza kardiologii obejmuje między innymi:
- wywiad i badanie wstępne, diagnostykę choroby,
- wykonywanie badań EKG, echokardiograficznych i innych,
- kierowanie pacjenta na dalsze badanie laboratoryjne, specjalistyczne (np. biochemiczne, bakteriologiczne, RTG, koronarografia, cewnikowanie serca, USG i inne),
- wykonywanie zabiegów np. punkcji diagnostycznej,
- analizowanie wyników i dostosowywanie planu leczenia pacjenta,
- kwalifikowanie do zabiegów inwazyjnych, operacji,
- kierowanie na rehabilitację,
- udzielanie porad medycznych dotyczących trybu życia, diety osób cierpiących na choroby układu krążenia,
- przekazywanie informacji na temat posługiwania się pomocniczymi aparatami kardiologicznymi i innymi, np. ciśnieniomierzem, aparatem Holtera,
- sporządzanie orzeczeń, opinii, ekspertyz, analiz, prowadzenie dokumentacji lekarskiej,
- współpraca z innymi specjalistami np. internistami, geriatrami, kardiochirurgami, fizjoterapeutami.
ILE ZARABIA LEKARZ KARDIOLOG?
Wynagrodzenie lekarza kardiologii rośnie wraz ze stażem pracy, doświadczeniem. Na wyższe zarobki mogą liczyć także zazwyczaj osoby prowadzące własny gabinet lekarski. Wielu specjalistów łączy zatrudnienie w publicznym zakładzie opieki zdrowotnej i w prywatnej placówce. Renomowany specjalista osiąga zarobki rzędu kilkunastu tysięcy zł miesięcznie.
ŚCIEŻKA KARIERY KARDIOLOGA
Z uwagi na powszechność występowania chorób i dolegliwości układu krążenia (żylaków, nadciśnienia, choroby wieńcowej, zawałów) lekarz kardiolog nie powinien obawiać się o brak zajęcia – to zawód poszukiwany praktycznie w całej Polsce. Osoba na tym stanowisku może się także dalej specjalizować (kardiolog dla dzieci, kardiolog dla dorosłych, kardiolog sportowy itp.). Dla wielu osób zwieńczeniem kariery zawodowej jest otworzenie własnego gabinetu lub kliniki chorób serca.
GDZIE SZUKAĆ PRACY JAKO KARDIOLOG?
Kardiolog znajdzie zatrudnienie w publicznym lub prywatnym zakładzie opieki zdrowotnej, np. przychodni, szpitalu, klinice. Wielu specjalistów decyduje się na otworzenie własnego gabinetu.
Najnowsze artykuły
Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?
„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać
Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.
Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek
O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.
Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?
– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.
Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja
– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?
Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?
Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?