Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.
Lista stanowisk - Lekarz Dermatolog
Polecane oferty - Medycyna / Opieka zdrowotna
Lekarz Dermatolog
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Dermatolog zajmuje się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób skóry oraz chorób roznoszonych drogą płciową. Lekarz dermatolog koncentruje się w pracy na tej pierwszej dziedzinie wiedzy. Zgłaszają się do niego pacjenci zmagający się między innymi z trądzikiem, atopowym zapaleniem skóry, grzybicą, łuszczycą, chorobami alergicznymi skóry, nowotworami skóry, a także z bliznami czy poparzeniami.
DERMATOLOG – JAK ZOSTAĆ?
Prawo wykonywania zawodu lekarza mają w Polsce wyłącznie absolwenci kierunków lekarskich. Dyplom ukończenia studiów medycznych to nie wszystko. By zostać dermatologiem, niezbędne jest także zdanie Lekarskiego Egzaminu Końcowego, odbycie stażu, a następnie ukończenie specjalizacji w dziedzinie dermatologii i wenerologii (jest to specjalizacja I stopnia), którą także wieńczy egzamin.
Warto zaznaczyć, że lekarz jest zawodem prestiżowym i bardzo odpowiedzialnym. Praca z pacjentem wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale i określonych predyspozycji. Należą do nich między innymi:
- umiejętność pracy w stresie i pod presją czasu oraz otoczenia,
- odporność psychiczna,
- wytrzymałość fizyczna,
- empatia,
- dobrze rozwinięte zdolności interpersonalne,
- samodzielność.
DERMATOLOG – CZYM SIĘ ZAJMUJE?
Dermatolog przeprowadza wywiad z pacjentem oraz badanie dermatologiczne. Wykonuje między innymi testy śródskórne, punktowe, naskórkowe testy płatkowe i inne. Przeprowadza badanie mykologiczne i inne badania mikroskopowe skóry. Pobiera również materiał biologiczny i kieruje go do dalszych testów biochemicznych, bakteriologicznych i innych. Lekarz wykonuje także punkcje diagnostyczne, lecznicze. Przeprowadza różnego rodzaju zabiegi, w tym fizykoterapeutyczne, z zakresu światłolecznictwa, elektrokoagulacji czy kriochirurgii.
Specjalista prowadzi także działania w kierunku profilaktyki chorób dermatologicznych. Wydaje opinie, ekspertyzy, odbywa konsultacje lekarskie ze specjalistami z innych dziedzin.
DERMATOLOG – ILE ZARABIA?
Im większy staż pracy, doświadczenie i renoma, tym wyższe zarobki lekarza. Jakie jest średnie wynagrodzenie dermatologa? Zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzeń mediana płac lekarzy specjalistów I stopnia (a są nimi dermatolodzy po ukończeniu podstawowej specjalizacji) wynosi 5320 zł brutto. Specjaliści drugiego stopnia zarabiają wyraźnie więcej – w ich przypadku mediana płacy brutto to 7720 zł. Warto zatem dokształcać się w wybranej dziedzinie i podnosić kwalifikacje zawodowe.
ŚCIEŻKA KARIERY ZAWODOWEJ LEKARZA DERMATOLOGA
Uzupełnianie wiedzy, branie udziału w cyklicznych szkoleniach jest wpisane w zawód lekarza. Wraz z aktualizowaniem i nabywaniem nowej wiedzy, poszerzaniem kwalifikacji i nabieraniem doświadczenia dermatolodzy mogą zajmować coraz wyższe stanowiska w placówce medycznej. Wiele osób z dużym doświadczeniem decyduje się także na otworzenie własnego gabinetu lekarskiego. Alternatywną ścieżką kariery zawodowej może być pozostanie na uczelni – rola naukowca i wykładowcy akademickiego.
LEKARZ DERMATOLOG – PERSPEKTYWY PRACY
Lekarze dermatolodzy znajdą pracę praktycznie w całej Polsce. Ofert powinni szukać w prywatnych oraz publicznych zakładach opieki zdrowotnej, np. gabinetach, klinikach, szpitalach, przychodniach, a także w centrach medycyny estetycznej, kosmetologii czy w SPA. Propozycje zatrudnienia zamieszczane są na stronach internetowych placówek medycznych i kosmetologicznych, a także na portalach rekrutacyjnych i w urzędzie pracy.
Najnowsze oferty - Medycyna / Opieka zdrowotna
-
specjalista mid / senior / ekspert umowa zlecenie / kontrakt B2B część etatu / tymczasowa/dodatkowa
Najnowsze artykuły
Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?
„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać
Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.
Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek
O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.
Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?
– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.
Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja
– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?
Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?
Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?