– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.
Lista stanowisk - Lekarz Dermatolog
Polecane oferty - Medycyna / Opieka zdrowotna
-
specjalista mid / senior umowa zlecenie / kontrakt B2B część etatu / tymczasowa/dodatkowa
-
specjalista mid / senior / ekspert umowa zlecenie / kontrakt B2B część etatu / tymczasowa/dodatkowa
Lekarz Dermatolog
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Dermatolog zajmuje się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób skóry oraz chorób roznoszonych drogą płciową. Lekarz dermatolog koncentruje się w pracy na tej pierwszej dziedzinie wiedzy. Zgłaszają się do niego pacjenci zmagający się między innymi z trądzikiem, atopowym zapaleniem skóry, grzybicą, łuszczycą, chorobami alergicznymi skóry, nowotworami skóry, a także z bliznami czy poparzeniami.
DERMATOLOG – JAK ZOSTAĆ?
Prawo wykonywania zawodu lekarza mają w Polsce wyłącznie absolwenci kierunków lekarskich. Dyplom ukończenia studiów medycznych to nie wszystko. By zostać dermatologiem, niezbędne jest także zdanie Lekarskiego Egzaminu Końcowego, odbycie stażu, a następnie ukończenie specjalizacji w dziedzinie dermatologii i wenerologii (jest to specjalizacja I stopnia), którą także wieńczy egzamin.
Warto zaznaczyć, że lekarz jest zawodem prestiżowym i bardzo odpowiedzialnym. Praca z pacjentem wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale i określonych predyspozycji. Należą do nich między innymi:
- umiejętność pracy w stresie i pod presją czasu oraz otoczenia,
- odporność psychiczna,
- wytrzymałość fizyczna,
- empatia,
- dobrze rozwinięte zdolności interpersonalne,
- samodzielność.
DERMATOLOG – CZYM SIĘ ZAJMUJE?
Dermatolog przeprowadza wywiad z pacjentem oraz badanie dermatologiczne. Wykonuje między innymi testy śródskórne, punktowe, naskórkowe testy płatkowe i inne. Przeprowadza badanie mykologiczne i inne badania mikroskopowe skóry. Pobiera również materiał biologiczny i kieruje go do dalszych testów biochemicznych, bakteriologicznych i innych. Lekarz wykonuje także punkcje diagnostyczne, lecznicze. Przeprowadza różnego rodzaju zabiegi, w tym fizykoterapeutyczne, z zakresu światłolecznictwa, elektrokoagulacji czy kriochirurgii.
Specjalista prowadzi także działania w kierunku profilaktyki chorób dermatologicznych. Wydaje opinie, ekspertyzy, odbywa konsultacje lekarskie ze specjalistami z innych dziedzin.
DERMATOLOG – ILE ZARABIA?
Im większy staż pracy, doświadczenie i renoma, tym wyższe zarobki lekarza. Jakie jest średnie wynagrodzenie dermatologa? Zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzeń mediana płac lekarzy specjalistów I stopnia (a są nimi dermatolodzy po ukończeniu podstawowej specjalizacji) wynosi 5320 zł brutto. Specjaliści drugiego stopnia zarabiają wyraźnie więcej – w ich przypadku mediana płacy brutto to 7720 zł. Warto zatem dokształcać się w wybranej dziedzinie i podnosić kwalifikacje zawodowe.
ŚCIEŻKA KARIERY ZAWODOWEJ LEKARZA DERMATOLOGA
Uzupełnianie wiedzy, branie udziału w cyklicznych szkoleniach jest wpisane w zawód lekarza. Wraz z aktualizowaniem i nabywaniem nowej wiedzy, poszerzaniem kwalifikacji i nabieraniem doświadczenia dermatolodzy mogą zajmować coraz wyższe stanowiska w placówce medycznej. Wiele osób z dużym doświadczeniem decyduje się także na otworzenie własnego gabinetu lekarskiego. Alternatywną ścieżką kariery zawodowej może być pozostanie na uczelni – rola naukowca i wykładowcy akademickiego.
LEKARZ DERMATOLOG – PERSPEKTYWY PRACY
Lekarze dermatolodzy znajdą pracę praktycznie w całej Polsce. Ofert powinni szukać w prywatnych oraz publicznych zakładach opieki zdrowotnej, np. gabinetach, klinikach, szpitalach, przychodniach, a także w centrach medycyny estetycznej, kosmetologii czy w SPA. Propozycje zatrudnienia zamieszczane są na stronach internetowych placówek medycznych i kosmetologicznych, a także na portalach rekrutacyjnych i w urzędzie pracy.
Najnowsze artykuły
Kobiety coraz silniejsze w biznesie
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka
Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?