– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.
Lista stanowisk - Lekarz Alergolog
Lekarz Alergolog
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Lekarz alergolog zajmuje się chorobami alergicznymi, które są następstwem uczulenia. Alergią nazywamy bezwarunkową reakcję organizmu człowieka na określony czynnik środowiskowy – nazywany alergenem. Reakcja ta może mieć niekorzystny wpływ na stan zdrowia człowieka, dlatego też alergolog zajmuje się poszukiwaniem alergenu, wywołującego reakcje alergiczne u danego pacjenta, a następnie opracowuje metody przeciwdziałania reakcjom organizmu nim wywołanym.
JAK ROZPOCZĄĆ PRACĘ JAKO ALERGOLOG?
Specjalista alergologii – jako lekarz – musi zdobyć wyższe wykształcenie medyczne i uzyskać prawo wykonywania zawodu. Specjalizacja w systemie modułowym trwa 5 lat i obejmuje 3-letni moduł w zakresie chorób wewnętrznych oraz 2-letnią specjalistyczną część z alergologii.
Praca jako lekarz wymaga nie tylko wiedzy merytorycznej, niezbędnej do leczenia i udzielania porad medycznych, ale też określonych cech osobowości. Należą do nich m.in. empatia, odpowiedzialność, komunikatywność oraz skrupulatność.
ALERGOLOG – CZYM SIĘ ZAJMUJE?
W Klasyfikacji Zawodów i Specjalności lekarz – specjalista alergologii ma przypisany kod: 221201. Zgodnie z syntezą z tej klasyfikacji lekarz alergolog: rozpoznaje, różnicuje i leczy choroby alergiczne, będące następstwem uczulenia na czynniki zewnętrzne, z wykorzystaniem prób (testów) skórnych i śluzówkowych, badań czynnościowych układu oddechowego, diet eliminacyjnych, prób immunologicznych i innych metod diagnostycznych oraz podejmuje działania na rzecz promocji zdrowia i zapobiegania chorobom alergicznym.
PRZECIĘTNE WYNAGRODZENIE ALERGOLOG
Zarobki lekarzy w Polsce są zróżnicowane i zależą przede wszystkim od stażu pracy. Początkowo pensje są dość niskie w porównaniu z ogromem wysiłku, jaki należy włożyć w uzyskanie prawa do wykonywania zawodu. Rezydenci w ciągu 2 pierwszych lat zarabiają 5752,00 zł brutto, a następnie 5862,00 zł. Później płace rosną. Są jednak zależne także od miejsca pracy, regionu i liczby godzin, które przepracuje alergolog.
ROZWÓJ ZAWODOWY LEKARZA ALERGOLOGA
W specyfikę zawodu lekarza wpisuje się ciągły rozwój. Kształcenie ustawiczne jest potrzebne, aby zapewnić pacjentom najlepszą opiekę. Wraz z latami praktyki lekarz alergolog może otworzyć własny gabinet, objąć kierownicze stanowisko na oddziale bądź w przychodni. Warto też wspomnieć o naukowej ścieżce zawodowej i możliwości wykładania na uczelni wyższej.
GDZIE I JAK SZUKAĆ PRACY JAKO ALERGOLOG?
Na rynku pracy w Polsce obserwujemy deficyt kandydatów do pracy w zawodach medycznych – jako lekarze, pielęgniarki i położne czy ratownicy medyczni. Lekarz alergolog może szukać pracy w publicznych zakładach opieki zdrowotnej bądź w placówkach prywatnych. Wielu alergologów decyduje się na prowadzenie własnej praktyki.
W ogłoszeniach o pracę pojawia się wymóg posiadania prawa wykonywania zawodu lekarza, tytułu lekarza specjalisty bądź bycia lekarzem w trakcie specjalizacji, po 2. roku. Ofert najłatwiej szukać w internecie – na portalu rekrutacyjnym. Można również wysyłać podania o pracę, kiedy dana placówka nie prowadzi rekrutacji.
Najnowsze artykuły
Kobiety coraz silniejsze w biznesie
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka
Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?