Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.
Lista stanowisk - Lekarz Alergolog
Lekarz Alergolog
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Lekarz alergolog zajmuje się chorobami alergicznymi, które są następstwem uczulenia. Alergią nazywamy bezwarunkową reakcję organizmu człowieka na określony czynnik środowiskowy – nazywany alergenem. Reakcja ta może mieć niekorzystny wpływ na stan zdrowia człowieka, dlatego też alergolog zajmuje się poszukiwaniem alergenu, wywołującego reakcje alergiczne u danego pacjenta, a następnie opracowuje metody przeciwdziałania reakcjom organizmu nim wywołanym.
JAK ROZPOCZĄĆ PRACĘ JAKO ALERGOLOG?
Specjalista alergologii – jako lekarz – musi zdobyć wyższe wykształcenie medyczne i uzyskać prawo wykonywania zawodu. Specjalizacja w systemie modułowym trwa 5 lat i obejmuje 3-letni moduł w zakresie chorób wewnętrznych oraz 2-letnią specjalistyczną część z alergologii.
Praca jako lekarz wymaga nie tylko wiedzy merytorycznej, niezbędnej do leczenia i udzielania porad medycznych, ale też określonych cech osobowości. Należą do nich m.in. empatia, odpowiedzialność, komunikatywność oraz skrupulatność.
ALERGOLOG – CZYM SIĘ ZAJMUJE?
W Klasyfikacji Zawodów i Specjalności lekarz – specjalista alergologii ma przypisany kod: 221201. Zgodnie z syntezą z tej klasyfikacji lekarz alergolog: rozpoznaje, różnicuje i leczy choroby alergiczne, będące następstwem uczulenia na czynniki zewnętrzne, z wykorzystaniem prób (testów) skórnych i śluzówkowych, badań czynnościowych układu oddechowego, diet eliminacyjnych, prób immunologicznych i innych metod diagnostycznych oraz podejmuje działania na rzecz promocji zdrowia i zapobiegania chorobom alergicznym.
PRZECIĘTNE WYNAGRODZENIE ALERGOLOG
Zarobki lekarzy w Polsce są zróżnicowane i zależą przede wszystkim od stażu pracy. Początkowo pensje są dość niskie w porównaniu z ogromem wysiłku, jaki należy włożyć w uzyskanie prawa do wykonywania zawodu. Rezydenci w ciągu 2 pierwszych lat zarabiają 5752,00 zł brutto, a następnie 5862,00 zł. Później płace rosną. Są jednak zależne także od miejsca pracy, regionu i liczby godzin, które przepracuje alergolog.
ROZWÓJ ZAWODOWY LEKARZA ALERGOLOGA
W specyfikę zawodu lekarza wpisuje się ciągły rozwój. Kształcenie ustawiczne jest potrzebne, aby zapewnić pacjentom najlepszą opiekę. Wraz z latami praktyki lekarz alergolog może otworzyć własny gabinet, objąć kierownicze stanowisko na oddziale bądź w przychodni. Warto też wspomnieć o naukowej ścieżce zawodowej i możliwości wykładania na uczelni wyższej.
GDZIE I JAK SZUKAĆ PRACY JAKO ALERGOLOG?
Na rynku pracy w Polsce obserwujemy deficyt kandydatów do pracy w zawodach medycznych – jako lekarze, pielęgniarki i położne czy ratownicy medyczni. Lekarz alergolog może szukać pracy w publicznych zakładach opieki zdrowotnej bądź w placówkach prywatnych. Wielu alergologów decyduje się na prowadzenie własnej praktyki.
W ogłoszeniach o pracę pojawia się wymóg posiadania prawa wykonywania zawodu lekarza, tytułu lekarza specjalisty bądź bycia lekarzem w trakcie specjalizacji, po 2. roku. Ofert najłatwiej szukać w internecie – na portalu rekrutacyjnym. Można również wysyłać podania o pracę, kiedy dana placówka nie prowadzi rekrutacji.
Najnowsze artykuły
Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?
„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać
Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.
Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek
O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.
Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?
– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.
Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja
– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?
Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?
Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?