Lista stanowisk - Gerontolog

Gerontolog

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Gerontolog, nazywany inaczej gerontopedagogiem, geragogiem, lub wychowawcą osób starszych, jest osobą zajmującą się animacją czasu wolnego osób starszych, aktywizacją ich życia, doraźną pomocą, czy też organizacją funkcjonowania placówek, zajmujących się opieką nad osobami starszymi. Nie należy jednak mylić zawodu gerontologa z opiekunem osoby starszej, gdyż do jego obowiązków należy raczej ogólne promowanie zdrowego i aktywnego trybu życia w tej kategorii wiekowej, organizowanie różnorodnych wydarzeń i zajęć dla osób starszych w ujęciu ogólnym, nie zaś jednostkowym choć i takie przypadki mogą w pracy gerontologa mieć miejsce. Najlepiej definiuje zakres obowiązków tego rodzaju specjalisty jego potoczne określenie – wychowawca osób starszych – który faktycznie wychowuje i kształtuje upodobania i zwyczaje seniorów, niż doraźnie zajmuje się poszczególnymi spośród nich. Dlatego też poza oczywistą cierpliwością i empatią osoba obsadzona na tym stanowisku powinna posiadać także zdolności organizacyjne, czy nawet menadżerskie.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym krokiem na drodze do wykonywania zawodu gerontologa jest ukończenie wyższych studiów uniwersyteckich na kierunku pedagogika socjalna, wraz z ewentualnymi studiami podyplomowymi, choć chętnie przyjmowani są także absolwenci innych specjalności na kierunkach pedagogicznych. Niemniej istotne jest doświadczenie, pozyskane w pracy z osobami starszymi, a także cechy personalne takie jak odpowiedzialność, cierpliwość, zaangażowanie w wypełnianiu powierzonych obowiązków, zdolności samoorganizacji pracy i zarządzania kapitałem ludzkim, predyspozycje dydaktyczne. Szczególnie wysokie wymagania stawiane będą przed osobami aplikującymi na stanowiska kierownicze w dużych ośrodkach opieki, czy instytucjach oświatowych i kulturalnych, przeznaczonych dla seniorów.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy gerontologa może być publiczny lub niepubliczny zakład opieki dla seniorów, jedna z popularnych w ostatnich latach placówek oświatowych, nazywanych akademiami trzeciego wieku, lub inna instytucja lub organizacja o podobnym charakterze. Praca gerontologa dostarcza dużej satysfakcji i przyjemności z wykonywanych obowiązków, biorąc pod uwagę fakt, że profesję tą wybierają osoby posiadające powołanie do jej wykonywania.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia dla osób wykształconych w tym charakterze oferują wymienione wyżej placówki.


ZAROBKI

Zarobki gerontologa są trudne do określenia szczególnie dlatego, że jest to zawód stosunkowo młody, nieposiadający wciąż utartych standardów zatrudnienia. Z pewnością zarobki gerontologa zatrudnionego w instytucji publicznej będą niższe niż podobnego pracownika, pracującego w prywatnym domu opieki.

Praca Gerontolog
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?