Lista stanowisk - Dietetyk

Dietetyk

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Dietetyk zajmuje się badaniem produktów żywnościowych, planowaniem, nadzorowaniem i stosowaniem zasad żywienia zarówno dla osób indywidualnych, jak i całych zbiorowości. Dba on o prawidłowe i racjonalne odżywianie, zwłaszcza w czasie choroby i w specjalnych stanach organizmu ludzkiego. W tym celu musi posiadać szeroką wiedzę o pochodzeniu żywności, o procesach przygotowania potraw, a także o dostosowaniu żywności do potrzeb organizmu w zależności od jego stanu i wieku. Dietetyk w oparciu o swoją wiedzę opracowuje receptury potraw, a także nadzoruje poszczególne etapy ich przygotowania.

Wiedza dietetyka jest szczególnie potrzebna osobom, które cierpią na przewlekłe choroby układu pokarmowego, nerek, choroby metaboliczne, układu krążenia. Stąd dietetyka można spotkać w szpitalach czy sanatoriach. Jego zadaniem jest wspomóc proces leczenia odpowiednim doborem diety lub poprawić samopoczucie pacjenta poprzez odżywianie, dlatego musi doskonale znać nie tylko anatomię i fizjologię człowieka, ale też skutki działania produktów żywnościowych. Z jego wiedzy korzystają także sportowcy, którzy właściwą dietę wykorzystują do osiągnięcia najwyższej formy i wydolności organizmu.


WARUNKI PRACY

Dietetyk najczęściej pracuje w placówkach żywienia zbiorowego jak szpitale, sanatoria, w zakładach przemysłu spożywczego. Jego praca ma charakter zespołowy, gdyż dietę i jadłospis układa sam dietetyk, jednak za jej przygotowanie odpowiedzialne są już podległe mu zespoły ludzi. Ponadto w przypadku chorych dietetyk, układając zalecenia żywnościowe, musi współpracować z ich lekarzem, często z rodziną, która będzie odpowiedzialna za realizowanie diety.

Dietetyk pracuje zazwyczaj w stałych godzinach w ciągu dnia. Jego praca nie podlega ciągłej kontroli, gdyż wszystkie czynności wykonuje się według określonych procedur. Układając zalecenia żywieniowe dietetyk jest odpowiedzialny za zdrowie i bezpieczeństwo osób, które mu zaufały.


WYMAGANIA

Pracując z ludźmi i dla ludzi dietetyk musi być otwarty na ich potrzeby, cierpliwy i wyrozumiały. Na pewno przydatna będzie łatwość nawiązywania kontaktu z ludźmi oraz umiejętność wczuwania się w ich problemy i oczekiwania. Musi również umieć współpracować z lekarzem, psychologiem czy rehabilitantem. Opracowywanie diety nie będzie możliwe bez szerokich zainteresowań dietetyka naukami przyrodniczymi, a w szczególności fizjologią i biochemią oraz dietetyką. Przydatne są też podstawowe zdolności kulinarne.

Powinny go cechować spostrzegawczość i zdolność logicznego myślenia. Gdy w zakres jego obowiązków jest włączone zarządzanie zespołem ludzi odpowiedzialnych za przygotowanie posiłków, to musi także posiadać zdolności kierownicze. Ponadto powinien posiadać dobry wzrok, smak i węch.

Do przeciwwskazań zdrowotnych zalicza się alergie pokarmowe oraz niewydolność układów krążenia i oddechowego. W związku z tym, że dietetyk może mieć bezpośredni kontakt z żywnością musi cechować się nienagannym zdrowiem. Wykluczone jest nosicielstwo chorób zakaźnych.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Aby zostać dietetykiem powinno się ukończyć studia o odpowiedniej specjalności, choć nie jest to obowiązkowe. Wiedzę można zdobyć także w szkole policealnej lub technikum, jednak zadania, którym będzie musiał sprostać dietetyk będą wymagać od niego szerokiej wiedzy interdyscyplinarnej.
Dietetykę studiuje się na akademiach rolniczych lub od niedawna na akademiach medycznych.

Nie ma przeciwwskazań, by dietetykiem zostać w wieku 30 i więcej lat. Gdy ktoś miał dłuższą przerwę w zatrudnieniu lub później nabył odpowiednie kwalifikacje może znaleźć zatrudnienie.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Dietetyk łączy umiejętności technologa żywienia i lekarza, stąd może pracować w różnych miejscach: zarówno w ośrodkach zdrowia czy szpitalach, jak i w gastronomii.

Dobierając odpowiednie produkty i technologie sporządzania potraw wspomaga zarówno chorych w powrocie do zdrowia, jak i stwarza im szansę zachowania dobrego stanu zdrowia. Do jego zadań należeć też może zapobieganie chorobom powstającym na tle wadliwego żywienia. W gastronomii dietetyk dba o zdrowie i bezpieczeństwo klientów.


ZAROBKI

Podobnie jak w przypadku większości zawodów dietetyk na początku kariery nie może liczyć na duże zarobki. Instytuty badawcze, szpitale lub inne jednostki budżetowe dają możliwość zarobienia w granicach 1600 zł - 2700 zł. Nieco lepiej jest w gastronomii. Zarobki wzrastają wraz ze zdobywanym doświadczeniem i awansem. 

Praca Dietetyk
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?